Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.01.2008, 23:07:54
livadarufelix livadarufelix is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.01.2008
Mesaje: 33
Implicit

Intotdeauna mi-am dorit sa devin preot.Am dat examen de mai multe ori la seminar si la facultatea de teologie dar nu am intrat.mi-am zic ca poate a fost voia lui Dumnezeu sa nu intru.
Intre timp am intrat la o alta facultate si m-am hotarat sa raman in domeniu. Aici am cunoscut o fata pe care o iubesc foarte mult , suntem impreuna de vre-o sase luni si mi-a spus ca a facut dragoste inaintea mea cu mai multi baieti. Eu si din cauza a ce mi-am dorit sa devin dar si pt ca sunt asa mai credincios nu m-am culcat cu nici o fata pana acum. Ea imi spune ca daca tot am fost curat pana acum si-ar dori foarte mult sa nu facem dragoste pana la casatorie.Asta ar urma sa se intaple peste vreo 5 luni.
Acum cateva zile i-am facut cunostinta cu mai multi membri din familia mea printre care si un verisor si totodata bun prieten .Tipul mi-a spus ca prietena mea cu mult inainte sa fie cu mine a fost cu el si au facut dragoste iar ea nu a negat acet lucru.
Oare sa mai continui relatia cu ea?sa ma casatoresc? sau sa rup orice relatie?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.01.2008, 23:32:55
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dar ce te-a facut sa o iubesti pe aceasta femeie incat sa te gandesti sa te casatoresti cu ea?! cred ca la asta ar trebui sa te gandesti de fapt, nu la ceea ce ti-a spus tipul...care, intre noi fie vorba, e cam mitocan. un barbat adevarat, un domn, nu bate toba despre asa ceva.

NB: ea iti spusese oricum ca nu esti primul barbat in viata ei si si-ar fi dorit sa fiti curati pana la casatorie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.01.2008, 13:41:29
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

eu cred ca ar trebui sa o admiri pentru sinceritatea ei, ti=a zis ca nu e mai e fecioara si a recunoscut ca a facut dragoste cu mai multi baieti, majoritatea fetelor nu recunosc asta si sustin ca a fost doar un baiat in viata ei, de asemenea nu a negat relatia ei cu verisorul tau, eu zic ca asta demonstreaza ca te respecta foarte mult si isi doreste ca relatia voastra sa functioneze fara minciuni si lucruri ascunse din trecut,parerea mea e ca ar trebui sa admiri asta la ea pentru ca sinceritatea la o persoana este o calitate foarte rar intalnita.
foarte multi dintre noi facem lucruri de care nu suntem mandri, dar recunoasterea lor, consider eu, sunt un prim pas catre regret.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.01.2008, 13:59:20
ionyk ionyk is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 3
Implicit

parerea mea e ca fiecare dintre noi trebuie sa isi asculte sufletul...e un sentiment,e ceva in fiecare dintre noi care ne spune ce trebuie facut..nu conteaza pana la urma ce a facut,ci daca e un "om nou":)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.01.2008, 14:11:02
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

buna, cam sensibila situatia...ea a fost sincera cu tine, de apreciat,dar varul nu a fost un tip fin, putea sa nu zica nimic, asta denota putina invidie,sau o fi vrut sa iti deschida ochii...dar intrebarea e? tu poti trece peste asta? fii sincer cu tine, mai ales ca esti un baiat virtuos si ai trait in curatie.cred ca tii la fata asta din moment ce vreti sa va casatoriti,dar relatia ei cu biserica e stransa,adica se marturiseste, impartaseste, participa la Sf. Liturghie? aici trebuie sa cauti raspunsul...sa nu regreti apoi...e pacat ca un baiat cuminte sa nu aiba parte de o sotie la fel de virtuoasa,nu? intreaba-l si pe duhovnicul tau ce e de facut,parerea mea. numai bine si fericire iti urez.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.01.2008, 14:29:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Apoi daca va iubiti cu adevarat si va doriti amandoi sa intemeiati o familie , mergeti inainte cu incredere . Nu stiu daca si fata este o buna crestina, cu toate pacatele de care nimeni nu are scapare. Important ca amandoi sa-L iubiti in aceiasi masura pe Dumnezeu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.01.2008, 15:16:47
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Pai, daca voi sunteti cuminti pana la nunta, poti sa mergi cu fata la biserica, sa va spovediti amandoi la acelasi preot, chiar daca nu e perioada de post, iar ea, daca a lasat pacatul de a se culca cu altii, si bineinteles, daca duhovnicul considera, ar putea primi Sf Impartasanie. Ar fi sansa ei de a o apropia de viata crestina, de a o ajuta tu sa-si indrepte viata. Sinceritatea ei este un inceput in acest sens.
Si, dupa ce se spovedeste, se caieste si primeste Sf Impartasanie, parerea mea e ca ar trebui ca tu sa respecti acestea si sa nu-i reprosezi vreodata ceea ce a facut pana acum. Daca Dumnezeu primeste asemenea persoane, le permite sa se impartaseasca, ar trebui sa treci si tu peste orgoliul masculin. Sa nu-i arunci vorbe grele la cearta referitor la aceasta, sa nu fii gelos cand vorbeste cu altii, pentru motivul acesta: ca merge la biserica si se spovedeste.
Intrebarea e: ea isi doreste o viata crestina? Stie ce presupune aceasta? Isi doreste cu adevarat o familie?
Poate ar trebui sa-i spui dinainte ca viata alaturi de tine include mers la biserica, spovedania, post, cresterea copiilor in credinta, etc.
Poti sa-i spui varului acela ca ea e acum alta persoana si ca ai incredere in ea ca nu te va insela. E posibil ca cei apropiati tie sa nu o accepte, dar in timp vor vedea ei ce se intampla.
Cunosc asemenea fata: cazuse in pacat cu un baiat, nu a luat-o de sotie, au urmat mai multi, dar ea isi dorea de fapt sa duca o viata curata, sa se casatoreasca. Pana la urma i-a dat Dumnezeu aceasta. A fost cea mai fericita cand s-a putut impartasi. E vorba de o prietena apropiata, sper sa nu se supere ca am scris cateva vorbe despre ea. Sotul ei o intelege, nu-i reproseaza niciodata, inca merge si el mai des la biserica, de cand a cunoscut-o.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.01.2008, 17:37:13
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Daca prietena ta a recunoscut toate cele, se pare ca e sincera si vrea sa se indrepte. Sa puna inceput bun. Sa fie o crestina buna, o sotie si o mama buna. Caci asta e principalul.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.01.2008, 18:10:45
seea seea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.01.2008
Mesaje: 8
Implicit

Trebuie sa te gandesti foarte bine inainte de a face un pas atat de important.Daca ai destula dragoste ca sa-i ierti trecutul, avand incredere in ea ca va deveni o sotie credincioasa, atunci nu te opreste nimic.Fiecare om greseste, iar dumnezeu ne iarta pe toti..asa ca si tu o poti ierta dar asta depinde ce rezeve de iubire si de iertare ai. Decat s-o iei de sotie si sa fii frustrat mereu ca ea nu a fost fecioara si sa-i reprosezi asta ,mai bine nu face pasul.
Sa te ajute Dzeu sa iei cea mai buna decizie.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.01.2008, 12:59:59
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Ca a gresit prietena ta in trecut, poti sa treci cu vederea. Trebuie insa sa deschizi ochii daca nu i-a devenit desfranarea obicei. Tu stii mai bine daca este genul de fata care vrea "sa-si traiasca viata" si "sa nu-si iroseasca tineretea" in cumpatare. Nu zic sa fii suspicios, dar nici credul. Sunt femei care doresc sa aiba parte de onorabilitatea casatoriei, dar duc o viata ascunsa de ochii barbatului. Trebuie sa-ti dai singur seama daca vrea sa se marite cu tine din vreun interes meschin sau pentru ca te iubeste. Parerea mea este ca nu trebuie sa-i reprosezi nimic pentru trecut, dar sa bagi de seama daca este sincera cu tine. Femeile desfranate sunt si mincinoase. Daca trece testul sinceritatii, inseamna ca sufletul ei nu este atins de boala si cred ca poti sa-i acorzi incredere. Mai ales ca se pare ca tu o placi si ai vrea sa fiti impreuna.

Ce nu ne-ai spus este daca prietena ta se spovedeste. Daca nu o face, indeamn-o sa o faca.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Viitorul meu sot si prietena mea eudiana Nunta 67 11.06.2011 02:33:24
prietena ta nu e Virgina! inkognito Generalitati 286 17.01.2011 16:28:34
prietena penticostala ionell Generalitati 26 17.11.2010 10:35:27
O rugaciune pentru prietena mea va rog istina Umanitare 20 30.10.2010 16:53:20