Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.11.2010, 23:36:57
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclat_de_lune Vezi mesajul
Asa cum ai spus, Kubrik a folosit creatia unui compozitor pentru a reda un ritual masonic. In filme, violenta, raul sunt redate pentru a pune in evidenta binele. De cele mai multe ori. Si aici, filmul nu face exceptie. Era doar un instrument pentru a da un contur raului.
Poate ca este indicat sa nuantam putin lucrurile. Si nu mai fiti atat de supersitiosi. Cine suntem noi sa spunem ca nu-stiu-care a murit din cauza pacatului cutare?
Pt ca asa e! Orice blasfemie aducea asupara celui ce o imprastie -fie ca e a luisau preluata -pedeapsa lui Dumnezeu fie aici fie dincolo fie prin moarte fie prin suferinta crunta.Uitam un lucru ca Dumnezeu chiar daca e bun si iertator este si atotdrept si dreptatea Lui ramne in veac.Cum a pedepsit sodoma si gomora si alte persoane asa si in acest caz.Aduti aminte ce a patitin Faptele Apostolilor Anania si Safira pt minciuna.Mai mult atat americanii cat si restul lumii cred ca orice e posibil chiar si cand vorbesti de Dumnezeu la fel cum multi romani cred ca Dumnezeu iubeste pe toata lumea fara ca sa faca dreptate si mai uitam ca Dumnezeu in prestiinta lui stie ce nenorociri poate face un om altora si le incheie existenta.Pur si simplu
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Diferenta dogmatica si liturgica intre Liturghia ortodoxa, catolica, protestanta si neoprotestanta suharau Intrebari utilizatori 2 07.12.2011 19:28:07
Prima biserica ortodoxa romaneasca din Barcelona, la Navas catalin-petrica Intrebari utilizatori 0 17.05.2011 20:05:23
Ortodoxia în Japonia - prima parohie Ortodoxă românească din Japonia cristiboss56 Despre Biserica Ortodoxa in general 10 09.08.2009 00:47:49
incredibil gbagape Botezul 15 11.06.2007 21:39:26