Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 03.02.2010, 01:40:38
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Acuma eu nu sunt preot si poate ca oi sti mult prea putine despre lucrurile duhovnicesti ca sa dau sfaturi, dar iata si parerea mea.

In primul rand conform cu mentalitatile, sistemul de valori, gradul de dezvoltare fizica a adolescentilor in ziua de astazi bine ar fi ca baiatul sa fie cu pana la 5 ani mai mare decat fata, iar fata sa nu fie cu peste 2 ani mai mare ca baiatul atunci cand se pune problema de casatorie. Stiu ca in trecut diferentele dintre barbat si femeie cel putin erau chiar si mai mari de 10 ani, dar si gradul de dezvoltare fizica la vremea aceea era altul, nu mai spun de mentalitate etc.

In al doilea rand ce-ai cautat, tu fata in floarea varstei, la calugar cand exista preoti de mir, astfel incat in fiecare oras sau sat este cel putin un preot recunoscut pentru intelepciunea sa, care putea sa-ti dea toate sfaturile necesare.

Acuma nu vreau sa te jignesc dar exista ceva foarte suspect in ceea ce priveste visele tale si ale baiatului la care tineai. Visele despre care povestesti tu aici par a fi un fel de revelatii daca pot fi numite astfel, dar ca sa ti se reveleze ceva in vis presupune ca trebuie sa duci un anumit fel de viata, departe de interesul si pasiunea pentru barbat, cu mult post si rugaciune. Ori daca lucrurile nu stau tocmai asa nici unui vis, mai ales celor care au caracter de premonitie, nu trebuie sa dai crezare, fiindca marea lor majoritate sunt scorniri diavolesti, lumea viselor fiind si unul din universurile prin care inselatorul induce in eroare oamenii.Lucru pe care il face mai ales atunci cand treci prin anumite perioade mai dificile, de deceptie, fiindca atunci esti mai vulnerabila. Plus ca ceva pur si simplu nu se leaga, visele tale care s-au impletit cu ale lui, ma rog romantic dar foarte putin plauzibil.

Ca sa nu mai spun ca nu exista ceva precum relatie perfecta, barbat predestinat sau alesul (viata nu e Matrix),destin sau soarta, astea nu sunt invataruri crestine. La inceput tuturor tinereilor li se pare ca relatia lor este perfecta, fiindca privesc lucrurile cu superficialitate, dar dupa ce se casatoresc isi dau seama ca nu prea se mai inteleg, fiindca una este sa mergi cu cineva la o plimbare prin parc sau in excursii si alta este sa intemeiezi o familie cu acea persoana si sa stai sub acelasi acoperis.

Cat despre visul lui cum ca I s-ar fi aratat ca ar trebui sa ramana cu fata cealalta, oare nu crezi ca Dumnezeu, plecand de la premisa ca visul a fost de inspiratie divina, are alte preocupari decat sa decida cu cine ar trebui sa se casatoreasca cineva sau cu cine nu ?. In fond ni s-a dat liberul arbitru, El poate sa ne "deschida cel mult ochii" pentru a nu face o farsa din taina cununiei mai tarziu, prin divort, dar nu are sa ne arate niciodata vezi aia e buna aia e rea, numai tu trebuie sa decizi.

Solutia cea mai buna este desigur rugaciunea, si roaga-l pe bunul Dumnezeu sa-ti lumineze mintea si sa te ajute sa treci peste aceasta perioada de grea cumpana. Ceea ce la noi nu se poate la El toate sunt cu putinta.

Toate cele bune.

Last edited by Delirul; 03.02.2010 at 10:21:49.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 17.12.2012, 20:55:23
Raluca06 Raluca06 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit Multumesc

Imi cer scuze ca n-am mai postat nici un raspuns de atunci. Vreau sa va multumesc tuturor pentru sfaturile date atunci. M-au ajutat mult. Erau zile in care simteam nevoia sa citesc raspunsurile voastre ca sa ma ancorez la realitate, la logica si rationament corect. Sunt bine acum si cand ma gandesc la vremea aceea, ii multumesc din suflet bunului Dumnezeu ca s-a intamplat cum s-a intamplat. Imi pregatise lucruri mai bune, m-a lasat sa ma descopar. Daca nu se intampla atunci sa ne despartim probabil ca am fi ajuns la casatorie si ar fi fost un esec. Am inteles intre timp ce s-a intamplat si am aflat anul trecut, cand am vorbit din nou cu el ca toate motivele lui erau de fapt moduri de a-si mangaia constiinta si a ma face pe mine sa inteleg. Ma inselase si si-a dat seama ca ii e mai bine cu ea. Ei sunt si acum impreuna si le doresc tot binele din lume, sincer. S-a dovedit cred mai puternica decat as fi fost eu atunci cand a aflat ca el are o tumora la nivelul fetei, extirpata si tratata in strainatate.
Am descoperit un preot minunat, care mi-a zis "omul pe care il alegi trebuie sa te iubeasca si sa te inteleaga de 2 ori mai mult decat ar face pt o femeie obisnuita, datorita meseriei pe care o ai" si se referea la faptul ca sunt viitor medic si ca noptile pierdute prin spitale s-ar putea sa nu fie usor digerabile pentru oricine. Sper ca l-am intalnit, dar asta e o alta poveste. Inca nu voi face nunta, tocmai pentru ca vreau sa aflu daca e sau nu pentru mine si apoi sa aflu daca ma pot cununa cu un om divortat, fara copii. Nu stiu daca fac bine, dar ma-ncred in Dumnezeu ca-mi va arata calea cea buna.

Sper ca Dumnezeu sa ii lumineze pe toti cei care au nevoie si sa continue sa-mi lumineze si mie mintile, sa iau decizii bune si sa pot ajuta la randul meu. Si sa ma ierte. Sa va dea Dumnezeu sanatate si cat mai multa liniste si fericire, pentru ca meritati. Atunci cand minea-mi era intunecata, am gasit sprijin in oameni pe care nu-i cunosteam. :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am nevoie de ajutor Cristian8 Exorcismul 22 11.07.2011 18:57:03
am nevoie de ajutor!!! steluta1981 Umanitare 1 06.06.2011 18:43:44
Am nevoie de ajutor! Oanalia Generalitati 20 17.08.2010 08:14:51
Am nevoie de ajutor Idyahoo Generalitati 36 13.04.2010 21:38:50
Am nevoie de ajutor anitag Generalitati 14 12.11.2007 11:01:37