Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 30.10.2009, 16:46:18
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

"Da, dar uite ca mie nu mi s-a intamplat sa imi vorbeasca nici un calugar la modul asta....ba dimpotriva mi s-au adresat cu calm si mi-au lasat libertatea de decizie."

Poate tu alegi intotdeauna ceea ce e bine nu te intuneca sentimentele.
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
Reply With Quote
  #42  
Vechi 30.10.2009, 17:01:34
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de metanoia2 Vezi mesajul
"Da, dar uite ca mie nu mi s-a intamplat sa imi vorbeasca nici un calugar la modul asta....ba dimpotriva mi s-au adresat cu calm si mi-au lasat libertatea de decizie."

Poate tu alegi intotdeauna ceea ce e bine nu te intuneca sentimentele.
Pai m-au mai intunecat de-a lungul timpului, dar nu pentru mult timp. Nici nu cred ca e sanatos sa fii intunecat de sentiment si sa nu mai poti vedea omul exact asa cum e el, sau sa treci peste diverse in virtutea sentimentului.
Una e sa iti iubesti aproapele, dar atunci cand vine vorba de partea de la Dumnezeu, lucrurile ar trebui tratate cu multa complexitate si multa rugaciune, atfel cred ca e risipa
Reply With Quote
  #43  
Vechi 30.10.2009, 17:05:47
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Vezi, e bine sa fii asa ca tine, eu nu stiu decat: cred Doamne, ajuta necredintei mele, mai mult incerc sa nu gandesc desi de multe ori o fac si apoi regret.
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
Reply With Quote
  #44  
Vechi 30.10.2009, 17:24:37
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de metanoia2 Vezi mesajul
Vezi, e bine sa fii asa ca tine, eu nu stiu decat: cred Doamne, ajuta necredintei mele, mai mult incerc sa nu gandesc desi de multe ori o fac si apoi regret.
Cred ca este foarte frumos sa fii asa cum esti.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 05.11.2009, 17:24:09
Raluca06 Raluca06 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit I am back

M-am rugat mult la Dumnezeu in timpul asta. Am citit toate mesajele voastre. Stati sa-mi fac ordine in gandire si sa spun clar ce gandesc. Au trecut mai bine de 2 luni de cand ne-am despartit si ultima data cand am scris, nu-i doream raul. a fost ceva spus sub impuls de moment. Dar credeti-ma sincer ca il iubesc, oricat de cretin suna asta. Inca-l iubesc si daca Dumnezeu o sa vrea sa fim impreuna, vom fi, daca nu.. voi duce cat pot. Nu stiu daca am gresit, dar stiu ca la un moment dat cand chiar mi-era bine, cineva apropiat mie, 2 copii frumosi aveau nevoie de fericire si-am zis "Doamne, ia de la mine, din fericirea mea si da-le lor" pentru ca ma durea sa ii stiu in probleme. Si uite ca poate asta s-a intamplat. Nu=mi pare rau ca am cerut asta, dar imi pare rau ca s-a dus dragostea aia pe care o cunosteam.
E normal sa par o persoana total necerebrala si care pune sentimentele inaintea gandirii logice. In mod normal, daca m-ati cunoaste nu sunt asa, nu-s o adolescenta care se indragosteste de fiecare barbat pe care il intalneste si viseaza la casatorie. Nu, omul asta chiar a reusit sa ma faca sa ii dau totul, absolut totul.. chiar si cea mai mica bucatica din sufletul meu, frustrarile mele si doare enorm sa vad ca la sfarsit nu stiu sigur cat a contat. De fapt, la sfarsit am avut senzatia ca nu mi-a mai ramas nimic din mine, ca nu mai stiu cine sunt. Nu l-as fi crezut ca m-a iubit, daca nu vedeam asta in ochii lui. Nu, nu ma mint singura, stiu ce am vazut. Nu m-am inselat pana acum NICIODATA in privinta oamenilor. Si nu e o lauda exagerata. Vorbesc foarte serios. Am stiut de la inceput la ce sa ma astept de la un om.
Dupa 2 luni si multe discutii lucrurile stau asa: Eu il iubesc. El sta cu ea si o iubeste pe ea. Textele lui pe langa cele spuse s-au imbogatit si per total fac motivele pentru care noi ne-am despartit
1.Sora lui si-a pierdut prietenul cand ea era de varsta mea. Diferenta de ani dintre ei era asemanatoare cu a noastra.. LA fel.. s-au iubit enorm de mult, aveau planuri marete si el a murit intr-un accident de motor. DIn ce am inteles eu, ii e teama foarte tare (din nu stiu ce motiv, dar crede cu tarie in el, -ca e vis, revelatie, ce vreti voi.. nu vreau sa imi mai bat capul-) sa nu se intample la fel si in cazul nostru pentru ca el a gasit relatia noastra extraordinar de asemanatoare cu a lor.
2. A avut un rol foarte important ce i-a spus o baba ce ghicea viitorul.. acum vreo 3 ani si ceva.. pentru ca intre timp i s-au implinit ce a zis baba. Sincer mie mi se pare o tampenie, pentru ca, pe langa lucrurile pe care el le-a gasit ca s-au implinit, baba i-a zis ceva de genul "o sa fii prins intre o blonda si-o bruneta" si no sincer, ce mare chestie e asta?! Si probabil i-a zis ca o sa ramana cu blonda.. ca asa i-a venit babei pe moment si na.. el a ramas cu blonda (eu sunt bruneta). Ca sa si glumesc.. stateam si ma gandeam cu o prietena la un moment dat... daca eu ma faceam blonda, ce se0ntampla? schimbam viitorul?
3. L-am intrebat pe fata, daca de fapt m-a iubit si-a vrut sa fie cu mine pt totdeauna sau a fost o flama de moment? si evident ca a zis ca m-a iubit- da, stiu, doar nu era sa zica altceva- si atunci l-am intrebat :mah, daca m-ai iubit atat de mult, cum de ai putut renunta la mine? si mi-a zis ca eu nu pot intelege ca el poate iubi si renunta la un om daca ratiunea ii spune asta. si ca atunci cand ne-am despartit noi, vroia doar sa fie singur, doar ca dup-aia si-a dorit totusi pe cineva.
BUN ... astea au fost textele lui, acum vin ale mele:
1.Mi-e dor de el, mi l-as dori inapoi, da. dar n-as fi intr-atat de proasta sa-l primesc cu bratele deschise si sa ma prefac ca nu s-a intamplat nimic. De fapt sincer, nu stiu sigur daca l-as primi, si daca as face-o, as pune niste conditii. Totusi, in ciuda sentimentelor, gandesc. Eu de fapt probabil, fara sa constientizez, imi doresc ce am avut.. dragostea aia perfecta si de gasit o gasisem in el. MA omoara sentimentul ca el era pt mine, si dorul zilnic dar imi vad in continuare de viata.
Bun, sincer.. tot din ce am vbit cu el cred sincer ca nu o sa o iubeasca asa cum m-a iubit pe mine. Ea ii da stabilitate, dar eu ii dadeam sentimentul ala ca poate face orice langa mine.. LAnga mine era impulsiv, atentie nu si prost. DAr ideea de impulsivitate la un barbat de 30 de ani e egala cu nesiguranta pe sine si cu incapacitatea de a controla situatiile. Cu ea nu e asa, stie ce a luat, stie ce fel de femeie e, si asta il face sa creada ca n-ar suferi asa de tare daca ea ar calca stramb.Si la fel stie ca daca el ar parasi0o, ea nu ar suferi atat de tare. LA ce a fost el prost, daca asa sta situatia e ca si eu as fi putut sa ii ofer acelasi lucru, daca avea rabdare sa devin o femeie matura. Poate chiar mai mult.
2. La munca ei au acelasi rang ierarhic, in functii de conducere amandoi, dar pe 2 departamente diferite. Ea fiind femeie, a reusit sa intre pe sub pielea sefilor si e ascultata. El in schimb, sincer nu stiu cat e de bine vazut. Pana sa se afle ca sunt impreuna, ea era vocea lui. Ea promulga ideile lui, pentru ca era mai bine vazuta. Imi povestea ca cei din conducere au vrut sa-l trimita la o alta firma din tara, care din punct de vedere profesional e ultima oprire inainte de concediere. Si atunci ei s-au dus impreuna si au spus ca daca pleaca el, va pleca si ea. Si ca sa nu o piarda pe ea, il tin si pe el. Cam asa se reflecta la rece situatia. Acum la cum il cunosc eu pe el, s-ar simti tare injosit sa il tina pe el din cauza ei, si si-a bagat cv-ul in alta parte. Totusi pentru a-si mangaia constiinta ca nu e un om profitor, o iubeste sau isi imagineaza ca o iubeste. Nu stiu sincer. Probabil ca ii e bine, ca aia are casa, masa, timp pt ea nu trebuie sa isi faca, ca o vede continuu. Nu reprezinta un efort prea mare.
3. Sunt constienta ca lumea nu o sa se opreasca in loc pentru durerea mea si recunosc - nu stiu daca am facut bine- m-am rugat la Dumnezeu sa mi-l aduca inapoi, inca o fac. Tocmai pt ca eu cred ca el e pt mine. daca va fi sa fie asa, o sa vedem. Am invatat in timpul asta cine-mi sunt adevaratii prieteni si ca exista lucruri mult mai importante decat depresia si supararea mea. Maine se face o saptamana de cand in spital in reanimare, am vazut primul om murind sub ochii mei. Dumnezeu sa-l ierte! Un copil de 19 ani. Moarte cerebrala in urma unui accident rutier, asta inseamna ca traia doar datorita aparatelor si ca incet organele lui vitale au cedat. Atunci am vazut ca sunt un om puternic si ca in ciuda faptul ca nu puteam face nimic, am fost in stare sa ma adun si sa aprind o lumanare. Exact in momentul in care s-a dus, lumanarea aprinsa de dinainte s-a stins. Pentru altcineva poate nu e ceva important, dar pentru mine, faptul ca nu m-am pierdut in momentul in care am vazut ca se duce si n-am ramas nici stana de piatra, si-am observat ca se stinge si-am gasit repede o bricheta sa aprind una noua si sa zic un Tatal Nostru, conteaza. Mi-a dat mie senzatia ca o sa fiu un medic bun, pentru ca la testul cel mai important gandesc si cu sufletul si cu mintea.
Mi-am dat seama din nou cine sunt: un om care simte enorm de mult si care are ca oricare altul o groaza de defecte, dar care poate deveni mai bun.

Ce mi-e cel mai ciudat e ca simt o incredere uimitoare si extraordinar de sigura ca vom fi din nou impreuna la un moment dat. Lucru care ma sperie, pentru ca imi dau seama ac cu cat timpul trece, lucrurile se complica si pt mine si pt el si pt noi.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 05.11.2009, 17:53:19
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Raluca, gandesti prea mult.
Omul a ales, asta este.

Citat:
Ce mi-e cel mai ciudat e ca simt o incredere uimitoare si extraordinar de sigura ca vom fi din nou impreuna la un moment dat.
Asta este nerelevant.
Si eu cand am probleme "simt" azi cu multa incredere ca se va intampla aia... apoi sunt descurajata si "simt" ca sigur se va intampla ailalta.. Lucrurile astea nu duc nicaieri, nu inseamna nimic.
Pana la urma ajung la concluzia ca cel mai bine este sa se faca voia lui Dumnezeu si asta cer.


Ca el s-a dus la alta nu este un lucru lipsit de insemnatate, nu-l minimiza.
Ca-l ierti, sunt convinsa, ca-l vrei etc, etc.. astea toate se refera la tine. Daca el vrea altceva, nu ai ce sa-i faci! Poti sa-i faci toate mofturile, sa te dedici lui trup si suflet.. poti face ORICE, dar nu-l poti face sa te iubeasca!

Tu fii fericita ca ai invatat acest lucru "the easy way"!
Exista si un hard way sa inveti aceasta lectie simpla, nu forta lucrurile! Ca poate chiar ajungi sa se intoarca la tine fara a-ti cunoaste adevarata valoare. Si atunci poate o sa inveti lectia in mod dur: nu poti face pe cineva sa te iubeasca! Punct.

Aaa, ca esti frumoasa, inteligenta, amuzanta.. ca-i face placere sa iasa cu tine sau sa fiti impreuna... ASTA NU ESTE IUBIRE, nu te supara.
Ca iubire nu inseamna sa astepti sa te distreze cineva, sa te mangaie pe crestet si sa-ti spuna vai, ce dragut esti!
Ca apoi cand apar problemele o sa-ti zica: "dar erai asa amuzanta si vioaie, nu mai esti. Ma plictisesti." (bine, poate nu-ti zice ca-l plictisesti, dar se subintelege: omul cauta sa se simta bine, in largul lui.. si nu mai corespunzi). Sa iubesti implica o doza de suferinta, de rabdare, de taiere a propriilor dorinte.. daca cineva nu-si asuma cu bucurie toate acestea, atunci nu te iubeste!
Poti sa-l faci sa se simta bine cu tine, sa-ti caute compania, dar nu-l poti face sa te iubeasca. Iti cauti singura belelele!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 05.11.2009, 18:16:09
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raluca06 Vezi mesajul
Dupa 2 luni si multe discutii lucrurile stau asa: Eu il iubesc. El sta cu ea si o iubeste pe ea.
Eu nu sunt in locul tau, nu-l cunosc pe el..
Incerc totusi sa-ti ofer si alta perspectiva.
Vizualizeaza: eu il iubesc. El sta cu mine si o iubeste pe ea.


Nu pot sa-mi imaginez cat de diferit gandeste un barbat.
Eu stiu ca daca iubesc pe cineva, nu ma uit catre altul NICI DIN GRESEALA!
Cand vorbesc cu un barbat pt prima data mi-am facut un obicei a gesticula cu stanga.. sau macar imi aranjez cercelul.. cu mana cu VERIGHETA! Ca sa nu existe confuzii.
Daca mi se pare ca-mi este simpatic un barbat, tai legatura cu el!
La fel, daca cineva ma place evident, incerc sa par mai proasta decat sunt.
Etc.

De aceea nu pot sa iert barbatii care calca pe alaturi! Ei nu stiu ce fac? Nu stiu ce vor? Nu au valori? Nu inteleg cat ranesc?

Cred ca lucrurile sunt simple: cine iubeste face tot ce am zis, ba inca mult mai mult!
Cine calca pe alaturi nu iubeste, habar nu are ce este aia.. Are doar inchipuiri si prostii in cap, se crede plin de el, indreptatit, NEINTELES (cat urasc cuvantul acesta!)... In capul lui tot el este victima inocenta.. Este imatur si incapabil sa-si asume greselile, de aceea daca mai are o urma de decenta ar trebui sa-i fie rusine sa mei dea cu ochii cu tine..
Tu zici ca te-a iubit?
Habar nu are ce este aia! Crede-ma.

As putea continua, dar probabil ca tu te simti deja jignita (in numele lui) si ii vei sari in aparare!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 05.11.2009, 18:43:51
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raluca06 Vezi mesajul
Discutia dintre mine si calugar s-a desfasurat asa: "Am venit la dumneavoastra si acum 3 ani de zile si mi-ati spus ceva ce eu nu am respectat si asta ma macina, as vrea sa vorbesc cu dumneavoastra despre asta daca se poate". El aspru: "Pai si daca nu ai ascultat, la ce ai mai venit la mine?" Eu: ma macina faptul ca nu am ascultat. El: si el cine e? Eu: prietenul meu
El: Prieten sau mai mult? Eu..: mai mult... El: V-ati spovedit? EU (gadindu-ma ca o sa o facem atunci la el): Nu inca.. El: Plecati din fata mea desfranatilor!"
Poate ca a fost o mare neintelegere. Poate ca a interpretat acel "nu inca" a fi un fel de "am evitat", sau "nu am de gand acum".
Nu trebuie sa pui la suflet. De multe ori oamenii se ranesc din pure neintelegeri.
Gandindu-ma ca tu ai gasit o calitate la acel preot care te-a facut sa alegi sa te duci prima oara la acel preot si nu la altul, poate e bine sa clarifici situatia. Mai bine te-ai duce direct la acel preot si sa-i spui "vreau sa ma spovedesc la dvs". Ca sa nu mai fie neclaritati.

Oricum, cred ca cel mai important e sa te rogi la Dumnezeu sa-ti scoata in cale duhovnicul de care ai nevoie. Fi sigura ca Dumnezeu te va ajuta.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 05.11.2009, 18:50:55
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
De aceea nu pot sa iert barbatii care calca pe alaturi! Ei nu stiu ce fac? Nu stiu ce vor? Nu au valori? Nu inteleg cat ranesc?
Poate ca ei nu stiu sau nu vor sa stie, dar cu siguranta ei ofera un raspuns partenerei, si inca unul foarte simplu.....
Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Cred ca lucrurile sunt simple: cine iubeste face tot ce am zis, ba inca mult mai mult!
Cine calca pe alaturi nu iubeste, habar nu are ce este aia..
Sau poate ca cel inselat ar trebui sa inteleaga ca partenerul/a inca e in cautarea iubirii....
Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
As putea continua, dar probabil ca tu te simti deja jignita (in numele lui) si ii vei sari in aparare!
Sau chiar simtindu-se jignita va constientiza ca de fapt isi apara demnitatea si faptul ca inca nu e prea tarziu sa puna capat si sa inteleaga....
Reply With Quote
  #50  
Vechi 05.11.2009, 18:54:39
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
....poate e bine sa clarifici situatia. Mai bine te-ai duce direct la acel preot si sa-i spui "vreau sa ma spovedesc la dvs". Ca sa nu mai fie neclaritati.
Foarte bun sfat, e posibil ca acel duhovnic sa fi vrut sa stea de vorba numai cu ea...pentru ca baiatul nu ar fi inteles oricum ce avea el de transmis
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am nevoie de ajutor Cristian8 Exorcismul 22 11.07.2011 18:57:03
am nevoie de ajutor!!! steluta1981 Umanitare 1 06.06.2011 18:43:44
Am nevoie de ajutor! Oanalia Generalitati 20 17.08.2010 08:14:51
Am nevoie de ajutor Idyahoo Generalitati 36 13.04.2010 21:38:50
Am nevoie de ajutor anitag Generalitati 14 12.11.2007 11:01:37