Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 05.04.2010, 21:15:15
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit Tort de mere

6 oua mari
6 linguri de faina
6 lingurite de ulei de rapita (sau de masline)
2 plicuri de zahar vanilat
8 linguri rase de zahar
un varf de cutit de amoniac stins in zeama de lamaie
putin praf de scortisoara, un varf de cutit
6 mere
1/2 kg de smantana pentru frisca

Prima etapa:

Se curata merele, se scoate cotorul si se lasa intregi. 5 linguri de zahar se pun intr-o tava rotunda si se topesc. Dupa ce zaharul s-a topit, se invarte tava astfel incat peretii sa fie acoperiti de zahar topit. Se asaza merele in tava si se da la cuptor la foc mic.

A doua etapa:

Cu telul se amesteca bine intr-un castron adanc cele sase oua, sase linguri de faina, sase lingurite de ulei, un plic de zahar vanilat, o lingura de zahar, praful de scortisoara, amoniacul stins in zeama de lamaie. Compozitia se rastoarna in tava de la cuptor, peste mere si se lasa la copt. Cand este gata, se rastoarna intr-un platou rotund, astfel incat merele sa fie deasupra. Dupa ce se raceste, se orneaza cu frisca (preparata din smantana, doua linguri de zahar si zahar vanilat).

Reply With Quote
  #112  
Vechi 05.04.2010, 21:46:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Cu cat puneti mai multe oua in aluatul de cozonac, cu atat iese mai pufos. Indicatia vine de la bunica-mea, dar eu am verificat-o, mancand, si asa este!
. . . si picuri de dragoste si multa pasiune in ceea ce faci . Multi cunosc retete, dar putini reusesc si mai ales putini mai au rabdare . Deci : toate ingredientele + dragoste + pasiune + rabdare !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #113  
Vechi 06.04.2010, 20:32:55
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit aperitiv delicios

Ingrediente
6 chifle, 600 g muschi de porc, 1 varza mica, 2 cepe, 3 linguri de maioneza, 3 linguri de ketch-up, ulei, usturoi, unt

Mod de preparare:
Carnea se taie in cuburi mai groase. Ceapa se curata si se toaca, apoi se pune in tigaie si se caleste impreuna cu carnea. Se pun 2 linguri de ulei, usturoi dupa gust. Varza se toaca fin si se fierbe 6-7 minute in apa clocotita si putin sarata. Dupa care se scurge si se tine sub jet de apa rece. Maioneza se amesteca cu ulei, cu condimente si apoi cu varza. In putin unt, se prajesc jumatati de chifle, pe care se aseaza salata de varza, carnea, din nou varza si se acopera cu cealalta jumatate de chifla. Drept ornament se folosesc: verdeturi, felii de rosii sau de morcovi.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #114  
Vechi 06.04.2010, 20:38:06
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit Oua umplute

Ingrediente
8 oua
25g-50g pate de ficat
1/2 castravete murat
6 linguri de maioneza
3 linguri de smantana
sare, piper

Mod de preparare

Se fierb ouale tari. Se curata de coaja si se taie in doua pe lung. Se scot galbenusurile si se pun intr-un castron. Se paseaza galbenusurile cu furculita, se adauga pateul (pentru inceput 25 de g), 3 linguri de maioneza, sarea, piperul si se amesteca bine pana devin o pasta. Castravetele se curata de coaja si se da prin razatoarea mica. Se stoarce bine de zeama, se adauga in pasta si se amesteca bine. Se gusta si se potriveste de sare, piper, eventual se mai pune si restul de pate de ficat sau maioneza.

In cornet se pune pasta si se umplu scobiturile din albusuri. Daca nu aveti cornet le puteti umple cu o lingurita. Se aseaza pe un platou.

Din 3 linguri de maioneza, 3 linguri de smantana si un praf de sare a se face un amestec. Aceasta maioneza se toarna peste ouale umplute. Se orneaza dupa preferinta cu gogosar murat, masline sau castravete murat.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #115  
Vechi 06.04.2010, 22:05:44
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit clatite banatene

1. Se coc 8 clatite dupa reteta traditionala (faina, doua-trei oua, lapte, zahar vanilat si putina pudra se sare).

2. Se umplu cu branza de vaci amestecata cu un ou, 1 lingura de zahar si stafide. Se ruleaza si se pun intr-o tava (de cuptor). Peste ele se toarna un amestec din 8 linguri de smantana, doua de zahar, un plic de zahar vanilat si trei oua. Se pune tava in cuptorul incins si se lasa sa se coaca aproximativ 20 de minute.

In unele restaurante din Timisoara am vazut ca peste o astfel de clatita se adauga o compozitie groasa de bezea (se vede ca si clatita a stat putin la cuptor impreuna cu acea compozitie de bezea - albus de ou batut cu zahar pana se intareste ca o crema groasa, groasa).
Reply With Quote
  #116  
Vechi 06.04.2010, 22:43:38
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Sunt celebrele clatite de la Ana Lugajana, acea bezea se face din albushe batute spuma.Compozitia clatitelor, e: un ou, lapte, faina cat cupr si putina sare. compozitia branza de vaca (zamatisha cum ii spunem), putin lapte, zahar vanilat, putina sare, galbenushe, zahar, smantana. apoi deasupra albushele batute spuma cu zahar.

Sunt delicioaseeee.


Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
1. Se coc 8 clatite dupa reteta traditionala (faina, doua-trei oua, lapte, zahar vanilat si putina pudra se sare).

2. Se umplu cu branza de vaci amestecata cu un ou, 1 lingura de zahar si stafide. Se ruleaza si se pun intr-o tava (de cuptor). Peste ele se toarna un amestec din 8 linguri de smantana, doua de zahar, un plic de zahar vanilat si trei oua. Se pune tava in cuptorul incins si se lasa sa se coaca aproximativ 20 de minute.

In unele restaurante din Timisoara am vazut ca peste o astfel de clatita se adauga o compozitie groasa de bezea (se vede ca si clatita a stat putin la cuptor impreuna cu acea compozitie de bezea - albus de ou batut cu zahar pana se intareste ca o crema groasa, groasa).

Last edited by mirabela; 06.04.2010 at 22:45:56.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 06.04.2010, 22:59:44
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Tare delicios mai este acest topic. Te saturi numai citindu-l! Nu am un emoticon pofticios....
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 06.04.2010, 23:28:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Tare delicios mai este acest topic. Te saturi numai citindu-l! Nu am un emoticon pofticios....
Un astfel de emotion nici n-ar incapea pe cat de dolofan e ! Oricum rteta asta de clatite e super !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 06.04.2010 at 23:30:57.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 06.04.2010, 23:49:05
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Smile emoticon pofticios

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Tare delicios mai este acest topic. Te saturi numai citindu-l! Nu am un emoticon pofticios....
Reply With Quote
  #120  
Vechi 07.04.2010, 09:10:02
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit Mere umplute

Ingrediente
1 kg mere,2 oua,80-100 g stafide,150g miez de franzela inmuiata in lapte si stors bine, 150 g de zahar

Mod de preparare:
se spala merele,se taie un capac si se scobesc.Miezul merelor se amesteca cu ouale,stafidele,miezul de franzela si zahar dupa gust ( nu se pune tot).
Se umplu merele se aseaza intr-o tava unsa cu unt sau margarina si se coc la cuptor cca 25 de minute ( pana se caramelizeaza).din zaharul ramas se face un sirop gros cu care se glazureaza merele coapte.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istoria Bibliei romanesti Alustor Intrebari utilizatori 3 09.10.2012 14:48:27
Fototeca ortodoxiei romanesti cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 2 09.02.2012 12:08:09
costume populare-traditii romanesti lore86 Generalitati 9 18.12.2011 11:22:37
Pastorale ale IPS Mitropoliti ai Bisericilor Ortodoxe Traditionale razvan.mn Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 7 20.04.2010 20:14:32
23 canale romanesti pentru cei din strainatate patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 4 10.08.2009 19:26:26