Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 08.08.2010, 03:34:37
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Supa de post rapida:
in apa fiarta se pune niste vegeta si cateva linguri de fulgi de cartofi, in functie de cantitatea de apa; si... supa e gata.
Reply With Quote
  #192  
Vechi 08.08.2010, 15:47:47
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit Mamaliguta

Ca sa faceti o mamaliguta ffff buna folositi malai de tara (nu grisat), inainte sa puneti malaiul, puneti in apa putin ulei sau unt si sare dupa gust iar dupa ce adaugati malaiul este bine sa o lasati la foc mic sa fiarba pana se coace (adica atunci cand amestecati cu paleta de lemn sa nu se mai prinda mamaliga de ea, asa stiti ca mamaliga este gata).

In functie de ce mancati cu mamaliga puteti sa mai adaugati diferite ingrediente pentru aroma (usturoi de ex.)
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #193  
Vechi 08.08.2010, 20:58:12
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit Mda.....supa de E-uri

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Supa de post rapida:
in apa fiarta se pune niste vegeta si cateva linguri de fulgi de cartofi, in functie de cantitatea de apa; si... supa e gata.
...oare E-urile sunt de post?
Reply With Quote
  #194  
Vechi 08.08.2010, 21:20:13
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
...oare E-urile sunt de post?
Nu stiu daca sunt de post...dar pentru prost gust si pentru o proasta sanatate sunt cu siguranta...

Iar ca sfat sincer: EVITATI cat puteti vegeta si alti amelioratori de gust...folositi legume si vegetale prospete care puse in cantitati suficiente sigur vor da un gust mult mai bun si mai sanatos mancarii decat daca puneti vegeta sau nu stiu ce alt condiment.

Iar ca idee supa propusa de Miha-anca mai sus nu stiu in ce masura face parte din mancarea traditionala romaneasca.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #195  
Vechi 08.08.2010, 21:32:30
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit Iahnie calugareasca

500 g fasole boabe pusa de seara in apa, se fierb cu 1-2 cepe, 1 morcov, si sare dupa gust. Dupa ce a fiert bine daca este cazul se strecoara de apa si se scoate cepa si morcovul. Apoi se mixeaza adaugandu-se o ceapa cruda, 1-2 linguri/ ite mustar (dupa gust), piper si sare (daca mai este cazul)...se amesteca cu mixerul si se pune ulei pana se omogenizeaza si se face ca o pasta (asemanator cu salata de vinete, deci sa nu galgaie in ulei).

Ingredientele se pot adauga si dupa gust...daca vreti mai sarat, mai condimentat, mai cu gust de mustar, mai cu gust de ceapa...etc

Pofta buna!
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #196  
Vechi 08.08.2010, 21:35:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
supa propusa de Miha-anca mai sus nu stiu in ce masura face parte din mancarea traditionala romaneasca.
E o supa " cosmica " ! ( adica pt. cosmonauti )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #197  
Vechi 08.08.2010, 21:45:23
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit Pasta de peste

Cumparati un peste afumat si 1-2 pesti macrou congelati pe care ii gatiti acasa (ori ii prajiti, ori daca aveti vas cu aburi ii puneti acolo).
Eu descongelam macroul, il curatam, puneam sare si piper si preferam sa il pun in vasul cu aburi.
Dupa ce era gata facut dezosam atat macroul cat si pestele afumat si apoi il puneam in robotul de bucatarie unde adaugam putina apa (1-3 linguri), unt, piper, sare si alte condimente dupa gust (eu preferam oregano, busuioc si maghiran).
Unt sau ulei puteti pune pana se face pastos in timp ce amestecati in robot.
Cui ii place, dupa ce este gata pasta se poate adauga si o ceapa mica taiata marunt.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #198  
Vechi 08.08.2010, 21:46:59
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
E o supa " cosmica " ! ( adica pt. cosmonauti )
:))))) si nici acolo in cosmos nu cred ca are succes :)))
m-ai facut sa rad cu aceasta postare :)))))
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #199  
Vechi 08.08.2010, 21:50:39
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Două trei căpățâni usturoi curățat și pisat se freacă cu ulei până ce devine ca o maioneză.Se curăță două roșii mari de coajă ,se sfărâmă bine și se adaugă sosului de usturoi.Adaugi puțină sare,busuioc,cimbru și un ardei iute dacă suporți.Se mixează bine.
Acest sos este excelent cu cartofi copți sau fierți,cu orez fiert,cu ardei copți sau cu legume fierte.
Eu fac turte pe plită cu aluat de pâine sau prăjite în ulei și pun acest sos peste ele când sunt calde.
Este bun și cu pâine .
Reply With Quote
  #200  
Vechi 08.08.2010, 21:55:47
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit Pate de ficat

500 g ficat de pui il prajiti cu o ceapa...apoi il bagati in robotul de bucatarie cu sare, piper si condimente dupa gust (eu prefer condimentele naturale nu acele amestecuri pentru carne de pui sau pt sarmale sau cartofi prajiti...etc), putina apa, unt sau ulei pana se face ca o pasta.
Pentru gust se poate pune si putin usturoi...dar mie nu-mi placea.

P.S Condimente naturale: rozmarin, maghiran, ghimbir, oregano, tarhon...etc
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istoria Bibliei romanesti Alustor Intrebari utilizatori 3 09.10.2012 14:48:27
Fototeca ortodoxiei romanesti cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 2 09.02.2012 12:08:09
costume populare-traditii romanesti lore86 Generalitati 9 18.12.2011 11:22:37
Pastorale ale IPS Mitropoliti ai Bisericilor Ortodoxe Traditionale razvan.mn Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 7 20.04.2010 20:14:32
23 canale romanesti pentru cei din strainatate patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 4 10.08.2009 19:26:26