Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 25.03.2010, 19:49:53
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Clătite de post
1 l apă minerală carbogazoasă,un păhărel cu bere(le face mai pufoase),făină ,sare,2 linguri zahăr,gem de care aveți.
Se pune apa și berea împreună cu sarea și zahărul .Se mixează adăugându-se făina până rezultă o compozițe asemenea unei smântâni groase.Se prăjesc în tigaia de teflon cu puțin ulei.
La mine ies foarte subțiri și pufoase iar cu gem de gutui sunt excelente.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 26.03.2010, 11:40:14
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit Reteta ciorba peste a la' Braila!

CIORBA DE PESTE:
1 kg de peste mic (oblet), 1 morcov mare o radacina patrunjel, 1 felie de telina, 1 ceapa. Se taie zarzavatul in cubulete mici si se pune la fiert in apa rece impreuna cu pestele ce a fost in prealabil curatat si spalat. Se sareaza si se spumuieste. Se formeaza o spuma alba subtire. Se lasa sa fiarba. Se scoate pestele mic pe o farfurie si in aceeasi apa se adauga cozile si capatanile de peste (novac, crap) si se pune o lingura de orez spalat, 1 rosie taiata cubulete, 1 ardei gras galben ,cozi de leustean si telina. Se lasa sa fiarba la foc domol, avand grija sa nu se desfaca carnea de pe oase. Se pune borsul fiert separat si se lasa sa mai dea in cateva clocote. Se stinge focul si se adauga leustean verde tocat. In farfurie puteti sa puneti si pestele mic dupa ce il curatati sau intreg impreuna cu o coada din pestele mare. Se aseaza mai intai pestele si dupa aceea zeama.
Se serveste cu mamaliga, ardei iute.
Pofta buna!
Reply With Quote
  #73  
Vechi 26.03.2010, 22:57:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aureliapopescu Vezi mesajul
CIORBA DE PESTE:
1 kg de peste mic (oblet), 1 morcov mare o radacina patrunjel, 1 felie de telina, 1 ceapa. Se taie zarzavatul in cubulete mici si se pune la fiert in apa rece impreuna cu pestele ce a fost in prealabil curatat si spalat. Se sareaza si se spumuieste. Se formeaza o spuma alba subtire. Se lasa sa fiarba. Se scoate pestele mic pe o farfurie si in aceeasi apa se adauga cozile si capatanile de peste (novac, crap) si se pune o lingura de orez spalat, 1 rosie taiata cubulete, 1 ardei gras galben ,cozi de leustean si telina. Se lasa sa fiarba la foc domol, avand grija sa nu se desfaca carnea de pe oase. Se pune borsul fiert separat si se lasa sa mai dea in cateva clocote. Se stinge focul si se adauga leustean verde tocat. In farfurie puteti sa puneti si pestele mic dupa ce il curatati sau intreg impreuna cu o coada din pestele mare. Se aseaza mai intai pestele si dupa aceea zeama.
Se serveste cu mamaliga, ardei iute.
Pofta buna!
Duminica va fi pe masa mea ( ciorba de peste ) , iar luni voi scrie concluzile si voi da " calificativul " ! Sarut mana anticipat .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #74  
Vechi 27.03.2010, 00:32:50
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Cristi, am mancat si eu bors de crap, facut ca si la Calarasi, aproximativ cum l-a descris Aurelia, si e foarte foarte bun.

Doar ca aici in Germania, nemtii tin crapul in lac, si nu in vanzare.:D


Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Duminica va fi pe masa mea ( ciorba de peste ) , iar luni voi scrie concluzile si voi da " calificativul " ! Sarut mana anticipat .
Reply With Quote
  #75  
Vechi 27.03.2010, 11:17:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Cristi, am mancat si eu bors de crap, facut ca si la Calarasi, aproximativ cum l-a descris Aurelia, si e foarte foarte bun.

Doar ca aici in Germania, nemtii tin crapul in lac, si nu in vanzare.:D
Simpatica ! Pai cum , nu vand astfel de specie ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #76  
Vechi 27.03.2010, 12:00:56
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Ati fi uimiti, dar n-am vazut o pescarie, pe unde am fost prin Germania. Crap am gasit o singura data la Kaufland (inghetat), in rest se gaeste dar rar, pastrav. In schimb dorada, file de pangasius, file de alaska, somon, si semipreparate pe 'toate gardurile'.

In apropierea 'satucului', sunt doua lacuri pline cu crapi de 25-35 kg....pe post de bibelouri :))


Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Simpatica ! Pai cum , nu vand astfel de specie ?
Reply With Quote
  #77  
Vechi 27.03.2010, 20:39:14
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Florii

Pofta buna, de FLORII, la peste!

Reply With Quote
  #78  
Vechi 28.03.2010, 13:30:08
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Wow ! Ce bine arata ! Pofta buna !
La Galati are loc ; " festivalul scrumbiei ", ne imbracam si mergem pe faleza, cu toate ca vremea nu prea avantajeaza acest eveniment .
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #79  
Vechi 28.03.2010, 18:29:49
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Duminica va fi pe masa mea ( ciorba de peste ) , iar luni voi scrie concluzile si voi da " calificativul " ! Sarut mana anticipat .


A fost buna ciorba?
Reply With Quote
  #80  
Vechi 29.03.2010, 21:48:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
A fost buna ciorba?
Draga Gabriela , nu a fost buna , ci , excelenta , dar a mai ramas si acum nu pot sa mai mananc din ea ! ! ! A mai ramas si Calcan prajit . . . Sunt un mare amator de peste ( de mancat peste ) ! Am uitat , a mea sotie mi-a facut si chiftelute din peste si o stiuca umpluta din care a ramas ceva mai putin , dar a ramas si tare rau imi pare . . . dar asta e . O sa ma duc mai repede la culcare ca sa uit de cele ramase in frigider
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istoria Bibliei romanesti Alustor Intrebari utilizatori 3 09.10.2012 14:48:27
Fototeca ortodoxiei romanesti cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 2 09.02.2012 12:08:09
costume populare-traditii romanesti lore86 Generalitati 9 18.12.2011 11:22:37
Pastorale ale IPS Mitropoliti ai Bisericilor Ortodoxe Traditionale razvan.mn Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 7 20.04.2010 20:14:32
23 canale romanesti pentru cei din strainatate patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 4 10.08.2009 19:26:26