Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Vezi rezultatele sondajului: Unde ne aflam noi crestinii de azi?
Vechiul Testament:Legea Veche 0 0%
Noul Testament:Legea cea Noua 11 91,67%
Nu stiu 1 8,33%
Votători: 12. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.08.2011, 20:07:36
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Neoprotestanții se ghidează după Scriptură (Sola Scriptura), iar această Scriptură e formată din VT și NT.

Ei chiar așa și sunt după indicațiile Domnului. Au și botez, au și împărtășanie, au și cununie. Au până și "etc."
Sola Scriptura that's all?Pai Sfintii Parinti nimic?pai se vede ca nu aveti cum sa intelegeti Sfanta Scriptura care fie lasat sa fie intrepetat de oameni cu studii superioare,eu mai bine citesc scrierile Sfintilor Parinti,desigur citesc Sfanta Scriptura doar ma ajut cu Sfintii Parintii care au talcuit cum trebuie,nu ca si voi fara inteles
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.08.2011, 20:16:00
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Stimabile, în Noul Testament tot sâmbăta se ținea. Chiar și Domnul Iisus Hristos ținea sâmbăta.

Sf. ap. Pavel ținea de asemenea sâmbăta. Nu există niciun singur verset în NT (pe care-l tot fluturi) care să ateste ținerea duminicii.

Prietene, nu e deloc "absurd", e numai normal să țin sâmbăta, deoarece ea a fost instituită, binecuvântată și sfințită de Dumnezeu; ținută de toți proorocii, de toți apostolii și de Domnul Iisus Hristos Însuși. Ce vrei mai mult?
Ziua Domnului e sâmbăta (Facerea 20,10), iar Domnul Zilei e Hristos (Marcu 2,28). Nu există niciun singur verset în VT&NT care să spună că ziua Domnului ar fi duminica, ori că Hristos e Domnul duminicii.
orice stat laic isi are ziua/zilele sale, in care isi pomeneste eroii.
nu imi aduc aminte ca vreun astfel de erou sa fi spus ceva gen "sa fiu pomenit in ziua x".
si totusi statele ii pomenesc in ziua cea mai importanta a vietii lor, in care au devenit eroi.
crestinismul isi are si el Eroul lui. Eroul Suprem, Hristos.
foarte plastic vorbind, care e cea mai importanta zi din viata lui Iisus-omul?
nu cumva este ziua in care a inviat?
ori daca noi mai tinem ziua sambetei a VT, de ce mai numim NT, NT?!
ar trebui za-i zicem "Cartea lui Iisus Hristos".
astfel am rezolva "problema".
nu mai avem o noua Lege, ci o continuare a Legii vechi.

Last edited by Dumitru73; 21.08.2011 at 20:18:29.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.08.2011, 21:24:22
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

mai este un topic deschis de mine care e mai transant pe subiectul asta : http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=11973
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.08.2011, 21:59:06
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Neaguu Vezi mesajul
Pai Nt a selectionat Nt, osutafaraunu ,sau traditia (adica biserica)?
Și ce-i cu asta? Contează mai mult cine a selecționaționat, ori cine a scris și mai ales Cine a inspirat?

Citat:
În prealabil postat de Neaguu Vezi mesajul
Apoi in Evrei cap 4 precum si in traditia bisericii se vorbeste despre aceasta schimbare!
În Tradiție da, în Evrei 4 ioc!

Citat:
În prealabil postat de Neaguu Vezi mesajul
Chiar iti place sa dispari un timp si apoi sa revii ca sa te faci iara de ras?
Nu, Neaguule, ție ți-ar place să dispar, dar vezi tu... "nu mor caii când vor câinii"...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.08.2011, 22:00:20
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
adica sa inteleg ca esti un iudeu,nu un crestin daca spui ca iti sambata ca ziua de odihna a Domnului,eu sunt crestin si tin Duminica,interesant :).
Adică să înțeleg că nu ai găsit versetele cu pricina... Nu fii supărat... ele nici nu există!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.08.2011, 22:07:28
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
Da dar nu-i botezati si pe cei mici care au pacatul stramosesc de la Adam adica neascultare si ei trebuie sa fie botezati ca intre in comuniune cu Domnul Iisus Hristos.Voi spune-ti prima data credinta si apoi sa botezati copil mai tarziu adica adult,ideea este ca nu e bine ce faceti.
Nu dragul meu, nu noi spune-m (sic!), ci Scriptura:

"Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi." (Marcu 16,16)

Și e bine ce facem, deoarece e comandamentul lui Hristos. Voi puteți să faceți invers (punând căruța înaintea boilor), nu vă judec eu... dar să știți că vă va judeca Cel ce a rostit porunca de mai sus de nu o împliniți întocmai!

În Ziua Judecății degeaba veți zice:
- Dar, Doamne noi n-am vrut să ascultăm de osutăfărăunu, că e un eretic!
El vă va răspunde:
- Nu de osutăfărăunu trebuia să ascultați, ci de Mine!

Ferească Domnul să devină realitate secvența asta!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.08.2011, 22:09:54
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
orice stat laic isi are ziua/zilele sale, in care isi pomeneste eroii.
nu imi aduc aminte ca vreun astfel de erou sa fi spus ceva gen "sa fiu pomenit in ziua x".
Cu toate acestea, Supereroul Iisus Hristos a spus ceva despre pomenirea Lui (Luc.22,19), e drept că lucrul acesta se întâmpla într-o zi de joi, nu de duminică.

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
si totusi statele ii pomenesc in ziua cea mai importanta a vietii lor, in care au devenit eroi.
crestinismul isi are si el Eroul lui. Eroul Suprem, Hristos.
Da, Hristos a devenit Eroul Suprem! E drept că lucrul acesta se întâmpla într-o zi de vineri, nu de duminică.

Fără voia ta, ai mai introdus o dilemă: când să-L pomenim pe eroul Hristos? Joia, ori vinerea?

Eu zic să rămânem la ce e scris: porunca a IV-a a Decalogului, scrisă de degetul lui Dumnezeu - porunca păzirii sâmbetei. De la data promulgării acestei porunci nu s-a mai dat altă poruncă din partea lui Dumnezeu cu privire la ziua de odihnă. Deci... rămâne cum a[m] stabilit...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.08.2011, 22:23:07
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Cu toate acestea, Supereroul Iisus Hristos a spus ceva despre pomenirea Lui (Luc.22,19), e drept că lucrul acesta se întâmpla într-o zi de joi, nu de duminică.


Da, Hristos a devenit Eroul Suprem! E drept că lucrul acesta se întâmpla într-o zi de vineri, nu de duminică.

Fără voia ta, ai mai introdus o dilemă: când să-L pomenim pe eroul Hristos? Joia, ori vinerea?

Eu zic să rămânem la ce e scris: porunca a IV-a a Decalogului, scrisă de degetul lui Dumnezeu - porunca păzirii sâmbetei. De la data promulgării acestei porunci nu s-a mai dat altă poruncă din partea lui Dumnezeu cu privire la ziua de odihnă. Deci... rămâne cum a[m] stabilit...
bine, bine, dar...

Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel

Cap. 15

14. Și dacă Hristos n-a înviat, zadarnică este atunci propovăduirea noastră, zadarnică este și credința voastră.

17. Iar dacă Hristos n-a înviat, zadarnică este credința voastră, sunteți încă în păcatele voastre;
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.08.2011, 22:54:49
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu dragul meu, nu noi spune-m (sic!), ci Scriptura:

"Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi." (Marcu 16,16)

Și e bine ce facem, deoarece e comandamentul lui Hristos. Voi puteți să faceți invers (punând căruța înaintea boilor), nu vă judec eu... dar să știți că vă va judeca Cel ce a rostit porunca de mai sus de nu o împliniți întocmai!

În Ziua Judecății degeaba veți zice:
- Dar, Doamne noi n-am vrut să ascultăm de osutăfărăunu, că e un eretic!
El vă va răspunde:
- Nu de osutăfărăunu trebuia să ascultați, ci de Mine!

Ferească Domnul să devină realitate secvența asta!
atunci de ce a venit Nicodim la Mantuitorul?mai exact ce i-a zis Mantuitorul in conversatia Sa cu Nicodim?ce vroia sa-i spuna?
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur

Last edited by vidoveczandrei; 21.08.2011 at 22:56:54.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.08.2011, 05:27:52
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
bine, bine, dar...

Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel

Cap. 15

14. Și dacă Hristos n-a înviat, zadarnică este atunci propovăduirea noastră, zadarnică este și credința voastră.

17. Iar dacă Hristos n-a înviat, zadarnică este credința voastră, sunteți încă în păcatele voastre;
Bun, frumos și adevărat textul! Doar că nu spune nimic nici de pomenirea lui Hristos, nici de schimbarea zilei de odihnă...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum priviti Vechiul Testament? Mikhael Din Vechiul Testament 46 30.01.2011 17:59:28
Vechiul testament DAMIAN Din Vechiul Testament 1 20.10.2010 01:23:26
Vechiul testament ortodox roman2010 Resurse ortodoxe on-line 3 13.09.2010 20:52:21
Legea din Vechiul Testament ben_gal Stiri, actualitati, anunturi 7 10.04.2010 13:59:12
Cum privim Vechiul Testament? alecsandru Din Vechiul Testament 16 11.01.2008 10:51:27