Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 17.12.2010, 18:16:32
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
:))

De fiecare data ma intreb daca sa rad de tine sau sa plang pentru halul in care am ajuns noi oamenii.

Revelatie Perpetua.... si cand ti se va spune ca de fapt este revelatie perpetua, vei zice "da, dar trebuie sa fie si personala (pentru fiecare om in parte)". Si sa sti ca ai avea dreptate ca fiecare om poate avea revelatia proprie, dar, mai trebuie sa sti ca oamenii fiind diferiti (unii mai buni si altii mai rai - si aici nu ma refer numai la crime sau hotie, ci la cele mai adanci ganduri si sentimente nebanuite) si revelatia este pe masura. Ce treaba are Dumnezeu cu cei rai? NIMIC. Atunci revelatia lor tot nimic va fi. Cum sti care este adevarul revealt? Simplu: pomul se cunoaste dupa roade.
Asadar, dupa ce ai revelatia proprie nu o lua de buna, compar-o! Si nu cu cea a oamenilor de pe forum si cu cea a oamenilor cei mai sfinti. Compara-te cu Sfantul Ioan Gura de Aur, cu Sfantul Nicolae, sau cu care sfant crezi tu ca este mai aproape de adevar! Si nu lua numai ce-ti convine tie, ia totul, ca sa ajungi si tu sa faci tot atatea minuni cat a facut si sfantul respectiv.
Asa sa ne ajute Dumnezeu.
Te las, de pe piedestalul "revelatiei tale marete" sa deplingi starea "deplorabila" in care "am ajuns noi oamenii"

In primul paragraf ai dat-o iar in bara. Al doilea, in schimb, mai are o logica.

Concluziile tale sunt asemanatoare unui speriat de societate, de oameni. Oamenii NU sunt cu mult diferiti unii de altii mai ales cei care fac de bine de rau parte din aceeasi natiune deci PSEUDO-teoria ta ca revelatia depinde de om ca-i bun sau rau este de doi bani, folosita des de cei ca tine de dragul contrazicerii.

Prin revelatie perpetua, daca nu ai inteles am solicitat o reconfirmare IN PERSOANA a celor revelate acum 2000 de ani.
Nu este nimic aberant in a cere acest lucru. Dumnezeu poata oricind sa apara pentru a reconfirma cele spuse...la fel ca un presedinte de stat.
Daca nu o face, nu avem cum sa credem orbeste in ceea ce ne comunica alti oameni, asa cum minciuna si inselatoria este la ea acasa pe pamint.
Si Dumnezeu stie asta ca doar El a scris acest "program"
Reply With Quote
  #32  
Vechi 17.12.2010, 23:03:59
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Prin revelatie perpetua, daca nu ai inteles am solicitat o reconfirmare IN PERSOANA a celor revelate acum 2000 de ani.
Ii avem pe sfinti, Andrei draga, ai uitat?!?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 18.12.2010, 05:15:35
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ii avem pe sfinti, Andrei draga, ai uitat?!?
Nu, nu am uitat Anca, dar nu-i de ajuns, si stii tu foarte bine de ce.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 18.12.2010, 19:49:59
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu, nu am uitat Anca, dar nu-i de ajuns, si stii tu foarte bine de ce.
Dar de ce zici ca nu este de ajuns? Mie imi este foarte de ajuns, caci nu ma consider demna ca Iisus Hristos sa mi se arate mie, ca sa ma convinga de existenta Lui. Stii ce i-a spus Iisus lui Toma, nu?
" Iisus I-a zis: Pentru că M-ai văzut ai crezut. Fericiți cei ce n-au văzut și au crezut!"
Reply With Quote
  #35  
Vechi 19.12.2010, 07:57:26
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

cum au interpretat sfintii parinti venirea acestui Anticrist? care sunt semnele venirii lui? sau ceva in genul acesta?
Reply With Quote
  #36  
Vechi 24.12.2010, 00:34:10
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
cum au interpretat sfintii parinti venirea acestui Anticrist? care sunt semnele venirii lui? sau ceva in genul acesta?
Despre venirea lui Antihrist se vorbeste in primul rand in Biblie; dar sunt si multi sfinti Parinti care ne-am vorbit despre venirea antihristului. Mai jos gasesti niste linkuri, de unde te poti informa mai indeaproape:
http://www.razboiulnevazut.org/artic...mnele-timpului
http://www.razboiulnevazut.org/capitol.php?id=1184
http://www.razboiulnevazut.org/capitol.php?id=1184
Reply With Quote
  #37  
Vechi 24.12.2010, 01:14:24
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
cum au interpretat sfintii parinti venirea acestui Anticrist? care sunt semnele venirii lui? sau ceva in genul acesta?
Cand am deschis acest thread am avut in minte urmatoarele cuvinte din I epistola soborniceasca a Sf. Ap. Ioan, cap 2:
15 Nu iubiți lumea, nici cele ce sunt în lume. Dacă cineva iubește lumea, iubirea Tatălui nu este întru el;
16. Pentru că tot ce este în lume, adică pofta trupului și pofta ochilor și trufia vieții, nu sunt de la Tatăl, ci sunt din lume.
17. Și lumea trece și pofta ei, dar cel ce face voia lui Dumnezeu rămâne în veac.
18. Copii, este ceasul de pe urmă, și precum ați auzit că vine antihrist, iar acum mulți antihriști s-au arătat; de aici cunoaștem noi că este ceasul de pe urmă.
19. Dintre noi au ieșit, dar nu erau de-ai noștri, căci de-ar fi fost de-ai noștri, ar fi rămas cu noi; ci ca să se arate că nu sunt toți de-ai noștri, de aceea au ieșit.
20. Iar voi, ungere aveți de la Cel Sfânt și știți toate.
21. V-am scris vouă, nu pentru că nu știți adevărul, ci pentru că îl știți și știți că nici o minciună nu vine din adevăr.
22. Cine este mincinosul, dacă nu cel ce tăgăduiește că Iisus este Hristosul? Acesta este antihristul, cel care tăgăduiește pe Tatăl și pe Fiul.
23. Oricine tăgăduiește pe Fiul nu are nici pe Tatăl; cine mărturisește pe Fiul are și pe Tatăl.


Nu propusesem o discutie despre antihristul istoric ce va veni la sfarsitul istoriei, ci despre inaintemergatorii lui, care crezand ca vorbesc adevarul pregatesc calea antihristului.
Ei discuta despre faptul ca toate religiile se inchina aceluiasi dumnezeu (desi Biblia ne invata altceva), despre faptul ca religiile sunt cai diferite spre acelasi scop, ca ceea ce conteaza este iubirea, nu credinta (de fapt iubirea dumnezeiasca nu este decat manifestarea Sfantului Duh in omul curatit e pacate.. omul comun, patimas nu poate cunoaste aceea iubire!) etc.
Cand multi oameni vor lepada dreapta credinta, cand jertfa euharistica nu se va mai savarsi.. cand practic mantuirea nu va mai fi posibila pe pamant, atunci va fi sfarsitul lumii.

Dar sa nu grabim lucrurile cu necredinta noastra!
Sa ne informam, sa ramanem in dreapta credinta, fara a cadea in erezii new age, sa nu devenim noi insine, din nepasare, neinformare si putina credinta, inaintemergatori ai lui antihrist!


(doream sa mai postez despre erezii comune, dar nu am avut timp, poate dupa sarbatori)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 24.12.2010, 01:49:32
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Dar de ce zici ca nu este de ajuns? Mie imi este foarte de ajuns, caci nu ma consider demna ca Iisus Hristos sa mi se arate mie, ca sa ma convinga de existenta Lui. Stii ce i-a spus Iisus lui Toma, nu?
" Iisus I-a zis: Pentru că M-ai văzut ai crezut. Fericiți cei ce n-au văzut și au crezut!"
Preotii cu fete lungi( adica fatarnici) si fariseii ti-au introdus subtil acest concept COMPLET NE-crestinesc pentru ca tu Ancah sa nu mai ridici ochii din pamint de cit de "nevrednica "esti.
Mai mult de atit, au continuat prin a pune cuvinte in gura Mintuitorului pentru a INCUIA si mai bine aceasta portita catre adevar , afirmind ca sunt fericiti cei care nu au vazut si au crezut...asta este cea mai mare aberatie si minciuna gogonata si iti spun si de ce.

Neputind sa MODIFICE CHIAR TOTUL din Evanghelii, evident ca au ramas pasaje adevarate REALE, SUPERIOARE, CUTREMURATOARE( unde inima joaca de veselie si STIE, recunoaste ADEVARUL) mai ales din predicile lui Hristos, iar FERICIRILE constituie cel mai elocvent exemplu. In Fericiri nu-i pic de minciuna!
SPUNE-MI de ce lipseste aceasta recomandare "Fericiți cei ce n-au văzut și au crezut" din seria de caracteristici a celor fericiti! Te-ai intrebat vreodata, sau iei totul asa cum ti se vira pe git?

Iti spun eu de ce. Pentru ca anumite expresii cheie care le acorda preotilor si fariseilor control TOTAL asupra credinciosilor au fost INSTALATE cu mare iscusinta cind s-au transportat de ici-colo si la traduceri.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 24.12.2010, 07:11:45
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Despre venirea lui Antihrist se vorbeste in primul rand in Biblie; dar sunt si multi sfinti Parinti care ne-am vorbit despre venirea antihristului. Mai jos gasesti niste linkuri, de unde te poti informa mai indeaproape:
http://www.razboiulnevazut.org/artic...mnele-timpului
http://www.razboiulnevazut.org/capitol.php?id=1184
http://www.razboiulnevazut.org/capitol.php?id=1184
iti multumesc.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 25.12.2010, 02:29:15
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Preotii cu fete lungi( adica fatarnici) si fariseii ti-au introdus subtil acest concept COMPLET NE-crestinesc pentru ca tu Ancah sa nu mai ridici ochii din pamint de cit de "nevrednica "esti.
Mai mult de atit, au continuat prin a pune cuvinte in gura Mintuitorului pentru a INCUIA si mai bine aceasta portita catre adevar , afirmind ca sunt fericiti cei care nu au vazut si au crezut...asta este cea mai mare aberatie si minciuna gogonata si iti spun si de ce.

Neputind sa MODIFICE CHIAR TOTUL din Evanghelii, evident ca au ramas pasaje adevarate REALE, SUPERIOARE, CUTREMURATOARE( unde inima joaca de veselie si STIE, recunoaste ADEVARUL) mai ales din predicile lui Hristos, iar FERICIRILE constituie cel mai elocvent exemplu. In Fericiri nu-i pic de minciuna!
SPUNE-MI de ce lipseste aceasta recomandare "Fericiți cei ce n-au văzut și au crezut" din seria de caracteristici a celor fericiti! Te-ai intrebat vreodata, sau iei totul asa cum ti se vira pe git?

Iti spun eu de ce. Pentru ca anumite expresii cheie care le acorda preotilor si fariseilor control TOTAL asupra credinciosilor au fost INSTALATE cu mare iscusinta cind s-au transportat de ici-colo si la traduceri.
Prin exemplul Fecioarei Maria, Maica Domnului, am invatat ca este bine sa crezi.
Un Craciun fericit si tie, draga Andrei!

Last edited by Miha-anca; 25.12.2010 at 02:32:51.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
IPS Teofan un antihrist? mihailt Biserica Ortodoxa Romana 29 04.08.2014 16:25:08
Catolicismul= pregatirea lui antiHrist myself00 Generalitati 51 09.08.2012 01:54:04
Semenle timpurilor de pe urma si venirea lui antihrist ortodox4life Generalitati 80 27.04.2012 16:38:23
Sfintii Prooroci Ilie si Enoh luptandu-se cu Antihrist vidoveczandrei Din Noul Testament 33 13.06.2011 14:48:47
Despre Antihrist patinina34 Din Noul Testament 11 10.05.2009 23:06:25