Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.05.2012, 08:54:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Teoria enzimelor

Am citit un interviu cu Doctorul Edward Howell, mai mult decît interesant, pe care simt nevoia să-l fac și mai public decît este:

http://romaniaraw.freeforums.org/post5758.html#p5758

De remarcat saitul de pe care l-am luat, dedicat celor care consumă mîncare crudă, în special vegetale.

Prima postare a topicului conține interviul în engleză.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.05.2012, 09:28:14
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Printre cele mai bune surse de enzime se numără cele 12 superalimente descrise de dr Gillian McKeith: germenii, semințele de in, meiul, lucerna, aloe vera, orzul verde, pătrunjelul, quinoa, algele marine, ștevia, floarea-soarelui, algele sălbatice verzi-albastre. Dintre acestea se remarcă germenii din semințe de legume sau cereale. Germinarea duce la o predigerare a seminței, făcînd ca vitaminele, mineralele, enzimele să fie mai ușor asimilate de organismul uman. În afară de enzime, cele 12 superalimente sînt bogate în vitamine și minerale, conțin o cantitate mare de proteine și au foarte puține calorii.

Dr Gillian McKeith atrage atenția că enzimele sînt distruse dacă fierbem, coacem, prăjim, înăbușim sau chiar congelăm fructele și legumele. De asemenea, alimentele fast-food, rafinate sau cele pregătite la cuptorul cu microunde sînt sărace în enzime și substanțe nutritive. Lipsa enzimelor din dietă provoacă tulburări gastrointestinale: indigestie, arsuri stomacale, gaze, balonare, crampe, constipație, sindromul colonului iritabil, oboseală cronică și carențe de vitamine și minerale.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.05.2012, 10:23:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Printre cele mai bune surse de enzime se numără cele 12 superalimente descrise de dr Gillian McKeith: germenii, semințele de in, meiul, lucerna, aloe vera, orzul verde, pătrunjelul, quinoa, algele marine, ștevia, floarea-soarelui, algele sălbatice verzi-albastre. Dintre acestea se remarcă germenii din semințe de legume sau cereale. Germinarea duce la o predigerare a seminței, făcînd ca vitaminele, mineralele, enzimele să fie mai ușor asimilate de organismul uman. În afară de enzime, cele 12 superalimente sînt bogate în vitamine și minerale, conțin o cantitate mare de proteine și au foarte puține calorii.

Dr Gillian McKeith atrage atenția că enzimele sînt distruse dacă fierbem, coacem, prăjim, înăbușim sau chiar congelăm fructele și legumele. De asemenea, alimentele fast-food, rafinate sau cele pregătite la cuptorul cu microunde sînt sărace în enzime și substanțe nutritive. Lipsa enzimelor din dietă provoacă tulburări gastrointestinale: indigestie, arsuri stomacale, gaze, balonare, crampe, constipație, sindromul colonului iritabil, oboseală cronică și carențe de vitamine și minerale.
Sursa ! ! ! . . . . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.05.2012, 10:34:27
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Printre cele mai bune surse de enzime se numără cele 12 superalimente descrise de dr Gillian McKeith: germenii, semințele de in, meiul, lucerna, aloe vera, orzul verde, pătrunjelul, quinoa, algele marine, ștevia, floarea-soarelui, algele sălbatice verzi-albastre. Dintre acestea se remarcă germenii din semințe de legume sau cereale. Germinarea duce la o predigerare a seminței, făcînd ca vitaminele, mineralele, enzimele să fie mai ușor asimilate de organismul uman. În afară de enzime, cele 12 superalimente sînt bogate în vitamine și minerale, conțin o cantitate mare de proteine și au foarte puține calorii.

Dr Gillian McKeith atrage atenția că enzimele sînt distruse dacă fierbem, coacem, prăjim, înăbușim sau chiar congelăm fructele și legumele. De asemenea, alimentele fast-food, rafinate sau cele pregătite la cuptorul cu microunde sînt sărace în enzime și substanțe nutritive. Lipsa enzimelor din dietă provoacă tulburări gastrointestinale: indigestie, arsuri stomacale, gaze, balonare, crampe, constipație, sindromul colonului iritabil, oboseală cronică și carențe de vitamine și minerale.
Din lista aceia cu produse ingrosate,am intalnit numai stevia(pe care trebuie s-o gatesti,deoarece este amara);la fel si aloe vera...nu se poate manca cruda.
Insa unde locuiesc,stevia este de negasit-este adevarat ca se gasesc din abundenta altele...dar despre alge?Unde se gasesc alge proaspete?In Japonia poate,tot ei stiu si cum sa le prepare,iar si acelea se marineaza sau se fierb in supa.
Singurul care se poate prepara crud este patrunjelul,si anume tabouli(salata de patrunjel cu grau zdrobit)
Alte idei?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 29.05.2012 at 10:36:45.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.05.2012, 10:41:02
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
[font=Arial]
Dr Gillian McKeith atrage atenția că enzimele sînt distruse dacă fierbem, coacem, prăjim, înăbușim sau chiar congelăm fructele și legumele.
Este foarte corect. Enzimele, fiind structuri proteice, sunt denaturate prin toate aceste procedee (doar la congelare se impune nuanțare). Numai că dr. McKeith disimulează faptul că aceeași soartă o au proteinele în mediul acid din stomac. Acolo suferă denaturare acidă, adică își pierd structura lor spațială. Pe urmă, și-o pierd și pe cea moleculară, legăturile dintre aminacizii care, înlănțuiți unul de altul, formează proteina sunt atacate încă din stomac, proces care continuă în mult mai mare măsură în intestin, de unde se absorb numai aminoacizii, întocmai cum de la o construcție veche recuperăm numai cărămizile în stare izolată unele de altele, și nu conglomerate de cărămizi. Din acești aminoacizi absorbiți, plus cei pe care îi sintetizează el însuși, organismul își va confecționa propriile lui proteine, așa cum facem clădiri pentru noi din cărămizi vechi, la care mai adăugăm și pe cele fabricate de novo.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.05.2012, 11:38:29
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Pentru o viata crestina statornica, avem nevoie sa punem in ordine doua aspecte din viata noastra: sexualitatea si alimentatia.
Cand acestea doua vor fi savarsite avand constiinta prezentei permanente a lui Dumnezeu, atunci vom gusta din odihna harului.
Vederea mandriei si a patimilor, precum si insetarea dupa iubire si smerenie, vor veni de la sine, ca daruri ale lui Dumnezeu.

Important in alimentatie !
Sa renuntam la painea de cumparat (franzela). Potrivit marturiei celor care au lucrat la fabrica de paine, aceasta este otrava curata. Cititi ingredientele de pe franzela ambalata, sunt de intristare. Faceti paine in casa. Timpul solicitat este foarte mic, iar bucuria ce insoteste lucrarea painii este minunata. Ea imbie la rugaciune. In foarte scurt timp, facerea painii va deveni pasiune. Acesta este un pas important, spre hrana vie. Din pacate insa, comoditatea va creste inca productia de franzela... si aparitia bolilor.

Eu fac paine in casa, de aproape un an de zile. Pe cat de usor, pe atat de odihnitor si de sanatos.
Chiar daca este coapta la foc, aceasta paine este cu mult mai sanatoasa, ea putand insoti in mod prietenos alimentele crude.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 29.05.2012 at 11:43:05.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.05.2012, 12:52:52
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Numai că dr. McKeith disimulează faptul că aceeași soartă o au proteinele în mediul acid din stomac. Acolo suferă denaturare acidă, adică își pierd structura lor spațială. Pe urmă, și-o pierd și pe cea moleculară, legăturile dintre aminacizii care, înlănțuiți unul de altul, formează proteina sunt atacate încă din stomac, proces care continuă în mult mai mare măsură în intestin, de unde se absorb numai aminoacizii, întocmai cum de la o construcție veche recuperăm numai cărămizile în stare izolată unele de altele, și nu conglomerate de cărămizi.
Din cîte știu, mîncarea ajunge în stomac unde rămîne în zona superioară pentru 30-45 de minute. Acolo are loc prima fază a digestiei, după masticație să spunem. Dacă noi consumăm enzime gata fabricate, atunci digestia începe încă din această fază. Dacă nu, digestia începe cînd mîncarea coboară în partea inferioară a stomacului unde sînt sucurile gastrice, acidul clorhidric și mai știu eu ce.

Ideea este să nu bem apă cu puțin timp înainte, în timpul sau imediat după masă deoarece se diluează enzimele nu-și mai fac treaba așa cum ar trebui, sucurile se diluează...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.05.2012, 16:53:32
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Din cîte știu, mîncarea ajunge în stomac unde rămîne în zona superioară pentru 30-45 de minute. Acolo are loc prima fază a digestiei, după masticație să spunem.
Nu există o distribuție "de sus în jos" a alimentelor în ordinea sosirii. Poate la rumegătoare, care au un stomac (de fapt, niște stomacuri) cu totul speciale. Există, însă, o distribuție concentrică, în sensul că alimentele care sunt mai demult acolo sunt mai aproape de pereții stomacului. Interesant este că această importantă descoperire a fiziologiei a fost făcută de un...student. El a avut ideea, genial de simplă, să dea animalelor de laborator să mănânce mâncare colorată. Mai întâi în verde (să zicem), apoi în roșu, pe urmă în albastru. După sacrificare, excizia stomacului, înghețare și secționare în felii, distribuția culorilor era concentrică, cum ar fi șanțurile unui disc: verdele la margine, roșul la mijloc.

Citat:
Dacă noi consumăm enzime gata fabricate, atunci digestia începe încă din această fază.
Dar noi nu digerăm folosind enzimele din alimente, ci folosind enzimele produse de glandele salivare, stomac, pancreas, etc. Enzimele noastre atacă legăturile dintre moleculele complexe din alimente, făcându-le molecule mai simple, mai mici, care vor putea fi absorbite prin pereții intestinali.

Nu mai credeți chiar tot ce spun tot felul de extremiști ai alimentației. Așa cum există un extremism religios, există și un extremism în alimentație, cu pretenții științifice. În fond, oamenii de știință sunt la fel de expuși atașamentului irațional față de niște teorii ca toți ceilalți oameni. Valoarea postului este în altă parte decât în enzime. Noi nu postim fiindcă trebuie să ne curățim vintrele din când în când, ci fiindcă așa a făcut Cristos, fiindcă așa au făcut sfinții Săi, fiindcă așa ne cere Biserica să facem.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 29.05.2012 at 16:57:37.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.05.2012, 17:38:41
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu există o distribuție "de sus în jos" a alimentelor în ordinea sosirii. Poate la rumegătoare, care au un stomac (de fapt, niște stomacuri) cu totul speciale. Există, însă, o distribuție concentrică, în sensul că alimentele care sunt mai demult acolo sunt mai aproape de pereții stomacului. Interesant este că această importantă descoperire a fiziologiei a fost făcută de un...student. El a avut ideea, genial de simplă, să dea animalelor de laborator să mănânce mâncare colorată. Mai întâi în verde (să zicem), apoi în roșu, pe urmă în albastru. După sacrificare, excizia stomacului, înghețare și secționare în felii, distribuția culorilor era concentrică, cum ar fi șanțurile unui disc: verdele la margine, roșul la mijloc.

Dar noi nu digerăm folosind enzimele din alimente, ci folosind enzimele produse de glandele salivare, stomac, pancreas, etc. Enzimele noastre atacă legăturile dintre moleculele complexe din alimente, făcându-le molecule mai simple, mai mici, care vor putea fi absorbite prin pereții intestinali.

Nu mai credeți chiar tot ce spun tot felul de extremiști ai alimentației. Așa cum există un extremism religios, există și un extremism în alimentație, cu pretenții științifice. În fond, oamenii de știință sunt la fel de expuși atașamentului irațional față de niște teorii ca toți ceilalți oameni. Valoarea postului este în altă parte decât în enzime. Noi nu postim fiindcă trebuie să ne curățim vintrele din când în când, ci fiindcă așa a făcut Cristos, fiindcă așa au făcut sfinții Săi, fiindcă așa ne cere Biserica să facem.
Foarte interesanta expunerea,nu m-as fi gandit ca mancarea este distribuita pe straturi dpdv al vechimii-desi este logic ca primul venit sa fie primul care pleaca(first in,first out).


Desigur ca exista si extremisti ai nutritiei,insa exista un mic adevar in ceea ce priveste calitatile(chiar curative)ale hranei crude,netratate termic.
Unii oameni au putut sa se vindece de cancer sau alte efectiuni degenerative doar prin schimbarea stilului de viata,in principal al modului in care se hranesc si rezulatele nu au intarziat sa apara.
Am o cunostiinta de familie care s-a vindecat de cancer la ficat si colon printr-o dieta naturista bazata pe sucuri de legume(suc de spanac+sfecla),si asta pe la sfarsitul anilor'90 cand tratamentul de cancer in Romania nu era destul de promitator.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.05.2012, 07:02:06
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Important in alimentatie !
Sa renuntam la painea de cumparat (franzela). Potrivit marturiei celor care au lucrat la fabrica de paine, aceasta este otrava curata. Cititi ingredientele de pe franzela ambalata, sunt de intristare. Faceti paine in casa. Timpul solicitat este foarte mic, iar bucuria ce insoteste lucrarea painii este minunata. Ea imbie la rugaciune. In foarte scurt timp, facerea painii va deveni pasiune. Acesta este un pas important, spre hrana vie. Din pacate insa, comoditatea va creste inca productia de franzela... si aparitia bolilor.

Eu fac paine in casa, de aproape un an de zile. Pe cat de usor, pe atat de odihnitor si de sanatos.
Chiar daca este coapta la foc, aceasta paine este cu mult mai sanatoasa, ea putand insoti in mod prietenos alimentele crude.
Adevărat ce spui. Am făcut pîine de cîteva ori la cuptorul aragazului și a ieșit excelentă. Am avut propuneri de la cineva să coc și pentru familia respectivului. Totuși durează cam mult procesul, este vorba de aproximativ patru ore, iar asta m-a cam descurajat.

Acum am primit de la ai mei un aparat electric pe care mă gîndesc să-l folosesc numai pentru a plămădi aluatul, nu și pentru a coace. La aragaz, pîinea se pătrunde mai uniform și gazul consumat nici nu costă cît curentul pentru aparatul electric. Totuși aluatul se amestecă mai bine frămîntat manual decît cu acel malaxor micuț al mașinii automate.

De remarcat că drojdia uscată ieftină, cea de ~ 70 de bani, conține o chimicală, un E nociv. Există drojdie uscată fără acel coservant sau ce-o fi, dar costă cam 4 lei! Sau mai este varianta de a folosi maia, care și aia costă mai mult decît pîinea de la magazin. De aceea este de preferat să folosim drojdia umedă care este ieftină și, din cîte știu, nu conține substanțe artificiale "bonus".

Voi reveni cu detalii dacă voi reuși.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 30.05.2012 at 07:04:57.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Teoria ramificatiilor harului catalin2 Dogmatica 3 16.05.2012 15:15:51
Teoria conspiratiei idealist Generalitati 9 21.06.2010 23:00:58
Teoria Evolutiei Evreulcelales Generalitati 96 25.09.2009 08:37:52
Teoria evolutiei vs Dumnezeu seby_din_brasov Generalitati 2 19.02.2009 20:42:45
Teoria evolutionista a dus la nazism partenie Generalitati 6 21.09.2008 21:10:03