Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.02.2009, 18:17:29
cris13 cris13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.09.2008
Locație: Pitesti
Mesaje: 12
Implicit cat costa ridicarea unei Bisericii?

O Biserica, nu foarte mare, cu toate cele de trebuinta, atat constructia cat si pictura te poate duce mai mult de 170.000 de lei? Sau este o aberatie a mea si poate sa coste mult mai mult? Doresc niste idei doar, pentru a-mi face o idee.Cine stie ceva poate sa scrie, chiar daca stie din auzite.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.02.2009, 18:31:59
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Se poate intreba un arhitect, firma de constructie pentru cladirea in sine. Cat despre decoratiuni, si alte lucruri de ordine interioara, asta e alta poveste.
Oricum, pot sa iti spun cam cat costa "catedrala mantuirii neamului", si anume aproximativ 1 miliard de euro. Terenul pe care se ridica e platit din banii din buget, banii populatiei, fie ca e de acord cu asta sau nu. Guvernul Tariceanu a donat o suma pentru aceasta constructie, prin imprumuturi din strainatate, in detrimentul altor lucruri, precum folosirea lor pentru ridicarea nivelului de trai in Romania. De asemenea, subventionarea de stat a cultelor religioase, incalca Constitutia Romaniei, care spune ca acestea sunt independente de stat.
Si asa se folosesc putinii bani pe care ii avem, cu alte prioritati decat ar fi cazul. Guvernantii nostri...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.02.2009, 19:14:46
viorelth viorelth is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2008
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cris13 Vezi mesajul
O Biserica, nu foarte mare, cu toate cele de trebuinta, atat constructia cat si pictura te poate duce mai mult de 170.000 de lei? Sau este o aberatie a mea si poate sa coste mult mai mult? Doresc niste idei doar, pentru a-mi face o idee.Cine stie ceva poate sa scrie, chiar daca stie din auzite.
o biserica de 25 m lungime pe 8 metri latime si inaltimea la cornisa de 9 metri costa aproximativ 8-10 miliarde de lei vechi...fara pictura.....pictura in fresca e cel putin 150euro/metrul patrat
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.02.2009, 21:10:11
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cris13 Vezi mesajul
O Biserica, nu foarte mare, cu toate cele de trebuinta, atat constructia cat si pictura te poate duce mai mult de 170.000 de lei? Sau este o aberatie a mea si poate sa coste mult mai mult? Doresc niste idei doar, pentru a-mi face o idee.Cine stie ceva poate sa scrie, chiar daca stie din auzite.
Cred ca te costa cu mult mai mult. Sunt multe alte cheltuieli care apar pe parcurs, aceste cheltuieli fiind incadrate la diverse si neprevazute.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.02.2009, 01:34:51
cris13 cris13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.09.2008
Locație: Pitesti
Mesaje: 12
Implicit

[COLOR=black]Ma gandesc...450-500 de euro metru patrat costa constructia unei case. Stiu, cu Biserica este altceva, dar chiar atat de multe miliarde sa coste? Eu ma gandeam la o Bisericuta, ceva mai mic, bineinteles. Poate cei care construiesc anumite Biserici de la eparhiile respective nu baga toti banii in Biserica, ci doar pe hartie, pentru a mai ramane si pentru "altceva". Ms de raspunsuri oricum, orice informatie e binevenita![/COLOR][COLOR=black][/COLOR]
[SIZE=3] [/SIZE]
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.02.2009, 08:28:32
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cris13 Vezi mesajul
O Biserica, nu foarte mare, cu toate cele de trebuinta, atat constructia cat si pictura te poate duce mai mult de 170.000 de lei? Sau este o aberatie a mea si poate sa coste mult mai mult? Doresc niste idei doar, pentru a-mi face o idee.Cine stie ceva poate sa scrie, chiar daca stie din auzite.
[COLOR=green]Sunt foarte multe biserici. Dacă tot dispui de bani si vrei sa faci un bine, îți dau o idee. Ridica un asezamant pe langa o biserica: pentru batranii singuri, pentru copiii fără părinți, o școală cu câteva clase pentru copiii superdotați, pentru care nimeni nu face nimic, o cantină. [/COLOR]
[COLOR=green]Făcând un bine direct pentru oameni, satisfacția ta va fi mai mare...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.02.2009, 10:49:59
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit sa avem discernamant

Frumoasa observatie, silverstar. Sunt din ce in ce mai multe biserici si din ce in ce mai putini credinciosi adevarati. Ne ajung cele prezente, trebuie doar sa le intarim "pe interior" (noi insine) si sa le ingrijim pe exterior (multe dintre ele arata intristator.

Daca exista insa un sat in care nu exista biserica si se doreste ridicarea uneia, bun lucru si buna ravna este aceasta. Nu cauta numai calcule matematice. Apuca-te de lucru si va costa mai putin decat sumele auzite acum. Dumnezeu, din iubire pentru localnicii lipsite de biserica, si sfintii ce vor fi alesi drapt hram, vor zidi si vor plati pentru tine.

Exemplu: O bisericuta nu avea catapeteasma. Parintele face rugaciune si la biserica vine o doamna. O vedea pentru prima data. Ea ii spune: "Parinte, vreau sa platesc in intregime sculptarea unei catapetesme din lemn de stejar si pictarea acesteia. Am insa o singura dorinta, anume sa mai puneti un hram: Sfantul Policarp al Smirnei, caci baiatul meu a scapat de un incendiu, iar sfantul este ocrotitorul celor arsi." Parintele a vazut in aceasta lucrarea lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.02.2009, 14:52:14
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cris13 Vezi mesajul
O Biserica, nu foarte mare, cu toate cele de trebuinta, atat constructia cat si pictura te poate duce mai mult de 170.000 de lei? Sau este o aberatie a mea si poate sa coste mult mai mult? Doresc niste idei doar, pentru a-mi face o idee.Cine stie ceva poate sa scrie, chiar daca stie din auzite.
Intr-adevar Cris,este o aberatie de-a ta,si biserica ridicata la stadiul pe care vrei tu,costa de zece ori mai mult decat ai considerat.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.02.2009, 16:14:55
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai punem la socoteala si terenul, autorizatiile necesare, casa parohiala si alte asemenea nevoi si pretul poate ajunge astronomic.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.02.2009, 17:43:27
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Frumoasa observatie, silverstar. Sunt din ce in ce mai multe biserici si din ce in ce mai putini credinciosi adevarati. Ne ajung cele prezente, trebuie doar sa le intarim "pe interior" (noi insine) si sa le ingrijim pe exterior (multe dintre ele arata intristator.

Daca exista insa un sat in care nu exista biserica si se doreste ridicarea uneia, bun lucru si buna ravna este aceasta. Nu cauta numai calcule matematice. Apuca-te de lucru si va costa mai putin decat sumele auzite acum. Dumnezeu, din iubire pentru localnicii lipsite de biserica, si sfintii ce vor fi alesi drapt hram, vor zidi si vor plati pentru tine.

Exemplu: O bisericuta nu avea catapeteasma. Parintele face rugaciune si la biserica vine o doamna. O vedea pentru prima data. Ea ii spune: "Parinte, vreau sa platesc in intregime sculptarea unei catapetesme din lemn de stejar si pictarea acesteia. Am insa o singura dorinta, anume sa mai puneti un hram: Sfantul Policarp al Smirnei, caci baiatul meu a scapat de un incendiu, iar sfantul este ocrotitorul celor arsi." Parintele a vazut in aceasta lucrarea lui Dumnezeu.
[COLOR=green]Intr-adevar, Dumnezeu face minuni prin oamenii sai. Trebuie doar sa avem puterea sa le vedem si sa le intelegem.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Durerea unei mame, lilisor Generalitati 83 28.08.2011 19:21:48
Titlul unei carti caliyo Biserica Romano-Catolica 8 30.06.2010 00:41:15
Valoarea unei femei zoridezi Generalitati 3 31.05.2010 14:28:16
Ridicarea Casatoriei la inaltimea de taina Laurentiu Generalitati 10 29.08.2007 18:07:54