Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 09.08.2019, 14:46:56
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

__________________________________

Last edited by MGTOW4life; 09.08.2019 at 14:51:17.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 09.08.2019, 14:48:59
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Sa fie clar: Dumnezeu a facut intreaga creatie spre mantuire, nu spre pieire.
Creatia insasi este destinata sa mearga(sa evolueze) de la inferior la superior si toata creatia parcurge acelasi drum, aceleasi "lectii de dreptate dumnezeiasca"(adica IUBIRE) si, desi toate vasele sunt chemate la mantuire, la un moment dat se poate ca unele vase sa fie inainte de pieire, iar altele sa fie la marire, dar Dumnezeu doreste ca si cei ce sunt la pieire sa se intoarca si sa fie vii deoarece El ii iarta pe cei ce aleg sa se inchine Lui.

Iadul are si iesire, nu doar intrare.
Sa nu reducem discuția la un nivel simplist de să fie bine ca sa nu fie rău. Se ajunge aici datorită fricii de necunoscut deși fatidică în același timp. Ideea de închinare este copilărească pentru că în fața te poti închina iar pe la spate dorești răul. Problema care s a proliferat de a lungul timpului a fost capacitatea noastră de a ne supune simultan cu aptitudinea Domnului de a conduce. Copilăria, inocența și puritatea L au împiedicat în drumul Său de maturizare ca Tată ceresc. Răzvrătirea îngerilor, a oamenilor a fost susținut si de bunătatea Domnului nemărginită. Astfel a fost luat de "bleg" de cei cărora le a oferit viața. Când oferi un deget ti se ia toată mâna. Iar în drumul său spre maturizare copilul vechi de zile a trebuit să treacă prin suferința și umilința pentru a putea
inmagazina natura Sa de conducător, rege și tată pantocrator. Asadar Ziua Domnului a fost pregătită pentru mânia Sa, sau mai bine zis "descărcarea" Sa de toată suferința și umilința pe care creația Sa fie spirituală (ingeri) sau materială (oameni) I a produs o.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 09.08.2019, 20:21:00
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Sa nu reducem discuția la un nivel simplist de să fie bine ca sa nu fie rău. Se ajunge aici datorită fricii de necunoscut deși fatidică în același timp. Ideea de închinare este copilărească pentru că în fața te poti închina iar pe la spate dorești răul. Problema care s a proliferat de a lungul timpului a fost capacitatea noastră de a ne supune simultan cu aptitudinea Domnului de a conduce. Copilăria, inocența și puritatea L au împiedicat în drumul Său de maturizare ca Tată ceresc. Răzvrătirea îngerilor, a oamenilor a fost susținut si de bunătatea Domnului nemărginită. Astfel a fost luat de "bleg" de cei cărora le a oferit viața. Când oferi un deget ti se ia toată mâna. Iar în drumul său spre maturizare copilul vechi de zile a trebuit să treacă prin suferința și umilința pentru a putea
inmagazina natura Sa de conducător, rege și tată pantocrator. Asadar Ziua Domnului a fost pregătită pentru mânia Sa, sau mai bine zis "descărcarea" Sa de toată suferința și umilința pe care creația Sa fie spirituală (ingeri) sau materială (oameni) I a produs o.
Omul nu poate sa-I produca lui Dumnezeu nicio paguba, suferinta sau umilinta; nici macar toata omenirea(nici universul) nu e in stare de asa ceva.
Ce maturizare ca Tata ceresc? Tu nu pricepi ca El este Atotputernic pentru ca El nu poate decat SA IUBEASCA? Asa a fost mereu si tot asa va fi IN VECI!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 10.08.2019 at 03:04:24.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 13.08.2019, 05:24:22
cristodulo cristodulo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2019
Mesaje: 1
Post Sincer si eu as vrea sa stiu

Uneori ma intreb si eu de ce?
Reply With Quote
  #35  
Vechi 13.08.2019, 06:02:34
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristodulo Vezi mesajul
Uneori ma intreb si eu de ce?
De ce ce, adica?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 13.08.2019, 16:24:03
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Omul nu poate sa-I produca lui Dumnezeu nicio paguba, suferinta sau umilinta; nici macar toata omenirea(nici universul) nu e in stare de asa ceva.
Ce maturizare ca Tata ceresc? Tu nu pricepi ca El este Atotputernic pentru ca El nu poate decat SA IUBEASCA? Asa a fost mereu si tot asa va fi IN VECI!
De ce încercați să L transpuneți pe Dumnezeu într un gol, un vid care nu are personalitate, sentimente, finețe și e doar o brută omnipotentă. Oare noi nu am fost creați după chipul Lui. Iar dacă noi învățam din greșeli El nu are dreptul? De câte ori în VT Dumnezeu se caieste de ce a făcut? De multe ori recunoaște că îi pare rau că L a făcut pe om. Ce iti spune asta? Ca si El învață. El a creat pentru că a vrut să fie Om. Dar perfecțiunea vine odata cu întruparea, Dumnezeu e perfect ca Om deplin. În Dumnezeu Capul se află doi atât Domnul cât și soția Sa. Dumnezeu este o comuniune între bărbat și femeie, cuplul divin Tatăl ceresc si Mama cerească. Ei doi il alcătuiesc pe Dumnezeu, Ei sunt una, iar copiii lor vor fi adevărații fii ai lui Dumnezeu. Acești fii vor fi perfecți pentru că vor avea Tatăl cel bun și Mama cea bună. Tată pentru că este singurul care poate oferi sămânță în spirit, iar Mamă pentru că Ea e singura care poate primi sămânța Lui în spiritul Ei pentru a rămâne însărcinată în spirit nu doar in trup. Spre deosebire de ei noi am fost infiati si deci nu cunoaștem decât un părinte adică pe Tatăl. Si deci suntem fii nelegitimi ~îngeri (aleși) spre a sluji fiilor moștenirii ~legitimi.

Evrei 1:14
14.Îngerii oare nu sunt toți duhuri slujitoare, trimise ca să slujească, pentru cei ce vor fi moștenitorii mântuirii?

Ps. E doar o opinie nu incerc să o impun ca adevăr de credință.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 14.08.2019, 08:18:36
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
De ce încercați să L transpuneți pe Dumnezeu într un gol, un vid care nu are personalitate, sentimente, finețe și e doar o brută omnipotentă. Oare noi nu am fost creați după chipul Lui. Iar dacă noi învățam din greșeli El nu are dreptul?
Nu, pentru ca El nu are greseli. Iisus ne-a dovedit-o ca sa priceapa toata lumea; inclusiv tu.
Noi, chiar daca am fost creati dupa chipul Lui, nu semanam cu El fiindca nu vrem. Adica nu vrem deoarece suntem incapabili sa invatam din greseli daca asta nu ne mangaie orgoliul; incapabili sa invatam daca nu ne smerim.



Citat:
...

Ps. E doar o opinie nu incerc să o impun ca adevăr de credință.
Daca nu incercai n-ai fi publicat-o(adica n-ai fi scris-o) si bine faceai.



P.S. Asadar ai incercat chiar daca zici ca nu.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 15.08.2019, 11:35:11
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu, pentru ca El nu are greseli.
Facerea 6:6-7
6.I-a părut rău și s-a căit Dumnezeu că a făcut pe om pe pământ.
7.Și a zis Domnul: "Pierde-voi de pe fața pământului pe omul pe care l-am făcut! De la om până la dobitoc și de la târâtoare până la păsările cerului, tot voi pierde, căci Îmi pare rău că le-am făcut".

Domnului îi pare rau că le a făcut deși înainte erau toate bune foarte:"31.Și a privit Dumnezeu toate câte a făcut și iată erau bune foarte." Oare Domnul a învățat ceva din această experiență? Căci iată acum nu mai sunt bune iar înainte erau bune foarte.

1 Regi 15:10
10.Atunci a fost cuvântul Domnului către Samuel astfel: "Îmi pare rău că am pus pe Saul rege, căci el s-a abătut de la Mine și cuvântul Meu nu l-a împlinit".

Păi bine mai atotștiutorule cum vine asta? Tu il pui Rege deși știi dinainte ca nu o să asculte și o să se abată si acum îți pare rău?

Ieremia 42:10
10.De veți rămâne în țara aceasta, Eu vă voi zidi și nu vă voi mai dărâma, vă voi sădi și nu vă voi mai smulge, căci Îmi pare rău de răul pe care vi l-am făcut.

Cand iti pare rău de o faptă pe care ai facut o si pe deasupra o numești rău asta înseamnă că ai facut o greșeală si o regreți.

Atotcunoscator, dar face fapte pe care ulterior le regretă, mda ...
Reply With Quote
  #39  
Vechi 15.08.2019, 23:50:40
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Facerea 6:6-7
6.I-a părut rău și s-a căit Dumnezeu că a făcut pe om pe pământ.
7.Și a zis Domnul: "Pierde-voi de pe fața pământului pe omul pe care l-am făcut! De la om până la dobitoc și de la târâtoare până la păsările cerului, tot voi pierde, căci Îmi pare rău că le-am făcut".

Domnului îi pare rau că le a făcut deși înainte erau toate bune foarte:"31.Și a privit Dumnezeu toate câte a făcut și iată erau bune foarte." Oare Domnul a învățat ceva din această experiență? Căci iată acum nu mai sunt bune iar înainte erau bune foarte.

1 Regi 15:10
10.Atunci a fost cuvântul Domnului către Samuel astfel: "Îmi pare rău că am pus pe Saul rege, căci el s-a abătut de la Mine și cuvântul Meu nu l-a împlinit".

Păi bine mai atotștiutorule cum vine asta? Tu il pui Rege deși știi dinainte ca nu o să asculte și o să se abată si acum îți pare rău?

Ieremia 42:10
10.De veți rămâne în țara aceasta, Eu vă voi zidi și nu vă voi mai dărâma, vă voi sădi și nu vă voi mai smulge, căci Îmi pare rău de răul pe care vi l-am făcut.

Cand iti pare rău de o faptă pe care ai facut o si pe deasupra o numești rău asta înseamnă că ai facut o greșeală si o regreți.

Atotcunoscator, dar face fapte pe care ulterior le regretă, mda ...
Daca pui la lucru putin simt duhovnicesc prin care sa treci toate versetele pe care le citesti vei intelege ca sentimentele, viziunile si revelatiile pe care Duhul Sfant le transmite proorocilor nu pot fi traduse mot-a-mot(cuvant cu cuvant) in limbaj omenesc, ca sa nu amintesc ca limbajul duhovnicesc(comunicarea) este unul foarte "tehnic" si putin priceput de cei care ascultau profetiile(printre care si tu).

Va trebui sa inveti sa citesti printre randuri dupa muuulte rugaciuni care sa te smereasca mai serios.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 16.08.2019, 15:37:21
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu tot ce am vrut să arăt este ca există un tipar. Si anume comportamentul unui copil razgaiat si nesigur cu suzeta în gură ce strigă în pustiu "Eu sunt Domnul". Dar voi nu stiti cât de mult a suferit Femeia Sa datorită nesiguranței barbatiei Lui cât și a geloziei. Modul în care a pedepsit-o arată o lipsă totală de respect față de Ea. Despre ce vorbesc? Ei bine există un verset unde Domnul spune că a pus heruvimi cu sabie de foc ca sa păzească drumul către pomul vieții:

Facerea 3:24
24.Și izgonind pe Adam, l-a așezat în preajma grădinii celei din Eden și a pus heruvimi și sabie de flacără vâlvâitoare, să păzească drumul către pomul vieții.

Dar ceea ce nu spune este ca acei 2 heruvimi au fost puși în Femeia Sa. Din energia Femeii Sale si a focului Sau a creat dualitatea acest sarpe cu dublă personalitate (androgin) având doi heruvimi ca si "gardieni" ai drumului către pomul vieții(unirea dintre El și soția Sa). A facut asta pentru a înșela neamurile si mai ales elitele ce stăpânesc lumea si venereaza "zeul" androgin ~ șarpele ~ dualitatea, dar care evident ca se ascund de ochii lumii și impun prin propagandă transsexualismul.
Suferința Ei datorată comportamentului infantil al Lui a dus la moartea pe cruce. Asta i a cerut Ea Lui, dacă cu adevărat o iubește și dacă mai vrea să fie cu Ea sa moară pe pământ în chinuri. Sa ii arate ca ii pasă, să sufere până la ultima picătură de sânge pentru Ea având în vedere ce i a făcut în spirit. Restul este o chemare prin credință la nunta Lor în împărăția care va veni ...

Iar scuza penibilă cu "nu e bine tradus textul" nu duce decat la confuzie. Dacă nu putem accepta o traducere universală a unui text în mai multe limbi atunci hai sa ne băgăm toți capul în pământ ca strutii si sa ne mințim ca Dumnezeu e asa cum îl creăm noi în mintea noastră.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare