Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.08.2009, 03:12:28
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Parerea mea este in nici un caz sa nu faca sfestanie fara acordul tatalui, mai ales pe ascuns, ca sa nu iasa urit de tot!
Si cum daca tatal este impotriva ele sa nu ma sfinteasca casa niciodata Andrei cum asa,eu as face cind e el la servici why not?
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.08.2009, 03:13:52
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
la ce te referi cand spui ca sa nu iasa urat de tot? te referi la faptul ca s-ar putea intampla sa apara tatal pe nepusa masa in timpul sfestaniei?
Nu, mai rau. Rugaciunile sfestaniei combinate cu dele de exorcizare pe care multi le solicita sunt foarte puternice si pun in miscare mecanisme imprevisibile si cu rezolvari dumnezeiesti care nu intotdeauna sunt CELE pe care le asteapta cei din casa. Este posibil ca tatal sa se infurie, sa iasa scandal, batai, separari, chiar divorturi.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.08.2009, 09:28:22
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Fiti tari, cu dragostea lui Hristos veti invinge

Ai dreptate andreicozia.
Cititi va rog cartea Sfantului Andrei cel Nebun pentru Hristos, costa 10 RON, eu am comandat-o pe net la www.librariasophia.ro, si acolo iti spune Sfantul ce sa faci.Ar fi prea lung textul sa ti-l scriu eu aici.
Te rog asculta-ma!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.08.2009, 19:22:41
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MIRA85 Vezi mesajul
Numele meu este Veronica,am 24 de ani sunt mama a doi copii sanatosi si frumosi,dar am un mare defect ce ma obsedeaza(am un nas mare si urat),ce m-a transformat intr-o persoana retrasa,ingrozita de faptul ca de cate ori ies afara oamenii imi arunca vorbe grele;de multe ori m-am gandit sa ma sinucid si nu trece zi fara sa ma intreb :de ce nu sant si eu un om normal?Imi doresc sa ma simt bine in pilea mea,dar de cate ori ma uit in oglinda imi aud gandurile:esti urata!esti oribila! Va rog sa ma ajutati cu sfaturi,sa ma indrumati cui sa ma rog sa imi gasesc linistea;trebuie sa spun ca nu ma duc la biserica pentru ca evit colectivitatile,evit ca oamenii sa ma priveasca.
100% sigur astea sunt ganduri de la diavol. Nu esti nici pe departe singura, multi barbati si femei sunt chinuiti de diavol cu astfel de ganduri: ca sunt prea mici, prea grasi sau grase, ca nu au par frumos, si asa mai departe.

Dumnezeu te-a facut asa pentru un motiv, stie El de ce. Multumeste lui Dumnezeu pentru tot ce ai, pentru cum arati, impotriveste-te diavolului si diavolul va pleca de la tine.

Sinuciderea e pacatul suprem, care nu se mai poate ierta. Daca mori cui lasi cei 2 copii? Faptul ca ai ganduri de sinucidere arata clar ca e o ispita de la diavol.

Dumnezeu sa te ajute.

Si inca ceva, nu in ultimul rand, un duhovnic bun te poate ajuta mult.

Bogdan.

PS: Arata-ne si noua o poza cu tine, sa te vedem. Sunt sigur ca nasul tau nu e nici pe departe asa de mare si urat precum te-a facut diavolul sa crezi.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.08.2009, 19:35:20
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Buna..eu nu am un nas mare,in schimb,merg des pe cimp si spun...sfinte dumnezeule ,sfinte tare,sfinte fara de moarte,miluieste-ne pe noi...si repet acest lucru,la nesfirsit...binenteles,ca am fost vazut de multe ori,posibil si inteles cele ce rosteam,iar la ora actuala,pe aici,par unul ciudat,unul dus cu pluta,ma rog,ceva de genul asta...si ma dadeam de ceasul mortii,caci eram afectat de lume,in final daca reusesti sa IGNORI GINDURILE care se leaga de nasul tau...vei cistiga,cu ajutorul lui Dumnezeu,o mare biruinta,caci RAUL care este in lume,mai intai te atinge prin gind.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.08.2009, 19:45:18
Stefann's Avatar
Stefann Stefann is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.08.2007
Mesaje: 29
Implicit Doamne ajuta

nu sunt in pielea ta si nu stiu ce simti dar un singur lucru stiu ca acest lucru nu ar trebuii sa-ti fie piatra de poticnire mai ales ca ai doi copii frumosi multumeste lui DUMNEZEU ca nu ai necazuri mai mari si cu privire la sinucidere nici sa nu te mai gandesti si sa te spovedesti de acest mare pacat iar despre gandurile pe care ti le faci despre tine sunt numai de la spurcatul diavol ca sa te dezarmonizeze roagate lui DUMNEZEU si mergi la biserica si numai asculta de gura oamenilor
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.08.2009, 20:52:34
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MIRA85 Vezi mesajul
Numele meu este Veronica,am 24 de ani sunt mama a doi copii sanatosi si frumosi,dar am un mare defect ce ma obsedeaza(am un nas mare si urat),ce m-a transformat intr-o persoana retrasa,ingrozita de faptul ca de cate ori ies afara oamenii imi arunca vorbe grele;de multe ori m-am gandit sa ma sinucid si nu trece zi fara sa ma intreb :de ce nu sant si eu un om normal?Imi doresc sa ma simt bine in pilea mea,dar de cate ori ma uit in oglinda imi aud gandurile:esti urata!esti oribila! Va rog sa ma ajutati cu sfaturi,sa ma indrumati cui sa ma rog sa imi gasesc linistea;trebuie sa spun ca nu ma duc la biserica pentru ca evit colectivitatile,evit ca oamenii sa ma priveasca.
Nasul meu este in mod sigur mai mare ca al tau, dar am trecut de mult peste asta. :) Stiu cum sa rada lumea de tine pe strada inca de cand eram mic. Daca oamenii rad, isi fac rau sarmanii; noi trebuie sa incercam sa-i ignoram si sa-i iertam, ca nu stiu ca de fapt atunci rad duhurile care-i stapanesc de ei insisi.

Sunt de acord cu Vsovi si imi permit de data asta sa-i repostez mesajul, in caz ca ai sarit peste el:

"ar trebui sa fi cea mai fericita pentru nasul tau, caci este darul lui Hristos pentru mantuire caci el, nasul, itzi aduce hule shi ocari, deci el itzi aduce folosul rabdarii... deci sa shtii ca ai la indemana cea mai scurta cale spre mantuire... nasul mare ce-tzi aduce dispretzul oamenilor... daca vei shtii sa rabzi shi sa iertzi ai sa te mantuieshti repede iar daca ai sa te intristezi shi ai sa te razbuni pe cineva sau pe tine sau pe nas ai sa te pierzi...

cand te uitzi la nasul tau sa shtii ca el este darul pentru sufletul tau, pentru mantuirea ta... iar dumneata folosindu-te cu rabdare in toate necazurile shi ocararile atrase de nas te potzi mantui repede caci umilintza in Duh este calea...

deci nu te mai gandi la tine ci plangele pe cele cu nas perfect shi frumos caci perfectiunea aia e spre pofta diavolului... decat sa-ti plangi de mila in mod absur mai bine le-ai plange pe cele ce se amagesc cu "frumusetzea"... eu mereu ma bucur cu fiecare dar de uratzenie shi neputintza capatat de la Dumnezeu, cu orice boala... deshi imi pare ca incep sa arat dinceincemai perfect shi de aia ma ingrijorez tot mai mult pentru mantuirea mea... singura mangaiere imi este ca-s bubos shi pistruiat shi chel shi cocoshat shi slabanogit...
"

PS: sa nu care cumva sa te impinga ispita sa-ti faci operatie estetica, pentru ca poti face alergie spontana pe masa de operatie si sa mori fara sa te poata ajuta vreo tehnologie medicala. Stiu asta de la un chirurg estetician cu care m-am intalnit odata in tren...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.08.2009, 21:34:40
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Draga sora Veronica, ce bine te-ai sfatuit toti cei ce-au postat inaintea mea!!

"Problema" ta iti pare de nesuportat, insa fii bucuroasa ca-n rest esti sanatoasa, ai o familie frumoasa, 2 copii pentru care nu marimea nasului mamei lor conteaza si alte cate la care altii, cu nasuri mici si "cochete", viseaza doar!!

Si eu fac din micile mele neajunsuri ditamai armasarii (cand de fapt ele sunt doar niste tantari) insa cand m-apuca mai din greu "jalea" si tanguiala imi aduc aminte de adevarata suferinta a celor nascuti fara membre, a celor care nu au ce manca, a celor refugiati din calea razboiului, etc... Si-mi trece si ma si rusinez de ce-am putut gandi.

Dumnezeu te iubeste asa cum esti. Lasa gura lumii sa fie sloboda.

Doamne ajuta si post binecuvantat!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.08.2009, 21:48:32
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb nas mare si incovoiat

Am o prietena cu nas mare si incovoiat... S-a maritat tarziu, pe la 42 de ani. Are o casnicie minunata! Nici nu va dati seama ce persoana placuta, vesela, cu simtul umorului este!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.08.2009, 22:05:57
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Pai spune ceea ce am citit la statusul cuiva:
"Voi radeti de mine pentru ca sunt diferita, eu rad de voi pentru ca sunteti toti la fel!"
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog sa ma ajutati!:( nectariepv Generalitati 0 21.07.2011 12:00:04
va rog ajutati-ma florentina_bl Intrebari utilizatori 18 14.01.2011 16:39:30
ajutati-ma va rog paulika Generalitati 2 07.06.2010 21:26:40
ajutati galeryiu Umanitare 0 25.04.2008 19:39:24
Ajutati-ma ioanhodean Pocainta 1 30.03.2008 23:25:17