Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.07.2008, 21:54:27
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
racirea relatiilor conjugale tot boala este
eu nu cred ca este boala in adevaratul sens al cuvantului, dar mi-a spus un prieten ca atunci cand vom gasi solutia la aceasta problema inseamna ca am inceput sa vindecam lumea de instrainare.

oricum, parerea mea este ca majoritatea cuplurilor trec prin asta. exceptiile sunt cazuri fericite.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.07.2008, 15:08:51
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Cu ani in urma, datorita unor probleme de sanatate destul de mari.. in care nici un fel de regim sau tratament medicamentos nu isi facea simtit ajutorul, am participat la slujbele Sfantului Maslu saptamanal( cu ff mici exceptii), aproximativ 1 an, dupa care suferinta fizica a incetat prin minune.....
In prezent ravna nu mai este la fel de mare, motiv ptr care au aparut alte si alte probleme de sanatate:(
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.07.2008, 16:17:42
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

La nici o slujba nu am intalnit ca oamenii sa fie mai increzatori in lucrarea lui Dumnezeu in ei, ca la Taina Sfantului Maslu. La Biserica la care merg, se creeaza o atmosfera incat ai impresia ca oamenii vin sa multumeasca lui Dumnezeu si nu sa ceara ajutorul Lui pentru tamaduire. Nu sunt crispati, nu sunt lipsiti de nadejde. Ce lucruri minunate iti ofera ortodoxia.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.03.2010, 16:09:21
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Sfantul Maslu este una din cele mai frumoase Sfinte Taine! Nu trebuie sa fii bolnav ca sa participi, si este bine sa participam cat mai des intrucat este un real izvor de intarire sufleteasca si trupeasca!

Cat priveste faina si uleiul de la Sf. Malu, eu stiu ca faina se foloseste la prescuri sau turtite pt cei bolnavi si nu in alte preparate, iar uleiul pentru candela sau folosit ca mir intrucat este sfintit!

Last edited by gabriela8; 07.03.2010 at 16:49:39.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.03.2010, 17:14:53
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de speranta Vezi mesajul
Ceea ce am inteles eu de la una din femeile care merg la biserica ...ca acesta faina trebuie plamadita cu apa si facuta painici...dar eu am facut painicile mici cat o nuca caci asa am inteles si sant tari de abia pot sa tai una ma starduiesc ca sa ii dau o bucatica fetei mele bolnavioare ...spuneti-mi de cate ori ii pot da pe zi si daca am procedat corect cu aceasta faina citita de la Sf. Maslu?
Uleiul s-a transformat in mir...si am inteles ca pot sa o ung dimineata,am mai unso si in cursul zilei in forma de cruce pe frunte si pe manute...pot unge si pe ceilalti membri ai familiei si sa le dau si lor din acea painica?caci va spun sincer iam dat si baiatului meu si am luat si eu,cu credinta ca ne ajuta pe toti.
Doamne ajuta!
Faina la Sfantul Maslu nu are NICI O IMPORTANTA! Nu are rol decat de postament pt lumanari! Materia Sfintei Taine este UNTDELEMNUL - uleiul! ATAT! Daca ati fost atenti la Sf.Taina nu spune nicio rugaciune pt faina, sau macar pt grau!
Priveste Luminanda din Slujba: Cu mila cauta cu ochiul Tau, Bunule, spre rugaciunea noastra, a celor ce ne-am adunat astazi in biserica Ta cea sfanta, ca sa ungem cu untdelemnul cel dumnezeiesc pe neputinciosii robii Tai.

Si iata Rugaciunea cea mai importanta a Sf.Maslu care se repeta de 7 ori:
Doamne, Care cu mila si cu indurarile Tale tamaduiesti zdrobirile sufletelor si ale trupurilor noastre, Insuti, Stapane, sfinteste untdelemnul acesta (in acest moment al citirii rugaciunii acesteia, toti preotii binecuvinteaza untdelemnul), ca Sa fie celor ce se vor unge din el spre tamaduire si spre izbavirea de toata patima si intinaciunea trupului si a sufletului si de toata rautatea. Ca si intru aceasta sa se preaslaveasca preasfant numele Tau, al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Deci UNDE se pomeneste de faina?
Se poate folosi si NISIP, sau TARATA, sau MALAI, orice, nu e obligatoriu! Faina e numai pt LUMANARI! ATAT! Si nu se pun pachete de faina, ci UN SINGUR VAS care sa tina 7 LUMANARI! ATAT!!!

Dar s-a luat un obicei PROST la Sf.Maslu ca lumea sa aduca faina, crezand ca e MATERIE DE TAINA!!! NU!!
Acum ca se aduce doar pt a fi sfintita, nu e obligatoriu la Sf.Maslu, ci si oricand ai nevoie sa sfinteasca parintele faina, ii poti cere asta!

Iertati-ma! V-am spus cum e RANDUIALA, nu OBICEIUL! cel mai bine e sa respectam RANDUIALA! obiceiul e al nostru, RANDUIALA E DE LA Sf.PARINTI!!! si trebuie sa facem ascultare de Sfintii Parinti!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.03.2010, 17:19:02
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
La nici o slujba nu am intalnit ca oamenii sa fie mai increzatori in lucrarea lui Dumnezeu in ei, ca la Taina Sfantului Maslu. La Biserica la care merg, se creeaza o atmosfera incat ai impresia ca oamenii vin sa multumeasca lui Dumnezeu si nu sa ceara ajutorul Lui pentru tamaduire. Nu sunt crispati, nu sunt lipsiti de nadejde. Ce lucruri minunate iti ofera ortodoxia.
Lumea, din pacate, pune prea mare accent pe Sf.Maslu, diminuand astfel importanta Sf.Liturghii! Trece lumea Sf.Liturghie pe planul 3: 1.Sf.Maslu, 2.Dezlegarile, 3.Sf.Liturghie!
Desi trebuie sa trecem mai intai prin Sf.Taina a Marturisirii, a Sf.Impartasiri ai apoi a Sf.Maslu!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.03.2010, 05:41:42
vali99 vali99 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Doamne ajuta,

Faina de la Sf Maslu nu e lipsita de importanta. Iata va spun care este rinduiala la Minastirea Petru Voda unde stiti ca se fac multe Masluri pt bolnavi sulfeteste si trupeste, indraciti...
Faina de la maslu se amesteca cu Aghiasma Mica (1 masura) si Ulei de la Maslu (cam 1/2 din masura de Aghiazma) si se face un aluat ca de piine. Se fac turtite care se coc la cuptor (nu conteaza marimea lor). Aceste turtite se iau dimineata dupa ce luati Anafora si Aghiazma Mica. Va asigur ca sunt si f bune la gust.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.03.2010, 09:59:07
getasart's Avatar
getasart getasart is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2005
Locație: Roman- Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Va dau 2 adrese;Preot slujitor la parohia Grigoresti, comuna Siminicea, judetul Suceava[SIZE=6].[/SIZE]
Preot Lacatus Adrian, telefon: 0754.049.333
intrati si scrieti sau contactati direct pe pr.Parintele Lacatus Adrian--
biserica_sfciprian@yahoo.com
sau adresa sitului;

http://bisericasfantulciprian.ro/
sigur primiti raspuns;
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.03.2010, 11:41:12
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vali99 Vezi mesajul
Doamne ajuta,

Faina de la Sf Maslu nu e lipsita de importanta. Iata va spun care este rinduiala la Minastirea Petru Voda unde stiti ca se fac multe Masluri pt bolnavi sulfeteste si trupeste, indraciti...
Faina de la maslu se amesteca cu Aghiasma Mica (1 masura) si Ulei de la Maslu (cam 1/2 din masura de Aghiazma) si se face un aluat ca de piine. Se fac turtite care se coc la cuptor (nu conteaza marimea lor). Aceste turtite se iau dimineata dupa ce luati Anafora si Aghiazma Mica. Va asigur ca sunt si f bune la gust.

Eu stiu ca faina si uleiul se mai pot folosi si la mancarurile de post, bineinteles cu conditia ca nici un pic din mancare sa nu fie aruncata
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.03.2010, 00:24:56
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vali99 Vezi mesajul
Doamne ajuta,

Faina de la Sf Maslu nu e lipsita de importanta.
Desigur că și făina are un rol aici, dar nu este obligatorie la slujba Sfântului Maslu. Uleiul este însă necesar. Făina se poate sfinți oricând de către preot. Am mâncat și eu la o mânăstire turtițe făcute din ulei de la Sfântul Maslu amestecat cu făină. Acestea se luau imediat după anafură și aghiazmă. Dar am înțeles că uleiul se poate lua și singur(câtevă picături), după aghiazmă, dar este mai greu de înghițit. Mulți nu-l suportă în această formă. Este mai ușor de consumat amestecat cu făină, sub formă de turtițe. Se poate însă lua chiar și cu o bucățică de pâine.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se face cu uleiul si faina de la Sf.Maslu? anisoara Maslul 87 02.03.2014 01:30:07
Uleiul de la Sfantul Maslu cristiboss56 Mirungerea(Ungerea cu Mir) 46 03.06.2012 01:20:55
maslu elisei Maslul 7 16.06.2007 01:29:39
Cum se folosesc:uleiul si faina de la Sf Maslu? tinutza Generalitati 4 11.03.2007 22:23:32