Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 29.08.2010, 04:21:15
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

"Și încă ceva. Cei care sar ca arși când un om al Bisericii face ceva nepermis, sunt de multe ori oameni pătimași, abjecți, care simt o aversiune față de cei care au ales calea dedicării către Dumnezeu pentru că se simt mustrați în conștiință pentru viața lor de păcat și care în astfel de situații simt în realitate o bucurie, rod al profundei murdării spirituale care îi caracterizează"

SUPER TARE ASTA...O VOI TINE MINTE SI FOARTE ADEVARATA.BV!!!
Reply With Quote
  #62  
Vechi 29.08.2010, 06:58:38
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

I am citit pe cativa aici, ca si maine s ar vinde cu cat plateste Can Can sau mai stiu eu care, sa joace intr un filmulet....ms Doubtfire...greu tare, nu i asa ? Mai ales ca bag de seama ca s a vandut bine filmuletul... or fi dat chitanta ?

Un nene rus da marturie ca si a meritat bataia pe care a incasat o initial, pentru ca trufia ii era prea mare, dar ca totusi, cel care l a lovit, a mai adaugat cateva lovituri pentru care avea sa plateasca...

Adevarul este ca ar fi plictisitor pe aici, daca n am avea gica-contra, dar poate fi si riscant, ca pentru oricine, caci si dintre cei alesi vor cadea, si problema este sa nu avem sfatuitori si sa nu cerem indrumare din timp si de la cei mai inaintati duhovniceste... putini pastori buni au mai ramas, si putina este si Biserica smerita...
Reply With Quote
  #63  
Vechi 29.08.2010, 07:16:25
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Nu am urmărit cazul. Flmulețul pare dubios, mai ales având în vedere sursa (cancan). Atacurile de presă, chiar și din partea presei considerate serioase, împotriva Bisericii și a tot ceea ce amintește cât de puțin de tradiție se înmulțesc tot mai mult.
Dar, chiar și dacă ar fi adevărat, asemenea lucruri nu trebuie să smintească pe nimeni din credință. Auziți ce spune Dumnezeu despre asemenea preoți: "Vai de păstorii lui Israel, care se îngrijesc numai de ei înșiși !" (Ezechiel)
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #64  
Vechi 29.08.2010, 07:41:15
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
Ce parere aveti de preotul bataus, staretul unei manastiri din judetul Constanta ???

eu una, consider ca este ffffffffffffffffffffffff urat ce a facut.... sunt preoti si preoti, preoti care nu ar trebui sa se numeasca preoti si preoti care au har.... asta cred ca e din prima categorie.... dar totusi.... mi-e mila de el....sa ne fereasca Dumnezeu de momente de intunecare si de nebunie....
Ca fiecare dintre noi trecem prin momente grele pe parcursu vieti noastre ,si gresim in fiecare clipa a vieti noastre :cu fapta ,cu vorba ,cu auzul ,cu gustul ,cu vazul ,si ne rugam la bunul dumnezeu sa ne ierte de fiecare data cind simtim ca ne ratacim.Asa si dumnealui o fi avind o incercare pe care nu a reusit sa o depaseasca decit manifestinduse in acel fel .El isi primeste consecintele ,sa incercam sa nu-i mai ingreunam si noi situatia fiindca sunt convinsa ca in sufletul lui se da o lupta .Invatind sa iertam suntem si noi iertati .Este foarte usor sa critici pe cineva si mai greu sa-l intelegi .
Reply With Quote
  #65  
Vechi 29.08.2010, 08:29:44
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Tot postul tau este de tot rasul si nu se bazeaza pe nimic.Cica "era varprimar cu bruce lee".
A inventat Bruce lee violenta ieri si nu stiu io?Ce legatura are cu MAtrix, sau crezi ca numai in filme se bate lumea.Si ce figuri de karate ai vazut, s-a rasucit sa ii dea cu calcaiul in fatza?
Esti penibil.
Preotul acela este un dobitoc si ar trebui sa fie bagat in puscarie, sa vedem cat de smardoi e intre smekeri, sa vedem daca ii place sa fie batut fara mila, sa vrea sa fuga si sa il tot tina si sa dea.Ce gunoi!Greseli ale preotilor nu judecam...asta nu e o greseala, decat daca sa montezi explozibil in casa cuiva ca sa il omori e o "greseala".
Multumesc de aprecieri, poate sunt penibil, preotul acela o fi si el un dobitoc, dar unu care se ia de altii pe baza a ceea ce zic aia in cancan cum e? Si nu la inventatorul violentei m-am referit eu in postarea mea si cu Matrix ai fi inteles care e ideea daca ai fi citit mai atent...nu doar sa postezi si tu o replica la postarea mea doar de dragu de a-mi arata cat sunt de penibil si nu trebuia sa se rasuceasca sa-i dea cu calcaiul in fata ca sa fie figura de karate
__________________
valentin_top_bizant

Last edited by valentin.viliga; 29.08.2010 at 08:32:29.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 29.08.2010, 10:29:28
teodor 21 teodor 21 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2010
Mesaje: 10
Angry pana sa-l feliciti pe calugar...

Pentru vsovvi
Pana sa-l feliciti pe calugar ar trebui sa-ti pui o intrebare: chiar crezi ca batranul batut era un betiv sau, ma rog cum l-ai descris dumneata? Daca acel batran era tatal dumitale cum ai fi reactionat? Arunci cu vorbe grele impotriva unui om pe care nu-l cunosti, nu stii in ce imprejurari a ajuns acel OM in curtea manastirii. Cred cu toata convingerea ca indiferent de motivul prezentei acelui om in curtea manastirii, staretul nu avea dreptul sa-i dea o asemenea corectie, cu atat de multa rautate-cu atat mai mult ca este slujitorul bisericii.
---------------------------
Doamne apara-ne de rautatea oamenilor si lumineaza intunericul din mintile infierbantate si stapanite de cel rau.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 29.08.2010, 10:52:33
teodor 21 teodor 21 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2010
Mesaje: 10
Implicit Nu aveti dreptate domnule andreicozia

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Dincolo de interpretarile prostesti si mincinoase ale Cancanului, daca este sa analizam scena, observam ca cel pagubit nu reactioneaza in nici un fel...deci el se simte VINOVAT DE O INFRACTIUNE MULT mai mare decit cea "de a trece pe acolo fluierind"

Eu il banuiesc ca o fi vre-un tufisar, exibitionist, sau vre-un pedofil cunoscut prin sat care se tine de perversitati in zona minastirii ca prea dadea impresia ca este acuzat de ceva grav. Nu cred ca calugarul asta l-ar fi batut asa bestial pentru mai nimic.

Dupa care este vorba si de tinerelul care a venit sa-l lamureasca de ceva... si nu parea sa regrete ca acesta maninca bataie.
De regula in Romania astia, pedofilii, tufisarii si homosexualii manica rau bataie cind sunt prinsi si tac milc, nu zic nimic.
------------------------------------------------------
Indiferent cine era "cel pagubit", consider ca preotul a reactionat gresit, impotriva moralei crestine. Domnul si Mantuitorul nostru a fost supus la suplicii mult mai crancene si nu a reactionat decat in a cere iertare pentru cei care-l chinuiau motivand ca nu stiu ce fac.Niciodata Domnul Iisus Hristos nu a indemnat la violenta, dincontra, chiar atunci cand Petru a taiat urechea sutasului roman l-a certat pe acestasi a pus urechea la loc:"sa nu ridici sabia;caci cine ridica sabia, de sabie va muri".
V-a trecut prin minte daca cel "pagubit" suferea de o boala mintala? Din reactia lui se vede ca practic nu stie ce se intampla cu el, iar "domn parinte" ii cara la pumni si picioare cu nemiluita.
In rest, va doresc toate cele bune si binecvantarea Domnului. Amin.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 29.08.2010, 10:56:35
teodor 21 teodor 21 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2010
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Calugari poponari si stareti batausi, ce imagine are biserica!
Nu cred ca asta este imaginea bisericii, in schimb cred ca Biserica ar trebui sa faca ordine in propria ograda si sa elimine raul din interiorul sau.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 29.08.2010, 11:18:53
iorgo iorgo  is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 5
Post

Se vede ca nu ati citit Biblia ,vorbiti despre cuvintele lui Dumnezeu dar nu aveti habar care sunt ele , Preotul a facut ce trebuia facut:

Deuteronom 17:12~"Omul care, din mîndrie, nu va asculta de preotul pus acolo ca sa slujeasca Domnului, Dumnezeului tau, sau care nu va asculta de judecator, omul acela sa fie pedepsit cu moartea. Sa scoti astfel raul din mijlocul lui Israel"

1Imparati 20:35-36~
35Unul din fiii proorocilor a zis tovarasului sau, dupa porunca Domnului: ,,Loveste-ma, te rog!`` Dar omul acela n'a vrut sa -l loveasca.36Atunci el i -a zis: ,,Pentruca n'ai ascultat de glasul Domnului, iata, cînd vei pleca dela mine, te va omorî un leu. Si cînd a plecat dela el, l -a întîlnit un leu si l -a omorît.

Levetic 21:9~"9Daca fata unui preot se necinsteste curvind, necinsteste pe tatal ei: sa fie arsa în foc."

2 Cronici 15:13~si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie.

Exod 22:20~"20Cine aduce jertfe altor dumnezei decît Domnului singur, sa fie nimicit cu desavîrsire."

Isaia 14:21~21Pregatiti macelarirea fiilor, din pricina nelegiuirii parintilor lor! Ca sa nu se mai scoale sa cucereasca pamîntul, si sa umple lumea cu cetati!``

Judecatori 15:14-15~"14Cînd a ajuns la Lehi, Filistenii au început sa strige de bucurie înaintea lui. Atunci Duhul Domnului a venit peste el. Funiile pe cari le avea la brate s'au facut ca niste fire de in ars în foc, si legaturile i-au cazut de pe mîni.
15El a gasit o falca de magar neuscata înca, a întins mîna si a luat -o si a ucis cu ea o mie de oameni."

Ieremia 15:1-4~1,,Domnul mi -a zis: ,Chiar daca Moise si Samuel s'ar înfatisa înaintea Mea, tot n'as fi binevoitor fata de poporul acesta. Izgoneste -l dinaintea Mea, duca-se!
2Si daca-ti vor zice: ,Unde sa ne ducem?` sa le raspunzi: ,Asa vorbeste Domnul: ,La moarte cei sortiti la moarte, la sabie cei sortiti sabiei, la foamete cei sortiti foametei, la robie, cei sortiti robiei!
3Caci voi trimete împotriva lor patru feluri de nenorociri, zice Domnul: sabia, ca sa -i ucida, cînii ca sa -i sfîsie, pasarile cerului si fiarele pamîntului, ca sa -i manînce si sa -i nimiceasca.
4Îi voi face de pomina pentru toate împaratiile pamîntului, din pricina lui Manase, fiul lui Ezechia, împaratul lui Iuda, si pentru tot ce a facut el în Ieruslim.

* Isus a fost un razboinic:
Luca 22:36 ~Si El le -a zis: ,,Acum, dimpotriva, cine are o punga, s'o ia; cine are o traista, deasemenea s'o ia; si cine n'are sabie, sa-si vînda haina, si sa-si cumpere o sabie.
Matei 10:34 ~"Sa nu credeti ca am venit s'aduc pacea pe pamînt; n'am venit sa aduc pacea, ci sabia".

* Isus aproba sclavia si incurajeaza stapanii sa isi bata sclavii:
Luca 12:47-48 ~Robul acela, care a stiut voia stapînului sau, si nu s'a pregatit deloc, si n'a lucrat dupa voia lui, va fi batut cu multe lovituri.
Dar cine n'a stiut -o, si a facut lucruri vrednice de lovituri, va fi batut cu putine lovituri. Cui i s-a dat mult, i se va cere mult; si cui i s'a încredintat mult, i se va cere mai mult.

Iosua 7:15 ~Cine va fi aratat prin sorti ca a luat din ce era dat spre nimicire, va fi ars în foc, el si tot ce este al lui, pentruca a calcat legamîntul Domnului si a facut o miselie în Israel.``

As putea continua la nesfarsit ,dar sunt sigur ca nu este cazul multi dintre voi nu sunteti interesat de ce scrie in Sfanta Biblie , aveti propia conceptie despre Dumnezeu , cu totul diferita fata de Sfanta Biblie.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 29.08.2010, 11:48:13
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Este firesc sa existe si asemenea specimene..Biserica, ca institutie condusa de oameni, este si ea vulnerabila ! Sa nu uitam ce vremuri traim ! Foarte multi oameni se refugiaza in manastiri fugind de societate..
Nu stiu daca nemernicul de la Constanta era unul din acestia, cert este ca n-a putut lasa trecutul in urma..Individul stia sa loveasca ! O mai facuse !
Pe de alta parte ne putem astepta in continuare si la alti mascarici , cu fel de fel de pacate.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Liudmila Putina, stareta unei manastiri din Pskov? costel Stiri, actualitati, anunturi 0 27.09.2010 15:19:01
Caut un DUHOVNIC IN Constanta alys77 Mari Duhovnici si predicile lor 5 12.05.2010 17:16:41
Manastirea Colilia Constanta E_my Pelerinaje la locuri Sfinte 0 26.09.2009 00:44:18
Articol - Cazinoul din Constanta Ioan_Ciobota Generalitati 1 04.07.2007 05:33:16
Procesiune azi in Constanta nicoleta34 Stiri, actualitati, anunturi 1 28.07.2006 10:04:39