Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.10.2011, 18:28:10
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Imi amintesc ca am vazut un fenomen similar - si foarte evident pentru toti cei prezenti dar si pentru televiziunile care au transmis - la inmormantarea Parintelui Galeriu.

Cu adevarat, "minunat este Dumnezeu intru sfintii Lui"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.10.2011, 16:03:21
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Nu stiu daca e asa, Un singur caz stiu,al parintelui Pantelimon, caruia ii spune sa il vorbeasca de rau.
Vedem ca raspunsul parintelui"daca as fi facut asa, oamenii mi-ar fi crapat capul cu pietre" il face pe parintele sa zambeasca. Se bucura de 2 ori: ca oamenii il iubesc si ca inchisoarea nu i-a stricat mintile parintelui Pantelimon.
pai am precizat "el le spunea oamenilor de pe langa el" adica CELOR APROPIAȚI...poate nu am fost destul de clar
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.10.2011, 16:28:00
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Ai spus un lucru bun: sa implinim ce ne-a spus parintele.Intreaga teorie despre cum sa traim viata ptr a ne mantui, parintele a sinetizat-o in patru idei:
1.Oxigen
2.Glicogen
3.Sa-ti pastrezi hormonii
4.Sa ai conceptie de viata crestina.
uite aici un extras din "Tinerii, Famimilia și copiii născuți în lanțuri" că să fie mai clar:

"Concepția de viață creștină: oxigen (aer bun), glicogen (hrană rațională), somn, să-ți păstrezi energia vitală (hormonii) și să ai un program de viață creștină."

"Despre „mecanismul funcțional al omului” putem spune mai întâi că omul are aproximativ 15 miliarde de neuroni, care aparțin sistemului nervos și care au nevoie de hrană și mediu:
1. Oxigenul din aer pe care hematiile din sânge îl duc la creier.
2. Glicogenul este zahărul special preparat de ficat pentru neuroni. Alcoolul, fumatul distrug ficatul...
3. Hormonii (adică produsul glandelor cu secreție internă: epifiza, hipofiza, tiroida, timusul, pancreasul, suprarenala și glandele sexuale) se varsă direct în sânge și ageresc întreg organismul și cu deosebire sistemul nervos...Hormonii sexuali alimentează și ei creierul, în special centrul memoriei.
4. Somnul, dreptul la somn fiind obligatoriu...
5. O concepție sigură de viață necesară neuronilor, care aduce cu sine înfrânarea de la orice excese"

Last edited by ovidiu b.; 25.10.2011 at 16:38:20.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.10.2011, 18:24:43
au_relian au_relian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

va multumesc din suflet ca mi-ati facut cunostinta cu Parintele Galeriu :), acum cu mare bucurie urmaresc predica sa despre: "Placerile lumii si bucuriile harului divin":

http://www.youtube.com/watch?v=99_wwVWs7ZU


Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Imi amintesc ca am vazut un fenomen similar - si foarte evident pentru toti cei prezenti dar si pentru televiziunile care au transmis - la inmormantarea Parintelui Galeriu.

Cu adevarat, "minunat este Dumnezeu intru sfintii Lui"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.11.2011, 20:27:55
au_relian au_relian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Acum 3 ore jumatate s-a nascut Arsenie, 4,200kg, 54cm... si sotia si baietelul sunt bine. Ii multumesc Lui Dumnezeu pentru bucuria pe care ne-a facut-o chiar in ziua in care este praznuit Parintele Arsenie!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.11.2011, 20:38:29
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de au_relian Vezi mesajul
Acum 3 ore jumatate s-a nascut Arsenie, 4,200kg, 54cm... si sotia si baietelul sunt bine. Ii multumesc Lui Dumnezeu pentru bucuria pe care ne-a facut-o chiar in ziua in care este praznuit Parintele Arsenie!
Cat de minunat! De doua ori minunat! In primul rand ca s-a nascut exact in ziua de pomenire a sfantului si in al doilea rand ca poarta numle sfantului!
Sa va ajute Bunul Dumnezeu sa va bucurati de el, iar lui sa-i daruiasca crestere curata si mantuire! Si nu uitati ca micul Zian a fost afierosit Domnului inca de la nasterea sa! Doar asa putem nadajdui ca generatiile care vor veni se vor sfinti!
Sfinte Parinte Arsenie, ocroteste si pazeste-l pe micutul Arsenie si pe mamica lui!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.11.2011, 21:08:44
au_relian au_relian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Multumim din suflet pentru gandurile bune si fie ca Domnul sa asculte rugaciunile tale si Sfantul Parinte Arsenie sa te aiba sub ocrotirea lui.

Apropo de minuni :). Noi tot oscilam cu numele intre Andrei si Teodor dar intr-o zi in care tot citeam marturii despre Parintele Arsenie Boca am aflat ca a trecut la Domnul in data de 28 noiembrie si i-am spus sotiei ca am putea sa ii punem numele Arsenie pentru ca se va naste in perioada in care este praznuit si Sfantul Parinte Arsenie. Dupa vreo 3, 4 zile, tot citind despre parintele Arsenie am aflat ca ziua de nastere a parintelui a fost pe 29 septembrie, adica exact ziua in care ne hotarasem sa ii dam numele Arsenie copilului. :)

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Cat de minunat! De doua ori minunat! In primul rand ca s-a nascut exact in ziua de pomenire a sfantului si in al doilea rand ca poarta numle sfantului!
Sa va ajute Bunul Dumnezeu sa va bucurati de el, iar lui sa-i daruiasca crestere curata si mantuire! Si nu uitati ca micul Zian a fost afierosit Domnului inca de la nasterea sa! Doar asa putem nadajdui ca generatiile care vor veni se vor sfinti!
Sfinte Parinte Arsenie, ocroteste si pazeste-l pe micutul Arsenie si pe mamica lui!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.11.2011, 21:41:06
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de au_relian Vezi mesajul
Multumim din suflet pentru gandurile bune si fie ca Domnul sa asculte rugaciunile tale si Sfantul Parinte Arsenie sa te aiba sub ocrotirea lui.

Apropo de minuni :). Noi tot oscilam cu numele intre Andrei si Teodor dar intr-o zi in care tot citeam marturii despre Parintele Arsenie Boca am aflat ca a trecut la Domnul in data de 28 noiembrie si i-am spus sotiei ca am putea sa ii punem numele Arsenie pentru ca se va naste in perioada in care este praznuit si Sfantul Parinte Arsenie. Dupa vreo 3, 4 zile, tot citind despre parintele Arsenie am aflat ca ziua de nastere a parintelui a fost pe 29 septembrie, adica exact ziua in care ne hotarasem sa ii dam numele Arsenie copilului. :)
e, nimic nu e intamplator. Sfintele coincidente au fost de fapt modul in care Domnul a hotarat sa-si faca lucrarea.
Am aflat un lucru interesant zilele astea. Numele au(sau ar trebui sa aiba) un rol important asupra vietii celui care il primeste. De aceea numele trebuie ales cu grija, nu e suficient sa ne placa cum suna ci trebuie sa aiba si o semnificatie aparte.Iar Arsenie inseamna plin de barbatie.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.11.2011, 21:48:00
au_relian au_relian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Noi l-am ales din evlavie pentru Sfantul Parinte Arsenie :) si prin aceste "coincidente" eu cred ca ne-a confirmat ca am facut cea mai buna alegere in privinta numelui :)

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
e, nimic nu e intamplator. Sfintele coincidente au fost de fapt modul in care Domnul a hotarat sa-si faca lucrarea.
Am aflat un lucru interesant zilele astea. Numele au(sau ar trebui sa aiba) un rol important asupra vietii celui care il primeste. De aceea numele trebuie ales cu grija, nu e suficient sa ne placa cum suna ci trebuie sa aiba si o semnificatie aparte.Iar Arsenie inseamna plin de barbatie.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.11.2011, 23:21:56
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de au_relian Vezi mesajul
Acum 3 ore jumatate s-a nascut Arsenie, 4,200kg, 54cm... si sotia si baietelul sunt bine. Ii multumesc Lui Dumnezeu pentru bucuria pe care ne-a facut-o chiar in ziua in care este praznuit Parintele Arsenie!
Mare bucurie trebuie să aveți! Să vă trăiscă micuțul Arsenie sub ocrotirea Maicii Domnului și ale Preacuviosului Părinte Arsenie. Cred ca este un semn în plus că trebuie să țineți cont cu sfințenie de sfaturile părintelui. Iată cum Dumnezeu lucrează prin Sfinți.

Slavă Domnului pentru această zi minunată! Binecuvântarea Domnului nostru Iisus Hristos să fie cu micuțul Arsenie!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
arsenie boca

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca Carmen FUNIERU Biserica Ortodoxa Romana 141 20.01.2014 17:22:05
parintele Arsenie Boca 06dec Mari Duhovnici si predicile lor 34 07.12.2013 19:02:21
PR. ARSENIE BOCA cristina83 Mari Duhovnici si predicile lor 70 17.01.2013 15:14:43