Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 23.02.2011, 15:06:15
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Din viata Sf. Fanurie, in momentul in care trecea prin chinuri cumplite(cele ale muceniciei), multi dintre cei prezenti au vrut sa fie botezati, insa Sf. Fanurie a spus ca i-ar boteza, dar nu are apa. Insa, dintr-odata a inceput ploaia, dar ploua doar pe cei care doreau sa fie botezati, si asa au fost botezati!

Cat despre cei care nu au ajuns sa cunoasca ortodoxia, cine suntem noi, ca sa le-o aratam???? Oare astea nu sunt lucruri stiute numai de Tatal??? Si apostolii, au plecat in diferite colturi ale lumii, unde a fost voia Tatalui, nu a lor!!!!!!

Cat despre liberul arbitru, el nu exista. Zice asa in Psalmul 142:'' Învată-mă să fac voia Ta, că Tu esti Dumnezeul meu.'' Asta suna a ascultare. Si Lucifer a vrut libertate!

Nu va inteleg de ce va tot plac polemicile! Zaharia, in fata a noastra a tuturor a studiat teologia, si este misionar ortodox, adica hirotesit, chiar de Mitropolit!


Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
"Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu."

Conditia botezului este accesul in Imparatia lui Dumnezeu. Aici nu zice nimic despre mantuire. Talharul de-a dreapta era botezat? Zice undeva ca Zaheu era botezat impreuna cu cei din familia lui cand Hristos i-a confirmat ca "astazi s-a facut mantuire casei acesteia"?

Pentru ce oare dupa Judecata va fi un Cer nou si un Pamant nou? Oare acest Pamant nou va fi un fel de muzeu pe care-l vor vizita cei din Ceruri sau va fi locuit de catre cei blanzi? Cine sunt deci cei care vor locui pamantul?



Daca botezul sau credinta crestin-ortodoxa ar fi, cum zici, conditiile minime pentru mantuire, atunci zeci de miliarde de oameni ar fi predestinati Iadului. Da, predestinati, pentru ca ortodoxia nu a ajuns decat in putine locuri in lume si, deci, extrem de putini oameni au avut acces la botez si la celelalte Sfinte Taine.

Se vede ca tu nu intelegi ce inseamna chipul divin imprimat in orice om nascut sau nenascut pe pamantul asta. Nu intelegi ce inseamna liberul arbitru, vointa proprie, adica LIBERTATEA cu care suntem noi inzestrati PENTRU TOTDEAUNA. Noi, ingerii buni si ingerii rai deopotriva. Or, asta este baza teologiei ortodoxe si imi pare rau ca sunt absolventi de seminar si de facultate de profil care au sarit peste aceste lucruri fundamentale care tin de propria religie studiata in scoala.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 23.02.2011, 15:27:38
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Din viata Sf. Fanurie, in momentul in care trecea prin chinuri cumplite(cele ale muceniciei), multi dintre cei prezenti au vrut sa fie botezati, insa Sf. Fanurie a spus ca i-ar boteza, dar nu are apa. Insa, dintr-odata a inceput ploaia, dar ploua doar pe cei care doreau sa fie botezati, si asa au fost botezati!

Cat despre cei care nu au ajuns sa cunoasca ortodoxia, cine suntem noi, ca sa le-o aratam???? Oare astea nu sunt lucruri stiute numai de Tatal??? Si apostolii, au plecat in diferite colturi ale lumii, unde a fost voia Tatalui, nu a lor!!!!!!

Cat despre liberul arbitru, el nu exista. Zice asa in Psalmul 142:'' Învată-mă să fac voia Ta, că Tu esti Dumnezeul meu.'' Asta suna a ascultare. Si Lucifer a vrut libertate!

Nu va inteleg de ce va tot plac polemicile! Zaharia, in fata a noastra a tuturor a studiat teologia, si este misionar ortodox, adica hirotesit, chiar de Mitropolit!
Daca nu exista liberul arbitru, atunci noi nu suntem creati dupa chipul Lui Dumnezeu. Am obosit de cate ori am scris pe forum ce inseamna creatia dupa chip:

1. existenta (zic unii ca totul e o iluzie, ma refer la budisti, hinduisti, islamisti)
2. nemurirea (sunt unele secte neoprotestante care sustin ca pacatosii vor fi distrusi, nimiciti dupa Judecata de Apoi - parca adventistii)
3. ratiunea (care ne ridica deasupra animalelor si ne aseamana cu Hristos - Logosul sau Ratiunea tuturor lucrurilor)
4. libertatea (fara de care am fi niste organisme automate, ca niste robotei teleghidati)
5. sentimentele (putem sa iubim, asemenea Lui Dumnezeu, sau sa nu iubim - functie de care Dumnezeu ne va gasi un loc in existenta vesnica)

Deci draga Mirabela, in psalmul 142 (pe care vi-l recomand sa-l invatati pe dinafara), omul Ii cere Domnului sa-l ajute, sa-l invete cum sa-si uneasca voia sa cu voia cea buna a Lui. Dar asta se face de bunavoie, intr-un mod perfect liber, neconstrans de Dumnezeu! Nici pe Lucifer & Co. nu i-a fortat Creatorul lor sa faca ascultare de El, ci le-a dat un spatiu propriu de existenta in care sa-si satisfaca voia pervertita dupa cum au chef. Nici macar ingerii decazuti nu si-au pierdut libertatea, din moment ce chipul divin nu se va sterge niciodata dintr-o fiinta creata dupa modelul Creatorului Insusi.

Toate cele cinci insusiri mentionate mai sus sunt fundamentale pentru noi si pentru ingeri, indiferent daca optam sa fim de partea Lui Dumnezeu sau daca vrem sa populam imparatia intunericului. Acestea raman nesterse si acest lucru trebuie sa ne fie foarte clar, altfel riscam sa alunecam spre alte religii dubioase si pierzatoare de suflete.

Va recomand sa-l cititi si sa-l ascultati pe Parintele Galeriu, caci de la el am invatat ceea ce v-am scris mai sus.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 23.02.2011, 17:02:43
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Daca nu exista liberul arbitru, atunci noi nu suntem creati dupa chipul Lui Dumnezeu. Am obosit de cate ori am scris pe forum ce inseamna creatia dupa chip:

1. existenta (zic unii ca totul e o iluzie, ma refer la budisti, hinduisti, islamisti)
2. nemurirea (sunt unele secte neoprotestante care sustin ca pacatosii vor fi distrusi, nimiciti dupa Judecata de Apoi - parca adventistii)
3. ratiunea (care ne ridica deasupra animalelor si ne aseamana cu Hristos - Logosul sau Ratiunea tuturor lucrurilor)
4. libertatea (fara de care am fi niste organisme automate, ca niste robotei teleghidati)
5. sentimentele (putem sa iubim, asemenea Lui Dumnezeu, sau sa nu iubim - functie de care Dumnezeu ne va gasi un loc in existenta vesnica)

Deci draga Mirabela, in psalmul 142 (pe care vi-l recomand sa-l invatati pe dinafara), omul Ii cere Domnului sa-l ajute, sa-l invete cum sa-si uneasca voia sa cu voia cea buna a Lui. Dar asta se face de bunavoie, intr-un mod perfect liber, neconstrans de Dumnezeu! Nici pe Lucifer & Co. nu i-a fortat Creatorul lor sa faca ascultare de El, ci le-a dat un spatiu propriu de existenta in care sa-si satisfaca voia pervertita dupa cum au chef. Nici macar ingerii decazuti nu si-au pierdut libertatea, din moment ce chipul divin nu se va sterge niciodata dintr-o fiinta creata dupa modelul Creatorului Insusi.

Toate cele cinci insusiri mentionate mai sus sunt fundamentale pentru noi si pentru ingeri, indiferent daca optam sa fim de partea Lui Dumnezeu sau daca vrem sa populam imparatia intunericului. Acestea raman nesterse si acest lucru trebuie sa ne fie foarte clar, altfel riscam sa alunecam spre alte religii dubioase si pierzatoare de suflete.

Va recomand sa-l cititi si sa-l ascultati pe Parintele Galeriu, caci de la el am invatat ceea ce v-am scris mai sus.

Din tot ce ai scris abordez doar :

Chipul satanei arata nivelul de batjocura si de decadere a unei creaturi in clipa in care D.zeu isi retrage chiar chipul sau din acea finta . Lecturind serios la parinti (f. bun si parintele Galeriu , dar nu numai) veti vedea manifestarile macabre ale prezentei satanei intr-un loc , care in treacat fiind spus nu mai are nici o atingere cu cele dumnezeiesti ci total din contra .
Fereste-te cu mare atentie de apocatastaza ! In satane nu exista chipul lui Dzeu !

In rest , v-ati agatat de lucruri pe care eu nu le spun , nu le sustin sau nu le promovez . Va fabricati singuri subiecte dupa care incepi sa ... scri !

Cititi cu atentie ce am postat eu si cu Fany si daca sunteti convinsi ca ati inteles (tu si cei care mai interveniti asemanator) interveniti dar la subiect. De batut cimpii sunt acrit !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #104  
Vechi 23.02.2011, 17:22:29
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Chipul satanei arata nivelul de batjocura si de decadere a unei creaturi in clipa in care D.zeu isi retrage chiar chipul sau din acea finta . Lecturind serios la parinti (f. bun si parintele Galeriu , dar nu numai) veti vedea manifestarile macabre ale prezentei satanei intr-un loc , care in treacat fiind spus nu mai are nici o atingere cu cele dumnezeiesti ci total din contra .
Fereste-te cu mare atentie de apocatastaza ! In satane nu exista chipul lui Dzeu !
Zaharia,

Ramane sa-mi arati unde anume ai citit ce sustii mai sus. Eu am invatat de la Parintele Galeriu ce inseamna creatia dupa chip (informatia se repeta des in predicile sale), vezi ca am enumerat mai sus insusirile care o caracterizeaza. Ce anume stii tu ca este creatia dupa chipul divin, cu argumente din Sfanta Traditie?

Apocatastaza, am mai spus-o, este o idee gresita din moment ce trece peste libertatea fiintelor create cu voie proprie. Indiferent daca vorbim despre oameni sau ingeri cazuti.

Sa nu facem confuzie intre chip si asemanare.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 23.02.2011, 17:39:34
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Zaharia,

Ramane sa-mi arati unde anume ai citit ce sustii mai sus. Eu am invatat de la Parintele Galeriu ce inseamna creatia dupa chip (informatia se repeta des in predicile sale), vezi ca am enumerat mai sus insusirile care o caracterizeaza. Ce anume stii tu ca este creatia dupa chipul divin, cu argumente din Sfanta Traditie?

Apocatastaza, am mai spus-o, este o idee gresita din moment ce trece peste libertatea fiintelor create cu voie proprie. Indiferent daca vorbim despre oameni sau ingeri cazuti.

Sa nu facem confuzie intre chip si asemanare.

Apocatastaza este o teorie gresita nu numai ca incalca principiul libertatii fintelor cu voie proprie. Nu asta este principasla cauza.

Spune-mi , unde anume ai citit, in ce lucrare, parerea creatiei dupa chip a lui Galeriu.
Despre acest tip de creatie mai gasesti in dogmatica lui Staniloaie dar si a lui Zagreanu !

Restul, pt. subiectele pe care le-ai creat infara celor discutate poti gasi solutionare in literatura de specialitate .
Spor la treaba !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #106  
Vechi 23.02.2011, 20:21:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Unde se află sufletele copiilor avortați , nebotezați . . . ( I )

Copiii care mor nebotezați , din motive independente de voința părinților sau a preoților , se pot considera părtași la botezul dorinței, ca și drepții Vechiului Testament, sau prin analogie cu vindecările făcute de Iisus Hristos la rugăciunile părinților sau ale prietenilor. CĂCI DUMNEZEU NU PEDEPSEȘTE PE CEL NEVINOVAT , CI DIMPOTRIVĂ , CĂCI EL A CREAT PE OM SPRE FERICIRE . Mâine , voi continua să postez în funcție de timpul disponibil, referitor la această problemă având drept sursă :Cleopa,Sf.Chiril, Pravila Bisericească -Arh.Nicodim Sachelarie , Pravila-Matei Basarab, etc ) .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #107  
Vechi 23.02.2011, 21:30:43
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oare ce vrea Domnul Iisus sa spuna aici:
Ioan 6, 39:
Și aceasta este voia Celui ce M-a trimis, ca din toți pe care Mi i-a dat Mie să nu pierd nici unul, ci să-i înviez pe ei în ziua cea de apoi.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 23.02.2011, 21:53:44
MyriamDavid MyriamDavid is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 1
Implicit Dr Ihaleakala Hew Len

Aceasta terapie hawaiana a existat si exista. Dr Len a venit el insusi in Romania, iar in prezent multi merg la cursurile cu asistenta sa, Mabel Katz.

Se mai numeste ho'oponopono sau "a corecta o gresala".

Am participat la acest curs si pot sa va spun doar ca am redescoperit, cumva prin dovezi care par minuni, ceea ce invatam in crestinism.

Cele 4 cuvinte magice: Te rog sa ma ierti, Imi pare rau, Te iubesc, Multumesc corespund intregii dogme crestine si a cel putin 4 mari taine.

Te rog sa ma ierti, Imi pare rau - corespund spovedaniei si pocaintei, doua mari evenimente fara de care sufletul nu poate fi liber. A nu iti recunoaste partea de raspundere si a nu iti asuma greselile atrage dupa sine povara grea a pacatului si implicit o stare de apasare, deci de inlantuire cu pacatul.

Te iubesc- corespunde starii sufletului in se sti iertat si eliberat, in a-ti aminti ca esti una cu Dumnezeu si ca fara de El esti in afara iubirii! De aceea ni se porunceste sa ii iubim pe dusmani si pe cei ce ne fac rau. Acolo e proba de foc a iubirii!

Multumesc- sau euharistia, impartasania (in limba greaca,"euharisto" inseamna "multumesc!") corespunde unui deplin aliniament cu Hristos. Trup si sange din El.
Cu alte cuvinte, prin a multumi -pt ce e bun si rau- e dovada vie a faptului ca iubesti si prin urmare porti smerenie fata de Creator si de cei din jur.

Dr Ihaleakala nu a facut decat sa ne aminteasca, indiferent de ce apartenenta religioasa este fiecare parte a mapamondului, de poruncile lui Dumnezeu fata de copiii Lui de pretutindeni si anume de iertare, comuniune, impartasire a durerii si parerea de rau pt faptele fiecaruia, de faptul ca noi toti suntem intr o legatura sufleteasca invizibila unii de altii si ca fara iubire nu putem sa pasim mai departe.

Daca umanitatea ar creste cu aceste cuvinte simple pe buze, inca din frageda pruncie, daca le am aduce in inima cu adevarat si le am rosti foarte des, multe lucruri din tot ce se intampla s-ar remedia.

Dar pana atunci, spun cu drag - Te iubesc, Te rog sa ma ierti, Imi pare rau si iti Multumesc!

Cu drag pentru toti,
Myriam David

Last edited by MyriamDavid; 23.02.2011 at 22:32:02.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 24.02.2011, 11:12:38
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Apocatastaza este o teorie gresita nu numai ca incalca principiul libertatii fintelor cu voie proprie. Nu asta este principasla cauza.
Care e atunci principala cauza? Chiar nu o stiu.

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Spune-mi , unde anume ai citit, in ce lucrare, parerea creatiei dupa chip a lui Galeriu.
Despre acest tip de creatie mai gasesti in dogmatica lui Staniloaie dar si a lui Zagreanu !
Stii ca Parintele Galeriu mai mult a vorbit decat a scris. Totusi, uita-te in teza lui de doctorat, Jertfa si Rascumparare, ca acolo vorbeste mult despre creatia dupa chip. Acolo, el mai adauga si capacitatea de a crea, de a se jertfi samd. Iti pot trimite pe mail cartea. Pana atunci, cateva fragmente:

Pagina 66:
Instrumentul de lucru al omului e rațiunea, căci făptura toată e rațională. Lumea e o expresie a Logosului, iar omul e «chipul» Lui; rațiunea e darul ultim al Logosului.

Pagina 134:
Omul «după chip» reprezintă în intenția lui Dum*nezeu un ipostas creat, care asumă în sine harul și firea liberă. Ipostasul sau persoana, într-un anumit înțeles se poate spune și individul33, este acel centru care unește spiritual, într-un singur subiect, harul și libertatea.

Pagina 186:
Sf. Grigorie Palama se exprimă clar în legătură cu aceasta: «După trecerea
aceea în păcatul originar prin pomul paradisului, am pierdut asemănarea cu
Dumnezeu, dar nu am pierdut
totuși chipul lui Dumnezeu.»

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Restul, pt. subiectele pe care le-ai creat infara celor discutate poti gasi solutionare in literatura de specialitate .
Spor la treaba !
Cand un coleg imi cere sa-l ajut intr-o problema, eu nu-l trimit sa citeasca manualele de mii de pagini, ci incerc pe cat posibil sa-i fiu de folos. Mai intai incercam impreuna sa rezolvam cazul si, daca nu reusim, mergem si ne documentam.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 24.02.2011, 12:09:33
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Care e atunci principala cauza? Chiar nu o stiu.



Stii ca Parintele Galeriu mai mult a vorbit decat a scris. Totusi, uita-te in teza lui de doctorat, Jertfa si Rascumparare, ca acolo vorbeste mult despre creatia dupa chip. Acolo, el mai adauga si capacitatea de a crea, de a se jertfi samd. Iti pot trimite pe mail cartea. Pana atunci, cateva fragmente:

Pagina 66:
Instrumentul de lucru al omului e rațiunea, căci făptura toată e rațională. Lumea e o expresie a Logosului, iar omul e «chipul» Lui; rațiunea e darul ultim al Logosului.

Pagina 134:
Omul «după chip» reprezintă în intenția lui Dum*nezeu un ipostas creat, care asumă în sine harul și firea liberă. Ipostasul sau persoana, într-un anumit înțeles se poate spune și individul33, este acel centru care unește spiritual, într-un singur subiect, harul și libertatea.

Pagina 186:
Sf. Grigorie Palama se exprimă clar în legătură cu aceasta: «După trecerea
aceea în păcatul originar prin pomul paradisului, am pierdut asemănarea cu
Dumnezeu, dar nu am pierdut
totuși chipul lui Dumnezeu.»



Cand un coleg imi cere sa-l ajut intr-o problema, eu nu-l trimit sa citeasca manualele de mii de pagini, ci incerc pe cat posibil sa-i fiu de folos. Mai intai incercam impreuna sa rezolvam cazul si, daca nu reusim, mergem si ne documentam.
Desi divagam de la subiectul topicului totusi am sa mai spun cite ceva.

Nu considera ,,libertatea individului" ca panaceu universal , ca masura stricta de interpretare a lucrurilor si aplicabila strict in toate situatiile . De multe ori aceasta liberatate devine dependenta, conditionata sau mai bine zis influmetata cum de alte ori nici nu mai conteaza .
Apocatastaza ca si caderea dracilor din locurile si rangurile ocupate nu se intimpla tinind cont in primul si primul rind de ,,libertatea individului ". Sau invers spus , ele nu se indeplinesc deoarece incalca aceasta libertate.
D.zeu nu i-a intrebat daca cumva pt. tradarea lor ei ar voi cumva sa fie decazuti din stari cum de altfel nici nu ii intreaba daca ar voi iarasi sa fie restaurati ! Vointa lor , in aceasta circumstanta, nici nu mai conteaza .
Caderea s-a produs indiferent de vointa lor prin blestem , prin voia lui D.zeu , iar restaurarea lor nu se v-a produce ca urmare tot a acestui blestem indiferent daca ei ar voi sau nu !


Discutiile sunt subtile , laborioase atit in sensul de multe exemple, situatii, fapte si intimplari cit si din cauza antitezelor reale sau aparente. Nu se poate rezolva decit prin studiu individual si acesta este motivul trimiterii la acest tip de studiu . Nu este locul sa stam sa ne contrazicem la nesfirsit unul intrebind ceva si altul tinind-o pe a lui . Se poate si asa, ca si atitudine, dar in acest fel discutia se scurteaza repede .
Cu acestea fiind spuse , ma retrag din discutie tocmai ca sa nu o mai lalaim cu ba este ca mine, ba nu, ci ca mine este . Dupa parerea mea lucrurile sunt clare si in acest sens mi-am exprimat parerea . Ai alte pareri , f. bine , tinele tare !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 24.02.2011 at 12:14:17.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42