Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 28.03.2016, 22:43:28
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul

Da, pentru ca in momentul acesta am o alegere de facut: sa te cred pe tine, sau sa-i cred pe doctoranzii si veteranii unei din cele mai bune universitati din lume.
Spiru ?
  #272  
Vechi 28.03.2016, 22:46:53
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Spiru ?
Nu bre, aia e printre cele mai mari aparent, nu cele mai bune :)
  #273  
Vechi 29.03.2016, 11:28:26
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nu ma lasa mai mult de 100000 caractere. Continui:



Pai de ce nu se topeste? Bate Soarele pe semisfera, nu?



Da, pentru ca in momentul acesta am o alegere de facut: sa te cred pe tine, sau sa-i cred pe doctoranzii si veteranii unei din cele mai bune universitati din lume.
Ar fi bine să mă crezi pe mine dar fiindcă pe mine nu mă iei în serios ci pe doctoranzii și veteranii celei mai ''bune'' universități din lume adică pe cei ce te mint și înșală o lume întreagă, de aia contrazici cu aroganță toate încercările mele de a te pune pe Calea ce duce la Adevăr. Tu ești sigur de ei, e treba ta, dar atunci ce cauți pe forum dacă tu nu ai dubii, nu ai îndoieli și știi sigur că ei au dreptate și știu că cică au fost acolo.

Dragul meu îți repet:

1. Americanii nu au fost pe Lună fiindcă acolo nu există praf ci semisfera Lunii pe care o vezi e de ghiață. Nu se topește fiindcă în ea există sursa frigului bun și a nopții bune așa cum semisfera soarelui este sursa căldurii bune și a zilei bune. Tu nu crezi, e treaba ta!

2. Pluto și Marte nu sunt pămînturi ci sfere și inele de gaze și filmulețele respective prin care se arată drept niște cuceritori ai spațiului cosmic sunt minciuni deșarte și înșelări produse la casa de filme nr. 6: BushMasson&&GorbbaciovBolșevicius. Deci nu există pămînturi în cer, nu există planete sau alți sori ci stele și formațiuni gazoase sau noroase sau ghiață. Tu nu crezi ci pentru formulele și calculele lor care se potrivesc ca o mănușă îi crezi... deci ești naiv, și vrei mereu dovezi. Îți dau mereu dovezi dar nu le iei în seamă ci vi cu dovezile și calculele lor și cu teoriile lor care sunt absurde și nu se susțin ci tu împreună cu ei le susțineți... din interes. Interesuul poartă fesul și mîncă baclavele și șaorma și fac acte de teorism violent. Deci iar e treaba ta.

3. După 200Km, 300Km și pe satațiile orbitale este imponderabilitate nu din pricina că sateliții sau rachetele sau stațiile orbitale merg cu o viteză atît de mare cît se echilibreze greutate căci atunci ne-ar fi prezentat băieții tăi filme în care mergînd la 1km de pămînt cu 3 sau 4 mach ne-ar fi demonstrat cum se reduce greutatea în avion folosind un cîntar electronic. Nu există astfel de dovezi. Tot ei ne-ar fi prezentat pe stațiile orbitale sau pe sateliți filme care să dovedească legea atracției între corpuri, nu există așa ceva fiindcă legile respective sunt false. Deci pămîntul e plat și nu se rotește nici în jurul axei sale și nici în jurul soarelui și nici luna în jurul pămîntului. Ce dovezi ai vrea tu pentru ca să crezi? Nu vrei să vezi, nu vrei să crezi ci din interes îți asumi o luptă în care vei pierde cu brio împreună cu facultățile tale de renume mondial și împreună cu toți veteranii care vin să dea lecții despre cum e făcută creația cînd ei habar nu au fiindcă dar cred orbește în deducțiile și demonstrațiile absurde ale unor oameni ce și-au închipuit cam cum ar fi ceea ce e mai sus de nori.

3. Să nu-ți scriu mult? Păi că-ți scriu mult sau puțin pentru tine e tot 0 fiindcă nu vrei să crezi ce-ți spun ci crezi în lume. Nu te opresc, e treaba ta, dar eu mărturisesc mereu că ''prietenii'' tăi, profesorii și laureații lumii, te mint și tu îi crezi ca un fraier urmîndu-i în groapa cea adîncă... în MINCIUNĂ și lepădare de Credință și de Adevăr.
  #274  
Vechi 29.03.2016, 13:11:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Da, pentru ca in momentul acesta am o alegere de facut: sa te cred pe tine, sau sa-i cred pe doctoranzii si veteranii unei din cele mai bune universitati din lume.
Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
1. Americanii nu au fost pe Lună fiindcă acolo nu există praf ci semisfera Lunii pe care o vezi e de ghiață. Nu se topește fiindcă în ea există sursa frigului bun și a nopții bune așa cum semisfera soarelui este sursa căldurii bune și a zilei bune. Tu nu crezi, e treaba ta!
Nu cred ca e asa greu de facut o alegere pana la urma
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #275  
Vechi 29.03.2016, 13:30:58
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
1. Americanii nu au fost pe Lună fiindcă acolo nu există praf ci semisfera Lunii pe care o vezi e de ghiață. Nu se topește fiindcă în ea există sursa frigului bun și a nopții bune așa cum semisfera soarelui este sursa căldurii bune și a zilei bune. Tu nu crezi, e treaba ta!
Intrebarea mea este, de ce crezi tu asta? Ce te face pe tine sa crezi ca in interiorul lunii si a soarelui se afla un fel de magie care tine luna inghetata si soarele card? Mi se pare mie ca ori ai vreo experienta personala, vreo dovada incontestabila, ori ai citit niste informatii pe net care ti s-au parut controversate si ai ales sa le crezi.

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
2. Pluto și Marte nu sunt pămînturi ci sfere și inele de gaze și filmulețele respective prin care se arată drept niște cuceritori ai spațiului cosmic sunt minciuni deșarte și înșelări produse la casa de filme nr. 6: BushMasson&&GorbbaciovBolșevicius. Deci nu există pămînturi în cer, nu există planete sau alți sori ci stele și formațiuni gazoase sau noroase sau ghiață. Tu nu crezi ci pentru formulele și calculele lor care se potrivesc ca o mănușă îi crezi... deci ești naiv, și vrei mereu dovezi. Îți dau mereu dovezi dar nu le iei în seamă ci vi cu dovezile și calculele lor și cu teoriile lor care sunt absurde și nu se susțin ci tu împreună cu ei le susțineți... din interes. Interesuul poartă fesul și mîncă baclavele și șaorma și fac acte de teorism violent. Deci iar e treaba ta.
Inca o data, ce te face pe tine sa crezi asta?

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
3. După 200Km, 300Km și pe satațiile orbitale este imponderabilitate nu din pricina că sateliții sau rachetele sau stațiile orbitale merg cu o viteză atît de mare cît se echilibreze greutate căci atunci ne-ar fi prezentat băieții tăi filme în care mergînd la 1km de pămînt cu 3 sau 4 mach ne-ar fi demonstrat cum se reduce greutatea în avion folosind un cîntar electronic. Nu există astfel de dovezi. Tot ei ne-ar fi prezentat pe stațiile orbitale sau pe sateliți filme care să dovedească legea atracției între corpuri, nu există așa ceva fiindcă legile respective sunt false. Deci pămîntul e plat și nu se rotește nici în jurul axei sale și nici în jurul soarelui și nici luna în jurul pămîntului. Ce dovezi ai vrea tu pentru ca să crezi? Nu vrei să vezi, nu vrei să crezi ci din interes îți asumi o luptă în care vei pierde cu brio împreună cu facultățile tale de renume mondial și împreună cu toți veteranii care vin să dea lecții despre cum e făcută creația cînd ei habar nu au fiindcă dar cred orbește în deducțiile și demonstrațiile absurde ale unor oameni ce și-au închipuit cam cum ar fi ceea ce e mai sus de nori.
Macar accepti ca exista sateliti. Crezi ca acei sateliti n-ar avea senzori de presiune, de temperatura, de viteza, de pozitie, camere de luat vederi, ca sa vada ce se intampla cu adevarat?

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
3. Să nu-ți scriu mult? Păi că-ți scriu mult sau puțin pentru tine e tot 0 fiindcă nu vrei să crezi ce-ți spun ci crezi în lume. Nu te opresc, e treaba ta, dar eu mărturisesc mereu că ''prietenii'' tăi, profesorii și laureații lumii, te mint și tu îi crezi ca un fraier urmîndu-i în groapa cea adîncă... în MINCIUNĂ și lepădare de Credință și de Adevăr.
N-am zis sa nu-mi scrii mult. Imi justificam intreruperea mesajului.

Dar am o intrebare pentru tine. De ce ti se mare mai potrivit sa atribui un univers mic si finit unui Dumnezeu infinit? Nu ti se pare mai firesc ca atribui un univers potential infinit unui Dumnezeu infinit?
  #276  
Vechi 29.03.2016, 14:58:20
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu cred ca e asa greu de facut o alegere pana la urma
......Între comentariile tale și lipsa lor.

Oricum ești pe ignore, dar tu încearcă de păcălești pe cineva ca să te ia în serios că dai lecții, sfaturi și ajuți forumiștii trimițîndu-i să se vindece la spitalul de nebuni.

La aroganța și tupeul tău nu-i greu de ghicit ce alegeri faci tu de obicei. Dormi mai departe. Iartă-mă că te-am deranjat. Nu te obosi să mai răspunzi!
  #277  
Vechi 29.03.2016, 15:31:12
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63
Intrebarea mea este, de ce crezi tu asta? Ce te face pe tine sa crezi ca in interiorul lunii si a soarelui se afla un fel de magie care tine luna inghetata si soarele card? Mi se pare mie ca ori ai vreo experienta personala, vreo dovada incontestabila, ori ai citit niste informatii pe net care ti s-au parut controversate si ai ales sa le crezi.
Nu e nicio magie, creația e făcută prin Cuvânt de către Creator iar creatorul este Sfântul Dumnezeu. Voi susțineți că cică El a făcut magie și vrăjitorie și că în soare și lună e magie și vrăjitorie dacă nu sunt așa cum credeți voi că știți. Oare chiar nu pricepi că magia și vrăjitoria e spurcată și ea se practică la cele mai renumite universități ale lumii pentru a păcăli și exploata copiii și tinerii? Oamenii de știință sunt neo-vrăjitorii și neo-magicienii moderni care te-au făcut și pe tine să-i crezi și să fi sigur că toată creația e așa cum susțin ei, căci dacă ea ar fi altfel, altfel de cum susțin ei, atunci cum o să te mai poată ține în frîu și foarte interesat ca să te poată exploata și fura la nesfîrșit? Nu pricepi că toate teoriile lor sunt minți de oameni rătăciți care au încercat și ei 'sărmanii' cu entuziasm să-și explice realitatea în care trăiesc? Nu ești dator să-i crezi ca pe Dumnezeu ci liniștit poți lepăda toate minciunile și teoriile lor absurde și rele și păcătoase. Nu te teme de ei căci ei te mint mult și te înșeală cu multă viclenie! Tu caută pe Cale numai și numai Adevărul!.. și El sigur te va elibera.

Citat:
Inca o data, ce te face pe tine sa crezi asta?
Dumnezeu și faptul că am înțeles de la El pe Cale că ăsta este Adevărul despre Creație, așa cum este scris. N-am niciun merit deosebit. Am căutat și am bătut ca orice creatură mică.


Citat:
Macar accepti ca exista sateliti. Crezi ca acei sateliti n-ar avea senzori de presiune, de temperatura, de viteza, de pozitie, camere de luat vederi, ca sa vada ce se intampla cu adevarat?
Nu-ți bate joc de mine că cică măcar accept sateliții sau descoperirile științifice. Nu eu sunt înnapoiat ci teoriile voastre absurde prin care explicați absurd realitatea, electromagnetismul, creația, susținînd heliocentrismul și pămîntul glob și multe alte teorii rele și false și absurde de pe vremea anticilor și zeilor sau ateilor care nici pînă astăzi nu le-ați depășit, nu le-ați înțeles viclenia și răutatea. Deci voi trăiți în întunericul răutății evului mediu, cel plin de vrăjitorii și de teorii absurde și mincinoase care spurcă și pierd pe om și mă persiflați pe mine pentru că voi nu puteți pricepe realitatea. Ați putea dar nu vreți nici în ruptul capului.

Camerele și sateliții și senzorii iau tot felul de imagini și înregistrează fenomene în mod corect doar că voi nu le știți înterpreta și înțelege drept ci persistați în teoriile voastre absurde și false cu care de mici păcăliți așa cum ați fost și voi păcăliți ca să le credeți orbește, din școală și din universități și de pe toate televiziunile și bibliotecile lumii! Așa știți voi și dacă așa știți atunci sigur e așa cum știți voi. Ei bine iată că nu e așa!

Citat:
N-am zis sa nu-mi scrii mult. Imi justificam intreruperea mesajului.
Scuză-mă dacă am înțeles greșit. Ok.


Citat:
Dar am o intrebare pentru tine. De ce ti se mare mai potrivit sa atribui un univers mic si finit unui Dumnezeu infinit? Nu ti se pare mai firesc ca atribui un univers potential infinit unui Dumnezeu infinit?
Păi într-un univers trupesc infinit cît de mic ar fi omul? Dar într-unul mic și finit? Și dacă e creație atunci un creator face o creație trupească finită și nu infinită. La ce ți-ar folosi să ai un trup imens ce tinde spre infinit, cît un stadion și atîtea capete și mîini și picioare cîți oameni ar fi acolo, dacă de tine alții nu ar mai încăpea și i-ai abuza?

Deci un univers mic și simplu și frumos și bun e mai potrivit pentru un OM mare pus în el să-l îngrijească și să-l păzească.... de rău!
______

Last edited by Trimisul; 29.03.2016 at 15:43:34.
Subiect închis