Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Rusaliile
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.05.2010, 11:27:44
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Lightbulb Hristos mantuieste, Duhul Sfant desavarseste

Tema de meditatie
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.05.2010, 17:33:53
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Lucrarea Mantuitorului in lume este scoaterea noastra din robia pacatului, adica izbavirea de orice rau sau, intr-un cuvant, mantuirea. Pentru a ne mantui, Domnul nostru Iisus Hristos nu ne cere mare lucru. Trebuie doar sa credem in El si in Cel Ce L-a trimis pe El si sa urmam cateva reguli minimale de existenta: sa incetam a mai pacatui, sa vietuim in pace unii cu altii si sa ne iubim aproapele. In felul acesta ne mentinem pe linia de plutire si ajungem in Rai, evitand si refuzand raul in orice forma a lui.

Cu toate acestea, noi suntem chemati sa fim si sa facem mai mult decat sa ne mantuim: suntem invitati la desavarsire, intru asemanarea cu Tatal Ceresc (Matei 5, 48). Aici intervine lucrarea Duhului Sfant, Cel care sfinteste si desavarseste. Insa desavarsirea nu este chiar atat de usor de atins... Tanarul care tinea poruncile a primit invitatia sa isi auto-depaseasca starea de bine in care se gasea, insa a plecat acasa meditand daca sa se lepede de sine si de avutiile proprii si sa-I urmeze perfectiunii Lui Hristos.

Mantuitorul ne arata clar: "Adevărat grăiesc vouă: Cine nu va primi împărăția lui Dumnezeu ca un prunc nu va intra în ea." Deci viata in Duhul Sfant, acum si dupa moarte, presupune neprihanire. Nu este suficienta numai lepadarea de pacat, ci este nevoie de inaltarea catre Dumnezeu, spre asemanarea cu El. Ce inseamna asta? Inseamna smerenie dusa la extrem, iubirea chiar si a vrajmasilor, o viata traita in stare de jertfa, in lucrarea mereu si mereu a faptelor bune. Si facand toate astea, omul se inalta de la o stare de bine la si mai bine, unii dintre Sfinti ajungand sa faca lucruri suprafiresti, binele lor depasind starea naturala a faptelor. Astfel, unii capata puterea vindecarii bolilor, altii proorocesc, altii fac minuni intarind credinta celor mai slabi, samd.

Si inaintarea spre asemanarea cu Insusi Creatorul nu este oprita nici macar de moarte, caci sfintenia sufletelor lor transfigureaza trupurile care devin moaste cu puteri vindecatoare. Iar Sfintii din Ceruri lucreaza mereu mai-binele, ajutand si mijlocind pentru cei ramasi pe campul de batalie, pentru cei care au suficineta credinta ca sa primeasca ajutor de la ei.

Si nici veacul ce va sa fie nu va opri aceasta inaltare continua catre Dumnezeu, aceasta transfigurare continua din slava in slava - dar nu ne putem noi imagina ce inseamna acest lucru, pregatit special pentru cine va voi: "Iar noi toți, privind ca în oglindă, cu fața descoperită, slava Domnului, ne prefacem în același chip din slavă în slavă, ca de la Duhul Domnului."
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.05.2010, 02:39:17
SorinL SorinL is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2010
Mesaje: 2
Implicit De ce?

Viata ne invata ca avem 2 optiuni: prima sa nu credem in Dumnezeu si a doua sa credem, dar atunci il vom uri pe Dumnezeu . Eu unul nu stiu cum e cel mai bine . Vreau sa cred in D-zeu si sa accept tot ce ofera acestei lumi , dar pur si simplu nu pot. De ce unii au noroc in viata si primesc tot? La noi in societate exemplele sunt evidente. Cretinul de Becali care a furat cat a putut se da cel mai mare credincios, se crede zeu si culmea parca Dumnezeu il iubeste. Trebuie sa furam toti statul(sa facem afaceri cu statul cum a facut el) si apoi sa dam 1% din ce-am furat la biserici si apoi Dumnezeu ne iubeste????? Si apoi sa ne credem Dumnezeu pe pamant? De ce D-zeu nu-i ajuta pe cei care muncesc o viata(invata) sa realizeze ceva si merg pe calea dreata(nu-si bat joc nici de valorile morale , nici de semenii lor si nici de ei insisi). Unde e Dumnezeu??????????????? Cum pot eu sa mai cred in El? As vrea din tot sufletul dar nu pot.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.05.2010, 02:55:49
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SorinL Vezi mesajul
Viata ne invata ca avem 2 optiuni: prima sa nu credem in Dumnezeu si a doua sa credem, dar atunci il vom uri pe Dumnezeu . Eu unul nu stiu cum e cel mai bine . Vreau sa cred in D-zeu si sa accept tot ce ofera acestei lumi , dar pur si simplu nu pot. De ce unii au noroc in viata si primesc tot? La noi in societate exemplele sunt evidente. Cretinul de Becali care a furat cat a putut se da cel mai mare credincios, se crede zeu si culmea parca Dumnezeu il iubeste. Trebuie sa furam toti statul(sa facem afaceri cu statul cum a facut el) si apoi sa dam 1% din ce-am furat la biserici si apoi Dumnezeu ne iubeste????? Si apoi sa ne credem Dumnezeu pe pamant? De ce D-zeu nu-i ajuta pe cei care muncesc o viata(invata) sa realizeze ceva si merg pe calea dreata(nu-si bat joc nici de valorile morale , nici de semenii lor si nici de ei insisi). Unde e Dumnezeu??????????????? Cum pot eu sa mai cred in El? As vrea din tot sufletul dar nu pot.
Bine precizat Sorin,
Insa stii si tu ca Dumnezeu iti da dar nu-ti baga si-n sac. Sunt convins ca pentru tine Dumnezeu ti-a rezervat un serviciu pe masura educatiei tale undeva intr-o tara civilizata insa trebuie sa te mai zbati...si lasa-l pe Becali, nu-ti mai face singe rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.05.2010, 02:58:37
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Becali a furat?Credeam ca a stiut sa vanda si sa cumpere pamant cand s-a ivit ocazia...Si ce inseamna DE FAPT sa crezi in Hristos?
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.05.2010, 02:59:15
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit judecatile lui Dumnezeu sunt diferite de ale noastre

Citat:
În prealabil postat de SorinL Vezi mesajul
Viata ne invata ca avem 2 optiuni: prima sa nu credem in Dumnezeu si a doua sa credem, dar atunci il vom uri pe Dumnezeu . Eu unul nu stiu cum e cel mai bine . Vreau sa cred in D-zeu si sa accept tot ce ofera acestei lumi , dar pur si simplu nu pot. De ce unii au noroc in viata si primesc tot? La noi in societate exemplele sunt evidente. Cretinul de Becali care a furat cat a putut se da cel mai mare credincios, se crede zeu si culmea parca Dumnezeu il iubeste. Trebuie sa furam toti statul(sa facem afaceri cu statul cum a facut el) si apoi sa dam 1% din ce-am furat la biserici si apoi Dumnezeu ne iubeste????? Si apoi sa ne credem Dumnezeu pe pamant? De ce D-zeu nu-i ajuta pe cei care muncesc o viata(invata) sa realizeze ceva si merg pe calea dreata(nu-si bat joc nici de valorile morale , nici de semenii lor si nici de ei insisi). Unde e Dumnezeu??????????????? Cum pot eu sa mai cred in El? As vrea din tot sufletul dar nu pot.
SorinL, judecatile lui Dumnezeu nu sunt aceleasi cu judecatile oamenilor - are par. Ilie Cleopa o povestioara pe care iti recomand sa o asculti/citesti (sa o cauti pe net etc, poate o gasesti). Si eu ma mai revolt uneori, ca si tine, dar apoi stau si ma gandesc la faptul ca Dumnezeu nu vede lucrurile asa cum le vedem noi, asa cum vezi tu, ci are Dansul socoteala despre cum oranduieste toate celea in lume.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.05.2010, 11:31:51
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

A murit cumva Becali sau este in viata? Daca Dumnezeu inca il asteapta sa se pocaiasca, inseamna ca are un plan de a-l intoarce catre Sine, de a-l scoate din robia pacatului. Deci nu-l judecati voi pe nenea Gigi, pentru ca nu cunoasteti toate detaliile vietii lui in relatie cu ceilalti oameni si cu Divinitatea.

O sa va dau un exemplu mai actual de ce nu e bine sa ii judeci superficial pe altii. Eu de multe ori lucrez in weekend, fiind de serviciu uneori 24/7. Dar, cu toate acestea, merg la Liturghie si am telefonul cu mine pus pe modul silentios, asteptand din clipa-n clipa sa sune. Cat sunt in biserica, doua ore, ma asez aproape de iesire, ca sa nu deranjez lumea daca trebuie sa ies. Deci, daca ma suna cineva in interes de serviciu si trebuie sa ies afara, oricine ma vede cu telefonul coborand scarile este ispitit sa ma judece ca am luat apelul si am plecat de la slujba, fara sa stie care este realitatea si ca de fapt eu sunt scuzat sa plec acasa, sa-mi fac treaba.

Asa ca nu e recomandat sa-l judecam nici macar pe Becali, pentru ca singur Dumnezeu stie toate despre acest om si numai El are dreptul sa-l condamne sau sa-l ierte pentru orice face sau nu face.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.05.2010, 14:38:04
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SorinL Vezi mesajul
De ce unii au noroc in viata si primesc tot?
De ce D-zeu nu-i ajuta pe cei care muncesc o viata(invata) sa realizeze ceva si merg pe calea dreata(nu-si bat joc nici de valorile morale , nici de semenii lor si nici de ei insisi).
Unde e Dumnezeu??????????????? Cum pot eu sa mai cred in El? As vrea din tot sufletul dar nu pot.
Intrebarile pe care ti le pui tu si le-au pus multi crestini si de asemenea unii din marii oameni ai Bibliei.

Unul dintre ei a scris un psalm intreg pe aceasta tema: Psalmul 72.

Daca il vei citi cu atentie vei descoperi cateva raspunsuri demne de luat in seama.

P.S. Cel mai bine este sa extragi singur raspunsurile. Daca intampini probleme iti stau la dispozitie pentru o sinteza.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.06.2010, 22:17:06
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SorinL Vezi mesajul
Unde e Dumnezeu??????????????? Cum pot eu sa mai cred in El? As vrea din tot sufletul dar nu pot.
Dumneze e langa tine! Uita-te mai atent pentru ca prin tot ce ti se intampla El ti se descopera...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.06.2010, 23:34:59
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Pentru a ne mantui, Domnul nostru Iisus Hristos nu ne cere mare lucru. Trebuie doar sa credem in El si in Cel Ce L-a trimis pe El si sa urmam cateva reguli minimale de existenta: sa incetam a mai pacatui, sa vietuim in pace unii cu altii si sa ne iubim aproapele. In felul acesta ne mentinem pe linia de plutire si ajungem in Rai, evitand si refuzand raul in orice forma a lui.

Cu toate acestea, noi suntem chemati sa fim si sa facem mai mult decat sa ne mantuim: suntem invitati la desavarsire, intru asemanarea cu Tatal Ceresc (Matei 5, 48).
Din capul locului,vreau sa zic Florin ca ai initiat un thread excelent.Si pe mine ma preocupa aceasta legatura intre Hristos mantuitorul si Duhul Sfant desavarsitorul.

Totusi nu prea inteleg, de ce zici ca e usor sa ne mantuim? "Pentru a ne mantui, Domnul nostru Iisus Hristos nu ne cere mare lucru. Trebuie doar sa credem in El si in Cel Ce L-a trimis pe El si sa urmam cateva reguli minimale de existenta "
Oare e asa usor sa ajungem in Rai?
Si de ce faci o departajare intre mantuire si desavarsire?
Sa inteleg ca sunt mai multe trepte ale celor mantuiti?Cei care au respectat iubirea de aproapele (categoria inferioara) si cei care au fost desavarsiti ,zici tu ca un exemplu,iubindu-si inclusiv vrasmasul.
Dar oare iubirea,care inteleg in opinia ta ca e cheia mantuirii,adica a implinirii poruncii Domnului,poate fi ea inferioara si superioara ? Nu exista decat o singura iubire,iar cel care il face pe fratele sau prost si nebun e la fel cu cel care ucide?
Opinia mea este ca nici macar treapta inferioara a mantuirii nu o putem atinge,pentru ca Domnul uraste pe cei caldicei .La El ori esti rece (si atunci El te poate transforma ) ori esti fierbinte.
Bineinteles ca mi-as dori sa fie praguri joase ,porti intredeschise ,dar eu cred ca mantuirea ca si desavarsirea este 'ori ori'
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Duhul Sfant este irezistibil ? Mihnea Dragomir Dogmatica 27 25.09.2018 07:21:30
Rugaciunea catre Duhul Sfant Profetul de carton Dogmatica 16 11.06.2012 15:02:47
Te incalzeste Duhul Sfant? mihaiB Generalitati 1 20.02.2012 08:03:29
Lumina necreată: Duhul Sfânt și eternitatea Traditie1 Pocainta 1 04.03.2011 23:13:44
Botezul cu Duhul Sfant !!! petrut-angel Secte si culte 33 25.10.2010 20:02:33