Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 30.03.2010, 11:57:29
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

eu, sa va spun sincer nu m-as mai casatori de loc, avand in vedere vremurile si majoritatea fetelor.....m-as duce undeva, sa am liniste, sa aud ciripitul pasarelelor...si sa uit de acesta nebunie in care coexistam din pacate...putine lucruri mai imi plac aici, si nu stiu de ce....in fine sa ne rugam...e saptamana mare!
Reply With Quote
  #292  
Vechi 30.03.2010, 16:18:15
eugenia petre eugenia petre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Locație: nuthouse
Mesaje: 26
Implicit

Sotul meu spune acelasi lucru, ca nu s-ar mai insura nici sa il pici cu ceara, dar mai spune ca s-a saturat sa traiasca langa una care miroase a tamaie, care da toti banii la popa si care petrece mult prea mult timp cu duhovnicul.
Ai tot dreptul sa te plangi de starea fetelor din ziua de asta, dar nici noi nu mai stim ce sa facem. Se pare ca asta isi doresc majoritatea barbatilor: desfranate.
Si eu mi-as dori sa fug de sotul meu care imi administreaza corectii fizice, dar imi aduc aminte de vorbele Sfintelor Scripturi care ma indeamna sa rabd si sa realizez ca el are dreptate, fiind barbat.
Reply With Quote
  #293  
Vechi 30.03.2010, 20:59:32
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eugenia petre Vezi mesajul
Sotul meu spune acelasi lucru, ca nu s-ar mai insura nici sa il pici cu ceara, dar mai spune ca s-a saturat sa traiasca langa una care miroase a tamaie, care da toti banii la popa si care petrece mult prea mult timp cu duhovnicul.
Ai tot dreptul sa te plangi de starea fetelor din ziua de asta, dar nici noi nu mai stim ce sa facem. Se pare ca asta isi doresc majoritatea barbatilor: desfranate.
Si eu mi-as dori sa fug de sotul meu care imi administreaza corectii fizice, dar imi aduc aminte de vorbele Sfintelor Scripturi care ma indeamna sa rabd si sa realizez ca el are dreptate, fiind barbat.
nimeni nu spune ca trebuie sa il asculti pe el doar pt ca e barbat..ce daca este?de fapt toti suntem egali,in plus sotul este o persoana pe care ai dreptul sa o alegi si alaturi de care sa te simti bine(sa te protejeze,sa te respecte,sa va implicati in relatie),iti dai seama ca din moment ce nu te respecta nu te iubeste,iar iubirea este principalul motiv pt care o casatorie sa reziste,nu este ca familia pe in care te nasti si pe care nu o poti schimba
Reply With Quote
  #294  
Vechi 30.03.2010, 21:43:23
Xosroviduxt's Avatar
Xosroviduxt Xosroviduxt is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 70
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
nimeni nu spune ca trebuie sa il asculti pe el doar pt ca e barbat..ce daca este?de fapt toti suntem egali,in plus sotul este o persoana pe care ai dreptul sa o alegi si alaturi de care sa te simti bine(sa te protejeze,sa te respecte,sa va implicati in relatie),iti dai seama ca din moment ce nu te respecta nu te iubeste,iar iubirea este principalul motiv pt care o casatorie sa reziste,nu este ca familia pe in care te nasti si pe care nu o poti schimba

nu va mai obositi :).E clar ca dumnea...ei(?) e un "troll".
__________________
De câte ori nu ești bun,să știi că nu ești ce trebuie să fii!
Reply With Quote
  #295  
Vechi 01.04.2010, 12:53:52
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Xosroviduxt Vezi mesajul
nu va mai obositi :).E clar ca dumnea...ei(?) e un "troll".
in plus, corectiile fizice invioreaza, nu? Pai voi nu ati vazut la TV ca pentru o viata sanatoasa trebuie un minim de 30 de minute de miscare pe zi? Daca nu alergi, nu faci sala, plimbarea nu e chiar sport (trebuie ceva mai hardcore), atunci ce iti ramane? Ce noroc cu sotul tau ca se gandeste la toate, si la binele tau! Noroc cu el!

P.S. EU m-as marita cu o desfranata. Dar sa aiba multi bani. Din nenorocire, daca ati citit cumva cartea lui Balzac, "O fiica a Evei", ati vedea cum sunt surprinse cu o mare profunzime gandirile si sentimentele femeii. In acea carte se spunea ca in situatia actula, un barbat este obligat sa isi aleaga o sotie care: ori a fost crescuta ca la manastire, ori stie toate dansurile, e un party animal, canta la pian, are nevoie de ultimele cochetarii etc etc. Asta a fost atunci. Parerea mea e ca aceasta situatia e intrucatva asemanatoare, dar putin depasita: in zilele astea un barbat are de ales din: ori panarame, ori imbecile. Sa gasesti o fata potrivita e foarte greu, si cand o gasesti, ... are prieten, situatia mea, de exemplu. Da, m-as marita cu o panarama. Pentru ca ar fi mult mai inteligenta si sensibila decat varianta b), ai putea sa vorbesti cu ea si sa o schimbi, si ar putea sa aiba si bani, asta ar fi misto. Cu bani faci orice, din pacate.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!
Reply With Quote
  #296  
Vechi 01.04.2010, 14:57:59
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
in plus, corectiile fizice invioreaza, nu? Pai voi nu ati vazut la TV ca pentru o viata sanatoasa trebuie un minim de 30 de minute de miscare pe zi? Daca nu alergi, nu faci sala, plimbarea nu e chiar sport (trebuie ceva mai hardcore), atunci ce iti ramane? Ce noroc cu sotul tau ca se gandeste la toate, si la binele tau! Noroc cu el!

P.S. EU m-as marita cu o desfranata. Dar sa aiba multi bani. Din nenorocire, daca ati citit cumva cartea lui Balzac, "O fiica a Evei", ati vedea cum sunt surprinse cu o mare profunzime gandirile si sentimentele femeii. In acea carte se spunea ca in situatia actula, un barbat este obligat sa isi aleaga o sotie care: ori a fost crescuta ca la manastire, ori stie toate dansurile, e un party animal, canta la pian, are nevoie de ultimele cochetarii etc etc. Asta a fost atunci. Parerea mea e ca aceasta situatia e intrucatva asemanatoare, dar putin depasita: in zilele astea un barbat are de ales din: ori panarame, ori imbecile. Sa gasesti o fata potrivita e foarte greu, si cand o gasesti, ... are prieten, situatia mea, de exemplu. Da, m-as marita cu o panarama. Pentru ca ar fi mult mai inteligenta si sensibila decat varianta b), ai putea sa vorbesti cu ea si sa o schimbi, si ar putea sa aiba si bani, asta ar fi misto. Cu bani faci orice, din pacate.
daca te insori cu una usuratica nu faci nimic decat sa te murdaresti aiurea si sa renunti la posibilitatea de a-ti face o familie si in plus mai atragi si barfele apropiatilor ca stii cum se zice,,cine se aseamana se aduna"

in ziua de azi baietii vor fete cat mai multe si cuminti dar nu le merita..eu una sa fiu in locul fetelor nici nu as accepta pe unu care a avut pe cineva inaintea mea,lucru pe care il fac oricum

Last edited by luminita-; 01.04.2010 at 15:03:18.
Reply With Quote
  #297  
Vechi 01.04.2010, 16:59:29
felixlivadaru felixlivadaru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.03.2009
Mesaje: 19
Implicit Eu as lua-o de la capat

Eu nu m-am casatorit cu o desfranata insa m-am casatorit cu o fosta desfranata care a renuntat pentru totdeauna la trecutul ei.
Pe langa faptul ca este frumoasa si desteapta este si o sensibila si o delicata si o persoana deosebit de sufletista.
Noaptea nuntii a fost prima noastra noapte petrecuta impreuna si pot spune ca a fost cea mai frumoasa noapte din viata mea . Acum mi-a nascut o fetita si daca ar fi sa o iau de la capat as face-o cu siguranta.
Pentru ca este o dulce i-am cumparat de ziua ei onomastica un inel si de ziua de nastere ii voi lua si un lantisor. Si ea a facut destule lucruri frumoase pentru mine.
M-a frapat faptul ca stie exact cam cum mi-as dori eu sa fie si incearca sa fie asa, adica sa fie pe placul meu insa in relitate am descoperit ca nevointa ei este mult mai mare. Cand spun asta ma refer la rugaciune, post, milostenie etc.
Credeti ca am pierdut ceva ca nu m-am casatorit cu o virgina?
Reply With Quote
  #298  
Vechi 01.04.2010, 17:37:15
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de felixlivadaru Vezi mesajul
Eu nu m-am casatorit cu o desfranata insa m-am casatorit cu o fosta desfranata care a renuntat pentru totdeauna la trecutul ei.
Pe langa faptul ca este frumoasa si desteapta este si o sensibila si o delicata si o persoana deosebit de sufletista.
Noaptea nuntii a fost prima noastra noapte petrecuta impreuna si pot spune ca a fost cea mai frumoasa noapte din viata mea . Acum mi-a nascut o fetita si daca ar fi sa o iau de la capat as face-o cu siguranta.
Pentru ca este o dulce i-am cumparat de ziua ei onomastica un inel si de ziua de nastere ii voi lua si un lantisor. Si ea a facut destule lucruri frumoase pentru mine.
M-a frapat faptul ca stie exact cam cum mi-as dori eu sa fie si incearca sa fie asa, adica sa fie pe placul meu insa in relitate am descoperit ca nevointa ei este mult mai mare. Cand spun asta ma refer la rugaciune, post, milostenie etc.
Credeti ca am pierdut ceva ca nu m-am casatorit cu o virgina?

Ferice de tine! Probabil avea nevoie de afectiune si in naivitatea ei sincera a crezut in acei barbati carora s-a daruit inaintea ta. Odata ce te-a descoperit si ai fost capabil sa o iubesti, sa o ocrotesti, de ce ar mai fi continuat sa caute?

Domnul sa va ocroteasca si sa va sporeasca dragostea!
Reply With Quote
  #299  
Vechi 02.04.2010, 01:51:45
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de felixlivadaru Vezi mesajul
Eu nu m-am casatorit cu o desfranata insa m-am casatorit cu o fosta desfranata care a renuntat pentru totdeauna la trecutul ei.
Pe langa faptul ca este frumoasa si desteapta este si o sensibila si o delicata si o persoana deosebit de sufletista.
Noaptea nuntii a fost prima noastra noapte petrecuta impreuna si pot spune ca a fost cea mai frumoasa noapte din viata mea . Acum mi-a nascut o fetita si daca ar fi sa o iau de la capat as face-o cu siguranta.
Pentru ca este o dulce i-am cumparat de ziua ei onomastica un inel si de ziua de nastere ii voi lua si un lantisor. Si ea a facut destule lucruri frumoase pentru mine.
M-a frapat faptul ca stie exact cam cum mi-as dori eu sa fie si incearca sa fie asa, adica sa fie pe placul meu insa in relitate am descoperit ca nevointa ei este mult mai mare. Cand spun asta ma refer la rugaciune, post, milostenie etc.
Credeti ca am pierdut ceva ca nu m-am casatorit cu o virgina?
Nu, n-ai gresit.Am un prieten care s-a insurat cu o virgina,i-a avortat primii doi copi si este dispusa tuturor barbatilor simpatici.Bietul om nu mai are nici un prieten...Asa ca nu toate virginele termina bine cand isi descopera apetitul,cum nici toti barbatii sunt mono...Casa de piatra,sa fiti fericiti!
Reply With Quote
  #300  
Vechi 03.04.2010, 13:30:24
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
daca te insori cu una usuratica nu faci nimic decat sa te murdaresti aiurea si sa renunti la posibilitatea de a-ti face o familie si in plus mai atragi si barfele apropiatilor ca stii cum se zice,,cine se aseamana se aduna"

in ziua de azi baietii vor fete cat mai multe si cuminti dar nu le merita..eu una sa fiu in locul fetelor nici nu as accepta pe unu care a avut pe cineva inaintea mea,lucru pe care il fac oricum
Sunt de acord cu ceea ce au spus toti mai sus. Din pacate nu cred ca m-am facut inteles luminita. Ai dreptate, nu m-as insura cu una usuratica, am vrut sa spun ca m-as insura cu una fosta desfranata. Pentru mine nu ar conta mare lucru asta, ar conta cum spun si altii, sa fie inteligenta si sufletista, si sa aiba puterea sa se schimbe in bine.

Insa ceea ce m-a surprins putin la postul tau e ceea ce ai spus de baieti, ca baietii vor cat mai multe fete si cuminti dar nu le merita. Cred ca gresesti aici; nu toti baietii sunt dinozauri sexuali si chiar daca ar fi, nu ar avea ei vina completa pentru asta! Eu cred ca sunt si baieti de treaba (asa ca mine ) pe care sunt multe fete sa nu ii merite.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cu ce fel de om v-ati casatori? aradeanu Generalitati 179 21.07.2014 17:22:04
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
cine/ce sunt? victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 18:31:25
cine ma ajuta? Hartford Muzica Bisericeasca 4 30.09.2010 04:03:37
Cine stie? Adriana Cluj Generalitati 2 26.08.2010 21:36:05