Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.03.2014, 15:58:22
ortodoxa2310 ortodoxa2310 is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.03.2012
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
E roman ortodox ?
da.

nu pot sa il las. Chiar daca nu se face bine, nu o sa fac copii cu el asa la bautura, dar de lasat tot nu il las, ca nu pot pt ca tin la el. Poate nu e iubire adevarata ce simt, poate e un Sentiment bolnavicios, dar nu pot sa il las, mai ales asa in starea asta.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.03.2014, 16:27:06
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodoxa2310 Vezi mesajul
De spovedit...
Eu in tara ma spovedeam... dar nu sunt in tara acum, si sa imi schimb duhovnicul e exclus, e prea mult timp de cand ma spovedesc la dansul.
Poate ar fi bine sa cautati aproape de dumneavoastra un duhovnic si sa va spovediti totusi, mai ales ca acum este si Postul Mare. E foarte bine ca aveti de mult timp un duhovnic dar, avand in vedere ca e un caz special, e mai bine sa va spovediti la altcineva decat deloc. Deasemenea, daca aveti posibilitatea, luati legatura cu duhovnicul din tara (telefonic/e-mail) si rugati-l sa va dea un sfat.
Dumnezeu sa va intareasca in aceasta incercare! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.03.2014, 18:26:37
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodoxa2310 Vezi mesajul
Sa raspund pe rand... da, lucreaza. De asta mi-am dat destul de tarziu seama ca e dependent de alcool. Pt cine nu stie, e dificil sa faci diferenta intre cand e baut si cand nu e, pt ca nu afiseaza simptomele clasice de om baut. E asa: cand nu bea e irascibil si foarte nelinistit, tremura tot, nu se poate concentra la nimic, si cand bea e vesel, linistit, nu mai tremura... si asa sa stiti ca greu imi dau seama, mai bea pe ascuns si acum, si imi dau seama ca a baut cand vad ca are iritatii pe piele, pt ca si-a facut ficatul varza.

Ca e alcoolic nici macar nu admite. Zice ca s-a lasat de baut cand nu bea tarii si o da masiv pe vin si bere, ca si cum alea nu s-ar pune... si sta mai mereu cu sticla de coniac in buzunar, si la servici isi ia de baut de acasa... dar nu admite niciodata ca e alcoolic, cand incerc sa ii explic ca are o problema, ca are nevoie de ajutor, ca se omoara asa, ca se poate totusi vindeca, o ia ca pe o insulta, ca si cum as bate campii aiurea.

Despre cununia religioasa... o puteam face dar mi-a fost mie teama. Am fi profanat grav taina, ca si cum as fi intrat in calugarie fara nici o spovedanie. La inceput bine, imi zicea ca se duce la biserica, etc. Acum si daca mai am rufe ramase de spalat pe duminica imi face capul toba sa le spal, de mers la biserica nici nu se pune problema, ma trezeste de dimineata sa fac curat, sa spal si sa ma duc sa ii iau bere si tigari. Si sarbatorile sunt ca si cum nu ar fi, doar un prilej sa mai bea. E si foarte departe de unde stam biserica ortodoxa aici, ca nu suntem in Romania sa avem cate o biserica la fiecare colt de strada...

Despre abstinenta... ce pot sa spun. Iau anticonceptionale. Tocmai am spus ca nu tine post. In nici o privinta, degeaba vreau eu sa tin, ca nici la alimente nu pot, ca se supara si ne certam daca nu mananc cu el...Stiu ca si desfranarea ar avea efecte negative asupra aventualilor copii. Stiu si ca e pacat sa ma feresc. Dar nu prea am optiuni, nu pot sa fac copii in situatia asta, desi imi doresc foarte mult. Asa nu se poate. Nu am ce sa fac...

Vointa sa il ajut eu am. Am si rabdare. Dar daca el nici macar nu admite ca are o problema si ca se distruge pe el si tot in jurul lui... eu ce sa fac, ce pot sa fac? Sa ii interzic am incercat si nu am cum, nu merge. E incapatanat cum n-am vazut, daca sunt mai categorica si mai mult bea, face exact opusul la ce zic. Si daca il iau cu vorba buna, cu explicatii, rugaminti, argumente, nu face decat sa bea pe ascuns mai mult, si de fatza cu mine mai putin.

In ce hal a ajuns... ce sa ii arat? Daca nu vede cand unda patul ca un copil mic, daca nu vede cand se trezeste si nu mai ajunge la toaleta si face prin casa, ca nu mai e treaz sa isi dea seama unde e si ce face, daca nu isi da seama cand il doare ficatul zilnic, cand doctorul ii spune sa nu mai bea, daca nu se trezeste la realitate cand ii apare urticarie pe piele cand bea, daca nu vede ca nu poate sa lase o sticla neterminata, daca nu isi da seama ca toate problemele de sanatate le are de la alcool... ce sa ii arat eu sa il conving ca problema exista, nu doar mi-o imaginez eu? La dezalcoolizare nu ar merge sub nici o forma. Il intreaba medicul cat bea, ca-si da seama, si el zice ca bea cate un pahar cand si cand. Am rabdare, spal dupa el, ii explic fara sa ma enervez, ii explic si iar ii explic, il rog sa se potoleasca, ca se distruge pe el si ma distruge si pe mine... nu se lasa sub nici o forma.

Stiu ca si fumatul e o problema. Sunt nefumatoare eu, si el fumeaza in casa, refuza sa deschida geamul sau sa se duca in bucatarie, sunt si eu obligata sa respir acelasi aer, sa fumez pasiv. Imi dau seama ce nociv e, si imi dau seama cat de nociv ar fi daca as vrea sa am un copil...

E... cazut intre talhari, da... eu vad talharii dar el nu ii vede.

De spovedit... el in nici un caz nu face asta. Niciodata. Doar sa faca Dumnezeu o minune. ca el nu crede, zice ca e crestin pt ca suna bine, cred ca de asta imi si zicea la inceput ca merge la biserica... Dar crede de fapt ca biserica e o organizatie menita sa jefuiasca oamenii... si nu mai zic de preoti cum vorbeste. Si crede ca viata dupa moarte nu exista.
Eu in tara ma spovedeam... dar nu sunt in tara acum, si sa imi schimb duhovnicul e exclus, e prea mult timp de cand ma spovedesc la dansul.
Daca incerci sa-l ajuti si nu asculta eu zic sa nu faci copii ca v-or fi alcolisti ca el, eu as luao la fuga iti pierzi timpul viitor nu ai cu el nu se merita mai bine singura decit asa... serios.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.03.2014, 18:32:17
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Alcoolismul e o boala de care se scapa greu. Sotul dumneavoastra nu iubeste alcoolul mai mult decat familia, ci este o victima a dependentei de aceasta substanta. A-l pune sa aleaga intre familie si patima e corect; a-l pune sa spuna pe cine iubeste mai mult e incorect, pentru ca el nu iubeste sticla, ci sufera de pe urma ei. Ba chiar isi da seama ce rau face familiei sale, insa este neputincios sa lupte impotriva bolii.

Foarte multi oameni au reusit sa se lase de alcool, de tigari, jocuri de noroc si de tot felul de alte vicii care aproape ca le-au distrus viata. Insa cei care s-au lasat de alcool n-au facut-o niciodata singuri - este nevoie de sprijunul neconditionat al familiei, al prietenilor, colegilor, cunoscutilor. Si, bineinteles, de ajutor specializat. Drum lung si anevoios, dar singurul care poate scoate pe om din patima betiei.

Din ce spuneti dumneavoastra, sotul dumneavoastra a trecut de mult de momentul in care inca se mai putea ajuta singur. El este acum o victima si singur nu se mai face om. Deznodamantul acestei situatii nefericite de familie este, de acum inainte, in mainile dumneavoastra, nu ale sotului.
Nici nu e sotul ei ca sint necununati.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.03.2014, 18:35:20
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodoxa2310 Vezi mesajul
da.

nu pot sa il las. Chiar daca nu se face bine, nu o sa fac copii cu el asa la bautura, dar de lasat tot nu il las, ca nu pot pt ca tin la el. Poate nu e iubire adevarata ce simt, poate e un Sentiment bolnavicios, dar nu pot sa il las, mai ales asa in starea asta.
Indragosteala asta e o boala sa stii nu duce la bine, si asa multe femei isi ingruneaza viata, atunci de ce mai intrebi lumea ce sa faci daca tot faci ce crezi tu? numai o intrebare.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.03.2014, 19:39:37
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai ai nevoie de un duhovnic foarte bun care sa-ti dea un sfat inspirat de Duhul Sfant. In fata lui Dumnezeu nu sunteti in ordine, chiar daca spui ca-l iubesti. Ori va cununati religios pentru a te putea ruga pentru el, ori va separati pentru ca, traind o vreme in curatie, Dumnezeu sa te ajute sa iei o decizie inteleapta, iar pe el sa-l ajute sa observe ca greseste.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.03.2014, 19:55:16
analuisa analuisa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2013
Mesaje: 1
Implicit SF Nectarie

Buna seara!Nu stiu daca am postat un mesaj pana acuma,dar am tot citit mesajele voastre,citesc de cateva zile acatistul SF Necatrie si vreau sa zic ca ma simt foarte bine si am incredere in mine,sf ma ajuta si ma octroteste,chiar acuma cateva zile am castigat un premiu nu este un premiu mare dar este ceva ceva .Daca aveti probleme nu ezitati sa citeti Paraclisele Maicii Domnului cat puteti din ele ca sunt mai grele si acatistul Sf Nectarie.
Multa sanatate la toata lumea si aveti incredere in Dumnezeu!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.03.2014, 23:38:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodoxa2310 Vezi mesajul
da.

nu pot sa il las. Chiar daca nu se face bine, nu o sa fac copii cu el asa la bautura, dar de lasat tot nu il las, ca nu pot pt ca tin la el. Poate nu e iubire adevarata ce simt, poate e un Sentiment bolnavicios, dar nu pot sa il las, mai ales asa in starea asta.
Poti macar sa-i pui in vedere ca il parasesti daca mai continua asa.
Ca jumatate din problema lui, esti tu, 'dragostea' ta neconditionata il distruge, ii ofera libertatea si orbirea de care are nevoie pentru a se sinucide mintindu-se ca totul e in regula.
Cati ani ai totusi de iti permiti sa irosesti astfel timpul?

De cat timp va stiti?
Mereu a fost asa? De cand s-a apucat?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 27.03.2014 at 23:42:07.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.03.2014, 00:06:36
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Am gasit ceva pentru initiatoarea topicului, si o rog sa vizioneze

http://www.youtube.com/watch?v=qPFkC0yHgIM
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.03.2014, 08:44:57
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Patima betiei:

http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...iei-68568.html


DESPRE URÂTA PATIMĂ A BEȚIEI: http://www.parohiamacin4.org/pacatul...lcoolismul.htm

Nu vă faceți robi alcoolului, ci lui Dumnezeu!

„Și nu vă îmbătați de vin, în care este pierzare, ci vă umpleți de Duhul. Vorbiți între voi în psalmi și în laude și în cântări duhovnicești, lăudând și cântând Domnului” (Efeseni 5;18-19)
Reply With Quote
Răspunde