Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 26.09.2015, 23:14:44
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul



Tu ai o abordare emotionala.
Credinta nu e neaparat sau numai emotie.
Un om din asta in primul rand, emotional e distus.
Nu-i poti cere sa simta cine stie ce lucururi.
Dar daca nu si-a pierdut uzul ratiunii si poate recunoaste ca 1+1 fac 2 poate sa aiba o abordare rationala.

Ma refeream la un echilibru intre ratiune si emotie, la acea "coborare" a mintii in inima (terapia isihasta).Doar emotia nu ajuta, normal.La fel si ratiunea. De exemplu pot fi o persoana foarte logica,inteligenta si constienta de faptul ca tigarile fac rau, dar sa continui sa fumez un pachet pe zi.Daca imi lipseste dragostea fata de mine si de Viata, aleg calea aparent mai usoara, in ciuda faptului ca sunt foarte constienta ca imi fac rau.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 26.09.2015, 23:16:46
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ti-a spus ca nu mai este interesata de discutie.
Mai sunt interesata de subiect, doar ca deocamdata s-a cam spus esentialul si altceva nu mai stiu ce as putea adauga.Pentru ca intr-adevar, pe langa pasii cunoscuti( psiholog/psihiatru, parintele duhovnic, grup de suport, familie, prieteni etc), mai e si vointa fiecaruia.Ce poti face daca cineva, dupa toate astea tot nu gaseste o motivatie, un sens existential?Oricat ar fi de greu, trebuie sa incerce si el, altfel banuiesc ca nu se poate.Sunt multi oameni care au reusit sa depaseasca situatii cel putin la fel de grele.

Nu caut o solutie magica.Speram doar sa fie pe aici forumisti care au trecut cu bine prin situatii asemanatoare( sau care cunosc cazuri asemanatoare) si care sa isi impartaseasca experienta acumulata de-a lungul timpului.Mie imi vin in minte cativa oameni, contemporani cu noi, (parintele Serafim Rose, parintele Rafail Noica, N. Steinhardt, cu al sau "Jurnal al fericirii"), care si-au aflat mangaierea in credinta, dupa o copilarie si o tinerete marcata de suferinta interioara si indoieli.Genul asta de exemple si marturii asteptam.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 27.09.2015, 18:25:23
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

Psihologul m-a umilit, psihiatrul mi-a umplut sertarul cu medicamente, pe care am renunțat a le mai lua, datorită efectelor secundare pe care le resimt și acum. Mi-a rămas doar preotul duhovnic si cei câțiva oameni din jurul meu care mă sprijină și cărora le mulțumesc.
Da, cred cu tărie că poți schimba pe cel de lângă tine , indiferent dacă îți este prieten sau amic, rudă sau vecin, am citit undeva că Dumnezeu nu te întreabă câți metri pătrați are casa ta, ci câți oameni ai adapostit în ea....mâine mai îmbătrânesc cu un an, dar vreau să cred în oameni și să-i văd frumosi și luminoși.Mă iertați dacă v-am supărat cu ceva.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 27.09.2015, 19:35:19
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Samy02 Vezi mesajul
Psihologul m-a umilit, psihiatrul mi-a umplut sertarul cu medicamente, pe care am renunțat a le mai lua, datorită efectelor secundare pe care le resimt și acum. Mi-a rămas doar preotul duhovnic si cei câțiva oameni din jurul meu care mă sprijină și cărora le mulțumesc.
Da, cred cu tărie că poți schimba pe cel de lângă tine , indiferent dacă îți este prieten sau amic, rudă sau vecin, am citit undeva că Dumnezeu nu te întreabă câți metri pătrați are casa ta, ci câți oameni ai adapostit în ea....mâine mai îmbătrânesc cu un an, dar vreau să cred în oameni și să-i văd frumosi și luminoși.Mă iertați dacă v-am supărat cu ceva.
O intrebare prieteneasca: pe dvs. a reusit cineva sa va schimbe?Sau dvs. ati reusit sa schimbati pe cineva?Daca da, spuneti-mi si mie cum ati reusit, ca eu am incercat asta toata viata cu cei din jurul meu, si nu mi-a iesit nici macar o data.Ba mai mult am fortat lucrurile si le-am(ne-am) agravat starea.Personal, cred ca ultimul cuvant si decizia hotaratoare apartine celui in cauza, care vrea( sau nu vrea) schimbarea.Cei din jur, pana la urma nu pot decat sa il accepte( sau nu) asa.In nici un caz sa isi asume meritele sau culpa pentru schimbare/neschimbare.
"La multi ani!" , pentru ziua de maine(daca am inteles bine).
Imi pare rau pentru experientele triste cu psihologul/psihiatrul.Si dansii sunt tot oameni, uneori avem asteptari nerealiste, uneori mai gresesc si ei(cam des la noi in tara, dar asta e)..Pana la urma, cei mai buni medici/psihologi trebuie sa ne fim tot noi.Si euam avut intamplari triste in ultimii ani, referitor la mediul medical.

Last edited by alex190; 27.09.2015 at 20:01:14.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 29.09.2015, 00:35:19
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

multumesc frumos
Reply With Quote
  #66  
Vechi 02.10.2015, 15:39:37
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

"Maică, atunci când vedem că o persoană greșește cu ceva, cum putem să schimbăm acel lucru?

Maica Gavrilia: Este o mare greșeală să credem că putem schimba o persoană prin simpla noastră încercare. Acest lucru nu se va întâmpla niciodată. Se poate face prin exemplul propriei tale vieți. Nu se poate realiza niciodată sau foarte rar prin efort, vorbind, purtând discuții în contradictoriu și așa mai departe. Schimbarea va avea loc atunci când rânduiește Dumnezeu. Dacă te schimbi pe tine însuți, devii un exemplu viu pentru persoana pe care vrei să o schimbi, dacă devii idealul său și aceasta vede că ești fericit, atunci se va întâmpla. Este foarte bine să ne rugăm pentru cineva, dar nu trebuie să încercăm să schimbăm acea persoană. Schimbarea stă numai în mâna lui Dumnezeu.

El are un plan pentru viața fiecăruia. Pentru toți oamenii. Suntem liberi, dar ceea ce nu știm este că El știe ce vom face. Pentru că El știe totul. Dumnezeu știe fiecare pas al vieții noastre până în ultimul moment. Noi nu știm.

Și dacă am încerca mai mult să ne unim cu Dumnezeu, atunci nu ar trebui să facem nimic, pentru că am deveni automat un exemplu pentru cei pe care ne-am dori să-i vedem mergând pe Calea Lui. Este firesc totuși ca tu, atât de tânără și cu atâta dragoste pe care Dumnezeu a sădit-o în inima ta, să nu poți înțelege cel puțin la început, să te simți dezamăgită și să spui Ce situație! Atât de mult efort și totuși niciun rezultat!. Dar te-ai gândit vreodată că Dumnezeu spune același lucru despre noi? Am iertat de atâtea ori, am arătat îndurare de nenumărate ori... Și totuși...

Următorul pas ar trebui să fie rugăciunea. Fără a judeca acea persoană."

(Maica Gavrilia. Asceta iubirii, Editura Episcopiei Giurgiului, 2014, pp. 245-246)
Reply With Quote
  #67  
Vechi 02.10.2015, 18:35:17
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Samy02 Vezi mesajul
"Maică, atunci când vedem că o persoană greșește cu ceva, cum putem să schimbăm acel lucru?

Maica Gavrilia: Este o mare greșeală să credem că putem schimba o persoană prin simpla noastră încercare. Acest lucru nu se va întâmpla niciodată. Se poate face prin exemplul propriei tale vieți. Nu se poate realiza niciodată sau foarte rar prin efort, vorbind, purtând discuții în contradictoriu și așa mai departe. Schimbarea va avea loc atunci când rânduiește Dumnezeu. Dacă te schimbi pe tine însuți, devii un exemplu viu pentru persoana pe care vrei să o schimbi, dacă devii idealul său și aceasta vede că ești fericit, atunci se va întâmpla. Este foarte bine să ne rugăm pentru cineva, dar nu trebuie să încercăm să schimbăm acea persoană. Schimbarea stă numai în mâna lui Dumnezeu.

El are un plan pentru viața fiecăruia. Pentru toți oamenii. Suntem liberi, dar ceea ce nu știm este că El știe ce vom face. Pentru că El știe totul. Dumnezeu știe fiecare pas al vieții noastre până în ultimul moment. Noi nu știm.

Și dacă am încerca mai mult să ne unim cu Dumnezeu, atunci nu ar trebui să facem nimic, pentru că am deveni automat un exemplu pentru cei pe care ne-am dori să-i vedem mergând pe Calea Lui. Este firesc totuși ca tu, atât de tânără și cu atâta dragoste pe care Dumnezeu a sădit-o în inima ta, să nu poți înțelege cel puțin la început, să te simți dezamăgită și să spui Ce situație! Atât de mult efort și totuși niciun rezultat!. Dar te-ai gândit vreodată că Dumnezeu spune același lucru despre noi? Am iertat de atâtea ori, am arătat îndurare de nenumărate ori... Și totuși...

Următorul pas ar trebui să fie rugăciunea. Fără a judeca acea persoană."

(Maica Gavrilia. Asceta iubirii, Editura Episcopiei Giurgiului, 2014, pp. 245-246)
Multumesc si eu pentru fragment.E foarte la subiect si folositor.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #68  
Vechi 12.10.2015, 18:37:02
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul
Cum trebuie sa se poarte un crestin cand intalneste oameni tristi, aflati in depresie? Sa incerce sa ajute doar daca i se cere ajutorul sau sa o faca oricum?

Voi, cand ati intalnit pe cineva suferind, cum l-ati ajutat?Cum ati redat speranta, cuiva care a pierdut-o?
Deviind putin de la topicul initial, cum poate o persoana sa se ajute singura sa treaca peste momentele depresive ce au survenit in urma unor esecuri, precum si de sentimentul de a se simti proasta(la propriu)? Fara insa a apela la prieteni, psihologi, psihiatrii sau pastile....
Prin momente depresive inteleg un amalgam de trairi printre care se numara ganduri negre, indiferenta pt tot ceea ce se intampla in jur, ura fata de propria persoana, tendinta de a plange mereu, etc.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 12.10.2015, 20:37:55
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
se numara ganduri negre, indiferenta pt tot ceea ce se intampla in jur, ura fata de propria persoana, tendinta de a plange mereu, etc.
Se duce persoana respectiva la un preot si ii spune ca vrea sa se spovedeasca.
La spovedanie printre altele, le spune si pe cele enuntate mai sus.
Odata spovedita persoana respectiva are acces la Slujba Sf Maslu, pe care
din pacate multi o ignora crezand ca ei sunt sanatosi cand in fatza lui
Dumnezeu nimeni din noi nu este.Mai toti avem o combinatie de boala sufleteasca si boala trupeasca care face parte din propria Cruce.De aici
rezulta ca la Slujba Sf Maslu biserica ar trebui sa fie arhiplina si nu aproape
jumate.
Revenind:
Deci, dupa ce te-ai spovedit mergi la Slujba Sf Maslu.Este important sa iei
cu tine atat undelemn la tine cat sa-ti ajunga sa te miruiesti o saptamana.
Adica putin ulei, chiar daca te miruiesti si de cateva ori pe zi, ulei mult nu-ti
trebuie.(maxim un paharel de ulei pe care il versi intr-o sticla de apa de 0.5l
golita inprealabil:https://metro.scene7.com/is/image/me...=0&printRes=72
)
Apoi altaturi de undelemn fie aduci o painica sau faina in care infingi lumanarea care va fi langa sticla de ulei.Dopul de la sticla de ulei il deschizi
inainte sa inceapa slujba.Este important sa ajungi inaintea de inceperea
slujbei si sticla sa aiba dopul deschis inainte de inceperea slujbei.
Apoi dai un acatist de Sf Maslu(inainte sa inceapa slujba) unde treci inainte pe duhovnicul tau, persoane care au nevoie de ajutor sau dragi tie(mama/tata/sora/etc)

Apoi cand incepe slujba sa fii atenta ca se citesc 7 Evanghelii, insa rugaciunile
de la Sf Maslu sunt foarte puternice.Insusi continutul lor te cutremura.
Cei prezenti acolo practic li se iarta pacatele.Sunt foarte puternice rugaciunile
de la Sf Maslu zise de preoti.

Apoi dupa slujba, vei fi miruita de catre preot cu untedelemnul de abia
sfiintit, undelemn care are Energiile Necreate ale Sfantului Duh.
Acelasi energii le are si uleiul tau dupa slujba.
Este bine ca dupa ulei sa ceri si anafora si aghiasma de la Biserica(exista
un butoias unde in fiecare saptaman sa face aghiasma).

In fieacare dimineatza cand te scoli iei o bucatica de anafora si bei putin aghiasma pe stomacul gol.Spui cateva rugaciuni de multumire/milostevenie
si te miruiesti pe frunte cu proaspatul ulei de Sf Maslu in semnul sfintei cruci.
Atentie ca mana ta sa nu atinga uleiul inainte de ati atinge fruntea sau alt loc unde te miruiesti.
Foloseste un betzisor din ala pt urechi.Dupa ce partea inmuiata in ulei a luat
contact cu tine sa nu cumva sa reintroduci cu aceiasi parte in uleiul din sticla.
Nu.Arunci betzisorul, si iei altul, daca vrei sa te mai miruiesti inca-odata.
http://adevarul.ro/assets/adevarul.r...1400/627x0.jpg

Last edited by Copacel; 12.10.2015 at 20:40:35.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 12.10.2015, 23:56:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Apoi altaturi de undelemn fie aduci o painica sau faina in care infingi lumanarea care va fi langa sticla de ulei.Dopul de la sticla de ulei il deschizi
inainte sa inceapa slujba
.Este important sa ajungi inaintea de inceperea
slujbei si sticla sa aiba dopul deschis inainte de inceperea slujbei.
O fi intrat Hristos prin usile incuiate dar Duhul Sfant se opreste intr-un dop.
De la Copacel citire.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare