Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 02.02.2011, 08:26:58
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
As vrea sa stiu de la cineva..

Nu ma intereseaza ceea ce se gaseste in farmacie, adica sapunuri sau sampoane asa-zise "naturale", dar amestecate cu chimicale (parabeni, SLS, acizi, vaseline, parafine, conservanti, coloranti samd).
vaselina este daunatoare sanatatii??
Reply With Quote
  #72  
Vechi 02.02.2011, 09:19:05
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
vaselina este daunatoare sanatatii??
Da,si eu am fost socata sa citesc despre asta,cica este rensponsabila de cancerul de san,la femei-discutandu-se din perspectiva produselor cosmetice pt buze:rujuri,lacuri,glossuri,strugurele- toate contin vaselina iar de pe buze,ajung in gura!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 02.02.2011, 10:20:57
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Da,si eu am fost socata sa citesc despre asta,cica este rensponsabila de cancerul de san,la femei-discutandu-se din perspectiva produselor cosmetice pt buze:rujuri,lacuri,glossuri,strugurele- toate contin vaselina iar de pe buze,ajung in gura!
...si prin piele in organism. Oamenii in general nu constientizeaza ca pielea absoarbe substantele cu care intra in contact. Spre exemplu, cand facem dus, o cantitate relativ mare de apa este absorbita, deci conteaza si calitatea apei cu care ne spalam, nu numai a apei pe care o bem.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 02.02.2011, 11:40:40
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Stiti situl "story of stuff"? Este interesant (dar e in engleza)

De acolo: povestea cosmeticelor
http://www.safecosmetics.org/article...t=type&type=33
Multumim pentru link!

L-am vizitat mai demult cand era pe sait numai prezentarea despre electronice, dar vad ca intre timp au lucrat si la alte clipuri.

Slava Domnului ca mai sunt si alti oameni care s-au desteptat din starea asta de ignoranta malefica indusa la nivel planetar. Cand le vorbesti unora ti se raspunde ca exagerezi... Faca fiecare dupa mintea lui, insa bine ar fi sa constientiam cu totii pericolul bolilor grave care ne ameninta prin intermediul mancarii, al produselor de igiena, al consumismului samd.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 02.02.2011, 13:16:45
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am vazut la TV, intr-o emisiune pentru femei, cred ca la Ricky Lake, cum se face acasa "Body Skrub", o pasta, care indeparteaza celulele moarte de pe corp. Se foloseau mai multe ingrediente, dintre care imi amintesc de sare, ulei de masline, suc de grapefruit. In total erau cca 6-7 componente, dar nu mi le amintesc.
Cunoaste cineva reteta exacta?
Eu folosesc produsul, dar cumparat si costa destul de mult, in vreme ce preparat in casa ar fi mult mai ieftin. Avantajul acestui produs este, ca pielea de pe tot corpul ramane unsa, nemai fiind expusa uscarii, ca dupa folosirea sapunului.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 02.02.2011, 13:58:48
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Totusi de ce cred ca ca va ingrijiti mai mult de trup decat de suflet?Si asa avem o anumita stare de pacat de rutina acum trebuie sa vedem ce mancam sau cu ce ne spalam?Daca este asa cum spuneti voi inseamna ca sapunul din grasime de evreu este mai natural?Pe bune lasati toate pretentiile,si pocaitiva caci sfarsitul este aproape!
Reply With Quote
  #77  
Vechi 02.02.2011, 14:11:27
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padrevicentiu Vezi mesajul
Totusi de ce cred ca ca va ingrijiti mai mult de trup decat de suflet?Si asa avem o anumita stare de pacat de rutina acum trebuie sa vedem ce mancam sau cu ce ne spalam?
De unde stii ca ne ingrijim mai mult pentru trup? Oricum, e nevoie de echilibru, astfel incat sa o impacam pe Marta cu Maria.

Pacat este si neingrijirea de sanatatea trupului, care este menit sa fie templu al Duhului Sfant. Vezi indreptarele de spovedanie.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 02.02.2011, 16:32:16
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
De unde stii ca ne ingrijim mai mult pentru trup? Oricum, e nevoie de echilibru, astfel incat sa o impacam pe Marta cu Maria.

Pacat este si neingrijirea de sanatatea trupului, care este menit sa fie templu al Duhului Sfant. Vezi indreptarele de spovedanie.
Dar asta nu inseamna sa te dai cu uleiuri si grasimi de animale sau produse cica"bio"sincer pana acum nu am avut probleme cu asa zisele produse "otravite" cu e-uri si blah blah blah,se poate sa fiti totusi mai constructivi si nu sa cautati produse naturale sau fara chimicale.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 12.02.2011, 19:28:20
addavv addavv is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
La catedrala din Timisoara se foloseste un pahar cu apa in care se pune lingurita imediat dupa ce s-a impartasit cineva. Sunt doua lingurite si mereu una sta in apa in timp ce cu cealalta se da Sfanta Impartasanie. Evident ca este un preot care-l ajuta pe cel care impartaseste enoriasii.
[...]
Nu inteleg de ce ar face asa. Poate, totusi, au un alt motiv ...

Mi s-a intamplat si mie sa ma bantuie astfel de ganduri, dar tot singura mi-am dat seama ca Sfanta Impartasanie este cel mai puternic dezinfectant, cel mai puternic antibiotic - daca ma pot exprima asa. Ne este data indeosebi pentru sanatatea sufletului (pentru a grabi vindecarea de patimi). Dar ajuta mult si trupul, de multe ori am citit sau am auzit de oameni care erau bonavi si care s-au simtit mult mai bine dupa Sf. Impartasanie sau de altii care erau in pragul mortii si s-au inzdravenit impartasindu-se.

Referitor la subiect, tare mult as dori si eu sa descopar niste produse naturale.
Am incercat cateva produse de la Life care, dar nu sunt convinsa ca sunt BIO, asa cum scrie pe eticheta lor, cu majuscule. :) Mi se par cam ineficiente (cele pe care le-am testat), plus ca nu au un miros prea natural. Produsele Logona (tot de la Life care, dar mult mai scumpe decat restul) inca nu le-am incercat. Stau in dubii daca sa comand un sampon si un balsam (impreuna ar costa 100 lei) ... oare as da banii de pomana?

Cat despre cele din farmacii ... asa este, sunt promovate ca fiind naturale, dar ... vai de ele.

Oare bunicile noastre cu ce-si ingrijeau tenul, mainile crapate etc?
Astept cu interes sa vad ce mai raspundeti.

Stiu o metoda naturala de curatare a tenului, dar nu trebuie sa fiti alergici la produse apicole. Am testat-o de multe ori si e minunata.
Iata cum: o lingurita de miere o intindem pe fata (cu exceptia conturului ochilor). Apoi, timp de vreo 30 de secunde lipim-dezlipim buricele degetelor de fata.
Apoi, cu un burete moale, curatam usor fata (plina de miere) cu apa calduta. Tamponam pielea cu un prosop, dar fara a indeparta complet apa de pe fata.
La final dam si cu crema hidratanta pe care o folosim de obicei.
Are un efect de curatie a porilor si de hidratare a pielii.
Nu stiu daca se poate folosi zilnic, eu fac asta doar din cand in cand.

Last edited by addavv; 12.02.2011 at 19:30:24. Motiv: greseli la scriere
Reply With Quote
  #80  
Vechi 12.02.2011, 20:02:41
Ana.Maria.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padrevicentiu Vezi mesajul
Dar asta nu inseamna sa te dai cu uleiuri si grasimi de animale sau produse cica"bio"sincer pana acum nu am avut probleme cu asa zisele produse "otravite" cu e-uri si blah blah blah,se poate sa fiti totusi mai constructivi si nu sa cautati produse naturale sau fara chimicale.
dar daca afli si stii ca ceva anume iti face rau, mai poti sa-l folosesti?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Produse de post - sa nu fie de la animal, sau componentele? sophia Postul 95 22.10.2012 17:08:09
produse bio Life-Care arifa Generalitati 5 31.08.2010 18:43:02