Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 11.07.2008, 01:30:21
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.575
Implicit

multumesc frate de clarificari si trimiteri. Am inteles punctul tau de vedere si sunt de acord cum vezi problema insa pe undeva cred ca uitam firea umana care trebuie sa i se aminteasca de neprihanire si de mentinerea trupului si a sufletului in aceasta stare FOARTE DIFICILA, daca trebuie si prin apropierea mai deasa de sfintele Taine si prin Impartasanie. Duhovnicul meu care este Staret ii indeamna PE TOTI mirenii care nu se impartasesc sa treaca pe la Potir sa-i atinga cu el pe cap sa-l sarute.
Amintirea DEASA a Iubirii lui Hristos este necesara in acest veac al UITARII si NESIMTIRII generale, a ignorarii APROAPELUI si daca aceste pacate le putem cumva CONSTIENTIZA in mintile oamenilor prin IMPARTASANIA MAI DEASA, de ce nu, cind vedem clar ca tinindu-i departe pe oameni, deseori cu aroganta si FARA MOTIV nu-i face pe oameni mai avizi de Trupul si Singele Mintuitorului ci ..din pacate care astfel se acumuleaza...mai INDIFERENTI.
Intelegi, este intr-un fel ca la armata, asa cum sunt convins ca era si in cazul primilor crestini, ERAU TINUTI DIN SCURT.
..oricum , nu este usor sa explici acest aspect psihologic care are MULT de a face cu felul in care constientizam pacatul
Reply With Quote
  #52  
Vechi 11.07.2008, 02:07:54
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hristos a stat ce-i drept la masa pacatosilor insa pe de alta parte ce partasie este intre Hristos si pacatele noastre ? insa cei ce judeca biserica nu sunt ortodocsi si sa nu se apropie de sf Taine ca fac asta spre osanda ... iar a judeca preotii ca impartasesc nu stiu cum dupa parerea ereticilor , asta este erezie si ereticii sa nu se apropie de sf taine ... eu asta nu o voi lasa niciodata ... nu te apropii de sf taine decat atata cat te lasa duhovnicul ... cat te lasa duhovnicul atata te lasa si Dumnezeu , nu judeci nimic ... duhovnicul va raspunde daca trebuia mai des sau mai rar , iar pe mine nu ma intereseaza de ce vor raspunde altii ... eu sa imi plang pacatele mele ... la noi este o traditie de impartasanie mai rara si este bine asa ... si asa este prea deasa ...
precum am spus , omul nu este pur si simplu in stare sa faca pocainta continua iar harul se da omului numai in momentele cand el face pocainta - " celui smerit ii voi da har " ... iar cu cat omul este mai pacatos cu atata si pocainta lui este mai rara caci cu cat face pocainta mai deasa si pacatul este atacat mai din fasa si devine mai mic ... deci cu cat omul este mai pacatos cu atata si pocainta lui este mai rara si deci si harul va putea intra mai rar in sufletul omului ... asta este motivul pentru care impartasania nu poate deveni mai deasa din motivul ca a scazut nivelul duhovnicesc al lumii ... caci daca ii dai cu forta har omului fara ca el sa simta pocainta cu adevarat , ii pui in spatele lui niste ispite pe care nu le va putea duce si va cadea in pacate mari si mandrie ...
Reply With Quote
  #53  
Vechi 11.07.2008, 07:43:50
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007
ei uite ca te dau anatemei din nou ... ca singur te dai de gol ca esti in ratacire ... daca tot ai adus aminte de canoane , tu nu stii ca cei ca tine care " sunt in comuniune cu ereticii " sunt anatema si de sf taine nu au voie sa se apropie deloc ... nu ma mai acuza degeaba ca eu nu citesc ca habar nu ai ce spui ... preotii spun " cu frica , cu credinta si cu dragoste sa va apropiati " dar numai cei ce sunt vrednici ... nu spun asta la toata lumea , caci in biserica s-ar putea sa se afle de exemplu si de astia ca tine mandri cu caru si care nu au voie sa se impartaseasca deloc ... ia de exemplu mai apostatule un avortor care nu are voie sa se impartaseasca 15 ani , ia de exemplu un criminal care este la fel , ia de exemplu unul care a furat care la fel este oprit ani de zile , sau unul ca tine care a osandit si si judecat preotii care de asemenea este oprit ... crezi ca cuvantul preotului " sa va apropiati " se adreseaza la toata lumea din biserica ca asa vrei tu dupa mintea ta cea ratacita ? s-o crezi tu mai ratacitule ... numai interpreta sf scriptura dupa mintea ta ratacita ca e vai de tine ... a te duce la impartasanie dupa ce ai mancat este NUMAI UNUL din multele pacate posibile , si nu numai pentru asta se opreste de la impartasanie ... nevrednicia de impartasire nu este numai pentru ca ai mancat inainte ci pentru orice pacat ... chiar si canonul pe care tu singur l-ai citat fratioare te da de gol ca inseli ... mai citeste-l odata si vei vedea ca acel canon spune ca numai cei care au fost randuiti de duhovnic sa se impartaseasca si care adica sunt vrednici , daca se impotrivesc sunt afurisiti ... caci tocmai acel canon spune ca exista si motive intemeiate pentru care un crestin nu se poate impartasi ... si da , chiar te rog , mai citeaza alte canoane ca sa vezi singur care sunt motivele pentru care crestinul este proit de la sf impartasanie ...

apoi , tu , cel care judeci biserica lui Hristos degeaba , ia si te uita la fratii tai de comuniune catolici , care pe langa alte erezii , mai calca pe fata si porunca sf apostol pavel pe care ai citat-o : ca adica sa nu te impartasesti dupa ce ai mancat ... uita-te la ei si ai sa vezi ca ei manaca si cu o ora inaite de impartasanie ...

apoi mai ratacitule , sf pavel nu spune deloc ca cei care refuza sa se impartaseasca se impartasesc cu nevrednicie ... nu vezi ca esti de rasul curcilor ... uita-te si tu ce spui : sf pavel spune ca cei care manaca si nu se mai impartasesc se impartasesc cu nevrednicie ... nu iti dai seama ca esti ratacit rau de tot ?? sf pavel a spus ca cei care se impartasesc dupa ce au mancat se impartasesc cu nevrednicie si spre osanda , motiv pentru care multi s-au imbolnavit ba chiar au si murit ... nu spune asta , mai mandrule ? asta spune mai ratacitule ... ia si te pocaieste si nu mai judeca tu biserica ca esti ratacit tare de tot , si mai multe de invatat pana sa intelegi tu adevarul ...

uiuiui , mai frate , dar unii au impresia ca sunt mai destepti decat sf parinti ... auzi ce mandrie !! se ia ei de sfinti ca opresc adica sfintii de la impartasanie fara rost ... auzi ...
Cu care eretici sunt eu in comunieune,mai omule?Am zis eu ca ama impartasesc la catolici,sau la protestanti.Asta inseamna a fii in comuniene.In franceza,dragule"ipartasire"se zice"comuniune",asa ,ca un amanunt.Eu am fost in tari catolice si protestante si stiu cum gandesc acei oameni.Am zis ca sunt fratii mei,pt ca sunt botezati ca si mine in numele Sf Treimi."Multi de la rasarit si de la apus,vor veni si vor sedea la masa cu Avraam,iSaac si Iacov,iar fiii Imparatiei vor fii afara",a zis Mantuitorul.Tu urasti pe toti oamenii,pentru ca nu sunt ortodocsi.Stii tu cum gandesc?Ai sta de vorba cu vreunul,i-ai cunoscut necazuriel,durerile.Vai si amar de capul tau."Judecata este fara miel,pentru cei ce nu au mila",zice tot Mantuitorul.Dac Apostolii s-ar fii scarbit ca tine sa propovaduiasca paganilor,tu acu te-ai fii inchinat la ...de fapt,nu sunt sigur nici acum cui te inchini tu de fapt.Dupa ura care zace in tine,dupa cum blestemi oameni nevinovati,fara ca macar sa citesti ceva.Apropo,cei care se impratsesc la eretici,se afurisesc,nu se anatemizeaza,om nebun ce esti.Afurisenie inseamna excludere de la Impartasire,de fapt este o autoexcludere,ceea ce de altfel faci si tu.Tu te autoexcluzi de la Sf Taine,zicnad ca asculti de nu stiu cine.Referitor la cartea Sf Nicodim Aghioritul,citata mai sus,esti un mare nesimtit.N-ai citit-o,dar spui ca esenta ei este ascultarea de duhovnic.Esti nebun.Cartea aceia se adreseaza tocmai duhovniciolr,in sperenta ca acetsia sa vda ratacirea in care se afla daca impiedica pe oameni de la impartasire.Citeste-o macar,si apoi comenteaza.Esti si ignorant,si ingrezut,plin de trufie draceasca,si mai ai tupeul sa si blestemi,auzi tu"in numele Sf Parinti"Vai si amar de capul tau.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 11.07.2008, 08:18:14
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mai taica ia nu mai insulta degeaba ca acusi te citez cu cuvintele tale ... tu insuti ai afirmat ca ii consideri pe sectanti si eretici in biserica lui Hristos si in trupul lui Hristos iar asta este erezie si esti eretic ... apoi ai spus in alt topic ca mai bine te-ai duce la catolici sa te impartasesti ... de ce minti mai afurisitule si anatemizatule ... iar afurisenia , daca nu aduce la pocainta pe cel vizat se lasa cu anatema , iar afurisenia este tot un fel de anatema mai anatemizatule , singura deosebire dintre anatema si afurisenie este ca anatema este definitiva iar afurisenia este temporara ca sa vada daca acela se pocaieste dupa ce a fost afurisit ... iar tu esti sub anatema prin mai multe dupa cum ti-am aratat ...
cat despre cartea sf nicodim am citit-o si ea nu corecteaza nici un duhovnic ... cum este impartasania la noi in tara este foarte bine si nu ai dreptul sa judeci tu pe duhovnici care au citit si ei cartea respectiva si o multime de alte carti si au ajuns la concluzia care trebuie ... nu judeca tu biserica ca esti anatema prin asta ... a dezlega si lega nu este al tau ci al duhovnicilor si ei fac foarte bine ce fac in privinta asta ... iar cartea sf nicodim ai citit-o in felul in care citesc sf scriptura sectantii , fratii tai din aceeasi cu tine biserica cum ai zis , caci ai interpretat-o dupa mintea ta cea oarba si mandra spre a ta pierzare ... cartea respectiva nu spune ca duhovnicii impartasesc prea rar ci spune asa ca teorie ca impartasania nu trebuie sa fie nici prea rara nici prea deasa ... iar asta ca cartea sf nicodim ar fi spus ca duhovnicii din romania ar impartasi prea rar este inventia mintii tale blestemate si nu scire nicidecum asa ceva ... asa interpreteaza si sectarii , tot ca tine si in iad se duc cu teoata teologia lor draceasca ...
iar eu nu ii urasc pe sectari , caci am avut chiar si prieteni foarte buni din secte , dar daca ataca credinta ortodoxa atunci nu le dau dreptate niciodata ... ceea ce tu nu faci , caci daca am sa ajung si la a te cita din ceea ce ai scris in alte pagini sau postari ai sa iti aduci aminte fulger la ce m-am referit eu cand am spus ca ai comuniune eretica si nu numai de prietenie cu sectarii si catolicii ...
si ai de grija mai blestematule ca sectarii nu sunt botezati ca si tine in numele sf Treimi ... asta este erezie , caci botezul lor in numele sf Treimi nu da sfintire , deci nu este acelasi botez ...
Reply With Quote
  #55  
Vechi 11.07.2008, 09:48:21
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

deshi spunetzi amandoi lucruri foarte frumoase shi folositoare, caci se vede ca atzi fost silitori shi credincioshi, totushi amandoi intindetzi intzelegerea ce se poate extrage din textele colegului de forum ca sa o invartoshatzi shi sa o manipulatzi dupa interesul vostru de autoinvrednicire, deci autoindreptatzire... deci vi s-au inroshit ochii de la lumina cea roshie pe care o invarte diavolul inainte inchipuirii voashtre orgoliose shi atotshtiutoare ca sa va ciocnitzi intre voi ca doua naluci pentru slava de la oameni... vetzi spune repede ca nu va intereseaza, atunci ce anume va face sa scoatetzi pe guritza astfele de epitete ca nebunule, anatemizatule, szmintiri shi trimiteri cine shtie pe unde? ce? grija pentru mantuirea aproapelui? poi cine a mai vazut asha circ? poi voi pana atzi disctutat despre acest frumos subiect v-atzi impartashit cu dracii de sute de ori deshi v-atzi caznit sa nu va ieshitzi din mintzi cu totul, shi daca v-atzi umplut de nemultzumir, manie, osandire, vorbe trufashe de placere adica atzi devenit mincinoshi findca nu interpretatzi textele colegului de forum dupa cele scrise shi simtzite ci intzelese ci dupa inchipuielile voastre rauvoitoare care nedreptatzesc pe aproapele atunci ce rost are sa aparatzi dreapta impartashire daca pe voi va pierdezti?

caci concluzia mea este ca suntetzi superficiali shi o dovedeshte faptul ca chiar daca suntetzi toba deci TOBA de teorie voi rastalmacitzi ce cititzi de la colegii de forum shi ii punetzi in spinare inchipuielile shi grozaviile pe care le nalucitzi ca sa ce? ca sa avetzi mereu ce combate shi indrepta? Sa fim serioshi ca a zis un sfant, eh daca mi-ash aminti, ca sa te pazeshti de clatelile indreptatopare ale duhului rau... iar voi inventatzi mereu lucruri urate despre altzii caci nu cititzi cu atentzie shi fiind atoatesuficientzi avetzi impresia ca trebuie facut in om chipul exact al canonului, shi exactitatea perfectziunii o tot cioplitzi mereu pana va epuizatzi... uitand ca acel chip este lucrarea lui Dumnezeu, ca lutul in mana lui este modelat, ca daca ishi pune dalta omul el strica shi face chip cioplit la care se inchina el ca sa-i inchine shi pe altzii.... deci nu va mai jucatzi cu vorbele, caci se vede de la o poshta ca atzi fost pushi la cearta de diavol ca sa rada toata lumea ca creshtini ortodocsi exista pe lume...

Nu vreau sa va jignesc, ci incerc sa va linishtesc cu duhul blandetzii dar shtiu ca n-am cu cine, caci nu va lasa experientza vredniciei voastre, nu va lasa nalucirea de a va recunoashte in vredniciile sfintzilor ca sa va umflatzi deshi aratatzi mereu o smerenie dar e una trufizata, ca eu v-am explicat frumos cum e shi n-am prea citit decat prea putzin dar iata ca suficient caci amandoi n-atzi facut altceva decat sa confirmatzi cele scrise de mine, deci am citit bine shi am reprodus bine asha ca va multzumesc ca suntem cu totzii incredintzatzi ca e valabila:

"impartashirea cat mai deasa cu vrednicie", adica aia primita shi luata cu inima franta shi smerita cu duh umilit pe care Domnul nu o va urgisi... iar apoi pastrata hainutza albita a duhului in smerenie shi curatzie de toata intinarea, injuratura shi rautatea mandriei naluciferizatoare in care tinzi sa te piliozofiqqiezi ca sa te regaseshti in toata vrednicia altora pine intretzinut in simtziri shi nalucizari de satana impreuna cu rugaciunea aia tanjitoare spre cele inalte a visatorului prin care aduni intzelepciuni shi petreci in cele de sus neshtiind cum astfel inima ta se apropie de trufie caci semnul acesta este ca omul crede ca este starea asta un rod al harului shi ar petrece asha pururea, neshtiind cat este de inshelat cum spunte sf Simeon...

deci impartashire deasa, cat mai deasa, cu pocaintza shi smerenie shi marire de Dumnezeu, multzumire shi inchinare... duh umilit, umilintza multa presarata pe cale, inima infranta/franta/strapunsa/zdrobita shi smerita Dumnezeu nu o va urgisi... dar degeaba pare asha in vorbe daca adancimea sufleteasca itzi este in locul fariseului care se ridica mereu infrunte shi la dreapta pentru infruntare... degeab caci nic macar ca un vamesh shi o desfranat nu vei ajunge caci rugaciunile nu itzi vor folosi ci vei pleca de la impartashire atragandu-tzi apostazia shi inhaitarea cu suicigashka adularii trupeshti de sine shi inchinarea la ingerii nedreptatzii... 6x???:(:(

nu mai lasatzi dracii sa va faca scula sculata a lor! Ca e plin pamantul de scule pentru a lucra la caramizile lui faraon... ???

Reply With Quote
  #56  
Vechi 11.07.2008, 11:43:28
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007
mai taica ia nu mai insulta degeaba ca acusi te citez cu cuvintele tale ... tu insuti ai afirmat ca ii consideri pe sectanti si eretici in biserica lui Hristos si in trupul lui Hristos iar asta este erezie si esti eretic ... apoi ai spus in alt topic ca mai bine te-ai duce la catolici sa te impartasesti ... de ce minti mai afurisitule si anatemizatule ... iar afurisenia , daca nu aduce la pocainta pe cel vizat se lasa cu anatema , iar afurisenia este tot un fel de anatema mai anatemizatule , singura deosebire dintre anatema si afurisenie este ca anatema este definitiva iar afurisenia este temporara ca sa vada daca acela se pocaieste dupa ce a fost afurisit ... iar tu esti sub anatema prin mai multe dupa cum ti-am aratat ...
cat despre cartea sf nicodim am citit-o si ea nu corecteaza nici un duhovnic ... cum este impartasania la noi in tara este foarte bine si nu ai dreptul sa judeci tu pe duhovnici care au citit si ei cartea respectiva si o multime de alte carti si au ajuns la concluzia care trebuie ... nu judeca tu biserica ca esti anatema prin asta ... a dezlega si lega nu este al tau ci al duhovnicilor si ei fac foarte bine ce fac in privinta asta ... iar cartea sf nicodim ai citit-o in felul in care citesc sf scriptura sectantii , fratii tai din aceeasi cu tine biserica cum ai zis , caci ai interpretat-o dupa mintea ta cea oarba si mandra spre a ta pierzare ... cartea respectiva nu spune ca duhovnicii impartasesc prea rar ci spune asa ca teorie ca impartasania nu trebuie sa fie nici prea rara nici prea deasa ... iar asta ca cartea sf nicodim ar fi spus ca duhovnicii din romania ar impartasi prea rar este inventia mintii tale blestemate si nu scire nicidecum asa ceva ... asa interpreteaza si sectarii , tot ca tine si in iad se duc cu teoata teologia lor draceasca ...
iar eu nu ii urasc pe sectari , caci am avut chiar si prieteni foarte buni din secte , dar daca ataca credinta ortodoxa atunci nu le dau dreptate niciodata ... ceea ce tu nu faci , caci daca am sa ajung si la a te cita din ceea ce ai scris in alte pagini sau postari ai sa iti aduci aminte fulger la ce m-am referit eu cand am spus ca ai comuniune eretica si nu numai de prietenie cu sectarii si catolicii ...
si ai de grija mai blestematule ca sectarii nu sunt botezati ca si tine in numele sf Treimi ... asta este erezie , caci botezul lor in numele sf Treimi nu da sfintire , deci nu este acelasi botez ...
Rafaele,cu tine ma las pagubas.Da,toti cei botezati in numele Sf Treimi fac parte din Trupul lui Hristos.Da ,m-as impartasi cu greco-catolicii,retine,cu greco-catolicii,pt ca ei au ,ca toti catolicii succesiune apostolica si aceeasi liturghie,deci Sf.Taine.Nu ma impartasesc cu catolicii,pt ca ei,desi au succesiune apostolica nu mai au aceeasi liturghie,deci nici Sf Taine(ma refer la Euharistie).Tu faci ce vrei si ce te taie capul.dai inainte cu blestemele,ca tot pe tine te blestemi."n-a dorit binecuvantarea si a plecat de la el,a dorit blestemul,si va cadea asupra lui"
Reply With Quote
  #57  
Vechi 11.07.2008, 13:53:02
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

fa ce vrei insa sa stii ca nu sub anatema mea esti daca te impartasesti cu catolicii ci sub anatema sf sinod care , la sedinta in care a discutat despre caterisirea mitr nicolae a decis ca deacuma inainte daca se mai impartaseste cineva oarecare cu catolicii , greco sau romano , nu conteaza , se fie afurisit ... iar ca sectantii fac parte din trupul lui Hristos stie toata lumea ca este erezie ; asta au spus-o toti sfintii parinti precum si parintii cu viata sfanta din secolul trecut , ca : par dumitru staniloaie , par calciu , par iustin , par arsenie , par ilie cleopa , par rafael noica , par arsenie boca si multi altii ... pentru ortodocsi secta este erezie ...
in plus despre deasa impartasire mi-am adus aminte despre ce a spus par rafael noica referitor la asta : cand a fost intrebat de ce par ilie cleopa impartaseste mai rar si este mai aspru , iar par paisie duhovnicul impartaseste mai des si mai usor ... la aceasta intrebare par rafael a raspuns ca asa cum face fiecare asa este mai bine , si nu este gresit nici intr-un fel ; adica a dat dreptate la amandoi si nu a judecat pe nici unul , ci a spus ca fiecare fel de impartasire este la fel de bun ... in plus , dupa moartea celor doi duhovnici , un parinte vazator cu duhul a fost instiintat de la Dumnezeu ca si par ilie cleopa si par paisie s-au mantuit , insa par paisie s-a mantuit mai greu din cauza ca dezlega cam prea usor la sf impartasanie ... iata , asta este o descoperire de la Dumnezeu si noi nu avem voie sa judecam ... preotii vor da ei singuri socoteala de felul cum au distribuit sfintele taine , iar noi daca facem ascultare de ei si in privinta asta nu vom fi pagubiti cu nimica , caci Dumnezeu poate sa indrepte orice neajuns in privinta asta ...

iar ca greco catolicii au sf taine asta nu a spus-o nimeni din bis ortodoxa , nu se stie daca au sau nu ... insa daca ar avea ei atunci ar trebui sa aiba si romanao catolicii caci greco catolicii tot de papa tin ... insa chiar si daca au sf taine , ortodocsul care se impartaseste la greco catolici este afurisit , si daca nu se pocaieste este anatema ...
Reply With Quote
  #58  
Vechi 11.07.2008, 14:49:40
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

CLD:
"... De ai sti si numãrul de stele, de ai avea desteptãciune cât de multã, dacã n-ai legãturã cu Dumnezeu, degeaba mai trãiesti.

Mã doare cã lumea face rând la usa sfântului altar cum ar face la pâine sau la carne, ca sã se împãrtãseascã, pregãtit, nepregãtit, omul. Si rãspunde si cine o ia si cine o dã. Ai întrebat, pãrinte, acest popor, dacã e curat si trupul si gurita si inima? Pãi dacã nu esti pregãtit, nu e spre mântuire, e spre osândã. Cu trupul plin de întinare, plin de clevetire si de urã, iei foc, arde dacã nu esti pregãtit."

shi inchei spunand ca trebuie sa ne impartashim cat de des posibil... "ca daca la slujba nu vrei sa lipseshti ca zici ca te pune absent, dar la Liturghie sau la altele Domnul nu te pune absent?" citat aproximativ ca imi da rateuri memoria shi dinpacate nu este o scuza pentru sminteli ???
Reply With Quote
  #59  
Vechi 11.07.2008, 14:55:29
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

shi nu e deacuma mai Rafaele ci e dintotdeauna shi pe baza sfintelor canoane iar Sf Sinod a reconfirmat shi a reinvederat ceea ce era ...
shi in citatul aproximativ dat de mine slujba=servici=shcoala... ca primul citat este exact dar fara unele diacritice :)
Reply With Quote
  #60  
Vechi 11.07.2008, 15:59:50
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pai eu nu am spus ca este de acuma , ci ca s-a cam trecut cu vederea pana acuma , dar de acuma nu o sa se mai treaca ... stiu ca canoanele sunt de o mie si mai bine de ani si ca dintotdeauna a fost interzisa impartasirea la eretici ... numai ca nu am spus eu prea clar ce am vrut sa zic ...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Plecarea in strainatate costel Generalitati 77 27.06.2012 00:08:13
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
adresat in mod special geniilor elizeu Generalitati 38 05.04.2010 02:32:11
Rugaminte pentru cei din strainatate Va_iubesc Umanitare 9 07.01.2010 02:03:50
Munca in strainatate Anca-Miha Stiri, actualitati, anunturi 18 17.04.2009 06:59:49