Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.10.2012, 10:08:20
matrix8731 matrix8731 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2012
Mesaje: 2
Question Casatorie

Cine ar trebui sa faca catehizarea tinerilor casatoriti sau a celor ce sunt pe cale sa se casatoreasca, privitor la ce äi asteaptä, la ce se änscriu si la capcanele iadului presarate än calea lor?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.10.2012, 10:17:05
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de matrix8731 Vezi mesajul
Cine ar trebui sa faca catehizarea tinerilor casatoriti sau a celor ce sunt pe cale sa se casatoreasca, privitor la ce äi asteaptä, la ce se änscriu si la capcanele iadului presarate än calea lor?
Preotul sau laici antrenați de el pentru acest minister ar trebui să se ocupe cu asta. Un preot catolic nu ar trebui să oficieze căsătoria fără a se asigura că mirii au înțeles despre ce este vorba, fiindcă după aceea ei pot deschide proces canonic de declarare a invalidității căsătoriei pe motiv că au spus "da" asupra unui lucru pe care nu l-au înțeles, astfel existând consimțământ viciat.

De asemenea, părinții și, în Răsărit, nașii au un rol în catehizarea mirilor.

P.S. Presupunând că aveți o tastatură obișnuită, alegeți "limba română" ca opțiune default din "keyboard". Apoi, folosind combinația "ctrl-Alt" puteți face oricând comutare între limba engleză (germană) și limba română, în stânga barei de jos afișându-se acest lucru ("En" pentru engleză, "Ro" pentru română). Dând ctrl-alt spre română, litera "î" se obține apăsând tasta "paranteză dreaptă închisă".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.11.2012, 21:24:45
hanilore hanilore is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2012
Mesaje: 2
Question nași

Am o familie de fini de cununie,din motive pe care nu doresc să le expun aici relațiile dintre noi s-au răcit la câțiva ani după căsătoria finilor și până când aceștia au avut copii nu ne-au mai chemat pe noi să le botezăm copii.Acum finii noștri trec printr-o perioadă grea și sunt în pragul divorțului,eu aș dori să-i ajut să depășească această perioadă dar sincer nu prea știu cum?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.11.2012, 21:52:09
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hanilore Vezi mesajul
Am o familie de fini de cununie,din motive pe care nu doresc să le expun aici relațiile dintre noi s-au răcit la câțiva ani după căsătoria finilor și până când aceștia au avut copii nu ne-au mai chemat pe noi să le botezăm copii.Acum finii noștri trec printr-o perioadă grea și sunt în pragul divorțului,eu aș dori să-i ajut să depășească această perioadă dar sincer nu prea știu cum?
Invita-i la o masa la tine acasa si asa poate incep sa se destainuie. Incearca e f bine sa ajuti pe cineva de la prapastie chiar daca nu-ti sint fini.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.11.2012, 07:06:31
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Da,este minunat sa ajuti pe cineva,insa intrebarea se pune: acei oameni isi doresc acest ajutor?Este primul aspect care este nevoie sa fie vazut,pentru ca,daca nu si-l doresc,s-ar putea sa fie vorba mai mult de nevoile interioare ale celui care se pune in rolul de salvator si nu de ale celor care se confrunta cu situatia dificila,respectiv divortul.
Acum,sigur ca un telefon nu strica,insa cred ca un mesaj oportun fata de fini ar fi acela ca nasii ii inteleg,le sunt cu sufletul aproape,iar daca finii simt ca ar avea nevoie de mai mult de atat,ei le vor fi alaturi si ii vor sustine cu tot ceea ce pot si este nevoie.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 30.11.2012 at 07:41:57.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.11.2012, 12:09:38
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Da,este minunat sa ajuti pe cineva,insa intrebarea se pune: acei oameni isi doresc acest ajutor?Este primul aspect care este nevoie sa fie vazut,pentru ca,daca nu si-l doresc,s-ar putea sa fie vorba mai mult de nevoile interioare ale celui care se pune in rolul de salvator si nu de ale celor care se confrunta cu situatia dificila,respectiv divortul.
Acum,sigur ca un telefon nu strica,insa cred ca un mesaj oportun fata de fini ar fi acela ca nasii ii inteleg,le sunt cu sufletul aproape,iar daca finii simt ca ar avea nevoie de mai mult de atat,ei le vor fi alaturi si ii vor sustine cu tot ceea ce pot si este nevoie.
Foarte interesanta idea din perspectiva celui care se doreste salvator,fapt care se realizeaza nu pt nevoile altora ci pt nevoile personale(oricare ar fi acelea).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.11.2012, 14:40:02
hanilore hanilore is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2012
Mesaje: 2
Implicit ajutor

Adevărul este că vorbesc cu fina mea destul de des la telefon și ne sfătuim, părerea mea este că le-ar fi cel mai bine întregii familii dacă și-ar reface familia dar pentru asta trebuie să aibă dorința sinceră de a reface relația ambii adulți din această ecuație și să depună eforturi în acet sens amândoi.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.12.2012, 16:01:48
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de matrix8731 Vezi mesajul
Cine ar trebui sa faca catehizarea tinerilor casatoriti sau a celor ce sunt pe cale sa se casatoreasca, privitor la ce äi asteaptä, la ce se änscriu si la capcanele iadului presarate än calea lor?
Tinerii care s-au hotarat sa se casatoreasca cred ca au personalitati destul de conturate, sau cel putin asa ar fi de dorit. Acest lucru ii ajuta sa culeaga informatii din mai multe surse, propria familie, prieteni casatoriti, realitatea in care traiesc, etc. Un bun catehet si sfatuitor este duhovnicul, cu acesta tinerii pot sa vorbeasca deschis despre multe aspecte ce privesc viata de familie. Se mai pot lamuri in anumite privinte si citind anumite carti, scrise de parinti cu experienta. O carte ce mi-a facut mare placere si pe care am citit-o inainte sa ma casatoresc a fost: Scrisori Caterinei, in care un tata incearca sa o pregateasca pe fiica sa pentru viitoarea casatorie. O lectura placuta plina de sfaturi intelepte.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.12.2012, 16:06:55
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Cum se cuvine sa se pregateasca tinerii pentru casatorie?

Iata ce am citit la Parintele Cleopa, este bine sa tinem seama si de sfaturile sale:

"Cea mai buna pregatire a tinerilor pentru viata si casatorie este cresterea lor in frica si certarea Domnului, precum ne invata pe noi vasul alegerii si gura lui Hristos, marele Apostol Pavel. Mai intai se cere tinerilor sa cunoasca pe scurt invatatura de credinta ortodoxa. Sa stie Crezul pe de rost si alte rugaciuni de nevoie, sa aiba duhovnici buni, sa citeasca Sfanta Scriptura si mai ales Noul Testament, Catehismul Ortodox si alte carti de folos sufletesc.

De asemenea, sunt datori sa traiasca in feciorie pana la cununia religioasa si sa se sileasca a lucra dupa putere toate faptele bune, mai ales rugaciunea, mergerea regulata la Biserica, postul, milostenia, viata curata, ascultarea de parinti si spovedania in cele patru posturi.

Iata cum se cuvine sa se pregateasca orice tanar pentru a pasi in viata si pentru casatorie. Sa ne gandim ca nunta este cea mai veche Taina a Bisericii, intemeiata de Dumnezeu inca din rai. Ea sta la temelia familiei, a lumii intregi. Taria familiei depinde si de respectarea principiilor morale ale Bisericii noastre. Tinerii trebuie pregatiti pentru viata de familie inca din copilarie. Preotul, nasul de botez si parintii au in viata tinerilor cel mai mare rol si raspundere."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.12.2012, 01:49:28
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de matrix8731 Vezi mesajul
Cine ar trebui sa faca catehizarea tinerilor casatoriti sau a celor ce sunt pe cale sa se casatoreasca, privitor la ce äi asteaptä, la ce se änscriu si la capcanele iadului presarate än calea lor?
In primul rand parintii lor. Nasii, apoi ei insisi. Exista carti scrise despre sfanta taina a casatoriei. E foarte bine ca acestea sa fie citite la timp. Apoi nu e rau sa se solicite ajutorul duhovnicului pentru a lamuri anumite probleme.

Daca amandoi sotii au acelasi duhovnic este foarte bine. Am vazut multi crestini adevarati procedand astfel. Daca apare o problema chiar minora si fiecare o prezinta duhovnicului din unghiuri diferite, asa cum se intampla, duhovnicul poate da sfaturi folositoare amandurora.

Casatoria este o taina, o cale de mantuire si trebuie privita cu maturitate duhovniceasca de catre amandoi sotii. In conditiile in care cei doi sunt lipsiti de hrana duhovniceasca, in mijlocul atator surse de informare, comit greseli, nu-si asuma responsabilitati, cauta doar placerea.

Dupa ce se casatoresc, tinerii se pot feri de egoism prin nasterea de prunci si prin cresterea lor cu dragoste crestina. Astfel, fiecare va intelege cu maturitate ca statutul lui s-a schimbat cu adevarat, ca trebuie sa se adapteze si ca viata de familie este un ,,joc'' serios ale carui reguli trebuie respectate de catre amandoi sotii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatorie cciubo Nunta 9 03.09.2010 20:22:07
casatorie alina88 Generalitati 20 01.09.2010 20:54:10
Casatorie la 16 ani firulescudaniel Nunta 37 20.12.2008 12:34:04
casatorie alexdnny Generalitati 3 05.05.2008 16:15:45
casatorie madalinutza Nunta 3 21.03.2008 22:40:13