Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1551  
Vechi 08.06.2015, 22:43:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ev. Matei 6, 31-34; 7, 9-11

Zis-a Domnul: să nu duceți grijă, zicând: oare ce vom mânca, sau ce vom bea, sau cu ce ne vom îmbrăca? Căci toate acestea la caută păgânii; doar știe Tatăl vostru cel ceresc că aveți nevoie de toate acestea. Ci căutați mai întâi împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui, și toate acestea se vor adăuga vouă. Drept aceea, nu vă îngrijiți de ziua de mâine, căci ziua de mâine se va îngriji de sine. Ajunge zilei răutatea ei.
Cine între voi este omul acela, de la care cerând fiul său pâine, el să-i dea piatră? Sau de-i va cere pește, el să-i dea șarpe? Deci, dacă voi, răi fiind, știți să dați daruri bune fiilor voștri, cu cât mai mult Tatăl vostru, cel din ceruri, va da cele bune celor care cer de la Dânsul.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1552  
Vechi 09.06.2015, 22:37:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ev. Matei 7, 15-21

Zis-a Domnul: păziți-vă de proorocii cei mincinoși, care vin la voi îmbrăcați în haine de oi, iar pe dinlăuntru ei sunt lupi răpitori. După roadele lor îi veți cunoaște. Culeg, oare, oamenii struguri din spini, sau smochine din ciulini? Caci orice pom bun face roade bune, iar pomul rău face roade rele. Nu poate pomul bun să facă roade rele, nici pom rău să facă roade bune. Deci orice pom care nu face roade bune se taie și se aruncă la foc. De aceea, după roadele lor îi veți cunoaște. Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel care face voia Tatălui Meu, care este în ceruri.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1553  
Vechi 10.06.2015, 21:56:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ev. Matei 7, 21-23

Zis-a Domnul: nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel care face voia Tatălui Meu, care este în ceruri. Mulți Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit și cu numele Tău am scos demoni și în numele Tău am făcut multe minuni? Atunci însă Eu voi mărturisi lor: niciodată nu v-am cunoscut pe voi; depărtați-vă de la Mine cei ce lucrați fărădelegea.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1554  
Vechi 11.06.2015, 22:38:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ev. Matei 8, 23-27

În vremea aceea, intrând Iisus în corabie, au mers după Dânsul ucenicii Lui. Și iată că pe mare s-a stârnit o furtună, atât de puternică, încât corabia se acoperea de valuri, iar El dormea. Atuncu ucenicii au venit la El și L-au deșteptat, zicându-I: Doamne, mântuiește-ne că pierim. Iar El le-a zis: de ce sunteți înfricoșați, puțin credincioșilor? Atunci El s-a sculat, a certat vânturile și marea, și s-a făcut liniște deplină. Iar oamenii se mirau, zicând: cine este Omul Acesta, că și vânturile și marea ascultă de El?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1555  
Vechi 12.06.2015, 22:58:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ev. Luca 9, 14-17

În vremea aceea au venit la Iisus ucenicii lui Ioan, zicând: pentru ce noi și fariseii postim mult, iar ucenicii Tăi nu postesc? Iisus le-a răspuns: pot oare nuntașii să se întristeze, câtă vreme mirele este cu dânșii? Vor veni însă zile, când mirele va fi luat de la dânșii și atunci vor posti. Nimeni nu pune un petec de postav nou la o haină veche, căci petecul acesta, ca umplutură, trage din haină și se face o ruptură și mai rea. Nici nu pun oamenii vin nou în burdufuri vechi; iar de pun, plesnesc burdufurile: vinul se varsă și burdufurile se prăpădesc; ci pun vin nou în burdufuri noi, și astfel se păstrează amândouă.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1556  
Vechi 14.06.2015, 22:28:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ev. Matei 4, 18-23

În vremea aceea, pe când umbla Iisus pe lângă marea Galileii, a văzut doi frați: pe Simon, care după aceea a fost numit Petru, și pe Andrei fratele acestuia, care aruncau mreaja în mare, căci erau pescari, și le-a zis: veniți după Mine și vă voi face pescari de oameni. Iar ei, lăsându-și mrejele în clipa aceea, au mers după Dânsul. De acolo, mergând El mai departe, a văzut alți doi frați: pe Iacob al lui Zevedeu și pe Ioan, fratele lui, în corabie cu Zevedeu, tatăl lor, cârpindu-și mrejele, și i-a chemat. Iar ei, îndată lăsând corabia și pe Zevedeu, tatăl lor, au mers după Dânsul. Și a străbătut Iisus toată Galileea, învățând în sinagogile lor și propovăduind Evanghelia împărăției și tămăduind orice boală și orice neputință în popor.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1557  
Vechi 15.06.2015, 22:17:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ev. Matei 9, 36-38; 10, 1-8

În vremea aceea, văzând Iisus mulțimile de oameni, I s-a făcut milă de ei, căci erau necăjiți și părăsiți ca oile care n-au păstor. Atunci a zis ucenicilor Săi: secerișul este mult, dar lucrătorii sunt puțini. Deci, rugați pe Domnul secerișului ca să scoată lurcători la secerișul Său.
Și, chemând la Sine pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat lor putere asupra duhurilor celor necurate, ca să le scoată afară și să tămăduiască orice boală și orice neputință. Numele celor doisprezece apostoli sunt acestea: cel dintâi Simon, numit Petru și Andrei fratele lui; Iacob al lui Zevedeu și Ioan fratele lui; Filip și Vartolomei, Toma și Matei vameșul; Iacob al lui Alfeu și Leveu, numit Tadeu; Simon Cananeul și Iuda Iscarioteanul, acela care L-a vândut. Pe acești doisprezece i-a trimis Iisus, povățuindu-i și zicându-le: în căile păgânilor să nu mergeți și în oraș de samarineni să nu intrați; ci mai mult mergeți către oile cele pierdute ale casei lui Israel. Pe unde veți merge, propovăduiți și spuneți că s-a apropiat împărăția cerurilor. Tămăduiți pe cei bolnavi, curățiți pe cei leproși, pe cei morți înviați, pe diavoli scoateți-i; în dar ați luat, în dar să dați.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1558  
Vechi 16.06.2015, 21:05:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ev. Matei 10, 9-15

Zis-a Domnul ucenicilor Săi: să nu luați nici aur, nici arginți, nici bani de aramă în cingătorile voastre; nici traistă de drum, nici două haine, nici încălțăminte, nici toiag, căci vrednic este lucrătorul de hrana sa. În orice oraș sau sat veți intra, cercetați cine este într-însul vrednic, și acolo să rămâneți până când veți pleca. Iar când veți intra în casă, să-i urați, zicând: pace casei acesteia! Și, de va fi casa aceea vrednică, pacea voastră va veni peste ea; iar de nu va fi vrednică, pacea voastră se va întoarce la voi. Dacă cineva nu vă va primi pe voi, nici nu va asculta cuvintele voastre, ieșind din casa sau din orașul acela, scuturați praful de pe picioarele voastre. Adevărat vă spun vouă că mai ușor va fi pământului Sodomei și Gomorei în ziua judecății decât orașului aceluia.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1559  
Vechi 17.06.2015, 21:40:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ev. Matei 10, 16-22

Zis-a Domnul ucenicilor Săi: iată Eu vă trimit ca pe niște oi în mijlocul lupilor. Deci fiți înțelepți ca șerpii și fără răutate ca și porumbeii. Feriți-vă de oameni, căci vă vor da pe mâna sinedriilor și în sinagogile lor vă vor bate cu biciul. Chiar înaintea domnilor și a împăraților veți fi duși pentru Mine, ca mărturie lor și păgânilor. Iar când vă vor da pe voi în mâna lor, să nu vă îngrijiți cum, sau ce veți vorbi, căci se va da vouă în acel ceas ce să grăiți, fiindcă nu voi veți fi cei care veți răspunde, ci Duhul Tatălui vostru, Acela va grăi prin voi. Va da frate pe frate la moarte și tată pe fiu; și se vor scula copiii asupra părinților și-i vor omorâ. Iar voi veți fi urâți de toți pentru numele Meu, dar cel care va răbda până la sfârșit, acela se va mântui.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1560  
Vechi 19.06.2015, 21:22:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ev. Matei 10, 32-36; 11, 1

Zis-a Domnul către ucenicii Săi: pentru oricine Mă va mărturisi pentru Mine înaintea oamenilor, îl voi mărturisi și Eu pentru el înaintea Tatălui Meu, care este în ceruri. Iar de cel ce se va lepăda de Mine înaintea oamenilor, Mă voi lepăda și Eu de el înaintea Tatălui Meu, care este în ceruri. Să nu socotiți că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie. Căci am venit să despart pe om de tatăl său și pe fiică de mama sa, și pe noră de soacra sa; și vrăjmași ai omului vor fi casnicii lui.
După ce a sfârșit Iisus de dat aceste învățături celor doisprezece ucenici ai Săi, a plecat de acolo, ca să învețe și să propovăduiască mai departe, prin orașele lor.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 22:28:37
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 22:23:38
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 09:22:30