Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.01.2010, 01:04:56
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ce vad mai copiii pe cablu: Povesti din folclorul maghiar, serial difuzat la orele cele mai diverse din zi.

http://www.urbaniulian.ro/2009/01/14...e-animate-xxx/

Daca adminul considera topicul deplasat, rog sa-l stearga imediat.
Si in Germania sunt abuzuri. O familie a fost amendata cu 12.000 euro pentru ca nu si-a lasat copilul de clasa a 2 sa mearga sa invete ce cuprinde o relatie sexuala. Alte 500 de familii sunt in aceeasi situatie in Germania. Eu am o prietena de origine germana, care s-a stabilit in Canada pentru un trai mai civilizat si fara astfel de abuzuri.

Din cate vad eu, postul minimax se prezint un post maghiar, nu? Parca scrie ceva pe ungureste la inceput... Si mai ma intreb oare: la noi in tara vin altii sa ne faca educatie si lege iar noi daca ne ducem in Ungaria, trebuie sa fim asa cum sunt ei. Ei cand vin la noi, de ce nu sunt ca noi??? Chiar trebuie sa-i inchid copilului TV-ul de la posturile de desene animate ca pe unul face destule gesturi obscene ED, END si EDY, pe altul se bate Morticia cu Adams, taindu-i capul cu o barda, pe altul educatie sexuala de la varsta de 8 ani. O sa-i cumpar benzi desenate. Macar de acolo are ce invata: sa citeasca... Nu sa am ce sta toata ziua cu ochii pe el ca nu cumva sa faca cine stie ce vede la TV si sa ma trezesc ca il vizitez dupa gratii; sau mai rau: el pe mine
In Germania spuneau niste parlamentari, referitor la cazurile persoanelor care au fost sanctionate pentru ca nu au lasat copiii la orele de educatie sexuala, ca atata vreme cat copii sunt la scoala, drepturile parintesti sunt secundare Deci, eu as fi dat statul in judecata pentru asa ceva. Daca este al statului copilul, atunci sa-i dea statul pachet, sa-i cumpere caiete, sa-i dea bani de fondul scolii, de tabla, banca si bureti, creta si altele. Daca face ceva, sa nu-mi spuna mie: vezi ca ficiortu are de platit amenda, pentru ca daca este in grija statului la scoala, atunci statul sa achite si pagubele.
Eu cred ca lumea a innebunit...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.01.2010, 14:04:32
ConitzaAna ConitzaAna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Ma enerveaza personajele care acuza religia crestin-ortodoxa ca, vezi Doamne, ar respinge cu scarba si dispret tot ce tine de sexualitate. Pai si Cantarea Cantarilor ce mai e? Nu avem oare acolo laude aduse la farmecul mirilor, la dorinta care se infiripeaza intre ei...in fine, nu este, oare, un argument pentru firescul erotismului in viata umanitatii? Da, poate Biserica condamna sexul...sexul fara rusine, fara indragostire, fara morala, fara responsabilitate...mocirla de dorinta trupeasca in care se complac multi.Dar asta nu inseamna ca Biserica respinge Legea Firii, sexualitatea fireasca ce duce la fericirea conjugala si la infiriparea unei familii.
Desenele mai sus mentionate nu sunt tembele din cauza nuditatii, ci din cauza contextului in care o propaga. Pai, faptul ca i-a aratat fundul lu' taica-sau si ca s-a dus goala la imparat o fac atat de "inteleapta" pe fata judecatorului?Sau faptul ca-i zice imparatului ca nu-i e rusine cu tatisoarele,ca ea si le-a crescut? Adica cum,ce,de ce si unde? :)) Urmatorul pas ar fi sa dea pe minimax si Povestea Povestilor...ca doar de ce sa ascundem lucrurile firesti de copii?
Firescul nuditatii si al sexualitatii nu sta in cateva povestioare desucheate,tembele si fara noima, tocmai de'aia mi se pare ciudat sa dai asemenea desene la TV.
Dar, televizorul nu poate fi aruncat pe geam si nici copilul legat de calorifer...asa ca Vivat la Resistencia,fartatilor!Cu Dumnezeu inainte...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.01.2010, 21:50:44
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Re

Desenele astea nu fac astceva decat sa starneasca apetitul sexual in copii fara sa ii invete nimic(asa ca nu prea ii invata nimic). Anatomie vor invata la scoala.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciuni pentru copii urzicuta Generalitati 14 24.07.2012 21:28:09
Pentru cei ce isi doresc sa se casatoreasca,cititi cu atentie si cugetati in inimile sunsray Nunta 49 14.02.2011 21:40:30
O Biblie pentru copii Erethorn Despre Sfanta Scriptura 11 24.11.2010 13:31:32
rugaciune pentru copii ginabadea Pocainta 4 19.03.2010 00:38:42
postul pentru copii MarinaAlca Generalitati 17 19.08.2009 12:31:55