Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 26.03.2015, 19:11:40
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Emilian, "dogmatica crocanta"? Asa ai scris Deliei. O fi crocanta, da' nu e piperata.
:)))
E cam cum zic eu de distrourile linux care sunt fara mizeria de systemd, ca sunt tzashcoase.
nu pui si-o traducere?
tzashcoase?
Hombre, io n-am cum sa fiu asa condimentata si piperata. Astea-s specialitatea casei la tine, ingredientele tale inconfundabile. Spice boy :) Nu te superi, nu?
Reply With Quote
  #52  
Vechi 26.03.2015, 19:29:44
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Da’ hai sa nu scriem doar sa umplem forumul.
Hai! Încerci? Mulțumesc!


Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
εἰς (eis) - ca parte de vorbire e prepozitie, si inseamna "intru" sau "inspre", nu e articolul nehotarat "un"
Te-am contrazis cumva la partea asta? M-ai terminat cu articolul nehotărât! Dar hotărește-te odată stimată doamnă! Adam a devenit întru/înspre (ce aiurea sună pe românește!) suflet viu/ființă vie ca rezultat al unirii trupului inert din țărână cu suflarea de viață, ori ce? Aplicând confuzia suflet-suflare de viață la textul din Geneza, iasă o babilonie de toată frumusețea! Trupul conține ba suflet, ba suflare de viață, iar ființa umană este ce? Deci hotărește: crezi Scriptura (fie chiar strict Septuaginta pe românește), ori basmele cu spirite, fantome și morți nemuriți

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Spor la treaba, Centesimus! Sa nu vii sa zici ca poate fi ignorata, ca doar stii de cate ori ne-ai zis teoria aia cu iota si cirta si virgula de la Luca 23, 43.
Din nefericire pentru tine, aici nu mai e treabă de o virgulă, ci de 19 texte mari și late (dacă nu-ți ajung, mai aduc) , așa că pe tine te așteaptă o muncă titanică, ca să nu zic imposibilă. Spor la treabă!
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 26.03.2015, 19:56:13
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
pentru oița care cugetă, că doar gamerii nu prea au iubite, laptopul luându-le locul.
Bre dar nu-s gamer, ci ma ocup de sisteme informatice.Dar sa stii ca, "gamerii" au si ei prietene, care vin si pleaca ca dlc-urile.
Nush de ce atuncfi cand auzi de config puternice de pc, te gandesti la jocuri.Probabil, ca numai la jocuri le-ai folosit.

Citat:
Personal, oiță, eu am prietenă, de 4 ani, nădăjduim să ne căsătorim la vară.
Si ? Asta ar insemna ca ...? Ce anume ? Inseamna ca esti liber, si disponibil
pentru oricine dpdv legal.Adica n-ai nici o o obligatie fatza de nimeni.
.
Citat:
Pe tine te respect și te apreciez, pentru dogmatica ta, care e proaspătă în gândire și acțiune; crocantă aș spune, perspicace și obiectivă. Felicitări sincere, din partea mea, un om, care și-a dedicat toată viață de până acum, teologiei și lui Dumnezeu,
Frate nu-l pune pe Dumnezeu in ecuatia de flirt.

Citat:
....pentru dogmatica ta, care e proaspătă în gândire și acțiune; crocantă
....Canibal mic
Reply With Quote
  #54  
Vechi 26.03.2015, 20:19:08
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
De bună seamă, ai înțeles greșit. Posibil să se fi referit la ”suflarea de viață” și nu la ”suflet”. Suflet [viu] a devenit în urma primirii acestui principiu vital (suflarea de viață).
Tu zici ca esti adventist de ziua a sapte?Dar adventistii de ziua a saptea sustin
inconstienta sufletului dupa moartea trupului sau somnul sufletului:adica sufletul dupa moartea trupului intra intr-0 stare de repaos pasiv pana la inviere si in acest timp nu se afla nici in Iad si nici in Rai!dar totusi traieste chiar daca
vegetativ!Iehovistii sustin ca sufletul este muritor!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 26.03.2015, 20:34:34
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
Tu zici ca esti adventist de ziua a sapte?Dar adventistii de ziua a saptea sustin
inconstienta sufletului dupa moartea trupului sau somnul sufletului:adica sufletul dupa moartea trupului intra intr-0 stare de repaos pasiv pana la inviere si in acest timp nu se afla nici in Iad si nici in Rai!dar totusi traieste chiar daca
vegetativ!
Nu domnule Rătăcitor, adventiștii nu susțin că sufletul trăiește când el de fapt... moare. Așa spune și Biblia, așa spune și logica. Un om mort, nu poate fi viu între momentul morții și cel al învierii. Altfel, ce sens ar mai avea învierea. În-vierea. Te-ai prins?
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 26.03.2015, 20:45:15
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
nu pui si-o traducere?
tzashcoase?
Hombre, io n-am cum sa fiu asa condimentata si piperata. Astea-s specialitatea casei la tine, ingredientele tale inconfundabile. Spice boy :) Nu te superi, nu?
Pai Igor o zis de tine ca ai dogmatica crocanta. Are metafore pe el, nebunu' mic. :))))
Eu zic de tot ce imi place ca e tzashkos. Nu, nu e nici regionalism, nici arhaism, nici argou. E limbajul meu de alint, vecin cu glosolalia ca inspiratie. Asa alint, de pilda o distributie Linux faina precum Semplice sau altele, indeosebi fara systemd (iti explica fratele Mindful Sheep care e treaba, ca eu ma pun la gatit si apoi la somn; eu gatesc in egala masura cu a mea, ba chiar mai des), sau un nevertrebat cu multe picioare, sau o situatie, sau...bine, nu alint femei in felul/halu' asta, ca imi iau palme.
Da' sa zici de o teologie ca e crocanta, doar fiindca vine de la o doamna a spiritului, asta nici macar nu as face-o. Igor asta, daca si-ar repara unele aspecte importante si foarte importante din personalitate si mental, ar fi putea fi agreabil. Bine, in primul rand nu ar fi fanatic. Acu', sa fiu obiectiv, si eu sunt fanatic: fanatic al neutralismului filosofic si mai ales confesional. :)))))
Cred ca incepi sa dai un nou sens expresiei "rebel fara cauza" (cauza fabricata de altii, desigur) de cand ma stii.

Last edited by Barsaumas; 26.03.2015 at 20:47:32.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 26.03.2015, 20:46:23
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Biblia spune altfel!Iata doar o proba ca sa numai ratacesti nestiind scripturile:

Sfanta Evanghelie dupa Luca cap.16, vers. 19 - 31
19. Era un om bogat care se imbraca in porfira si in vison, veselindu-se in toate zilele in chip stralucit.
20. Iar un sarac, anume Lazar, zacea inaintea portii lui, plin de bube,
21. Poftind sa se sature din cele ce cadeau de la masa bogatului; dar si cainii venind, lingeau bubele lui.
22. Si a murit saracul si a fost dus de catre ingeri in sanul lui Avraam. A murit si bogatul si a fost inmormantat.
23. Si in iad, ridicandu-si ochii, fiind in chinuri, el a vazut de departe pe Avraam si pe Lazar in sanul lui.
24. Si el, strigand, a zis: Parinte Avraame, fie-ti mila de mine si trimite pe Lazar sa-si ude varful degetului in apa si sa-mi racoreasca limba, caci ma chinuiesc in aceasta vapaie.
25. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ti aminte ca ai primit cele bune ale tale in viata ta, si Lazar, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mangaie, iar tu te chinuiesti.
26. Si peste toate acestea, intre noi si voi s-a intarit prapastie mare, ca cei care voiesc sa treaca de aici la voi sa nu poata, nici cei de acolo sa treaca la noi.
27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, parinte, sa-l trimiti in casa tatalui meu,
28. Caci am cinci frati, sa le spuna lor acestea, ca sa nu vina si ei in acest loc de chin.
29. Si i-a zis Avraam: Au pe Moise si pe prooroci; sa asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, parinte Avraam, ci, daca cineva dintre morti se va duce la ei, se vor pocai.
31. Si i-a zis Avraam: Daca nu asculta de Moise si de prooroci, nu vor crede nici daca ar invia cineva dintre morti.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 26.03.2015, 21:06:09
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
Biblia spune altfel!
Spune altfel că ce? Că sufletul e nemuritor? Dar nici nu apare măcar termenul ”suflet” în acel pasaj scripturistic!
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 26.03.2015, 21:09:05
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Un om mort, nu poate fi viu între momentul morții și cel al învierii. Altfel, ce sens ar mai avea învierea. În-vierea.
Da! E logic. Adica a murit, dar e viu si constient dupa moarte, si totusi trebuie sa invieze ca sa fie viu si constient...
Reply With Quote
  #60  
Vechi 26.03.2015, 21:16:25
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
Biblia spune altfel!Iata doar o proba ca sa numai ratacesti nestiind scripturile:

Sfanta Evanghelie dupa Luca cap.16, vers. 19 - 31
19. Era un om bogat care se imbraca in porfira si in vison, veselindu-se in toate zilele in chip stralucit.
20. Iar un sarac, anume Lazar, zacea inaintea portii lui, plin de bube,
21. Poftind sa se sature din cele ce cadeau de la masa bogatului; dar si cainii venind, lingeau bubele lui.
22. Si a murit saracul si a fost dus de catre ingeri in sanul lui Avraam. A murit si bogatul si a fost inmormantat.
23. Si in iad, ridicandu-si ochii, fiind in chinuri, el a vazut de departe pe Avraam si pe Lazar in sanul lui.
24. Si el, strigand, a zis: Parinte Avraame, fie-ti mila de mine si trimite pe Lazar sa-si ude varful degetului in apa si sa-mi racoreasca limba, caci ma chinuiesc in aceasta vapaie.
25. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ti aminte ca ai primit cele bune ale tale in viata ta, si Lazar, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mangaie, iar tu te chinuiesti.
26. Si peste toate acestea, intre noi si voi s-a intarit prapastie mare, ca cei care voiesc sa treaca de aici la voi sa nu poata, nici cei de acolo sa treaca la noi.
27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, parinte, sa-l trimiti in casa tatalui meu,
28. Caci am cinci frati, sa le spuna lor acestea, ca sa nu vina si ei in acest loc de chin.
29. Si i-a zis Avraam: Au pe Moise si pe prooroci; sa asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, parinte Avraam, ci, daca cineva dintre morti se va duce la ei, se vor pocai.
31. Si i-a zis Avraam: Daca nu asculta de Moise si de prooroci, nu vor crede nici daca ar invia cineva dintre morti.
Pai sectarii ignora versetele din Biblie care nu confirma convingerile lor
ratacite(adica versetele care nu sunt in concordanta cu psihozele sau boala
psihica, de care sufera).Au ajuns la un asemenea nivel incat isi scot propriile
biblii care fie nu contin acele versete fie ele exista dar sunt modificate,
astfel incat sa fie interpretate usor, conform psihozelor sau bolilor lor psihice.

De obicei sectarii, inainte sa-ti dea invataturile eretice, trebuie intai sa-ti
schimbe psihicul sa-ti creeze acele psihoze (de care sufera si ei) ca sa poti
sa fi capabil sa le citesti scrierile eretice. Altfel, un crestin dar si un om care
nu are nici o confesiune religioasa, nu suporta acele otravuri.
Omul, fiind rezultatul zidirii Dumnezeiesti(Scanteia care vine de la
Duhul Sfant si da suflare peste pruncul din pantecele mamei), nativ nu
suporta actiuni sau metode impotriva lui Dumnezeu, care este Creatorul/Ziditorul Sau.

Ca vine demonul/diavolul si prin re-educare(adica spalare pe creier)
vine si sminteste omul asta este alta problema.Dar mai este o problema.
Omul trebuie sa-si doreasca asta.Adica trebuie sa accepte invataturile
diavolesti prin liberul arbitru.
Si pentru a face asta, sectele apeleaza de obicei la avantajele materiale
pe care le ofera sectantilor.Adica le cumpara sufletele.De fapt diavolul
cumpara sufletele prin intermediul sectelor.

Vezi tu, de obicei in astfel de cazuri, singurul mod se salvare a unui astfel de suflet(al sectarului)
este exorcizarea.Slujba de exorcizare.Pentru ca sufletul, in cazul sectarilor, este chinuit de unul
dintre cei mai vicleni demoni.Este vorba de demonul arhiconi.Demonii arhiconi sunt demoni ai
ereziilor.Astia au putere foarte mare ca prin glas/gand sa sminteasca din prima pe multi.
De obicei, demonii arhiconi sunt capatenii diavolesti.Adica sunt din "erarhiile superioare" ale Iad-ului.

Last edited by oaie_cugetatoare; 26.03.2015 at 21:20:00.
Reply With Quote
Răspunde