Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 26.03.2015, 21:22:58
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Adică Adam nu a fost creat Omnipotent, Omniprezent, Omniscient și... Nemuritor. Doar Dumnezeu este:

”Cel ce singur are nemurire și locuiește întru lumină neapropiată; pe Care nu L-a văzut nimeni dintre oameni, nici nu poate să-L vadă; a Căruia este cinstea și puterea veșnică! Amin.”
ei pe bune?! Uite ca si Dumnezeu a murit:
"Iar Iisus, strigând iarăși cu glas mare, Și-a dat duhul." (Matei 27:50)
"Iar Iisus, scoțând un strigăt mare, Și-a dat duhul." (Marcu 15:37)
"Și Iisus, strigând cu glas tare, a zis: Părinte, în mâinile Tale încredințez duhul Meu. Și acestea zicând, Și-a dat duhul." (Luca 23:46)
"Deci după ce a luat oțetul, Iisus a zis: Săvârșitu-s-a. Și plecându-Și capul, Și-a dat duhul." (Ioan 19:30)
"Dar venind la Iisus, dacă au văzut că deja MURISE, nu I-au zdrobit fluierele." (Ioan 19:33)
Cum iti explici asta, ca si Dumnezeu a murit, cu toate ca Biblia spune ca singurul nemuritor este Dumnezeu?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #62  
Vechi 26.03.2015, 21:59:25
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Daca trupul era mort si sufletul bogatului tot mort cine a strigat catre Avraam?

Badie,apoi, cretineala e oboala incurabila pt tine!pesemne ca ticneala vine dela piatra care a lovit-o pe profetesa in nas incat i s-au tulburat mintele sau de la un ofiter de marina care ii mai umplea singuratatea in lipsa sotului spre a o feri de masturbare! Dar capitanul vaporean IOSIF BATES i-a strecurat ideia lui cu sarbatorirea Sabatului in ziua a saptea a sptamanii si peseme ca din princina unor fluturi misunatoi prin stomac fosta domnisoara Harman a avut ideia de a inventa o revelatie!Si uite asa domnule,ai ajuns sa contesti chiar ce zice Mantuitorul de dragul fluturasilor gastrici ai unei doamne cu sechele mentale in urma unei coleziuni cosmice intre o piatra inspiratoare de megaviziuni si nasul preacucernic al unei domnisoare!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 26.03.2015, 22:09:43
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
Dar capitanul vaporean IOSIF BATES i-a strecurat ideia lui cu sarbatorirea Sabatului in ziua a saptea a sptamanii si peseme ca din princina unor fluturi misunatoi prin stomac fosta domnisoara Harman a avut ideia de a inventa o revelatie!Si uite asa domnule,ai ajuns sa contesti chiar ce zice Mantuitorul de dragul fluturasilor gastrici ai unei doamne cu sechele mentale in urma unei coleziuni cosmice intre o piatra inspiratoare de megaviziuni si nasul preacucernic al unei domnisoare!
pai asa se intampla la ospiciu.Cand nu-ti iei pastilele la ora prevazuta creezi
religii.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 26.03.2015, 22:26:53
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
pai asa se intampla la ospiciu.Cand nu-ti iei pastilele la ora prevazuta creezi
religii.
:)))))))))))))))))))))
Pai da, pe Oltenitei stau Gorbaciov, Marx, Napoleon si Irod, si probabil si ceva apostoli, la o voroava haotica.
Chestia cu ospiciul m-a propulsat sa ascult Metallica -Welcome home (Sanitarium). Iti poti imagina parintii fondatori ai adventismului, practicand asteptareala in camasi de forta de lux, din bumbac de pe plantatiile din Sud...

Last edited by Barsaumas; 26.03.2015 at 22:33:00.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 27.03.2015, 06:25:04
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
ei pe bune?! Uite ca si Dumnezeu a murit:
"Iar Iisus, strigând iarăși cu glas mare, Și-a dat duhul." (Matei 27:50)
Eu zic să faci abstractie de această problemă, că e o bucătură prea grea de îngihitit. Cum a murit Dumnezeul Om? Eu cred că e o taină ce nu o vom putea deslusi în această viată...
Oricum, păstrează gândul pentru topicul €Ce este duhul?€.
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 27.03.2015, 06:31:02
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Trec peste gândurile tale necurate și peste faptul că mă faci cretin și rețin doar o întrebare asupra căreia ar merita să ne oprim puțin:

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
Daca trupul era mort si sufletul bogatului tot mort cine a strigat catre Avraam?
Bună întrebare! Și s-ar mai ridica câteva asemenea, cam 31 la număr. În povestirea populară de care s-a folosit Mântuitorul pentru a scoate în evidență câteva lucruri importante (amintite spre finalul narațiunii), așa cum dă amănunte Iosefus Flavius (Discursul lui Iosefus catre greci cu privire la Hades) sunt o serie de inadvertențe printre care și aceasta. Cum ar putea un suflet care în concepția deformată vremii și în concepția ortodoxă are o esență nematerială, eterică, să strige, să înmoaie degetul, etc.?
De fapt, dacă citești cu atenție povestirea, Mântuitorul nici nu a folosit cuvântul ”suflet”.
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 27.03.2015, 09:21:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Eu zic să faci abstractie de această problemă, că e o bucătură prea grea de îngihitit. Cum a murit Dumnezeul Om? Eu cred că e o taină ce nu o vom putea deslusi în această viată...
Aham ..pai daca vine in contradictie cu doctrina noastra, si da cu ea de pamant, nu ne batem capul cu problema asta, o dam la spate.

Sola Scriptura devine "No Scriptura" ca si in cazul cu sabatul tinut de Adam in Rai, ca asa o zis Elena, nu Scriptura.

Macar Iehovistii care au aceleasi teorii ca voi (de fapt si aceleasi radacini pana a urma) au abordat mai onest problema, ajungand la concluzia ca Hristos de fapt nu E Dumnezeu si a murit ca orice om.

Ei sunt ceva mai coerenti decat voi, chiar daca imping eroarea initala si mai departe.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 27.03.2015 at 09:25:34.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 27.03.2015, 09:24:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Trec peste gândurile tale necurate și peste faptul că mă faci cretin și rețin doar o întrebare asupra căreia ar merita să ne oprim puțin:

Bună întrebare! Și s-ar mai ridica câteva asemenea, cam 31 la număr. În povestirea populară de care s-a folosit Mântuitorul pentru a scoate în evidență câteva lucruri importante (amintite spre finalul narațiunii), așa cum dă amănunte Iosefus Flavius (Discursul lui Iosefus catre greci cu privire la Hades) sunt o serie de inadvertențe printre care și aceasta. Cum ar putea un suflet care în concepția deformată vremii și în concepția ortodoxă are o esență nematerială, eterică, să strige, să înmoaie degetul, etc.?
De fapt, dacă citești cu atenție povestirea, Mântuitorul nici nu a folosit cuvântul ”suflet”.
Simplu, este o realitate spirituala traslatata dupa intelesul limitat al omului in trup.

Faptul ca adventistii sugereaza ca Hristos ar fi folosit o minciuna spirituala pentru a descrie o realitate spirituala, arata ca dumnezeul lor e pe aceeasi linie cu "tatal minciunii".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 27.03.2015 at 09:26:11.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 27.03.2015, 09:28:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Nu domnule Rătăcitor, adventiștii nu susțin că sufletul trăiește când el de fapt... moare. Așa spune și Biblia, așa spune și logica. Un om mort, nu poate fi viu între momentul morții și cel al învierii. Altfel, ce sens ar mai avea învierea. În-vierea. Te-ai prins?
Are daca intelegi corect antropologia omului si ce este de fapt moartea.

Omul este trup + suflet.

Daca Dumnezeu vroia sa-l faca entitate exclusiv spirituala, il facea inger, nu ii mai facea trup.

Moartea este ruperea acestei legaturi, intre trup si suflet.

Invierea, este restaurarea omului, asa cum era in planul initial a lui Dumnezeu, suflet SI trup.

Am mai dat adventistului nostru "studiu biblic" de la fratiorii neoprotestanti care arata ce este moartea, dar nu s-a obosit, brosurelele adventiste sunt hrana suficienta pentru dintisorii slabi.

http://www.bible.ca/d-death=separation.htm
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 27.03.2015 at 09:31:42.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 27.03.2015, 09:37:45
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Eu zic să faci abstractie de această problemă, că e o bucătură prea grea de îngihitit. Cum a murit Dumnezeul Om? Eu cred că e o taină ce nu o vom putea deslusi în această viată...
Oricum, păstrează gândul pentru topicul €Ce este duhul?€.
pai atunci de ce sustii chestii la care nu stii raspunsul? Asa cum Dumnezeu a a putut sa moara, in acelasi fel si sufletul poate sa moara, asa cum Dumnezeu este nemuritor, in acelasi fel si sufletul este nemuritor.
ps: o bucatura prtea grea de inghitit PENTRU CINE?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde