Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 05.04.2007, 21:01:10
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Am tait desti cartofi la viata mea... Nu vorbesc de viermi sau ca e stricat... pr si simplu, o parte dintre cartofi au mai pronuntate liniile, textura etc... prin natura ei, aceasta este in forma de cruce... Eu cred in Sf. Cruce si inteleg ca o astfel de `revelatie` poate avea in cele din urma un efect pozitiv la nivel personal, insa nu este corect sa vorbim de `semne`...
Subliniez, stiu ca este o cruce... insa eu iti explicam DE CE este o cruce in cartof.... ASA E CARTOFUL, nu e nici o minune, nici un mister... pur si simplu asa este...
Reply With Quote
  #42  
Vechi 05.04.2007, 21:30:37
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Sebastiana, lumea de pe forum te crede, dar mai mult de atat ce putem face? ok, ai gasit o cruce intr-un cartof! Am citit ca au vazut mai multi oameni ce ai vazut si tu, asta fiind iarasi un lucru bun. Dar poate Dumnezeu a vrut sa-ti arate numai tie acel semn, nu tuturor. Incearca sa intelegi ca pe un forum nu vei avea niciodata putere de convingere, oricat te-ai zbate in stanga si in dreapta, nu ca ti-as fi impotriva, dar te obosesti degeaba din pricina unei "minuni" care unora le starneste umorul. Imagineaza-ti ca sunt probleme mai importante de rezolvat si mult mai grele decat sa convingi forumistii ca ai vazut o cruce intr-un cartof. :)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 05.04.2007, 22:55:09
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Nu ma straduiesc si nu ma voi mai stradui sa conving pe nimeni,eu spun ceea ce am vazut si atat,doar asta este subiectul topicului nu-i asa?,restul nu ma mai intereseaza,daca sunt crezuta sau nu de cei care nu au vazut.Dar,intr-adevar,trebuie sa recunosc un amanunt esential si important:nu am descris-o pana la capat,macar atat sa fac:era de parca cineva ar fi taiat cartoful adanc de tot lasand in urma o cruce incrustata,daca se poate zice si asa,ca sa fiu bine inteleasa,nu era desenata,cum probabil crede Odin,vis-a -vis de cum este cartoful in interior,ca doar nu am mancat un singur cartof in toata viata mea,si nu era nici macar o singura urma de stricaciune,sau de vreun musafir nepoftit, ori de vreun intrus cum ii mai zic eu.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 05.04.2007, 23:23:18
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Si am sa povestesc mai multe,chiar daca sunt crezuta sau nu,asta nu mai este treaba mea,ci a celor care poate au trecut,sau o sa treaca prin asa ceva.Acestea,pe care o sa le povestesc,sa fie spre SLAVA LUI DUMNEZEU si intarirea in credinta a celor care vor aceasta.Cand auzeam zgomote prin casa credeam ca am luat-o razna dar,DUMNEZEU a ingaduit sa auda si sora mea si mama mea ,mai tarziu,spre a ma convinge ca totusi nu sunt irealista cum incepusem sa cred si,in vis,in somn,o voce din icoana SFINTEI CUVIOASE SEBASTIANA care tinea SFANTA CRUCE in mana ma certa cu blandete spunandu-mi:citez"Cum sa iti ajute Prietenii tai SFINTII daca nu tii post si rugaciune?"altadata imi spunea sa port batic in Biserica,sa nu ma vopsesc,sa imi las parul lung cu carare pe mijloc,sa port fuste lungi,etc.Iar pe cei rai ii vedeam apropiindu-se de mine si nu puteau sa imi faca rau,cu toate ca asta simteam ca urmaresc,sa imi faca rau.Cand i-am intrebat de ce nu pot,mi-au raspuns ca am aia la gat,se refereau la o cruciulita sfintita.Toate astea mi s-au intamplat pt.ca,greseala mea ,am practicat spiritism si pt.a crede in Dumnezeu si ca sa ma smeresc,cu toate ca nici acum,din pacate nu sunt smerita,ci pacatoasa...Nu va indepartati de EL,de DUMNEZEU.Multa vreme nu le-am luat in seama ca sa nu cad in mandrie luciferica sau demonica.Nu fac caz,ci v-am povestit ca sa nu practicati spiritismil si ca sa aveti vesnic cruce la voi.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 06.04.2007, 03:07:57
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Si de asta ti-ai facut user cu numele Sfintei Sebastiana? Cati ani ai? :)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 06.04.2007, 13:27:57
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Exact,de asta mi-am facut user cu numele Sfintei Cuvioase Sebastiana,nu este greu de ghicit,ca sa zic asa.Varsta nu o spun,ramane secret oricum,este varsta medie.Mi-am ales-o pe Sfanta Cuvioasa ca protectoare sau,cum se zice,ca a doua ocrotitoare dupa SFANTA FECIOARA MARIA care este prima si cea dintai protectoare a mea.Ea mi-a ajutat cel mai mult,dar mai mult Mantuitorul,sa ne rugam cu totii la EA si la EL.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 06.04.2007, 21:01:36
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Da, dar sfintii ne ajuta tot din voia Domnului, dar cum ei au trecere mare in fata Lui, pot mijloci pentru noi, cei care ne rugam la ei sa se roage pentru noi.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 07.04.2007, 12:14:09
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Veilur,stii ce este mai curios?Ca am facut rost de la o Maicuta exact de icoana pe care am visat-o,cu singura deosebire ca,in vis Sfanta Cuvioasa Sebastiana avea SFANTA CRUCE in mana,iar in icoana SFANTA CUVIOASA SEBASTIANA nu tine crucea in mana,dar in rest este identica cu cea din vis.Dar nu am gasit viata Sfintei Cuvioase in Proloage sau Vietile Sfintilor si nici acatistul ei nu l-am gasit nicaieri.Elena
Reply With Quote
  #49  
Vechi 07.04.2007, 14:06:49
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Si nu numai atat, dar cred ca din fiecare nume romanesc au existat unul sau mai multi sfinti, plus ca poate au mai trait sfinti in trecut ce au fost necunoscuti, viata lor stiind-o doar Dumnezeu. Asa ca uneori mai dai si peste sfinti care nu au viata prezentata sau acatiste. Au trait prea multi oameni ca se tina evidenta tutror sfintilor...
Reply With Quote
  #50  
Vechi 07.04.2007, 19:21:12
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Asa este ca tine,sunt multi Sfinti necunoscuti dar,eu am visat-o pe Sfanta Cuvioasa Sebastiana de pe 7Iunie si am observat ca,chiar are legatura cu ziua mea,icoana cu Sfantul Cuvios Antonie Cel Mare,ocrotitorul calugarilor din Craiova de la Biserica Madona,icoana cu Maica Domnului de la Biserica Madonna Dudu din Craiova,Manastirea Sfanta Ana de la Orsova,Icoana cu Sfantul Cuvios Ioan de la Partos,toate acestea fiind spre SLAVA LUI DUMNEZEU,a MAICII LUI PREA SFINTE,si a tuturor Sfintilor SAI.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Asa ceva nu am mai vazut costel Stiri, actualitati, anunturi 19 20.12.2015 14:40:25
merita vazut Sf.Asteapta Generalitati 18 30.08.2011 10:25:30
Ati mai vazut asa ceva? dan_ion Rugaciuni 26 15.02.2010 00:02:51
Un documentar cum nu am mai vazut. Luca_002 Generalitati 46 15.12.2007 00:53:54