Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.09.2011, 14:37:12
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Nu țineam morțiș, și nu știu despre ce dadaism sau vorbiri în limbi amintești, că eu aici am scris doar pe păsărește și pe românește, pentru cine are ureche formată ca să priceapă unde bat...

Dar unii din voi, vicleni și leneși, caută să ne întărâte unii împotriva altora, neștiind că nu celebritatea și impostura și fățărnicia o caut ci umilința... doar că n-o găsesc pe ea și nici ea pe mine, căci aia e înțelepciunea și nu se lasă păcălită, iar eu atunci găsesc doar mândria de după cortină, din spatele scenei cea plină cu artiști, căci dacă omul nu se umple de Dumnezeu atunci se umple de născoceli și scenarii și filme și tot felul de teatre cu beroi scrântiți ai tuturor poftelor răutății, plăcerile delicateresurilor. Și toate astea mă cheamă la dezmăț celebrusc.

Voi însă sunteți prea gLumeți ca să pricepeți rostul Cuvântului de care mă folosesc spre a încerca a pricepe ce vreau de fapt, măcar eu, căci încă nu știu ce vreau cu viața mea, nu știu fiindcă-s prea mic și neștiutor ca un pui exact ca un pui de muscă bețivă, ca o mică drosofilă melano-gangster ce nu știe încotro să zboare ca să n-o ia pe ea alizeele și crivățurțurile austrului și ale celorlalte vânturi de apus în colimator.

Last edited by vsovivi; 05.09.2011 at 14:50:39.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.09.2011, 14:48:10
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Măi Vsovivi, tu chiar nu ști de glumă? Tu nu mă băga în seamă pe mine, concentrează-te la la discuția cu Man Teo!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.09.2011, 15:00:23
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Măi Vsovivi, tu chiar nu ști de glumă? Tu nu mă băga în seamă pe mine, concentrează-te la la discuția cu Man Teo!
Să știi că ai dreptate, toată ziua gLumesc dar nu știu de gLumă, deci chiar am o problemă foarte gravă din moment ce constat că ai perfectă dreptate... mă jignesc, îs jignibil... deci e ceva mare în domnia mea.

Mă iartă atunci te rog frumos că te-am văzut ca pe un avion de vânătoare ce-și hăituie cu asurzire țintele vii sau ca pe o fregată care vine să mă torpileze pe la dedesubturi... mă iartă că m-am uitat prea urât la felul cum ai început să mă iei la miștoc... căci se pare, dumneata defapt mă alintai spre bucuria Stăpânului nostru, iar eu mă simțeam gâtuit și sufocat pentru că nu ți-am dat datoria, toți cei 6 galbiori. Tu însă, acuma văd, că mă băteai pe umăr felicitându-mă pentru ceva. Deci mulțumesc frumos și mă iartă. Nu-s înțelept ci prost... un prost tot mai celebruscap eu de greu ca să fac pipi în lac și apoi să mă laud la toată plaja.

Last edited by vsovivi; 05.09.2011 at 15:07:38.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.09.2011, 15:03:48
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

:)))) Sunteti teribili...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.09.2011, 15:24:41
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Nu țineam morțiș, și nu știu despre ce dadaism sau vorbiri în limbi amintești, că eu aici am scris doar pe păsărește și pe românește, pentru cine are ureche formată ca să priceapă unde bat....
Dragul nostru, asta e problema: nu bate, spune-ne direct, fara atatea enigme si intelesuri pe care, noi, adica eu, nu zic de altii, mai prostoci ,adica eu, mai prostoaca, nu le pricep. Nici de la tine, nici de la celalat drag al nostru coleg de forum.
Pe mine una ma bagati in ceata, aproape de fiecare data, incat imi vine sa ma intorc la povesti, vazandu-ma capabila sa le inteleg doar pe acestea.... si nu cugetarile voastre profunde dar adanci....M-as mai destepta si eu daca ati vorbi pe intelesul nostru, al celor mai putin cunoscatori.

Toate cele bune.....

Last edited by Adriana Cluj; 05.09.2011 at 15:27:56.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.09.2011, 15:41:24
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Dragul nostru, asta e problema: nu bate, spune-ne direct, fara atatea enigme si intelesuri pe care, noi, adica eu, nu zic de altii, mai prostoci ,adica eu, mai prostoaca, nu le pricep. Nici de la tine, nici de la celalat drag al nostru coleg de forum.
Pe mine una ma bagati in ceata, aproape de fiecare data, incat imi vine sa ma intorc la povesti, vazandu-ma capabila sa le inteleg doar pe acestea.... si nu cugetarile voastre profunde dar adanci....M-as mai destepta si eu daca ati vorbi pe intelesul nostru, al celor mai putin cunoscatori.

Toate cele bune.....
Păi ce e de priceput draga mea enigmă, colegă de cetate clujeană?.. colegă de urbe.

Păi este scris acolo cum deschizi scriptura că:

''Dintru început a făcut Dumnezeu Cerul și Pământul.'' Și apoi e descrierea a cum arăta ceea ce a creat El brusc așa fără timp și netocmite și ce făcea Dumnezeu, cum se purta în Duhul Său pe deasupra apelor intunecate, deci era un jos și un sus din moment ce se purta pe deasupra apelor scriind parcă ceva pe ele... pe bila de apă limpede și cristalină în care nu exista pic de lumină.

De aici eu pricep că de la început singurul rost al creației a fost iubirea Sa pentru omul făcut în ultima zi de lucru ca o cunună a întregii creații pe care apoi iubind-o a binecuvântat-o și sfințit-o și s-a odihnit în ea întru dragostea Lui de ea sfințind și ziua de odihnă dăruită. Dar omul a stricat și a spurcat totul, absolut toate, așa că n-a mai fost nimic sfânt între cer și pământ, până ce Domnul le-a rezidit în 3 zile.

Deci e prezentat și afirmat cum Domnul Dumnezeu nu a avut altă iubire și altă creație și altă lucrare de la începutul tuturor celor care se văd și care nu se văd, ci chiar pe Fiul l-a născut Tatăl pentru ca prin El întru Duhul Sfânt să facă această Minunată Creație, pentru El și pentru om, căci nu este bine să fie Domnul sau omul singur, nu este bine.

Last edited by vsovivi; 05.09.2011 at 15:47:12.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.09.2011, 15:42:20
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Păi ce e de priceput draga mea enigmă, colegă de cetate clujeană?

Păi este scris acolo cum deschizi scriptura că:

''Dintru început a făcut Dumnezeu Cerul ȘI Pământul.'' Și apoi e descrierea a ceea ce a creat El brusc așa fără timp și netocmite și cum arăta și ce făcea Dumnezeu, cum se purta în Duhul Său pe deasupra apelor, deci era un jos și un sus din moment ce se purta pe deasupra apelor scriind parcă ceva pe ele...

De aici eu pricep că de la început singurul rost al creației a fost iubirea Sa pentru omul făcut în ultima zi ca o cunună a întregii creații pe care apoi iubind-o a binecuvântat-o și sfințit-o și s-a odihnit în ea întru dragostea Lui de ea.

Deci e prezentat și afirmat cum Domnul Dumnezeu nu a avut altă iubire și altă creație și altă lucrare de la începutul tuturor celor care se văd și care nu se văd, ci chiar pe Fiul l-a născut Tatăl pentru ca prin El întru Duhul Sfânt să facă această Minunată Creație, pentru El și pentru om, căci nu este bine să fie Domnul sau omul singur, nu este bine.
Iarta-ma, nu am vrut sa va supar pe nici unul.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.09.2011, 15:56:06
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Iarta-ma, nu am vrut sa va supar pe nici unul.
Păi cine a zis că m-am supărat? Doar m-am mirat că spui că nu pricepi lucruri atât de simple...

...defapt știu de ce nu mai pricepeți, că v-a încurcat mințile gLumia cu teoriile și cu terorile ei absurde...

Dacă ați citi crezând și ați da crezare la ceea ce este scris, n-ați avea cum să nu pricepeți... dar v-au îmbârligat mințile cei răi ca să pară ceva foarte greu de priceput... păi oricine poate pricepe, căci pentru orice om sunt scrise, dar Tainele dincolo de negreu pe alb, cu alea e mai greu... pe alea le pricepe numai Dumnezeu căci Tainele Mântuirii și Taina Învierii din morți e de nepătruns pentru om. Dar Lui Dumnezeu toate îi sunt cu putință... și toate îi sunt cu putință celui ce crede.

Tu crezi? Hai spune da... că nu te oblig apoi la nimic... Mai bine nu-mi răspunde.

Last edited by vsovivi; 05.09.2011 at 15:58:22.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.09.2011, 16:04:53
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Trraducere directa...

Este doar o traducere directa a
primului inteles din scripturile adevarului.
E traducere directa...e mai usor de inteles.
Inceputul, Dumnezeii face cerurile
si pamantul.

Intelesul sau traducerea...e greu de mancat?
E cat mai simplu si mai limpede de scris:
e un pahar de apa doar, fara culoare si gust...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.09.2011, 16:20:14
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Fara sa vreau sa fiu indiscreta,dar as dori sa te intreb daca tu esti de origine roman ori ai alta nationalitate?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arminianismul sau Pelagius se intoarce: inceputul invataturii apostate. Theodor_de_Mopsuestia Biserici Protestante 31 25.07.2011 20:04:38
21 de ani de la inceputul Revolutiei Romane la Timisoara cristiboss56 Generalitati 21 23.12.2010 16:58:20
a inceputul razboiul lore86 Generalitati 14 25.11.2010 19:03:47
Semnificatia cuvantului Amin de la inceputul georgeval Generalitati 5 02.09.2010 15:11:44
Inceputul relatiei de iubire Daniel777 Intamplari adevarate 0 15.05.2010 12:20:22