Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 05.12.2016, 06:51:34
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Si era data vreo lege la evrei ca sa fiarba vinul ca sa nu aibă alcool? Adica a venit Iisus si a baut vin adica must fiert ? Foarte ciudat.. Atunci de ce-l mai invinuiau evreii ca bea vin daca nu avea alcool ? Dar as face pariu ca si asa cum zici tu mustul fiert are alcool. O sa mă documentez.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 05.12.2016, 21:57:00
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Păi cum să fi ajuns AZI, dacă POIMÂINE încă nu Se suise (Ioan 20,17)?
Dacă pui virgula un cuvânt mai la dreapta, se rezolvă și dilema ta. De altfel, în textul grecesc nici nu există virgulă.
sa se suie unde? In Rai? Unde scrie asta?
ps: adevarat iti spun tie ASTAZI...Pai avea de gand Hristos sa stea de vorba cu talharul pe cruce vreo saptamana ca sa-i spuna cate ceva si mane, si poimane...nu doar AZI?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #123  
Vechi 06.12.2016, 08:21:30
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Nu avea rost sa spună "astăzi" cu sensul de "intarire" deoarece asa majoritatea crestinilor au interpretat gresit. Dar la adventiști e ceva normal acest lucru. Biblia spune sa nu ne lăsăm amagiti de calcularea venirii Domnului dar adventiștii spun ca Dumnezeu a avut in plan amagirea bisericii adevărate adica a lor...
Reply With Quote
  #124  
Vechi 07.12.2016, 07:56:24
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
sa se suie unde? In Rai? Unde scrie asta?
FONT="Comic Sans MS"]Iisus i-a zis: Nu te atinge de Mine, căci încă nu M-am suit la Tatăl Meu.[/font]” (Ioan 20,17 - Biblia Ortodoxă)

Unde se află Tatăl?

Cine are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor: Celui ce va birui îi voi da să mănânce din pomul vieții, care este în raiul lui Dumnezeu. ” (Apoc. 2,7 - Biblia ortodoxă)
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 07.12.2016, 08:00:22
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Nu avea rost sa spună "astăzi" cu sensul de "intarire" deoarece asa majoritatea crestinilor au interpretat gresit. Dar la adventiști e ceva normal acest lucru. Biblia spune sa nu ne lăsăm amagiti de calcularea venirii Domnului dar adventiștii spun ca Dumnezeu a avut in plan amagirea bisericii adevărate adica a lor...
Speculații...
Interpretarea nu se face pe baza unui singur verset, ci pe baza întregii Biblii. Pe de altă parte, scrie undeva că la moartea omului, sufletul lui (atenție: sufletul, nu duhul!) se suie undeva? Ori că mortul ar mai face ceva până la înviere? Acestea sunt adevăratele întrebări la care Ortodoxia nu poate răspunde cu Cuvântul lui Dumnezeu.
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 07.12.2016, 08:37:48
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Speculații...
Interpretarea nu se face pe baza unui singur verset, ci pe baza întregii Biblii. Pe de altă parte, scrie undeva că la moartea omului, sufletul lui (atenție: sufletul, nu duhul!) se suie undeva? Ori că mortul ar mai face ceva până la înviere? Acestea sunt adevăratele întrebări la care Ortodoxia nu poate răspunde cu Cuvântul lui Dumnezeu.
Păi scrie exact acolo: Luca 23:43.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #127  
Vechi 07.12.2016, 09:18:34
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Păi scrie exact acolo: Luca 23:43.
Cuțitul fără lamă ce nu are mâner.
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 07.12.2016, 10:29:31
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Daca sufletul ramane constient dupa moartea trupeasca? Imi vin in minte trei episoade scripturistice:

- Invocarea lui Samuel de catre Saul
- conversatia lui Hristos cu Ilie si Moise pe muntele Tabor
- pilda bogatului care merge in Iad si a saracului care ajunge in Rai

Traditia ortodoxa "duduie" de povestiri despre aratari ale Sfintilor. Totusi, topicul vrea sa defineasca sufletul. Hristos ne spune ca Imparatia Cerurilor se ascunde inlauntrul nostru. Deci, in suflet. Cand Apostolul Pavel a fost "rapit" la Cer, nu a putut descrie in cuvinte ce a vazut. Atunci, cum sa definim sufletul?

Refuz sa cred ca Dumnezeu dupa moartea trupeasca ne "dezactiveaza" pana la Judecata de Apoi. Ne pune sub pres si ne scoate cand o sa aiba iar treaba cu noi. Nu e...dumnezeiesc.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 07.12.2016, 11:06:36
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul
Daca sufletul ramane constient dupa moartea trupeasca? Imi vin in minte trei episoade scripturistice:

- Invocarea lui Samuel de catre Saul
Invocarea de către o vrăjitoare/satanistă. Credeți că acesta este un argument serios?
Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul
- conversatia lui Hristos cu Ilie si Moise pe muntele Tabor
Ilie nu a murit, era Moise fusese înviat; deci nu este vorba despre niște ”suflete” descărnate, eterice din timpul morții respectivilor.
Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul
- pilda bogatului care merge in Iad si a saracului care ajunge in Rai
Pilda este doar o... pildă/parabolă, nu o realitate.
De altfel, în niciunul din cele trei episoade amintite nu se vorbește despre niște ”suflete” care ar trăi independent de trup pe timpul morții.

Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul
Traditia ortodoxa "duduie" de povestiri despre aratari ale Sfintilor.
Aici sunt de acord, însă n-ați răspuns la provocare (de care scriam mai sus) cu Cuvântul lui Dumnezeu, ci cu cuvântul oamenilor.

Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul
Refuz sa cred ca Dumnezeu dupa moartea trupeasca ne "dezactiveaza" pana la Judecata de Apoi. Ne pune sub pres si ne scoate cand o sa aiba iar treaba cu noi. Nu e...dumnezeiesc.
Totuși, Hristos ne spune că moartea e un fel de ”somn”. Amintiți-vă de episodul cu moartea lui Lazăr (acel Lazăr real, nu cel din parabolă).
Credincioșii ”dorm” ”somnul” morții până ce Hristos vine să-i învie. Așa a făcut cu prietenul Lui Lazăr, așa va face cu toți prietenii Lui credincioși când va fi să vie. Până atunci, morții nu gândesc, nu vorbesc, nu lucrează. Asta ne spune Cuvântul lui Dumnezeu, ia eu aleg să-L cred pe Dumnezeu și nu pe oamenii care ”duduie”...
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.

Last edited by centesimusvicesimusoctavus; 07.12.2016 at 11:09:07.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 07.12.2016, 11:57:28
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
FONT="Comic Sans MS"]Iisus i-a zis: Nu te atinge de Mine, căci încă nu M-am suit la Tatăl Meu.[/font]” (Ioan 20,17 - Biblia Ortodoxă)

Unde se află Tatăl?

Cine are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor: Celui ce va birui îi voi da să mănânce din pomul vieții, care este în raiul lui Dumnezeu. ” (Apoc. 2,7 - Biblia ortodoxă)
pai normal ca Raiul este al lui Dumnezeu, caci doar nu este al...celui rau (Doamne iarta-ma), dar asta nu inseamna ca Raiul este "domiciliul" lui Dumnezeu. Tot Biblia spune ca: "De vei asculta cu luare aminte glasul său și vei face toate câte îți poruncesc și de vei păzi legământul Meu, Îmi veți fi popor ales dintre toate neamurile, CA AL MEU ESTE TOT PAMANTUL..."(Iesirea 23: 22). Asta inseamna ca Tatal se afla pe Pamant?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde