Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #351  
Vechi 29.02.2016, 23:23:03
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa vorbim putin despre ipocrizie, una uriasa, mizerabila si foarte acceptata. Peste 12000 de copii traiesc pe la noi in centre de plasament, multi victime ale unor abuzuri greu imaginabile: violati de parinti, batuti cu bestialitate, nemancati sau bolnavi,lista este lunga. Stiti ce programe concrete de ajutor are statul asta roman pt ei? Nu are. Stiti cate sanse de reintegrare primesc? Nu primesc. Multi o termina pe strazi sau prin canale. Nu va imaginati ca vor fi proteste pt ei, contra statului roman. Nu sunt. Nu i-am inclus pe cei abuzati in familii nenorocite, de care nu intereseaza pe nimeni si care nu sunt sprijiniti de nimeni. Toti acestia sunt mutilati psihic pe viata, putini isi mai revin. Proteste pt ei? Bai sunt aici, acasa, sub ochii nostrii, nu la sute de km distanta. Nu o sa vedeti. Exista o categorie si mai cumplita: cei cu dezabilitati. Acestia sunt ca si condamnati, in ce iad traiesc, prin nesimtirea statului si indiferenta semenilor. Din ianuarie 2010-septembrie 2015 stiti cate persoane cu dezabilitati au murit in astfel de centre? Aproximativ 4500. Pt ei nu exista delegatii parlamentare, nu aduc voturi. Pentru cati astfel de copii, in ultimii 25 de ani, ati vazut proteste? Asta ca sa nu fim ticalosi pana la capat. Nu i-am inclus pe copii strazii, despre care nu se stie cati sunt, ii gasi morti prin canale cu acu-n vena sau cu capu crapat. Stiti cum este lumea din canale? Nu vreti sa aflati ce se intimpla acolo. Sub ochii nostrii. Atrocitati inimaginabile. Stiti ce inseamna sa fii un baiat al strazii de 10-12 ani si sa te violeze mai multi intr-o singura noapte? Si nu doar intr-o singura zi. Stiti cum dorm unii prin locuri parasite? Cu sobolani pe ei. Stiti ca mananca din gunoaie chiar si alimente stricate sau cu urme de fecale pe ele? Proteste pt ei ? Nu. Stiti cum sunt unii batuti prin familii pana fug pe unde apuca? Cu paru sau cu lantu peste tot pana le ajunge fata carne vie.Stiti cum urla un copil mutilat pana apuca sa-i faca anestezie? Ati vazut vreodata un copil al strazii scos mort din canale? Stiti cum arata? Nu vreti sa aflati. Stiti cum se moare pe strazi de Sida? Nu vreti sa aflati? Stiti ce le fac proxenetii? Iadul e de preferat.

Acestea sunt realitati din jurul nostru, sub ochii nostrii. Si ei sunt romani si nu-i apara aproape nimeni.Pentru asa ceva, doar sunt si ei viitorul tarii acesteia, trebuia sa ne legam cu lanturi de Parlament. Cereti sa iasa lumea in strada pt ei si veti vedea adevarata fata a semenilor nostrii, sau a multora dintre ei. M-as bucura ca romanii din Norway sa-si recupereze copii, sunt ai lor. Cat despre cei de acasa....pentru ei nu se va schimba nimic in urmatoare perioada. Si stiti ce este mai trist,mai infiorator? Si ei stiu asta.
Reply With Quote
  #352  
Vechi 29.02.2016, 23:40:50
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, asa e cum ai spus, Pelerinule.
Exact asa.
Si nu de azi de ieri ci de zeci de ani.
Reply With Quote
  #353  
Vechi 01.03.2016, 00:03:05
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Scotianule, mi-ai adus lacrimi in ochi. Ai scris acea postare cu tot sufletul, oricine poate vedea asta.
Bun. Hai sa aplicam acel dumnezeiesc "si acestea trebuia sa le faceti, si pe celelalte sa nu le uitati" din Scriptura. Ce se poate face? Sa nu mai existe avorturi, abuzuri, copii ai strazii, etc. Tu esti un om practic, mult mai practic decit mine de exemplu. Exista o solutie? Daca da, cine si cum o poate aplica in tara asta care se sinucide de trei decenii incoace?
Reply With Quote
  #354  
Vechi 01.03.2016, 00:57:32
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu as vrea sa pun inca mai multa sare pe rani, ca a spus Pelerinul destul de mult. Desi se mai pot spune si altele, cu totul de necrezut, atroce...
Totusi, pentru ca s-a intamplat recent si pentru ca sugereaza cate ceva, o sa va spun o intamplare traita recent in Bucuresti de un prieten din Ardeal. A venit pe aici cu niste treburi si a fost foarte mirat si indurerat de urmatorul lucru.
Zilele trecute l-a abordat o fetita, in plina strada, si i-a cerut de mancare. Cum prietenul meu avea la el cateva felii de cozonac, a scos din geanta pachetelul si i l-a dat cu bucurie. Dar s-a mirat ca fetita l-a strans la piept si nu l-a desfacut. A ramas in apropiere, privindu-l pe prietenul meu, asteptind parca inca ceva. Acesta a intrebat-o: "De ce nu maninci, daca zici ca ti-e foame? E cozonac, e proaspat, l-a facut sotia mea."
Raspunsul a fost cat se poate de dureros: "Nu pot, nu am voie.... Trebuie sa il duc acasa... Daca afla ca am mancat din el, ma bate..."

Ce ar mai fi de comentat?
Pe mine unul ma apuca si mila si furia... Parca mai mult furia...

Dumnezeu sa ne ierte!
Reply With Quote
  #355  
Vechi 01.03.2016, 03:38:40
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.643
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Ce se poate face? Sa nu mai existe avorturi, abuzuri, copii ai strazii, etc. Exista o solutie? Daca da, cine si cum o poate aplica in tara asta care se sinucide de trei decenii incoace?
Exista o solutie. Un fel de "ultima solutie". Veche de secole: sa moara si capra vecinului.
Sa nu se mai faca niciun fel de protest pro-Bodnariu, dom'le, asta e solutia, ce tot pui atatea intrebari?
Sa ne acceptam cu decenta si seninatate soarta si sa stam in banca noastra.
Pentru ca, si daca am incerca ceva, nu vom reusi. Si atunci de ce sa ne facem de ras?
Reply With Quote
  #356  
Vechi 01.03.2016, 07:39:20
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Scotianule, mi-ai adus lacrimi in ochi. Ai scris acea postare cu tot sufletul, oricine poate vedea asta.
Bun. Hai sa aplicam acel dumnezeiesc "si acestea trebuia sa le faceti, si pe celelalte sa nu le uitati" din Scriptura. Ce se poate face? Sa nu mai existe avorturi, abuzuri, copii ai strazii, etc. Tu esti un om practic, mult mai practic decit mine de exemplu. Exista o solutie? Daca da, cine si cum o poate aplica in tara asta care se sinucide de trei decenii incoace?
Da se pot face foarte multe. In alte parti chiar se fac foarte multe sau cel putin se incearca. La noi primul pas ar fi sa ne vedem, pe noi insine, asa cum suntem. Nu cum vrem sa parem a fi in ochii altora. Sa nu mai ascundem mizeria si indiferenta noastra, zilnica, sub presul ipocrit al empatiei de moment. Nu poti schimba nimic pana nu incepi sa te schimbi pe tine. Pana atunci lucrurile vor continua, abuzuri in cel mai bun caz (daca poate fi vorba de ceva bun in asa ceva) si moarte, mizerie si chinuri in cealalta situatie.

Foarte bine daca oamenii protesteaza. Este un drept si cred ca au si motive, pana la proba contrarie. Dar daca pentru o situatie similara, dar care nu are sustinere publica, din diverse motive, taci, intorci capul, nu te intereseaza, nu faci nimic...prietene.. esti doar un las nenorocit si un ipocrit. Si nu dau doi bani pe ipocrizia ta. Ar fi fost mai sincer sa spui: ,, ma intereseaza doar din cand in cand. M-a interesat doar atunci". Te-as respecta pt sinceritate bunule samaritean. Poate si pt ca nu ai transforma compasiunea in ruleta ruseasca, si ai spune clar ca nu toti, nu mereu, nu indiferent de situatie, vor beneficia de mila si revolta ta. As spune ca esti un om cu frica de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #357  
Vechi 01.03.2016, 08:08:21
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Intradevar, situatia copiilor aflati in grija statului astazi in Romania este precara (ca sa nu spun grava) , si aici statul roman poate si trebuie sa faca mult mai mult!

Insa asta nu inseamna ca autoritatile statului roman nu au procedat bine ca s-au interesat si de soarta copiilor familiei Bodnariu!
Si acestia sunt si cetateni romani, si deci statul roman trebuie sa se intereseze si de soarta lor!

Ba inca trebuiau actiuni si proteste mult mai ferme a autoritatilor statului roman fata de abuzurile comise de autoritatile norvegiene, si in cazul altor familii care au copii cu cetatenie romana!
Reply With Quote
  #358  
Vechi 01.03.2016, 09:38:22
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Sa vorbim putin despre ipocrizie, una uriasa, mizerabila si foarte acceptata. Peste 12000 de copii traiesc pe la noi in centre de plasament, multi victime ale unor abuzuri greu imaginabile: violati de parinti, batuti cu bestialitate, nemancati sau bolnavi,lista este lunga. Stiti ce programe concrete de ajutor are statul asta roman pt ei? Nu are. Stiti cate sanse de reintegrare primesc? Nu primesc. Multi o termina pe strazi sau prin canale. Nu va imaginati ca vor fi proteste pt ei, contra statului roman. Nu sunt. Nu i-am inclus pe cei abuzati in familii nenorocite, de care nu intereseaza pe nimeni si care nu sunt sprijiniti de nimeni. Toti acestia sunt mutilati psihic pe viata, putini isi mai revin. Proteste pt ei? Bai sunt aici, acasa, sub ochii nostrii, nu la sute de km distanta. Nu o sa vedeti. Exista o categorie si mai cumplita: cei cu dezabilitati. Acestia sunt ca si condamnati, in ce iad traiesc, prin nesimtirea statului si indiferenta semenilor. Din ianuarie 2010-septembrie 2015 stiti cate persoane cu dezabilitati au murit in astfel de centre? Aproximativ 4500. Pt ei nu exista delegatii parlamentare, nu aduc voturi. Pentru cati astfel de copii, in ultimii 25 de ani, ati vazut proteste? Asta ca sa nu fim ticalosi pana la capat. Nu i-am inclus pe copii strazii, despre care nu se stie cati sunt, ii gasi morti prin canale cu acu-n vena sau cu capu crapat. Stiti cum este lumea din canale? Nu vreti sa aflati ce se intimpla acolo. Sub ochii nostrii. Atrocitati inimaginabile. Stiti ce inseamna sa fii un baiat al strazii de 10-12 ani si sa te violeze mai multi intr-o singura noapte? Si nu doar intr-o singura zi. Stiti cum dorm unii prin locuri parasite? Cu sobolani pe ei. Stiti ca mananca din gunoaie chiar si alimente stricate sau cu urme de fecale pe ele? Proteste pt ei ? Nu. Stiti cum sunt unii batuti prin familii pana fug pe unde apuca? Cu paru sau cu lantu peste tot pana le ajunge fata carne vie.Stiti cum urla un copil mutilat pana apuca sa-i faca anestezie? Ati vazut vreodata un copil al strazii scos mort din canale? Stiti cum arata? Nu vreti sa aflati. Stiti cum se moare pe strazi de Sida? Nu vreti sa aflati? Stiti ce le fac proxenetii? Iadul e de preferat.

Acestea sunt realitati din jurul nostru, sub ochii nostrii. Si ei sunt romani si nu-i apara aproape nimeni.Pentru asa ceva, doar sunt si ei viitorul tarii acesteia, trebuia sa ne legam cu lanturi de Parlament. Cereti sa iasa lumea in strada pt ei si veti vedea adevarata fata a semenilor nostrii, sau a multora dintre ei. M-as bucura ca romanii din Norway sa-si recupereze copii, sunt ai lor. Cat despre cei de acasa....pentru ei nu se va schimba nimic in urmatoare perioada. Si stiti ce este mai trist,mai infiorator? Si ei stiu asta.
trist...FOARTE trist...
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #359  
Vechi 01.03.2016, 10:41:10
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Exista o solutie. Un fel de "ultima solutie". Veche de secole: sa moara si capra vecinului.
Sa nu se mai faca niciun fel de protest pro-Bodnariu, dom'le, asta e solutia, ce tot pui atatea intrebari?
Sa ne acceptam cu decenta si seninatate soarta si sa stam in banca noastra.
Pentru ca, si daca am incerca ceva, nu vom reusi. Si atunci de ce sa ne facem de ras?
Ati sintetizat foarte bine o anumita atitudine, am remarcat-o si eu. Din fericire, nu toti gandim asa.
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
Reply With Quote
  #360  
Vechi 01.03.2016, 11:16:05
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doamnelor si domnilor, de toate confesiunile, sa nu ne uitam doar in oglinda si sa ni-se faca rau de ce vedem, sa nu acoperim oglinda!

1.Cazul Bodnariu a beneficiat de sprijinul, lupta si lobby-ul comunitatii penticostale pentru ca..erau penticostali. Asa a inceput totul, dansii au luptat si lupta, s-au zbatut si se zbat, pentru ei. Nu din alte motive. Inainte de acest trist episod au mai fost situatii cu Barnevernet da nu a interesat pe nimeni, pt ca...fiecare ii iubeste, in principal, pe cei dragi lui. Exceptie cazul Nan, care au fost ceva adiacent si nu au generat miscari de strada decat ca o consecinta a cazului Bodnariu.Este ceva gresit in ce a facut comunitatea penticostala? Nu. Este normal sa-i apere si sa-i sustina. Motivul sustinerii este foarte simplu, daca vrem sa fim sinceri. In alte zeci, sute,mii de situatii, care implica copii de la noi nu intereseaza pe nimeni. Un cinic ar spune: ,,macar unii daca nu toti". Putem dormi linistiti si cu asta, in functie de gradul de atrofiere al constiintei. Este foarte bine daca ne intereseaza macar din cand in cand ceea ce, in mod normal, nu ne intereseaza niciodata.Este un inceput. Sunt convins ca dupa ce se va termina cazul Bodnariu, cu bine sper desi eu am dubii cu privire la cateva aspecte, acest ferment al dreptatii, acest catalizator al milei va genera proteste, macar de acelasi nivel, si pt nefericitii de la noi. Se vor duce lupte si pt ei, sa vedeti acolo lupta, nu cu un stat strain si cinic, ci cu al nostru, indiferent si sadic. Adversarul va fi foarte aproape,nu ceva neclar de la mii km distanta, ne vom privi in ochi unii pe altii. Veti vedea cat de mult dureaza mila si compasiunea noastra.

2.Acum m-as adresa credinciosilor ortodocsi. Oameni buni modul cum s-a procedat cu familia Nan a fost patetic. Intr-o tara majoritar ortodoxa, tinand cont de cata furie a starnit Barnevernet trebuiau manifestatii in toate orasele tariipentru ei. Au fost doar adiacente. In alta ordine de idei. Am remarcat, inainte de aceste evenimente, ca foarte multi ortodocsi ii considera pe penticostali sectanti. Cu subiect si predicat. Chiar pe acest forum. Ma adresez acelora dintre dvs care ii considerati sectanti in trecut dar care, in valtoarea acestor evenimente tragice, ati subscris la ideea de ,,crestini persecutati" prin Norvegia de catre o organizatie nazisto-ateist-malefica. Va rog ca dupa ce se termina totul sa-i considerati in continuare crestini. Adica sa nu transformati un cuvant minunat ,,crestin" in slogan ipocrit de moment. Daca nu doriti asta atunci cand ii mai sustineti, si ramaneti la vechea parere, sa spuneti clar, inclusiv la proteste: ,, Sectantilor Bodnariu li-se face o nedreptate!". Pt ca multi dintre dvs asta ii considera pe penticostali in mod constant. Sa fim sinceri unii cu altii si sa spunem exact ce gandim,nu doar cand ne apuca mila de moment. Pentru cei dintre dvs care nu ati subscris la sloganul,,crestini persecutati", care ii considerati sectanti da macar ati protestat/rugat fie doar dintr-o minima compasiune umana va felicit sincer pt ca sunteti sinceri.

Nu ezitati sa va spuneti parerea da sa incercam sa fim sinceri. Poate fi o stare de eliberare si un gest de credinta in Dumnezeu care vede tot si stie tot, dincolo de micile mizerii ale ipocriziei noastre zilnice.
Reply With Quote
Răspunde