Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.12.2008, 00:20:26
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit Exemplu de credinta

Citat din memorie:

"Daca in Sfanta Scriptura ar scrie ca Iona a inghitit pestele cel mare, si nu invers, eu as crede ca intr-adevar asa a fost."

Sf. Filaret, Mitropolit al Moscovei (tot din memorie, cred ca despre el e vorba)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.12.2008, 00:36:02
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai nu asta e estenta cuvantului credinta?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.12.2008, 10:32:38
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Scrabble, poate sa fie si acesta intelesul credintei. Cel ce crede cu adevarat, devine subiect al lucrarii dumnezeiesti. In aceste cazuri, minunile sunt pentru aceasta persoana ceva firesc, de vreme ce traieste mai presus de fire.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.12.2008, 19:36:48
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Si musulmanii dau dovada de astfel de fanatism. Asta nu e credinta. Credinta înseamna sa crezi în puterea miraculoasa a alui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.12.2008, 23:25:24
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Si musulmanii dau dovada de astfel de fanatism. Asta nu e credinta. Credinta înseamna sa crezi în puterea miraculoasa a alui Dumnezeu.

Si fara sa te indoiesti si sa cercetezi,ceea ce o facem mai toti din pacate.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.12.2008, 16:21:11
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Pai nu asta e estenta cuvantului credinta?
Scrabble, o credinta fara fapte este ca o credinta teoretica sinonima cu ideologia.Apostolul Pavel ne vorbeste despre credinta lucrtoare prin iubire. Sfintii si-au manifestat credinta prin faptele lor, intr-un mod practic.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.12.2008, 16:43:14
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai oameni buni, n-ati inteles ce-am vrut sa spun.

BogdanF2 a venit cu un citat. Am citit citatul si am constatat ca este un truism. Pentru cine nu stie, truism este atunci cand cineva enunta un adevar banal. Si atat, asta a fost postarea lui BogdanF2. Deci daca luam doar mesajul in sine, avem de aface cu ceva extrem de banal. Dar daca citim titlul topicului, "Exemplu de credinta", si coroboram cu mesajul tragem concluzia ca respectivul sfant merita scos in evidenta, cel putin in opinia lui BogdanF2, ca un mare exemplu de credinta din cauza citatului, drept pentru care a impartasit cu noi citatul, sa ne minunam alaturi de el.

Sunt sigur ca Sfantul Filaret are motivele lui pentru care este sfant, dar nu cred ca acel citat se regaseste printre ele, pentru ca este banal!

E ca si cum as spune ca daca in limba engleza la peste s-ar fi spus cow, acum as fi folosit cow cand as fi facut referire la peste. Sau cum as spune ca daca in Ion Liviu Rebreanu ar fi facut personajul principal de sex feminin, acum as fi recunoscut ca romanul se numeste Ioana. Pai nici n-as fi avut cum altfel, nu e evident?

Biblia a fost scrisa cum a fost scrisa si astazi ne-a parvenit asa cum ne-a parvenit. Acum crestinii o iau ca atare, in sensul ca exista un text original al Bibliei si pe langa el exista facaturi, scrieri necanonice, versiuni cu adaugiri, modificate etc. Deci Biblia e una singura. Si ce scrie acolo crestinii inteleg ca fiind cuvantul lui Dumnezeu. Daca alegi sa crezi in Dumnezeu, in Biblie, esti obligat sa-l iei pe Dumnezeu asa cum este, cu regulile si conditiile pe care le impune, cu cerintele pe care le cere de la tine ca suspus pentru ca tu sa te mantuiesti etc. Asa si Biblia, ori iti insusesti textul original, ori nu-ti mai insusesti adevarata Biblie deloc.

Ce vreau sa spun este ca sfantul respectiv nici n-ar fi avut de ales altceva decat sa creada in Biblie asa cum i-a parvenit lui, altminteri n-ar mai fi fost sfant. E cat se poate de evident.

Cu alte cuvinte, fie crezi, fie nu crezi. Un crestin care ar veni si ar spune ca de fapt in Biblie pestele cel mare l-a inghitit pe Iona s-ar face vinovat de modificarea textului original, n-ar mai fi adevarat crestin pentru ca n-ar mai recunoaste adevarata Biblie.

Biblia adevarata a fost scrisa, terminata, este gata, nu mai se poate intoarce nimeni inapoi in timp s-o modifice. Daca vrei sa fii crestin ortodox n-ai de ales, trebuie sa respecti Biblia crestin ortodoxa.

Sper ca am lamurit ce-am vrut sa spun.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.12.2008, 17:42:54
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Daca vrei sa fii crestin ortodox n-ai de ales, trebuie sa respecti Biblia crestin ortodoxa.
[COLOR=green]Adica totul luat asa de-a prostu', de-a chioru' - fara logica, fara judecata? Mi se pare absurd si umilitor pentru conditia umana...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.12.2008, 17:46:23
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Adica totul luat asa de-a prostu', de-a chioru' - fara logica, fara judecata? Mi se pare absurd si umilitor pentru conditia umana...[/COLOR]
Pacat, m-am chinuit atat de mult in mesajul trecut sa nu fiu iarasi inteles gresit.

Nu am spus ca Biblia trebuie interpretata literal, ci ca trebuie sa existe o Biblie originala, fata de care restul sunt facaturi, imitatii necanonice. Acum reciteste-mi mesajul precedent si o sa intelegi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.12.2008, 17:49:45
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Acum crestinii o iau ca atare, in sensul ca exista un text original al Bibliei si pe langa el exista facaturi, scrieri necanonice, versiuni cu adaugiri, modificate etc. Deci Biblia e una singura. Si ce scrie acolo crestinii inteleg ca fiind cuvantul lui Dumnezeu. Daca alegi sa crezi in Dumnezeu, in Biblie, esti obligat sa-l iei pe Dumnezeu asa cum este, cu regulile si conditiile pe care le impune, cu cerintele pe care le cere de la tine ca suspus pentru ca tu sa te mantuiesti etc. Asa si Biblia, ori iti insusesti textul original, ori nu-ti mai insusesti adevarata Biblie deloc.
Mi-e greu sa cred ca un paragraf intreg in imi explicam pozitia, tocmai pentru ca sa nu vina cineva sa posteze ce-ai postat tu, silverstar, ti-a scapat.

Fie n-ai citit ce-am scris, fie esti malitios.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Apelul la autoritate. "Batalia" CU (utilizand) Sfintii (ca arme... nu ca exemplu!). Eugen7 Dogmatica 1 02.11.2012 17:23:33
Exceptional -Exemplu de demnitate nationala,Biserica Ortodoxa Greaca alaturi de popor tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 4 19.11.2011 02:18:41
Pofta de viata.Exemplu tigerAvalo9 Generalitati 24 14.08.2011 09:57:26
Un exemplu? Un exemplu! Un exemplu.Un exemplu.... dobrin7m Stiri, actualitati, anunturi 6 05.01.2011 22:51:00
Un exemplu pentru noi lareine Resurse ortodoxe on-line 6 18.12.2009 10:15:52