Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1401  
Vechi 04.03.2011, 11:38:23
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Rugaciunea in limbi de care vorbea apostolul Pavel si a carei definitie am dat-o mai sus este prin Duhul Sfant. Am subliniat asta in postarea mea. Omul nu cunoaste limba in care se roaga. Biblia spune asta, nu eu.
Dar daca nu cunosti ce spui, inseamna ca nu tu te rogi! Nu vine de la tine! Nu vine din inima si din sufletul tau! Este ceva indus! Nu sti daca este rugaciune de lauda, de cerere, sau de multumire! Cu alte cuvinte nici nu sti daca este rugaciune, sau proorocie! Nu sti daca ai sau nu nevoie de talmaci! Duhul Sfant se roaga lui Dumnezeu, cu alte cuvinte Dumnezeu se roaga lui Dumnezeu - ceea ce este o aberatie!
Eu am inteles de la Doriana ca totusi mintea iti este la locul ei. De asemenea tu iti controlezi limba si vorba, si nu esti sub controlul duhului ca un robot.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
  #1402  
Vechi 04.03.2011, 11:42:47
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
De ce incurajam vorbirea in limbi?

1. Pentru ca este un dar al Duhului Sfant. Orice dar si orice roada a Duhului Sfant trebuiesc incurajate in viata credinciosului.
2. Pentru ca Apostolul Pavel a incurajat vorbirea in limbi: „Voiesc ca voi toți să grăiți în limbi!” spunea marele apostol.
3. Pentru ca, prin intermediul rugaciunii in limbi, credinciosul are parte de un extraordinar ajutor in ceea ce priveste zidirea lui, personala.
4. Pentru ca vorbirea in limbi (insotita de talmacirea limbilor) zideste sufleteste Biserica.
Inca astept un raspuns de la dvs.
Legat de filmulete si de o filmare considerata de dvs. autentica de vorbire in limbi
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
  #1403  
Vechi 04.03.2011, 12:35:43
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Dar daca nu cunosti ce spui, inseamna ca nu tu te rogi! Nu vine de la tine! Nu vine din inima si din sufletul tau! Este ceva indus! Nu sti daca este rugaciune de lauda, de cerere, sau de multumire! Cu alte cuvinte nici nu sti daca este rugaciune, sau proorocie! Nu sti daca ai sau nu nevoie de talmaci! Duhul Sfant se roaga lui Dumnezeu, cu alte cuvinte Dumnezeu se roaga lui Dumnezeu - ceea ce este o aberatie!
Eu am inteles de la Doriana ca totusi mintea iti este la locul ei. De asemenea tu iti controlezi limba si vorba, si nu esti sub controlul duhului ca un robot.

Pentru ca cel ce vorbeste intr-o limba straina nu vorbeste oamenilor, ci lui Dumnezeu; si nimeni nu-l intelege, fiindca el, in duh, graieste taine." 1 Corinteni 14: 2

Limba straina poate fi oricare limba pe care nu o inteleg. Si daca aud o insiruire de silabe, nu pot sa spun foarte exact ce aud. Ce fel de limba aud. Daca este vreun dialect african sau pur si simplu o limba pe care nu am mai auzit-o. Limba straina este straina de intelegerea mea.

Tainele graite sunt intre cel care graieste si Dumnezeu. Deci, nu este treaba mea si a nimanui altcuiva decat a lui Dumnezeu si a celui care graieste. In duh, adica nu in minte ...

Este adevarat ca sunt multe spectacole date in biserici de catre credinciosi. Dar, asta este din nou intre cel care batjocoreste si Dumnezeu. Nu este treaba mea si a nimanui altcuiva.

Eu cred ca ar fi mult mai simplu daca ne-am duce in fata Celui care a creat toate aceste lucruri si I-am cere Lui sa ne arate adevarul. Daca Domnul Isus ne-a trimis Dugul Sfant, cu toate darurile si roadele Lui, El este cel mai in masura sa ne dea si raspunsurile.

Desigur, aici apare o problema. De unde stiu ca ceea ce aflu este adevar sau inselare. Este simplu. Daca Il cunosti pe Dumnezeul caruia i te inchini, vei sti ... pur si simplu vei sti.

Exista o mare diferenta intre a sti despre cineva si a cunoaste pe cineva. Cand stiu pe cineva, cunosc despre existenta sa, ca traieste sau a murit sau alte zvonuri. Cand cunosc personal pe cineva, atunci cunosc toate detaliile legate de acea persoana - sau macar continui sa descopar - si stiu cine este si cata incredere pot avea in persoana respectiva.

Despre prima persoana doar citesc sau ascult povesti. Cu cealalta, imi petrec timp si stau de vorba.

La fel este si cu Dumnezeu. Putem vorbi despre El fara sa-L cunoastem. Sau, putem sa-L cunoastem cu adevarat, pe El, ca persoana si atunci stim care este adevarul. Cine umbla in fiecare zi cu Domnul, in lauda, in rugaciune, in citirea bibliei, in meditatii aspura a ceea ce Domnul ne spune si in aplicarea in viata de zi cu zi a invataurilor Sale, acela Il va cunoaste si Il va recunoaste. Si va sti care este adevarul ... Pentru ca Domnul il dezvaluie celui care il cauta cu toata inima.

Restul, sunt doar povesti si politici ...

Imi cer iertare Fiule Risipitor ... Nu am vrut sa fie o replica directa la cele spuse de tine. M-am legat de ele doar pentru context ...
  #1404  
Vechi 04.03.2011, 13:04:37
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Pentru ca cel ce vorbeste intr-o limba straina nu vorbeste oamenilor, ci lui Dumnezeu; si nimeni nu-l intelege, fiindca el, in duh, graieste taine." 1 Corinteni 14: 2
Limba straina poate fi oricare limba pe care nu o inteleg. Si daca aud o insiruire de silabe, nu pot sa spun foarte exact ce aud. Ce fel de limba aud. Daca este vreun dialect african sau pur si simplu o limba pe care nu am mai auzit-o. Limba straina este straina de intelegerea mea.
Tainele graite sunt intre cel care graieste si Dumnezeu. Deci, nu este treaba mea si a nimanui altcuiva decat a lui Dumnezeu si a celui care graieste. In duh, adica nu in minte ...
Daca poti explica te rog: "in Duh".
Eu am inteles: taine fata de altii, dar si taine fata de mine cel care le spun? Pai si atunci cum "ma zidesc"? Daca nu inteleg ce spun inseamna ca nici nu stiu ce spun, inseamna ca nu particip la ceea ce spun, si nici macar nu este treaba mea asa cum spui, ci este strict intre Duhul Sfant(care pentru mine este tot Dumnezeu) si Dumnezeu, si atunci care este implicatia mea? Ce rol am eu in discutia lui Dumnezeu cu Dumnezeu?
Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Desigur, aici apare o problema. De unde stiu ca ceea ce aflu este adevar sau inselare. Este simplu. Daca Il cunosti pe Dumnezeul caruia i te inchini, vei sti ... pur si simplu vei sti.
Pai vezi, aici intervine problema mea: asa cum l-am cunoscut eu pe Dumnezeu stiu ca nu face nimic lipsit de sens. Ori sa vorbeasca Dumnezeu cu Dumnezeu iar eu daca nu particip constient (fie si pe post numai de ascultator) nu am nici un rost in discutie. Iar aceasta conceptie a mea imi este confirmata de multitudinea de oameni Sfinti care au ajuns sa vorbeasca la modul CONSTIENT cu Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Exista o mare diferenta intre a sti despre cineva si a cunoaste pe cineva. Cand stiu pe cineva, cunosc despre existenta sa, ca traieste sau a murit sau alte zvonuri. Cand cunosc personal pe cineva, atunci cunosc toate detaliile legate de acea persoana - sau macar continui sa descopar - si stiu cine este si cata incredere pot avea in persoana respectiva.
Despre prima persoana doar citesc sau ascult povesti. Cu cealalta, imi petrec timp si stau de vorba.
La fel este si cu Dumnezeu. Putem vorbi despre El fara sa-L cunoastem. Sau, putem sa-L cunoastem cu adevarat, pe El, ca persoana si atunci stim care este adevarul. Cine umbla in fiecare zi cu Domnul, in lauda, in rugaciune, in citirea bibliei, in meditatii aspura a ceea ce Domnul ne spune si in aplicarea in viata de zi cu zi a invataurilor Sale, acela Il va cunoaste si Il va recunoaste. Si va sti care este adevarul ... Pentru ca Domnul il dezvaluie celui care il cauta cu toata inima.
Perfect de acord cu aceasta! Asta a fost parcursul vietii mele! Il stiam pe Dumnezeu de la parinti, iar mai tarziu L-am cunoscut personal printr-o intamplare anume. Mai tarziu L-am regasit doar la cei care erau numiti Sfinti de catre biserica ortodoxa, urmarind si ce spun altii despre el. Acum sunt incredintat ca Cel pe care L-am cunoscut este Insusi Dumnezeu.
Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Imi cer iertare Fiule Risipitor ... Nu am vrut sa fie o replica directa la cele spuse de tine. M-am legat de ele doar pentru context ...
Nu este nici o suparare (daca ma supar ca mi se raspunde atunci n-am ce cauta pe forum), si sunt bucuros sa mi se raspunda cand pun intrebari.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
  #1405  
Vechi 04.03.2011, 13:16:30
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Iertati-ma, nu intelesesem ca asteptati un raspuns ci ca doar mi-ati trimis filmuletele sa le vad si eu. Ce va pot spune:
1. Sunt lucruri pe care nu le inteleg
In clipurile trimise de dumneavoastra si in alte clipuri de pe youtube sunt unele manifestari pe care nu le inteleg.
Intr-un clip postat de domnul Horatiu.miron o femeie isi roteste capul si parul facand miscari necontrolate. Nu inteleg de ce.
Probabil ei sustin ca sunt manati de Duhul Sfant dar, credeti-ma, nu inteleg de ce Duhul Sfant s-ar manifesta astfel.
2. In unele clipuri observ manifestari demonice
In alt clip unii sunt trantiti la pamant de o forta.
Am vazut astfel de manifestari atunci cand m-am rugat pentru demonizati.
Puterea celui rau ii tranteste la pamant si ei se manifesta urat.
In Bisericile Penticostale se fac rugaciuni pentru oameni posedati de demoni.
3. Lucrarea Duhului Sfant pe care o incurajez
Lucrarea Duhului Sfant pe care am experimentat-o si pentru care pledez eu este una in care o vedem pe paginile Sfintelor Scripturi. Cred ca Lucrarea Duhului Sfant care a fost experimentat-a in Biserica Primara poate fi traita astazi de credinciosi. Nimic nu s-a schimbat. Duhul Sfant este acelasi, El poate produce roada Sa in vietile noastre, El ne poate darui darurile Sale asa cum voieste.

Daca discutam despre darul vorbirii in limbi asa cum am mai spus el se poate manifesta in particular cand te rogi si in public atunci cand este insotit de darul talmacirii limbilor.

Cand ma rog in limbi pot sa o fac in soapta, daca doresc, sau sa strig in gura mare. Este o cooperare intre Duhul Sfant si om.
Evit strigaturile. Nu mi-am rotit niciodata capul precum femeia din clipul cu pricina. (De fapt sunt si cam chel si nu as produce nici un efect ). Nu am alergat prin Biserica de nebun. Nimic zbanghiu, înțelegeți?

Este adevarat ca atunci cand Duhul Sfant lucreaza intr-un om fizionomia lui se schimba, devine stralucitoare, este adevarat ca suntem afectati in fiecare nivel: duhul, sufletul si trupul nostru. Este Dumnezeu care a venit in viata ta.
Dar cand un om este luat in stapanire de Dumnezeu, el nu se manifeste ca unul pe care-l ia dracul in stapanire.
Diferentele sunt clare.
4. Clipuri cu manifestari reale ale Duhului Sfant
Mi s-au mai cerut de cateva persoane. Oameni buni, eu nu stau pe youtube sa clasific falsul de original. Nici nu stiu daca as putea-o face. As putea fi si subiectiv.

Dumneavoastra credeti ca sunt calugari sfinti care in timpul rugaciunii lor intra in extaz? Imi puteti da un clip video cu o astfel de manifestare originala? Sau cu o vindecare miraculoasa in Biserica Ortodoxa? Sau cu cineva care a atins moastele cuiva si s-a videcat sau a inviat?

De ce va pun intrebarile acestea?
Pentru ca ma enervez cand lumea nu intelege ca din trairea cu Dumnezeu veritabila nu se face show.
Trairea cu Dumnezeu NU se filmeaza demonstrativ. Noi traim prin credinta. Punct.
Nu putem spune: daca voi vedea pe youtube lumina sfanta de la Ierusalim, voi crede. Nici nu se poate lua in discutie.

Citim Biblia, ne rugam, cautam sa-L descoperim pe Dumnezeu, sa traim o viata sfanta, Duhul Sfant vine in viata noastra si experimentam personal roada si darurile lui. Apoi vom sti cum este. Si nu vom putea explica...:).
Cum ai explica cuiva gustul unei piersici daca el nu a gustat in viata lui?
  #1406  
Vechi 04.03.2011, 13:26:36
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Lucrarea Duhului Sfant pe care am experimentat-o si pentru care pledez eu este una in care o vedem pe paginile Sfintelor Scripturi. Cred ca Lucrarea Duhului Sfant care a fost experimentat-a in Biserica Primara poate fi traita astazi de credinciosi. Nimic nu s-a schimbat. Duhul Sfant este acelasi, El poate produce roada Sa in vietile noastre, El ne poate darui darurile Sale asa cum voieste.

Daca discutam despre darul vorbirii in limbi asa cum am mai spus el se poate manifesta in particular cand te rogi si in public atunci cand este insotit de darul talmacirii limbilor.

Pai in Sfanta Scriptura a fost facuta publica si a avut cu totul o alta dimensiune fata de ce vorbiti dvs.

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Cand ma rog in limbi pot sa o fac in soapta, daca doresc, sau sa strig in gura mare. Este o cooperare intre Duhul Sfant si om.
Pai ce rost are sa ma rog in soapta si in limbi?

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
4. Clipuri cu manifestari reale ale Duhului Sfant
Mi s-au mai cerut de cateva persoane. Oameni buni, eu nu stau pe youtube sa clasific falsul de original. Nici nu stiu daca as putea-o face. As putea fi si subiectiv.
Tinand cont ca dvs. afirmati ca sunteti familiar cu aceste manifestari, ma gandeam ca detineti si un astfel de filmulet, unul personal.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
  #1407  
Vechi 04.03.2011, 14:19:58
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Pai in Sfanta Scriptura a fost facuta publica si a avut cu totul o alta dimensiune fata de ce vorbiti dvs.
In Sfanta Scriptura a fost facuta publica in Biserica atunci cand a existat un talmacitor. Pavel a spus ca, in cazurile in care nu exista un talmacitor sa nu vorbeasca cu voce tare ci in asa fel incat sa auda doar el si Dumnezeu.

Iar dacă nu e tălmăcitor, să tacă în biserică și să-și grăiască numai lui și lui Dumnezeu. 1 Corinteni 14:28

Apostolul Pavel marturisea ca: "Eu vorbesc în limbi mai mult decât voi toți".
Dar in Biserica voia sa vorbeasca in asa fel incat sa fie inteles.

Daca Pavel vorbea in limbi mai mult decat orice vorbitor in limbi.
Daca Pavel evita sa vorbeasca in limbi in Biserica. (fara traducere)
Se pune intrebarea: unde vorbea in limbi? Fiindca vorbea in limbi mai mult decat ei toti.
Este un singur raspuns rezonabil: acasa, in rugaciunea privata, nu in cea publica
Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Pai ce rost are sa ma rog in soapta si in limbi?
Acelasi rost al rugaciunii obisnuite.
Rugaciunea in limbi amplifica puterea unei rugaciuni obisnuite in limba ta.
Pentru ca este Duhul Sfant cel care te ajuta in rugaciune.

Last edited by Iosif77; 04.03.2011 at 14:29:22.
  #1408  
Vechi 04.03.2011, 14:26:30
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
In Sfanta Scriptura a fost facuta publica in Biserica atunci cand a existat un talmacitor. Pavel a spus ca, in cazurile in care nu exista un talmacitor sa nu vorbeasca cu voce tare ci in asa fel incat sa auda doar el si Dumnezeu.

Iar dacă nu e tălmăcitor, să tacă în biserică și să-și grăiască numai lui și lui Dumnezeu. 1 Corinteni 14:28 .
Au venit straini, de exemplu un irlandez la Parintele Profirie si fara translator, care a fost invitat sa astepte afara s-au inteles perfect, irlandezul intelegandu-se perfect cu parintele, desi acesta din urma stia foarte putina carte.

Dar Pavel cand a vorbit, fiecare a inteles in limba lui.
Astazi, daca vine un francez, german, belgian si chinez... pricepe fiecare in limba lui?
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
  #1409  
Vechi 04.03.2011, 14:37:58
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Duhul Sfant se roaga lui Dumnezeu, cu alte cuvinte Dumnezeu se roaga lui Dumnezeu - ceea ce este o aberatie!
Nu este o aberatie dragul meu frate.

Daca Domnul Isus (care este Dumnezeu) se putea ruga lui Dumnezeu de ce crezi ca Duhul Sfant (care este Dumnezeu) nu se poate ruga lui Dumnezeu?
  #1410  
Vechi 04.03.2011, 14:39:42
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Nu este o aberatie dragul meu frate.

Daca Domnul Isus (care este Dumnezeu) se putea ruga lui Dumnezeu de ce crezi ca Duhul Sfant (care este Dumnezeu) nu se poate ruga lui Dumnezeu?
Pai Iisus Hristoss -OmuL s-a rugat.
Toate aceste rugaciuni au avut un scop.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10