Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1481  
Vechi 06.03.2011, 23:19:45
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul

Sunt atatia si atatia ortodocsi care pacatuiesc, ii vezi prin ziare si la TV, dar tu te superi pe penticostalii care beau sau au curvit pe cand erau ortodocsi?
Eu stiu ca sunt si ortodocsi, nu am spus ca suntem "pocaiti"...dar sa-i spui unei curve si unei criminale ca e pocaita, mi se pare CHIAR PENIBIL!
Cazul "proorocului" curvar, e adevarat...sus e D-zeu daca mint! si nu am nici un interes...

PS. Cazul cu NP care a vrut sa de-a in judeacat pe frate-su ca a renovat casa parinteasca fara stirea ei in urma sfatului primit de la un prooroc, ti l-am spus? - ca sa vezi ce prooroci are Domnul in zilele de azi!
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #1482  
Vechi 06.03.2011, 23:29:58
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Eu stiu ca sunt si ortodocsi, nu am spus ca suntem "pocaiti"...dar sa-i spui unei curve si unei criminale ca e pocaita, mi se pare CHIAR PENIBIL!
Femeia care L-a spalat pe picioare pe Iisus a fost mare curva. Iar Saul [Pavel] un mare criminal. Crezi ca Dumnezeu a fost penibil cand i-a iertat?

Geony, pacatul si necazul nu aleg. Doamne fereste, ni se poate intampla si noua sa pacatuim. Si vom dori sa fim iertati. Domnul spune ca ni se va masura cu masura cu care masuram. De aceea e bine sa masuram cu darnicie.

"Cazuri" de astea iti pot povesti si eu cu gramada; si ortodoxe si penticostale. Dar la ce mi-ar folosi afara de a-mi manji sufletul cu pacatele altora? Oare nu as avea altceva mai bun de facut? Nu-i mai bine sa ma ingrijesc de sufletul meu sa-i asigur un loc langa Hristos in cer? Si asa viata e scurta si timpul trece, asa ca nu prea avem timp de contorizat pacatele altora; nici atat sa-i vorbesc de rau la fiecare colt de...forum.

Sa ai o noapte binecuvantata!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #1483  
Vechi 06.03.2011, 23:47:34
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Femeia care L-a spalat pe picioare pe Iisus a fost mare curva. Iar Saul [Pavel] un mare criminal. Crezi ca Dumnezeu a fost penibil cand i-a iertat?

Sa ai o noapte binecuvantata!

Dorina , ce a facut curva care L-a spalat pe Iisus pe picioare nu se poate compara cu curva care si-a lasat barbatul ca sa se marite cu altul... curva de pe vremea lui Iisus a fost iertata (sunt cuvintele consemnate: mult a iubit, mult i s-a iertat) si nu "s-a batut in piept" cu asta...dar curva penti. de care am spus, se crede (impreuna cu barbatul ei ) cea mai pocaita...

Odata l-am auzit pe sotul ei cum isi batea joc de moldoveni facandu-i vrajitori si pupatori de morti (facea aluzie la cultul moastelor) , si pedeapsa lui D-zeu peste ei ... au scos bani din banca, iar acum banca vine si ia casa de pe ei...nu mi-e mila de ei, mi-e mila de cei 3 copiii ai lor (minori), si ei rad ca prostii...

Sunt niste realitati ! si prin ceea ce vreau eu sa spun este ca, nu trebuie sa razi de BO, ca te bate D-zeu!
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #1484  
Vechi 07.03.2011, 09:32:29
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ti-am aratat ca scrie clar ca e vorba de o limba straina vorbita la alte popoare, nu nemaiauzita. E si culmea, din atatea mii de limbi si dialecte, sa se vorbeasca in limbi necunoscute. Iata pasajul:
""10.Sunt așa de multe feluri de limbi în lume, dar nici una din ele nu este fără înțelesul ei."
Sper ca e clar ca aici vorbeste doar de limbile cunoscute. Si niciunde nu spune de vreo limba necunoscuta.
Sunt de acord cu ceea scrii in aceasta postare.
Limbile sunt cunoscute de alti oameni sau de Dumnezeu.

Dar tu contrezici ceva ce eu NU am spus

Citeste, te rog, ce am afirmat:
Cel care vorbeste in limbi nu cunoaste limba pe care o vorbeste.

Inca o data te rog: concentreaza-te la ceea ce scriu.
Nu contrazice doar de dragul contrazicerii. O face Geony cu succes. Nu-l seconda!
  #1485  
Vechi 07.03.2011, 10:56:41
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Citeste, te rog, ce am afirmat:
Cel care vorbeste in limbi nu cunoaste limba pe care o vorbeste.

Inca o data te rog: concentreaza-te la ceea ce scriu.
Nu contrazice doar de dragul contrazicerii. O face Geony cu succes. Nu-l seconda!
E logic ca cel care vorbeste intr-o limba straina nu cunoaste limba pe care o vorbeste, din moment ce nu a invatat-o. Daca un evreu crestinat vorbea in chineza normal ca nu cunostea limba respectiva. Asta si inseamna vorbirea in limbi, vorbirea intr-o limba straina, ep care nu o cunosti. Ca daca o cunosti inseamna ca nu e nimic extraordinar.

La asta se refera pasajul.
  #1486  
Vechi 07.03.2011, 11:01:22
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Acum, am si eu o intrebare pentru tine: de ce penticostalii? De ce esti atat de pasionat de ei? De ce nu adventistii, baptistii, martorii, catolicii, CDE? Cine ti-a furat butelia?
Desi intrebarea era pentru Geony, raspund si eu. Eu am scris si despre ceilalti, pentru ca vreau ca si penticostalii sa se mantuiasca sis a nu fie pacaliti de tot felul de idei americane. La cultul penticostal e o problema mai mare, pentru ca celelelate culte nu practica ceva ce semana cu posedarea. De aceea mai mare mila trebuie sa avem fata de penticostali fata de alte culte care au doar filozofie.
  #1487  
Vechi 07.03.2011, 11:32:40
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu am scris si despre ceilalti, pentru ca vreau ca si penticostalii sa se mantuiasca...
Este o nazuinta nobila. Dumnezeu v-o va rasplati.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
si sa nu fie pacaliti de tot felul de idei americane.
Fiti sigur ca, in ceea ce priveste credinta, nu dam doi bani nici pe „ideile bizantine” nici pe „ideile americane” care nu au legatura cu invatatura apostolica.
  #1488  
Vechi 07.03.2011, 11:36:23
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
vreau ca si penticostalii sa se mantuiasca sis a nu fie pacaliti de tot felul de idei americane.
Ar fi frumos sa fie asa...ca toti care se iau de noi ca o faca din dragoste crestineasca. Nu stiu de tine, nu prea ti-am urmarit postarile, dar la Gionel e altceva. Adica, atunci cand iti pasa de niste oameni si vrei sa-i mantuiesti nu le spui intruna ca sunt satane, criminali, curvari, etc. Chiar daca ii spui o data, trebuie mai intai sa fie adevarat, iar mai apoi ii oferi o solutie; si sa se vada ca e o solutie mai buna.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #1489  
Vechi 07.03.2011, 17:39:48
alex_sandu alex_sandu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2011
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Credeti ca "vorbirea in limbi" la penticostali este intr-adevar daruita de Duhul Sfant? Este ea de la Dumnezeu sau de la diavol?...
prima data cand am intrat intro biserica penticostala mam speriat pe urma am cercetat mai mult credinta lor si am ajuns la concluzia ca este o adevarata credinta si noi ortodocsi si catolici santem la pamant cu credinta sa nu credeti ca sant penticostal pt ca cred in iei.SA stiti ca si vorbirea in limbi si botezul cu DUHUL SFANT sant adevarate
  #1490  
Vechi 07.03.2011, 17:51:46
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Daca am ceva cu penti. am pentru ca:
o curva au trecut la penti.
un prooroc penticostal cu 2 copii , umbla cu una ce are 3 copii
una s-a despartit de barbat si si-a luat un vaduv,
am intalnit caz de penti care bea pe ascuns,
am o cunostinta care a pus la indemana sotului o sticla cu otrava si asta gandind ca este vin a baut si apoi a murit; ea a trecut la penti.

Vorbesc despre penti...
Gionelee...

Daca ne-am fi apucat noi sa scriem despre ortodocsii betivi, curvari si criminali, tu te-ai fi vaitat pe aici vreo doua saptamani:
„ - Vai, , ce rai e np-eii estia! Nu va spusei io? ”
Daca ai vazut ca noi nu umblam cu astfel mizerii, le-ai adus tu si le-ai pus plocon pe masa. Si inca in plin post.

Una prostioara daca mai zici despre penticostali, scot de la catastif vreo 15 video cu betivi si curvari. Ortodocsi. Dar nu mireni din gloata. Direct preoti. Si nu din America. De-ai nostri, romanasi, . Filmati direct in altar. In altarul Bisericii, adica.
Al Biserici Ortodoxe Romane, ca sa fiu mai precis.

Vezi, vezi, !
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10