Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 16.03.2010, 13:08:48
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

multumesc pentru sfat, unknown. am sa tin cont de el.
despre preoti... hmmm.... in acelasi timp, am incredere in ei, dar si nu, pentru ca nu toti sunt ceea ce pari.
nu mai am incredere in orice preot. am vazut atatea cazuri la tv (cand ma mai uitam, pentru ca de ceva timp am renuntat la tv; ma uit foarte rar, diminea de ex. cand mananc si ma pregatesc sa plec sau daca e vreun film bun, dar foarte rar asta) cu preotii care aveau relatii cu barbati :| (nu ca as avea ceva cu gay-ii, nu am nimic cu nimeni, dar totusi). un preot sa faca asa ceva cand se presupune ca ar trebui sa avem incredere in ei, sa le cerem sfaturile sau sa ne spovedim la ei? si ei sa faca asa ceva din cine stie ce motive? O_O
mi s-a facut rau cand am auzit prima data si am vazut la televizor. am pus-o pe mama sa ma ciupeasca ca sa vad daca cumva inca mai dorm (ca sunt adormita si pana ma trezesc ca lumea imi ia cel putin o juma de ora). am zis ca nu-i adevarat :|
dar, evident... sunt si preoti cu credinta adevarata in Dumnezeu si care vor sa ajute oameni, dar acest tip de preoti sunt foarte rari...
in ziua de azi, dupa parerea mea, nu mai stii in care preot sa ai incredere si-n care nu, pentru ca nu stii ce ascunde dincolo de aparente ^__^

dar, am discutat si cu un preot despre cazul meu si mi-a dat sfat. si o sa tin cont de el, dar nu in totalitate, pentru ca nu vreau sa renunt la el doar pentru ca e adventist.
cat despre cartea recomandata, nu am auzit de ea. o sa o caut si o sa o citesc.
multumesc.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 16.03.2010, 15:12:39
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angel4ver Vezi mesajul
sunt si preoti cu credinta adevarata in Dumnezeu si care vor sa ajute oameni, dar acest tip de preoti sunt foarte rari...
cazurile astea de preoti care au caderi foarte grave sunt mediatizate obsesiv de media asa ca lumea are senzatia ca sunt o groaza cand ele sunt de fapt cateva intamplari nefericite(nefericite e putin spus...)..oricum sunt de acord ca e greu sa gasesti un duhovnic bun dar trebuie sa continui sa cauti..Dumnezeu ti-l va scoate in cale..si atunci cand il vei intalni vei stii ca el este cel pe care trebuia sa il intalnesti
Reply With Quote
  #43  
Vechi 25.03.2010, 16:37:09
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

nu stiam exact unde sa postez si din ce-am citit pe aici, nu am gasit un raspuns concret, dar sa incerc.
uhm... din cate stiu eu, doar ortodoxi si catolici sarbatoresc Invierea Domnului (adica, ma rog, Pastele). de ce celelalte religii nu sarbatoresc Pastele?
si as vrea sa stiu si parerile celor care sunt adventisti.
de ce nu sarbatoriti Pastele?
multumesc.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 25.03.2010, 18:37:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angel4ver Vezi mesajul
nu stiam exact unde sa postez si din ce-am citit pe aici, nu am gasit un raspuns concret, dar sa incerc.
uhm... din cate stiu eu, doar ortodoxi si catolici sarbatoresc Invierea Domnului (adica, ma rog, Pastele). de ce celelalte religii nu sarbatoresc Pastele?
si as vrea sa stiu si parerile celor care sunt adventisti.
de ce nu sarbatoriti Pastele?
multumesc.
Pentru ca e o sarbatoare majora care defineste biserica traditionala iar ei se definesc in opozitie cu aceasta deci trebuie sa faca lucrurile oarecum pe dos..

De aceea intr-o perioada refuzau sa-si spuna "biserica" iar casele lor de adunare se numeau "case de rugaciune" sau alte denumiri din astea "originale", refuzau crucea, se oripilau cand auzeau de Paste, Craciun, etc.

Au observat insa pana la urma ca marketingul bazat pe o astfel de opozitie intr-o tara ortodoxa nu prea functioneaza la parametrii scontati asa ca de la o vreme au inceput sa-si zica "biserica", iar la casele lor de adunare biserici, sa puna crucea pe Biblie sau chiar in salile de adunare.

La adventisti este de exemplu plasata discret langa un simbol al unei carti care se vrea Biblia (sau poate fi la fel de bine o carte de Ellen White, nu?).

Mai nou chiar au inceput sa arate oarecare consideratie fata de Paste/Craciun, adventistii chiar organizasera intr-un an pe undeva de Paste un fel de expozitie religioasa - asta ca sa vada si ortodoxul care nu da pe la biserica dar nici nu se boteaza la ei ca sunt si ei totusi un fel de crestini.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 25.03.2010, 18:55:03
Gabriela4ever Gabriela4ever is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.03.2010
Locație: Canada
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Thumbs up Părerea mea....

Dragă Angel,
Sunt abonată de ceva vreme la newsletter-ul Crestin Ortodox și nu am activat până azi. Am mai citit mesaje din când în când, ale utilizatorilor și unele mi s-au părut ok, altele m-au uimit sau chiar m-au șocat, deși nu mai sunt chiar adolescentă. De exemplu unul (creștin ortodox de frunte desigur) spunea într-un mesaj că bine i s-a făcut lui Ceaușescu că a fost executat, ba chiar trebuia executat de 10 ori....Un bun "creștin", desigur....
Am citit și o parte din mesajele prin care unii amabili au încercat să răspundă la problema care te frământă. Încerc și eu. Sunt mai multe aspecte, le numerotez și le analizez separat:
1. Eu nu aș confunda credința cu religia. Dacă e să mă întrebi pe mine, aleg credința în Dumnezeu, care este unic, oricare ar fi modul în care el este adorat de oameni (deci religia). Un om credincios este bun, drept, nu minte, nu nedreptățește pe nimeni, împarte casa, haina sau mâncarea lui cu un necăjit, ajută un bătrân, un bolnav....merge cam pe exemplul lui Iisus Hristos. Adică chiar face ceea ce a făcut Iisus Hristos, nu este doar demagog (vorbe goale, fără fapte). Și nu contează dacă formal este ortodox, adventist, evanghelist, evreu etc....Mă rog, evreii nu cred in Iisus Hristos....Am și eu încă destule întrebări ca de exemplu, dacă există un singur Dumnezeu, de ce există atâtea religii și credințe?
Și eu sunt creștin ortodoxă, dar o bunică și o mătușă de a mea au fost adventiste, când eram mică mergeam la adunare, iar bunica mi-a citit foarte mult din biblie...Dacă ar fi fost ortodoxă, nu mi-ar fi citit, pentru că la ortodocși nu se pune deloc accent pe citirea bibliei...Așa că eu consider că am fost norocoasă...Bunica mea nu a mai frecventat adunarea în ultimii ani și a fost îngropată tot cu preot ortodox...Deci diferența și ruptura dintre cele două credințe nu este chiar așa de mare...
Eu nu mi-am făcut cruce până pe la 15 ani cred, nici nu m-am închinat la icoane sau spre răsărit, dar nu cred că Dumnezeu m-a iubit mai puțin în perioada aceea....
De altfel, chiar în Biblie, Noul Testament, Iisus Hristos a dat destule exemple că toți suntem frați și egali în fața Lui Dumnezeu, și că numai faptele noastre ne diferențiază în buni sau răi...
Oricât ar susține ortodoxia că este "dreapta credință", eu ca om rațional am unele rețineri atât timp cât există atâtea religii în lume și chiar atâtea variante de creștinism....și mai ales că nu prea observ în jurul meu creștin ortodocși model. Oricum, nici o religie nu a reușit să dovedească existența Lui Dumnezeu, pe care știința o neagă în general. Nimeni nu a dat mâna cu El și nici nu are autograf....Ideea este că existența Lui Dumnezeu o simți sau nu. Eu cred că mulți dintre credincioșii formali nu o simt, dar țin teorii...
2. Cred că ești o fată deșteaptă, credincioasă și sinceră, care își pune în mod serios întrebări despre ce e bine și ce e rău și asta este foarte bine. Și mai bine este că până la urmă faci cum simți...
3. Faptul că sunteți amândoi foarte tineri poate însemna și că nu v-a venit încă sorocul de căsătorie și poate e doar o prietenie și nu marea dragoste a vieții voastre. Nu e obligatoriu că veți rămâne împreună, nu te mai frământa atât. Timpul va decide, tu trebuie să fii înțeleaptă și să faci ceea ce simți în funcție de cum evoluează lucrurile în cauză. Să te rogi la Dumnezeu să te lumineze, este opțiunea cea mai bună.
4. Dacă veți rămâne împreună și viața va decide că sunteți jumătățile aceluiași întreg, problema religiilor diferite va fi foar o formalitate, dacă vă veți iubi și veți fi înțelepți, le veți rezolva pe toate, respectându-vă reciproc obiceiurile și credințele....Eu nu știu cine este atât de deștept să dețină adevărul absolut...eu nu cunosc! Poate în privința religiilor, amândoi vă înșelați, de aceea trebuie să fiți moderați. Nu știu dacă tu ai fost vreodată la adunare....să știi că nu e nici un păcat dacă te duci să vezi cum este, este interesant!
Eu nu m-aș bate cu pumnul în piept niciodată că religia mea este singura adevărată. Nici nu aș încerca să-i convertesc pe alții, pentru că de aceea ne-a dat Dumnezeu liberul arbitru...ca să alegem!!! Cred că bătălia între religii este de fapt a mai-marilor acelor religii, care au nevoie de mușterii...Ce s-ar face preotul fără credincioși la slujbă, ce s-ar face predicatorul fără oameni la adunare???
În orice caz, cred că Biblia trebuie să ne fie cartea de căpătâi, de acolo să ne luăm modelele....iar noi ortodocșii și din viețile sfinților (adventiștii nu cred în sfinți de exemplu).
5. Cred că ai văzut și tu destule exemple de credincioși formali, care se duc la biserică mereu, țin posturile, dar nu observi la ei nici o faptă bună...Ba mai mult, îi bârfesc și judecă pe alții, invidiază, urăsc...Eu una nu mă dau în vânt după genul ăsta, eu prefer omul cu fapte bune, căruia să-i poți bate la ușă oricând când ai nevoie și să nu-ți spună: "nu pot să te ajut frate, trebuie să mă duc la biserică"...
Părerea mea este să fii foarte atentă în jurul tău, să observi tot ce este bun sau rău la unii sau la alții și să nu condamni o faptă bună doar pentru că n-a fost opera unui ortodox sau să lauzi o faptă nevrednică, doar pentru că a făcut-o un ortodox sau un preot eventual...Cât despre preoți, este foarte important să-ți alegi un duhovnic bun, eu aș prefera unul mai în vârstă, dar nu senil....Acela îți poate fi și îndrumător spiritual general...Și pentru că ești o fată deșteaptă și cauti răspunsuri, eu cred că în toate este bine să te bazezi pe simțurile tale, cu speranța că ele îți sunt călăuzite de Dumnezeu, Cel Unic....

Last edited by Gabriela4ever; 25.03.2010 at 19:00:23.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 25.03.2010, 19:27:40
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

alin, multumesc pentru raspuns :)
gabriela, iti multumesc din suflet pentru parere si sfaturile date. sunt inca in cautarea unuui duhovnic, dar ca sa-l gasesc trebuie sa merg la mai multe biserici, nu?
nu ne gandim acum la casatorie, dar pur si simplu... nu vreau sa fie religia motiv de despartire. si in ciuda parerilor contra si cei care nu vad bine relatia asta, eu sper sa reziste. cat va vrea Dumnezeu. cat imi este dat.
oricum, iti multumesc pentru ce ai spus!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 25.03.2010, 20:05:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu te grabi sa-i multumesti gabrielei, este exact genul de persoana de care trebuie sa te feresti.

Un mesaj plin de umanitate si indemne bune la prima vedere dar de fapt ce se ascunde in spatele lui?

1. Convingerea ca indiferent ce faci Dumnezeu te iubeste la fel, si indiferent ce faci si in ce crezi toti suntem la fel in fatza lui, deci fa ce vrei crezi ce vrei, tot aia.

2. Daca bunica ei a fost la adventisti si pe urma a renuntat, totusi nu este adventismul asa rau, mai ales ca ii citea din Biblie lucruri care fara doar si poate pentru ea sunt povesti acum.

3. Ma rog, evreii nu cred in Iisus Hristos, dar ce conteaza? Important e sa crezi in fapta buna.

4. Pentru ca sunt atatea religii si atatea variante de crestinism si e prea greu sa-si bata capul sa inteleaga de ce si cum, cel mai bine e sa fii agnostic, adica sa nu crezi in nici una de fapt.
E mai comod sa judeci pe cei din jur decat sa cauti adevarul.

5. Nici o religie nu a reusit sa dovedeasca existenta lui Dumnezeu, nici Maria Sa Stiinta. Recunoastem cu usurinta placa ateului pentru care intruparea lui Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu este fara doar si poate un mit.

6. Cel mai bine fa ce-ti vine ca sigur asa e cel mai bine. Nu gandi prea mult (nici eu nu o fac) ca oricum esti destepta, si sincera si frumoasa, gandirea pusa la lucru e un balast inutil.

7. Problema religiilor este o formaliate pentru Gabriela pentru ca toate religiile sunt dupa ea o formalitate, o suma de superstitii nedemonstrate si nici Maria Sa Stiinta nu e de acord cu una din ele deci..

8. Sa te rogi la Dumnezeu sa te lumineze? Pai parca Dumnezeu era o variabila incerta. Nimeni nu l-a vazut, nu stie cum arata nu se stie daca da doi bani pe viata ta sau ceea ce-ti doresti tu. Deci..?

9. Fiti amandoi formali in ceea ce credeti si asa nu o sa va deranjeze ceea ce crede celalalt.
Eticheta cere sa accepti cu zambetul pe buze orice enormitate vine din partea celuilalt vizavi de crezul tau.
Ea nu cunoaste adevarul, de ce altcineva l-ar cunoaste? In definitiv fiti si voi agnostici ca mine, sa vedeti ce simplu e!

10. Du-te sa vezi cum este la adunarea lor, chit ca nu o fi nimic adevarat acolo, dar poate iti place.
Evanghelia bunului plac.

11. E normal sa nu se bata cu pumnul in piept ca religia ei este adevarata, pentru ca de fapt nu are nici una.
Este de acord fata de o persoana credincioasa sa conchida formal ca ar fi un soi de Dumnezeu, dar cu un mare semn de intrebarea deasupra.

12. De asta ne-a dat Dumnezeu liberul arbitru, sa alegem, deci sa fim superficiali, ignorati, si sa alegem prost.
Ca sa demonstram ca se poate si sa fii rau, nu neaparat bun.

13. Praf in ochi: "Biblia sa ne fie cartea de capatai".
Ce fel de carte, cu povesti? Pentru cine crede ca Dumnezeu "n-a fost demonstrat" de nici o religie, nici de Maria Sa Stiinta, ce rost au astfel de indemnuri.
NB. Adventistii si (neo)protestantii in general au sfinti. Doar ca sunt localizati in propria persoana.

"Noi, ortodocsii?" Afirmatie hilara venind din partea cuiva care sustine ca ortodoxia este instrumentul prin care preotul face rost de oameni la slujba.

14. De ce sa fim credinciosi? Ca uite aia care sunt credinciosi ce lucruri rele fac. Asta pentru ca sunt credinciosi, fara doar si poate.
Mai bine sa fii un semicredincios, eventual pagan de treaba (nimic rau, fapta buna conteaza!!), 24/24h la cheremul unuia care stie sa te invarta pe degete pretinzand ca-ti impartaseste convingerile ca mai apoi sa-si bata joc de ele.

15. Concluzia finala, o re-iterare a uneia din afirmatiile precedente: bazeaza-te pe simturi nu ratiune, cauta-ti un duhovnic mai in varsta dar sa nu uiti sa te intrebi de fiecare data daca nu cumva e senil, sa crezi in Dumnezeu-Cel-Unic care nu se stie daca exista dar care il poti modela dupa placul tau si "simti" daca ai chef.
Eventual cu ajutorul unei doze de "ierburi legale"..

In concluzie, nu stiu in ce masura cunosti oamenii, dar nu-ti permite luxul sa fii naiva, pentru ca astfel de "binevoitori" nu sunt rari iar sfaturile lor "bine intentionate" arata exact drumul spre Iad.

P.S Un duhovnic nu este asa greu sa-ti gasesti, doar trebuie sa incepi de undeva.
Cauta in primul rand pe cineva care predica bine, se vede ca pune suflet si traieste ceea ce spune, nu doar incearca sa-si aduca aminte pe moment ce a invatat in facultatea de teologie.
Spovedeste-te la el, daca vezi ca te asculta cu atentie si iti da sfaturi bune, pastreaza-l daca nu cauta altul mai apropiat de nevoile tale spirituale.

Mergi la aceeasi biserica cateva saptamani, poate o luna doua si vezi care din preotii de acolo ti se pare ca ar corespunde (de obicei sunt 2-3 la o biserica).
Daca nu, mai incearca si in alta parte insa nu amana acest lucru la nesfarsit.
Ai tai la cine se spovedesc?
Poate este un preot bun..

N-ar fi rau sa te grabesti putin, poate reusesti sa te spovedesti chiar saptamana asta si sa te impartasesti inainte de Paste sau chiar atunci, te-ar ajuta..

Last edited by AlinB; 25.03.2010 at 20:14:50.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 25.03.2010, 22:10:33
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pentru ca e o sarbatoare majora care defineste biserica traditionala iar ei se definesc in opozitie cu aceasta deci trebuie sa faca lucrurile oarecum pe dos..

De aceea intr-o perioada refuzau sa-si spuna "biserica" iar casele lor de adunare se numeau "case de rugaciune" sau alte denumiri din astea "originale", refuzau crucea, se oripilau cand auzeau de Paste, Craciun, etc.

Au observat insa pana la urma ca marketingul bazat pe o astfel de opozitie intr-o tara ortodoxa nu prea functioneaza la parametrii scontati asa ca de la o vreme au inceput sa-si zica "biserica", iar la casele lor de adunare biserici, sa puna crucea pe Biblie sau chiar in salile de adunare.

La adventisti este de exemplu plasata discret langa un simbol al unei carti care se vrea Biblia (sau poate fi la fel de bine o carte de Ellen White, nu?).

Mai nou chiar au inceput sa arate oarecare consideratie fata de Paste/Craciun, adventistii chiar organizasera intr-un an pe undeva de Paste un fel de expozitie religioasa - asta ca sa vada si ortodoxul care nu da pe la biserica dar nici nu se boteaza la ei ca sunt si ei totusi un fel de crestini.
Inconsegventa neo-protestanta e evidenta, mai ales in Ardeal unde-s mai numerosi si ca sa vedeti pana unde merge, la adresa urmatoare aveti o adunare baptista care are pe frontispiciu imagini cu Hristos, icoane mai pe romaneste

http://www.youtube.com/watch?v=MwW0BgxYN5g
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 26.03.2010, 12:14:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Inconsegventa neo-protestanta e evidenta, mai ales in Ardeal unde-s mai numerosi si ca sa vedeti pana unde merge, la adresa urmatoare aveti o adunare baptista care are pe frontispiciu imagini cu Hristos, icoane mai pe romaneste

http://www.youtube.com/watch?v=MwW0BgxYN5g
Incet, incet au sa le coboare mai jos.
Pe urma au sa inceapa si sa le pupe, cand li se mai descuie mintea.

Sau poate mai degraba sufletul, adica au sa-si dea seama ca Hristos este o persoana reala si o sa aprecieze la adevarata valoare ce a facut pentru ei in loc sa ia mantuirea ca pe ceva garantat pentru care ei nu trebuie sa miste un deget.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 26.03.2010, 15:50:37
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

parca baptistii nu aveau icoane in biserica. si acum au inceput sa aibe si asta inseamna ca s-au luminat? asta e valabila pentru cei din video-ul respectiv sau pentru majoritatea baptistilor?
apoi, cum s-au luminat? cine i-a luminat? daca se poate spune asa. ei nu credea in Dumnezeu? o.o
sau vreti sa spuneti ca in cine cred toti cei din celelalte religii (protestante/neoprotestante) nu era Dumnezeu cel Adevarat??? O.O (aici am o mare dilema; eu tot zic ca e o gluma si ca nu e adevarat ca gandesc asta :)) asa ca rog sa ma lamuriti).
Reply With Quote
Răspunde