Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 30.09.2009, 12:29:00
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
De ce ne este atat de greu sa avem dragoste ?! Oare nu ne pune pe ganduri aceasta greutate ?!

Hristos a iubit pe toti si toate, Apostolii au iubit pe toti si toate, Sfintii au iubit pe toti si toate.

De ce sa nu facem si noi insine astfel ?!
Sa lasam pe fiecare in randuiala lui si sa dam marturie prin viata noastra proprie.
Cui ii va da Domnul urechi de auzit si ochi de vazut, va simti lucrarea lui Dumnezeu din noi, daca aceasta exista cu adevarat.

Cuvantul nu va castiga niciodata dragostea aproapelui, mintea si inima lui, ci mai curand in va pierde.
Dragostea faptica insa are mare putere, chiar daca nu prea se mai crede in ea astazi.

Sa tacem in fata acestora si sa'i iubim, iar Domnul va lucra in ei prin iubirea noastra fata de ei.
rusinik mie ! tu esti un adevarat crestin! mai am mult sa ajung acolo unde esti tu,dar cu ajutorul lui Doamne si Maica Domnului am speranta ca intr-o buna zi voi fi si eu acolo ! Doamne ajuta !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #32  
Vechi 30.09.2009, 12:37:30
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=elenavioletacocos;169965]
Citat:
În prealabil postat de archanghel Vezi mesajul

pai ce ai cerut ? ca nu am inteles...
Ti-am cerut sa-mi arati de ce,cele scrise nu corespund gramaticii romane,poata ca de data asta...dai un raspuns.Ca de bagat de vina,...
...''ahh minunatule poate deschizi si dumneata o gramatica a limbii romane ! caci la inceptu cand ti-am citit postarea am zis : na se mai intampla sa gresesti,caci tasezi repede,dar ...ai atatea greseli de ortografie ,tz tz tz rusinik''..alta postare...''ma repet ,gramatica limbii romane ...ufff ce grea e ''
Amin.
PS:hai sa ne mai bagam de vina si maine,ca eu....mi-a ajuns pe astazi.

Last edited by archanghel; 30.09.2009 at 12:40:24.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 30.09.2009, 13:01:25
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de archanghel Vezi mesajul
Haidem mai minunato,ca pe mine unul,m-ai impresionat.Sper sa-ti fi trecut pina acum,sa poti citi in liniste ce iti scriu si eu.Scris este...''nici unul nu este drept,toti s-au ratacit,netrebnici s-au facut'' asa ca nu sint mai buni ortodocsi ca penticostalii,stai linistita.Uni mai inteleg asta,nu toti sintem la fel.Gindirea ortodoxa trage de partea asta,ca aici e dreptatea...gindirea penticostala,trage de partea ailalta,ca acolo e dreptatea.Dar sa sti de la mine ca Dumnezeu NU este de nici o parte.Chestia asta cu partea exista doar pentru a justifica greselile in care vrem sa credem,ca NU vrem sa le lasam,asa ca...Si mai este o chestie aici:Duhovnicii de altadata,daca i-ar vedea pe duhovnicii de astazi,s-ar lua cu mainile de par,la noi tregindu-se tare de tot pe treaba cu duhovnicii.Desigur,avem Duhovnici dar asa de putini,incit este imposibil sa le fie la toti ce-l Cauta.Si din lipsa,ne multumim si cu mai mici.Dar totusi,biserica noastra recunoaste ca sfintenia apostolilor a fost putin mai mica decit a Domnului,apostolii apostolilor au avut-o si mai mica...si tot asa ca pina azi,mai este atit cit a mai ramas.Dar si la penticostali,am vazut destule,sora draga,au si ei ale lor,stai linistita...pai ma intreba una ''cu ce a fost mai buna fecioara Maria ca mine ?''Doamne iart-o.,sau am auzit pe unul spunind: ce faci parinte cu ''lemnul'' acela ? (crucea )...dar de faptul ca se roaga in grup,si la un moment dat,unul,...''iluminat'' de duhul sfint,ridica vocea muuuuult mai tare si Racneste ca sa acopere pe restul,sa auda ceilalti ce-i sopteste ''duhul'' la ureche ce sa mai zicem ? Sa fim seriosi..fatarnici sint si vor fi in orice tabara.
Amin.
iti dau doar un exemplu si cu asta ma incheiat cu tine ,nici azi ,nici maine nu voi mai discuta cu tine despre gramatica ! uni = UNII !!! si am pus PUNCT
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #34  
Vechi 30.09.2009, 16:41:53
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit 1, 2, 3, ....

"...iar aceasta invatatura trebuie sa FI TU INSUTI,trebuie SA DEVI CELE CITITE si atunci nu mai esti sub lege,ai trecut SUB HAR.Nu mai traiesti tu,Cristos traieste in tine."

SA FII, SA DEVII, HRISTOS...
[quote=elenavioletacocos;169949]
Citat:
În prealabil postat de archanghel Vezi mesajul

ma repet ,gramatica limbii romane ...ufff ce grea e
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu
Reply With Quote
  #35  
Vechi 30.09.2009, 16:49:16
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

ma copii... inca n-ati terminat gradinita?...
terminati ma cu prostiile. decat sa v-aratati cu degetul mai bine cititi o carte ceva...
ma copii... ma...
Domnul si Maicuta Domnului sa va lumineze!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #36  
Vechi 01.10.2009, 00:54:38
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Doamne ajuta si tie si sotului sa mearga pe calea cea dreapta asa cum ne-a lasat-o Hristos !
Amin! Subscriu la aceasta și mă rog.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 01.10.2009, 16:50:49
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
ma copii... inca n-ati terminat gradinita?...
terminati ma cu prostiile. decat sa v-aratati cu degetul mai bine cititi o carte ceva...
ma copii... ma...
Domnul si Maicuta Domnului sa va lumineze!
saru*mana ! sincera sa fiu tot copil ma simt si la 30 de ani ,tati zice mereu :cand o sa cresti fata mea ? hi hi hi
acum lasand gluma la o parte multumesc pentru sfat :-*
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #38  
Vechi 09.10.2009, 22:19:11
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit !!

Dap aici e sectiunea unde ortodocsi dau pumni in bot la adeventisti si adevntisti la ortodocsi . Disputa e aprinsa cu tot ca nu vad motivul caci avem doar o singura credinta dreapta , cea ortodoxa evident . Nu stiu de ce se mai face lobby cu celelate secte .
Doamne ajuta .
Reply With Quote
  #39  
Vechi 09.10.2009, 23:02:31
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aurel1211 Vezi mesajul
Dap aici e sectiunea unde ortodocsi dau pumni in bot la adeventisti si adevntisti la ortodocsi .
Este doar un schimb de opinii fiecare prezentandu-si argumentele apologetice cu ce crede ca are mai valoros, unii cu Scriptura, altii cu Traditia (cu Scriptura subordonata ei).

Citat:
În prealabil postat de aurel1211 Vezi mesajul
avem doar o singura credinta dreapta , cea ortodoxa evident .
Evident este doar faptul ca se numeste ortodoxa.

Citat:
În prealabil postat de aurel1211 Vezi mesajul
Nu stiu de ce se mai face lobby cu celelate secte .
Doamne ajuta .
La ce te referi?
A. De ce se mai face lobby pentru alte culte in afara de cel ortodox si cel adventist?
B. Sunt secte si BO si BAZS?
Reply With Quote
  #40  
Vechi 17.10.2009, 22:11:28
Bastet's Avatar
Bastet Bastet is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Mesaje: 66
Implicit

Dacă ar fi să corelez

1. conținutul mesajului primei postări din acest fir de discuție
cu
2. titlul acestui fir de discuție („Diavolul lucrează printre noi, feriți-vă”)

aș putea ajunge la concluzia că inițiatorul firului de discuție consideră alți creștini care nu împărtășesc ortodoxia drept mînăria diavolului?

Și după aia vă mai întrebați de ce există mîncătorie și ură între diferitele religii? Hah! Mai bine uitați-vă mai aproape, la voi, în sînul creștinătății.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prin fire si prin har anonim30 Dogmatica 174 26.01.2012 14:29:37
Se lucreaza de Ziua Inaltarii Sfintei Cruci ? Daniel_7 Biserica Ortodoxa Romana 3 12.09.2011 09:23:33
Spalare pacate prin suferinta sau prin facere de bine spre_rasarit Generalitati 0 09.09.2011 13:09:26
Acesta este Dumnezeu si asa lucreaza El ! zaharia_2009 Intamplari adevarate 6 25.05.2011 10:35:02
Cand Dumnezeu iti vorbeste prin oameni! miti29 Intamplari adevarate 13 03.02.2011 15:48:40