Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.08.2012, 13:27:10
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul
Doamne, ajută!

Am intrat pe acest topic, pentru că am văzut că sunt "prezenți" și copii, și asta m-a făcut să sper că poate, poate, găsesc ajutor.
Am o prietenă care lucrează cu o grupă de copii de grădiniță unde jumătate din copii sunt fără părinți (din orfelinat). Ea m-a rugat să-i găsesc ceva poezioare și povești în format audio pentru acești copilași. Am încercat și pe oDC și pe torente, dar nu am reușit.
Poate nu am știu cum să dau căutare (am scris "poezii pentru copii", "audio prescolari", "poezii audio", "Audio copii") dar nu am găsit nimic.
Poate cineva să mă ajute - fie cu fișierele audio, direct, fie cu vreun link, site, ceva unde să găsesc poezioare pentru copii, repet, în format audio?
Mulțumesc.
http://www.gradinapovestilor.ro/povesti/povesti.shtml

http://www.gradinapovestilor.ro/poezii/poezii.shtml

http://www.povesti-pentru-copii.com/...romanesti.html
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.08.2012, 13:34:45
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si daca te-ar intreba in continuare ce este frumusetea si cum se poate dobandi?
Urmeaza o lectie de cosmetica?
Nu cred că era nevoie să fii sarcastic cu cea care a postat. Se poate răspunde și în duhul blândeții, rămânând în adevăr. Poate că pur și simplu a fost depășită de întrebarea asta simplă - nu ni se poate întâmpla acest lucru?

@Simply me
Trebuie să încerci să răspunzi mereu copiilor, atunci când întreabă. Chiar dacă întrebările sunt năucitoare și uneori nu avem timp/răbdare, nu trebuie să lăsăm copilul să vorbească în gol. E frustrant pentru el. Și asta poate duce la îndepărtarea lui de tine, cu timpul învață să se ferească (la un moment dat oricum o va face, e o etapă de vârstă, dar nu trebuie să se întâmple mai devreme decât e firesc). Trebuie să fii apropiată de el, să-i dai răspunsuri simple și pe cât posibil mai adevărate - chiar dacă asta nu te avantajează întotdeauna. Trebuie să recunoaștem și când greșim, iar asta îl va învăța și pe el să-și recunoască greșelile.
Lucrez cu copii de ciclul primar și dacă ați ști cât de ușor îi recunosc pe cei de care nu se ocupă părinții! E de-a dreptul amar să vezi cât sunt de debusolați, de nereceptivi, de dezinteresați, cât de ușor devin agresivi.
Trebuie să comunici permanent cu copilul tău, să nu se îndepărteze, să nu se înstrăineze, să nu găsească răspunsuri din alte surse - poate nocive sau doar neadecvate.
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.08.2012, 13:36:12
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit

Mulțumesc! Să ai răsplată!
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.08.2012, 13:49:24
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Mishi, uite:

http://sutalasutapentrucopii.blogspo...pentru%20copii - de cercetat tot site-ul

http://www.trilulilu.ro/muzica-diver...si-mici-poezii
- in dreapta sus.

http://www.logopedics.info/cantece-de-gradinita.php
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.08.2012, 14:15:15
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si daca te-ar intreba in continuare ce este frumusetea si cum se poate dobandi?
Urmeaza o lectie de cosmetica?
De ce nu? Cosmetica vine de la cuvantul grec care inseamna fruusete. Frumusetea poate fi si frumusetea unei femei, ajutata de mijloace intrebuinbtate in afara naturii. Ca de exeplu, bijuteriile, folosite cu gust.
Si sigur, nu inasta consta frumusetea deplia si adevarata.

I-as putea spune, daca ar intreba (insa sa strii ca un copil de aceasta varsta nu pune intrebari de cfelul asta in acest fel) ca omul poate incerca sa fie frumos in afara, adica sa se spele, sa se tunda, sa se imbrace ingrijit, etc. (eu n-am decat baieti) Si i-as spune si ca adevarata frumusete vine din inima noastra.
Deocamdata nu m-a intrebat asta, in schimb i-a atras noi atentia la frumos - de ex. frumusetea florilor si a muzicii, si e atent la ele.

A propos de frumusete, cand avea cam un an jumatate, a inceput sa ia diverse obiecte si sa le ridice in sus, spunand: frumooos! Putin mai tarziu, cand a inceput sa ia pahare si sa le acopere cu un servetel inainte de a face acest gest si a spune frumooos ne-am dat seama ca imita gestul preotului cu sfantul potir.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.08.2012, 00:16:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
De ce nu? Cosmetica vine de la cuvantul grec care inseamna fruusete. Frumusetea poate fi si frumusetea unei femei, ajutata de mijloace intrebuinbtate in afara naturii. Ca de exeplu, bijuteriile, folosite cu gust.
Si cum ai sa ii explici in acest context urmatoarele pasaje:

"Asemenea și voi, femeilor, supuneți-vă bărbaților voștri, așa încât, chiar dacă sunt unii care nu se pleacă cuvântului, să fie câștigați, fără propovăduire, prin purtarea femeilor lor,
2. Văzând de aproape viața voastră curată și plină de sfială.
3. Podoaba voastră să nu fie cea din afară: împletirea părului, podoabele de aur și îmbrăcarea hainelor scumpe,
4. Ci să fie omul cel tainic al inimii, întru nestricăcioasa podoabă a duhului blând și liniștit, care este de mare preț înaintea lui Dumnezeu.
5. Că așa se împodobeau, odinioară, și sfintele femei, care nădăjduiau în Dumnezeu, supunându-se bărbaților lor," 1 Petru cap. 3

"9. Asemenea și femeile, în îmbrăcăminte cuviincioasă, făcându-și lor podoabă din sfială și din cumințenie, nu din păr împletit și din aur, sau din mărgăritare, sau din veșminte de mult preț;
10. Ci, din fapte bune, precum se cuvine unor femei temătoare de Dumnezeu." 1Tim cap. 2

Last edited by AlinB; 21.08.2012 at 00:35:05.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.08.2012, 09:56:49
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si cum ai sa ii explici in acest context urmatoarele pasaje:

"Asemenea și voi, femeilor, supuneți-vă bărbaților voștri, așa încât, chiar dacă sunt unii care nu se pleacă cuvântului, să fie câștigați, fără propovăduire, prin purtarea femeilor lor,
2. Văzând de aproape viața voastră curată și plină de sfială.
3. Podoaba voastră să nu fie cea din afară: împletirea părului, podoabele de aur și îmbrăcarea hainelor scumpe,
4. Ci să fie omul cel tainic al inimii, întru nestricăcioasa podoabă a duhului blând și liniștit, care este de mare preț înaintea lui Dumnezeu.
5. Că așa se împodobeau, odinioară, și sfintele femei, care nădăjduiau în Dumnezeu, supunându-se bărbaților lor," 1 Petru cap. 3

"9. Asemenea și femeile, în îmbrăcăminte cuviincioasă, făcându-și lor podoabă din sfială și din cumințenie, nu din păr împletit și din aur, sau din mărgăritare, sau din veșminte de mult preț;
10. Ci, din fapte bune, precum se cuvine unor femei temătoare de Dumnezeu." 1Tim cap. 2
Aha, esti si tu dintre aceia care sunt impotriva oricarui artificiu femeiesc si ai vrea sa umblam toate ca niste calugarite.. Hm, hm..
Daca ne vom uita in mau toate epocile un de societatea era impregnata de crestinism, vom vedea ca nu numai femeile, cat si barbatii purtau bijuterii. De ce oare? Sa fi fost ei chiar atat de fatis impotriva Evangheliei?
Eu cred ca alta este explicatia:
In acest text este vorba de un fel de 'negatie semitica' - in stilul, as zice, al aceleia in care ni se spune sa-l iubim pe Dumnezeu si sa-i 'uram' pe mama si tatal nostru. Asta nu inseamna decat, prin contrast, sa iubim mai tare pe Dumnezeu, sa-L punem pe El inainte.
Tot asa, ni se spune ca nu ne punem inima in bogatii, caci 'unde este inima voastra, acolo este si comoara noastra'.
Sa 'nu ne fasem podoabe din aur' inseamna in stil semitic sa nu fie ele adevaratele noastre podoabe.

Eu asa inteleg acest pasaj si asa l-as explica copiilor mei, asa cum scriam si mai sus: ca trebuie sa punem inainte podoaba sufletului, frumusetea inimii. Celelalte nu sunt interzise, ne putem bucura de ele si folosi de ele, insa nu trebuie sa fie ELE adevarata noastra podoaba.

PS Am acasa o icoana pictata de ortodocsii din China (sau alta tara orientala, recunosc ca am uitat care) unde Maica Domnului apare cu cercei. ;-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.08.2012, 10:24:22
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul

PS Am acasa o icoana pictata de ortodocsii din China (sau alta tara orientala, recunosc ca am uitat care) unde Maica Domnului apare cu cercei. ;-)
Cu cercei??????? am vazut multe icoane la viata mea dar cu cercei nu, nu cred ca e canonica acea icoana, poate gresesc dar eu asa cred, Maica Domnului trebuie sa fie un exemplu pt noi si pentru copii nostri.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.08.2012, 12:48:55
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
...
Eu cred ca alta este explicatia:
In acest text este vorba de un fel de 'negatie semitica' - in stilul, as zice, al aceleia in care ni se spune sa-l iubim pe Dumnezeu si sa-i 'uram' pe mama si tatal nostru. Asta nu inseamna decat, prin contrast, sa iubim mai tare pe Dumnezeu, sa-L punem pe El inainte.
Tot asa, ni se spune ca nu ne punem inima in bogatii, caci 'unde este inima voastra, acolo este si comoara noastra'.
Sa 'nu ne fasem podoabe din aur' inseamna in stil semitic sa nu fie ele adevaratele noastre podoabe...
Explicația așa-zis ”semitică” ai încercat s-o dai fără s-o înțelegi corect.

Aici nu e vorba de o ordine a mai multor opțiuni, ci de o singură alegere, cea mai bună, dintre două (sau mai multe) lucruri dragi; așadar va trebui să alegeți între Domnul și bijuterii după cum vrea El(și scrie în Biblie), nu dvs.

Last edited by Demetrius; 21.08.2012 at 18:29:07.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.08.2012, 15:03:01
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In comunicarea cu un copil, sinceritatea este la fel de importanta ca si in comunicarea cu un adult. E bine ca atunci cand comentam o greseala a noastra, a copilului sau a altora sa fim sinceri. Greseala e greseala indiferent cine ar face-o.

Nu putem sa-i spunem copilului sa nu minta, iar el sa observe ca-l mintim. Chiar si rolul lui Mos Craciun trebuie interpretat cu umor si cu delicatete, astfel incat sa se amuze cand il va descoperi si sa nu fie dezamagit.

Si apoi, sa ne fereasca Dumnezeu de judecata copiilor! Puterea exemplului personal e uimitoare. Sa avem rabdare cu ai nostri copii, cultivandu-le optimismul, increderea in fortele proprii, dar si spiritul autocritic si smerenia.

Daca ii lasam mai putin in fata televizorului si a calculatorului si cautam sa le fim mereu aproape, ii putem ajuta sa-si puna intrebari, sa-si cultive anumite abilitati si sa citeasca apoi ei insisi carti ziditoare de suflet.

Sa avem un car de rabdare. Daca nu afla de la noi un raspuns corect, afla de la altcineva nu se stie ce. De aceea, chiar daca suntem obositi, sa raspundem la intrebarile copiilor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Închisoarea copiilor Florin-Ionut Generalitati 6 10.01.2013 12:50:29
Pedepsirea Copiilor OanceaHoratiu Generalitati 15 25.08.2012 01:46:45
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 11.12.2010 23:27:05
Deruta in credinta si intrebarile - care este cauza? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 17 06.01.2010 19:32:40