Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.09.2009, 01:40:31
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Si, cu ce arme vreti sa va luptati? Domnul Iisus Hristos si Sfintii Sai Apostoli ne-au invatat sa raspundem cu "este scris" (in Sfanta Scriptura) in fata inselatoriilor. Dvs. cu ce o sa "luptati"? Ca sa aperi crestinismul autentic (la nivel ideologic) , trebuie sa cunosti invataturile lui Hristos. Si, acestea se gasesc numai in Sfanta Scriptura, pe care dvs. nu o cunoasteti.
Nimic nu trebuie aparat,absolut NIMIC.Dumnezeu NU are nevoie sa fie aparat,sau invatatura Sa...Dar daca cineva se afla in afara adevarului,desigur ca trebuie sa se apere.Adevarul nu are nevoie de aparare.
Amin.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.09.2009, 01:51:44
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
Ce va impinge pe voi cei buni,cei ce detineti adevarul sa intrati pe forum ortodox ?
am citit si am citit ,am vazut ca exista crestini ortodoxi care cunosc f bine bibilia (exact ca voi ) ,am vazut ca au rabdarea sa va explice si sa va argumenteze cu citate biblice,dar nu !
nu aveti forum adventist,penticostal etc ? de ce ne invadati ? cumva pentru ca vedeti ca nu aveti biruinta ? nu stiu daca se poate ,dar ar trebbui ca atunci cand iti faci cont sa fi intrebat dc esti crestin ortodox,si dc esti,doar asa sa iti finalizezi contul !
intrati cu forta in viata oamenilor,incercati sa indoctrinati ,si daca nu puteti ne faceti betivi,curvari etc
Dar nu va uitati la voi !
Diavolul va ajuta ! Dar D-zeu e mai puternic ,si ne va ajuta sa ramanem fermi in credinta noastra ! Hai aruncati cu piatra in mine "fratii mei ", crestini adevarati !
Si inca una tot aici care scrie in biblie si-anume...sa nu dam vina pe diavol caci nu el,ci pofta din om...pina la diavol,mai este....(nu chiar asa dar asta este scris)
Amin.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.09.2009, 09:46:47
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de archanghel Vezi mesajul
Haidem mai minunato,ca pe mine unul,m-ai impresionat.Sper sa-ti fi trecut pina acum,sa poti citi in liniste ce iti scriu si eu.Scris este...''nici unul nu este drept,toti s-au ratacit,netrebnici s-au facut'' asa ca nu sint mai buni ortodocsi ca penticostalii,stai linistita.Uni mai inteleg asta,nu toti sintem la fel.Gindirea ortodoxa trage de partea asta,ca aici e dreptatea...gindirea penticostala,trage de partea ailalta,ca acolo e dreptatea.Dar sa sti de la mine ca Dumnezeu NU este de nici o parte.Chestia asta cu partea exista doar pentru a justifica greselile in care vrem sa credem,ca NU vrem sa le lasam,asa ca...Si mai este o chestie aici:Duhovnicii de altadata,daca i-ar vedea pe duhovnicii de astazi,s-ar lua cu mainile de par,la noi tregindu-se tare de tot pe treaba cu duhovnicii.Desigur,avem Duhovnici dar asa de putini,incit este imposibil sa le fie la toti ce-l Cauta.Si din lipsa,ne multumim si cu mai mici.Dar totusi,biserica noastra recunoaste ca sfintenia apostolilor a fost putin mai mica decit a Domnului,apostolii apostolilor au avut-o si mai mica...si tot asa ca pina azi,mai este atit cit a mai ramas.Dar si la penticostali,am vazut destule,sora draga,au si ei ale lor,stai linistita...pai ma intreba una ''cu ce a fost mai buna fecioara Maria ca mine ?''Doamne iart-o.,sau am auzit pe unul spunind: ce faci parinte cu ''lemnul'' acela ? (crucea )...dar de faptul ca se roaga in grup,si la un moment dat,unul,...''iluminat'' de duhul sfint,ridica vocea muuuuult mai tare si Racneste ca sa acopere pe restul,sa auda ceilalti ce-i sopteste ''duhul'' la ureche ce sa mai zicem ? Sa fim seriosi..fatarnici sint si vor fi in orice tabara.
Amin.
minunatule ....
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.09.2009, 09:49:24
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Si, cu ce arme vreti sa va luptati? Domnul Iisus Hristos si Sfintii Sai Apostoli ne-au invatat sa raspundem cu "este scris" (in Sfanta Scriptura) in fata inselatoriilor. Dvs. cu ce o sa "luptati"? Ca sa aperi crestinismul autentic (la nivel ideologic) , trebuie sa cunosti invataturile lui Hristos. Si, acestea se gasesc numai in Sfanta Scriptura, pe care dvs. nu o cunoasteti.
Biblie ,pe care nu o cunosc pe deplin ,am recunsocut ,DAR pe care am de gand sa o cunosc TOTAL ! bine ca o stii tu ,ti-ai castigat un loc langa D-zeu ! iar eu sunt o biata nenorocita,nu ?
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.09.2009, 09:51:31
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de archanghel Vezi mesajul
Haidem mai minunato,ca pe mine unul,m-ai impresionat.Sper sa-ti fi trecut pina acum,sa poti citi in liniste ce iti scriu si eu.Scris este...''nici unul nu este drept,toti s-au ratacit,netrebnici s-au facut'' asa ca nu sint mai buni ortodocsi ca penticostalii,stai linistita.Uni mai inteleg asta,nu toti sintem la fel.Gindirea ortodoxa trage de partea asta,ca aici e dreptatea...gindirea penticostala,trage de partea ailalta,ca acolo e dreptatea.Dar sa sti de la mine ca Dumnezeu NU este de nici o parte.Chestia asta cu partea exista doar pentru a justifica greselile in care vrem sa credem,ca NU vrem sa le lasam,asa ca...Si mai este o chestie aici:Duhovnicii de altadata,daca i-ar vedea pe duhovnicii de astazi,s-ar lua cu mainile de par,la noi tregindu-se tare de tot pe treaba cu duhovnicii.Desigur,avem Duhovnici dar asa de putini,incit este imposibil sa le fie la toti ce-l Cauta.Si din lipsa,ne multumim si cu mai mici.Dar totusi,biserica noastra recunoaste ca sfintenia apostolilor a fost putin mai mica decit a Domnului,apostolii apostolilor au avut-o si mai mica...si tot asa ca pina azi,mai este atit cit a mai ramas.Dar si la penticostali,am vazut destule,sora draga,au si ei ale lor,stai linistita...pai ma intreba una ''cu ce a fost mai buna fecioara Maria ca mine ?''Doamne iart-o.,sau am auzit pe unul spunind: ce faci parinte cu ''lemnul'' acela ? (crucea )...dar de faptul ca se roaga in grup,si la un moment dat,unul,...''iluminat'' de duhul sfint,ridica vocea muuuuult mai tare si Racneste ca sa acopere pe restul,sa auda ceilalti ce-i sopteste ''duhul'' la ureche ce sa mai zicem ? Sa fim seriosi..fatarnici sint si vor fi in orice tabara.
Amin.
ahh minunatule poate deschizi si dumneata o gramatica a limbii romane ! caci la inceptu cand ti-am citit postarea am zis : na se mai intampla sa gresesti,caci tasezi repede,dar ...ai atatea greseli de ortografie ,tz tz tz rusinik
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.09.2009, 10:13:25
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
Biblie ,pe care nu o cunosc pe deplin ,am recunsocut ,DAR pe care am de gand sa o cunosc TOTAL ! bine ca o stii tu ,ti-ai castigat un loc langa D-zeu ! iar eu sunt o biata nenorocita,nu ?
Violeta ,nu cunoasterea si interpretarea bibliei ne mantuie .
Noi trebuie sa citim cu evlavie Noul Testament ,o carte sfanta ,de altfel ca si Vechiul Testament.
Si sa constientizam ca cele spuse acolo de Mantuitorul sunt adevarate si ne sunt de folos.
Cand spune "Acela care bea singele Meu si maninca trupul Meu ,va ajunge in imparatia lui Dumnezeu" asa este ,asta trebuie sa facem.(am citat din memorie)
Am citit o carte a par.Paisie Aghioratul ,parca el povestea de un batranel din sf.Munte ,care nu stia prea multe rugaciuni ,dar avea o viata traita in sfintenie incat a cerut un peste pentru un frate bolnav ,si pestele a venit din mare in mana lui.
Asa trebuie sa fim ,nu ca acesti sectanti ,care in mandria lor vor sa ne demonstreze ca au dreptate.
Daca au dreptate foarte bine ,sa ne lase in pace.
Eu nu vad necesitatea acestor topicuri legate de sectei , doar pentru a nu se rataci unii frati intru ortodoxie ,sa zicem.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.09.2009, 10:18:49
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
ahh minunatule poate deschizi si dumneata o gramatica a limbii romane ! caci la inceptu cand ti-am citit postarea am zis : na se mai intampla sa gresesti,caci tasezi repede,dar ...ai atatea greseli de ortografie ,tz tz tz rusinik
Iubeste-ma asa cum sint,caci la tine se va intoarce.Trebuie doar sa....ma iubesti.
Esti extraordinara...unde ai stat ascunsa pina acum ? Veselia asta cred ca este duhovniceasca,ca NU pot sa te vad altfel,fericit-o.
Iubeste-ma asa cum sint,caci la tine se va intoarce.Trebuie doar sa....ma iubesti.
Amin
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.09.2009, 10:22:47
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de archanghel Vezi mesajul
Iubeste-ma asa cum sint,caci la tine se va intoarce.Trebuie doar sa....ma iubesti.
Esti extraordinara...unde ai stat ascunsa pina acum ? Veselia asta cred ca este duhovniceasca,ca NU pot sa te vad altfel,fericit-o.
Iubeste-ma asa cum sint,caci la tine se va intoarce.Trebuie doar sa....ma iubesti.
Amin
fericito !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.09.2009, 10:27:03
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Violeta ,nu cunoasterea si interpretarea bibliei ne mantuie .
Noi trebuie sa citim cu evlavie Noul Testament ,o carte sfanta ,de altfel ca si Vechiul Testament.
Si sa constientizam ca cele spuse acolo de Mantuitorul sunt adevarate si ne sunt de folos.
Cand spune "Acela care bea singele Meu si maninca trupul Meu ,va ajunge in imparatia lui Dumnezeu" asa este ,asta trebuie sa facem.(am citat din memorie)
Am citit o carte a par.Paisie Aghioratul ,parca el povestea de un batranel din sf.Munte ,care nu stia prea multe rugaciuni ,dar avea o viata traita in sfintenie incat a cerut un peste pentru un frate bolnav ,si pestele a venit din mare in mana lui.
Asa trebuie sa fim ,nu ca acesti sectanti ,care in mandria lor vor sa ne demonstreze ca au dreptate.
Daca au dreptate foarte bine ,sa ne lase in pace.
Eu nu vad necesitatea acestor topicuri legate de sectei , doar pentru a nu se rataci unii frati intru ortodoxie ,sa zicem.
multumesc anita ,stiu ca nu cunoasterea Bibliei ma va mantui ! suferind din cauza familiei adventiste si evangheliste a sotului meu ,nu ma pot stapani ...stiu ,nu e frumos din partea mea ...dar am intors de atatea ori obrazul (asa cum spunea Hristos ) iar ei m-au lovit de fiecare data ... nu ii mai suport cand ii aud ce frumos vorbesc ei despre ei ,sau cum dau ei citatele din Biblie ,si apoi fac rautati....nu generalizez ...poate mai sunt si oameni buni printre ei ...dar eu am avut parte numai de cei rai ,care m-au calcat in picioare ,care mi-au luat bunatatea drept prostie ...nu stiu dc ma poti intelege ,dar suferinta m-a schimbat !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.09.2009, 10:27:43
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

[quote=anita;169941]Violeta ,nu cunoasterea si interpretarea bibliei ne mantuie .

Cu tot respectul,surioara draga,acestea NU SINT CUVINTELE TALE
Cele scrise de tine,sint ALE SFINTULUI DUH care ti-a soptit.
Biblia ESTE doar INVATATURA....si,atita timp cit te ghidezi dupa ea,te afli SUB LEGE...''caci cunoscut este ca din faptele legii NIMENI nu se poate mintui''...iar aceasta invatatura trebuie sa FI TU INSUTI,trebuie SA DEVI CELE CITITE si atunci nu mai esti sub lege,ai trecut SUB HAR.Nu mai traiesti tu,Cristos traieste in tine.
Amin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prin fire si prin har anonim30 Dogmatica 174 26.01.2012 14:29:37
Se lucreaza de Ziua Inaltarii Sfintei Cruci ? Daniel_7 Biserica Ortodoxa Romana 3 12.09.2011 09:23:33
Spalare pacate prin suferinta sau prin facere de bine spre_rasarit Generalitati 0 09.09.2011 13:09:26
Acesta este Dumnezeu si asa lucreaza El ! zaharia_2009 Intamplari adevarate 6 25.05.2011 10:35:02
Cand Dumnezeu iti vorbeste prin oameni! miti29 Intamplari adevarate 13 03.02.2011 15:48:40