Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 27.10.2009, 09:00:40
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Cu ce cuvinte ați fi dorit să se adreseze? Bineînțeles ați fi dorit să lase cu limbă de moarte să o adore toți creștinii și să i se închine. Uite că n-a facut-o! Și apropos, nu au fost chiar ultimile cuvinte, citiți mai cu atenție.
Vad ca intelegeti Scriptura doar la suprafata. Va cazniti s-o invatati
pe dinafara, dar nu faceti nici un efort s-o adanciti.
Da, n-au fost ultimele cuvinte, au fost printre ultimele, numai ca
sensul era acelasi, dar nu va intereseaza sensul adanc, pentru ca
umblati pe la suprafata ei. Nu l-ati lasat pe omuletul sa raspunda
pentru ca probabil nu avea grad corespunzator si era prea sincer,
risca sa adanceasca Scriptura, si atunci ati preluat conducerea.
Tot la suprafata ati inteles si porunca a IV-a, in care sensul
principal era sa dedici o zi Domnului. Voi luati sensul care va
convine, deobicei sensul secundar, si il puneti in fata celui
principal.
Raspundeti cinstit macar la intrebarea: cine v-a lasat Scriptura
asa cum e astazi? De ce nu adaugati la ea si celelalte evanghelii,
a lui Toma, de ex.? De ce va e teama de sinceritate?
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 27.10.2009, 10:07:27
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Luca 1:35 Și răspunzând, îngerul i-a zis: Duhul Sfânt Se va pogorî peste tine și puterea Celui Preaînalt te va umbri; pentru aceea și Sfântul care Se va naște din tine, Fiul lui Dumnezeu se va chema.

Fecioara Maria s-a aflat avand in pantece de la Duhul Sfant, care este Dumnezeu.Deci, ea nu a zamislit doar un om, caci nu din samanta de om l-a nascut, ci de la Duhul Sfant.Ea a nascut pe Dumnezeu-Cuvantul,Fiul lui Dumnezeu.De aceia e Nascatoare de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 27.10.2009, 20:57:18
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Repostez un post de al meu de pe alt forum, cu privire la "copiii Mariei":

Maica Domnului nu a mai avut alti copii.Biserica Ortodoxa o numeste pe Maica Domnului Pururea-Fecioara.Sf Scriptura ne spune ca Maica Domnului a fost logodita cu Iosif.Din Sfanta Traditie Maica Domnului a fost incredintata la Templu inca de la varsta de 3 ani de parintii ei , Ioachim si Ana.Aceasta a fost fagaduinta pe care parintii au facut-o daca vor avea un copil, ca il vor incredinta Domnului.Tot in Sf Traditie ne spune ca atunci cand Fecioara a crescut mai mare , preotii si cei mai mari din Templu au tinut sfat ca sa o incredinteze cuiva.Si sortul a cazut pe Iosif, Iosif care a zis despre sine ca este in varsta si mai are si copii pe deasupra.Deci Fecioara a fost incredintata lui Iosif prin lodogna.Acesta a devenit gardian si pazitor al fecioarei.Stim din Sfanta Scriptura ca Iosif era un om drept si atunci cand Fecioara a ramas insarcinata a vrut sa o lase pe ascuns.Dar ingerul a venit si i-a grait in vis ca ce s-a zamaslit de la dansa e de la Duhul Sfant , si ca Fiul ce se va naste va fi Fiul lui Dumnezeu.Cum deci dar , Iosif om drept fiind, cunoscand ca din Fecioara a iesit Fiul lui Dumnezeu cel Unul-Nascut sa incerce sa se culce cu ea , sau sa intretina relatii sexuale cu ea, mai ales dupa ce a auzit si vorbele ingerului.Vedem la Bunavestire cand ingerul Gavril ii spune Mariei ca va ramane insarcinata, Fecioara este preocupata de vorbele ingerului si ii spune "cum va fi aceasta, pentru ca eu nu cunosc barbat".Fecioara Maria a facut o fagaduinta si un juramant lui Dumnezeu pentru fecioria ei prin care se incredinta si servea Lui.In Scriptura ni se vorbeste despre "fratii" lui Iisus.Si ne de cateva nume.Intre aceste nume apar si numele Iosi si Iacov.Daca studiem aceste doua nume , ne vom da seama ca acestia doi in Scriptura sunt fiii Mariei lui Cleopa.Daca Fecioara ar mai fi avut alti copii in afara de Iisus , atunci de ce purtandu-i de grija Mantuitorul a incredintat-o lui Ioan?El ia zis ei : "Femeie iata fiul tau" si lui Ioan "Iata mama ta".Apoi scriptura zice ca din ceasul acela Ioan a luat-o la sine si i-a purtat de grija.Acesta este si rolul Mariei , ea desi este fecioara este Mama tuturor crestinilor.

Acum din vechiul Testament, poarta pe care a venit Dumnezeu-Cuvantul in lume si care apoi a ramas inchisa si nimeni nu a mai intrat pe ea(Ezekiel 44:2).Sfanta sfintelor , care era tot timpul incuiata si in care erau pastrate relicvele cele sfinte ale evreilor.In Sfanta Sfintelor doar Marele-Preot intra o data pe an aducand jertfa pentru sine si pentru intregul popor.De asemenea chivotul legii , de care "de se va atinge cineva va muri".

Ce zice profetia : Fecioara va lua in pantece si va naste fiu si va chema Numele Lui Emanuil care se talcuieste Dumnezeu este cu noi.Ce semn ar fi acela daca Fecioara va naste si nu ramane Fecioara?Acesta este semnul si acesta este si numele cu care este numita femeie , Fecioara.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 27.10.2009, 21:10:52
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Patrocle, imi scrii:
------------
Si, cui trebuia sa ceara voie tricesimus..? Aici purtam o discutie, nu un dialog. Si, avand in vedere ca eu sunt "sters" incontinuu de pe forum (cu tot cu postari), este normal ca cineva sa "intre pe fir".

Poate ne surprindeti cu niste scuze. N-ar strica sa revin la parerea buna pe care am avut-o la inceput, despre dvs.
---------------
Domnule, d-ta te faci ca nu intelegi sau nu citesti pana la capat
ceea ce scriu. Nu ti-am scris ca m-a deranjat nu faptul ca a
intervenit, ci faptul ca a deturnat intrebarile mele, rastalmacind
intrebarea cu o alta asa zisa intrebare? Eu intrebam cum intelegeti
cuvintele respective, si el ma intreaba da ce as fi dorit eu sa spuna...
Total aiurea. Cand raspunzi citesti cu atentie intrebarea si daca stii
raspunzi, iar daca nu stii, nu raspunzi. Dar nu intorci intrebarea cu
alta rastalmacita. Nu e logic atunci sa cred ca tot asa faceti si cu
Biblia?
Scuzele mele le-ai postat si pe urma ma intrebi de scuze....????

Raspunsul tau la intrebare nu e complet. Eu intrebam de ce a folosit
Mantuitorul acele cuvinte mai aparte, mai adanci? Gandeste-te la
scena cu "mama Sa si fratii Sai". Semnificatiile sunt asemanatoare
dar nu identice.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 27.10.2009, 22:36:41
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Bucuria mea

Rai de taina esti, Nascatoare de Dumnezeu,
care ai odraslit minunat pe Hristos, prin Care
pomul Crucii, cel de viata purtator, în pamânt a fost
sadit. Pentru aceasta, acum înaltat fiind,
închinându-ne lui, pe tine te marim.

Spăimântatu-s-au toate de dumnezeiască mărirea ta; că tu, Fecioară neispitită de nuntă, ai avut în pântece pe Dumnezeu cel peste toate și ai născut pe Fiul cel fără de ani, Cel ce dăruiește pace tuturor celor ce te laudă pe tine.

Ca de un sicriu însuflețit al lui Dumnezeu, nicicum să nu se atingă mâna necredincioșilor; dar buzele credincioșilor, fără tăcere, glasul îngerului cântând, să cânte cu bucurie Născătoarei de Dumnezeu: Bucură-te, ceea ce ești plină de har, Domnul este cu tine

Ceea ce ești bucuria cetelor cerești și pe pământ oamenilor tare ocrotitoare, Preacurată Fecioară, miluiește-ne pe noi, cei ce scăpăm la tine; că nădejdile, după Dumnezeu, întru tine, Născătoare de Dumnezeu, ne-am pus.
O, preaslăvită minune: Izvorul Vieții în mormânt se pune și scară către cer mormântul se face. Veselește-te, Ghetsimani, a Născătoarei de Dumnezeu sfântă casă. Să cântăm, credincioșii, pe Gavriil având începător cetelor. Cea plină de dar, bucură-te, cu tine este Domnul, Cel ce dă lumii, prin tine, mare milă.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 28.10.2009, 01:01:54
cortexia cortexia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 6
Implicit

Ne povestea un batran ca spunea avva Teodor Iliotul ca era in muntele Maslinilor un calugar care sihastrea zavorat, mare luptator in nevointele calugaresti. Dar il chinuia pe el demonul curviei. Intr-o zi, pe cand il muncea diavolul mai tare, a inceput batranul sa se vaite si sa spuna demonului:
- Pana cand n-ai sa-mi dai pace? Du-te de la mine ca ai imbatranit odata cu mine!
Demonul i se arata in fata ochilor spunandu-i:
- Jura-mi-te ca n-ai sa spui nimanui ceea ce iti voi spune si n-am sa te mai chinui!
- Ma jur! Si s-a jurat batranul, pe Cel ce locuieste in ceruri ca n-are sa spuna nimanui din cele ce i se vor spune.
Atunci dracul i-a spus:
- Sa nu te mai inchini acestei icoane si n-am sa te mai chinui.
Icoana avea chipul Stapanei noastre Nascatoare de Dumnezeu Maria, purtand in brate pe Domnul nostrum Iisus Hristos.
- Lasa-ma, a spus calugarul dracului, sa ma gandesc.
A doua zi a venit acolo avva Teodor eliotul, care traia pe atunci in lavra Faran, care ne-a si povestit aceasta intamplare. Calugarul i-a povestit lui totul. Batranul a spus monahului:
- Intr-adevar, avvo, ai fost inselat, ca ai jurat. Dar bine ai facut ca mi-ai spus. Ti-i mai de folos sa nu ramana in tinutul acesta femeie desfranata la care sa nu te duci, decat sa tagaduiesti ca nu te inchini Domnului Iisus cu Maica Sa.
Dupa ce l-a sprijinit si l-a intarit cu multe cuvinte, avva Teodor a plecat spre locul lui.
Dracul se arata din nou monahului si-i spune:
- Ce-nseamna asta calugare? Nu mi-ai jurat ca nu spui nimanui? Pentru ce ai spus totul celui care a venit la tine? Iti spun calugare ca in ziua judecatii ai sa fii judecat ca ti-ai calcat juramantul.
Monahul i-a spus:
- Ca m-am jurat si mi-am calcat juramantul o stiu. Stiu ca am calcat juramantul facut pe Stapanul si Facatorul meu, dar pe tine nu te ascult. Tu vei fii cel care ai sa fii osandit ca rau sfatuitor si ca pricinuitor al calcarii juramantului.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 28.10.2009, 01:08:12
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

„Apărătoare Doamnă, mulțumiri pentru biruință, izbăvindu-ne din nevoi aducem ție, Născătoare de Dumnezeu, noi robii tăi. Ci ca ceea ce ai stăpânire nebiruită, slobozește-ne pe noi dintru toate nevoile, ca să strigăm ție: Bucură-te Mireasă, purururea Fecioară!“
http://www.youtube.com/watch?v=RGmsFIhRb-Q

Buna initiativa, Geo Nektarios!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 30.10.2009, 12:35:25
ciprian85 ciprian85 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de omuletul2 Vezi mesajul
Nu putem fi asa siguri de acest lucru. Sfanta Scriptura ne arata ca Domnul Iisus Hristos a mai avut frati si surori trupesti:

"A venit în patria Sa, si a început sã învete pe oameni în sinagogã; asa cã cei ce-L auzeau, se mirau si ziceau: "De unde are El întelepciunea si minunile acestea?
Oare nu este El fiul tîmplarului? Nu este Maria mama Lui? Si Iacov, Iosif, Simon si Iuda, nu sunt ei fratii Lui?
Si surorile Lui nu sunt toate printre noi? Atunci de unde are El toate lucrurile acestea?"
(Matei 13:54-56)

"Multimea sedea în jurul Lui, cînd I-au spus: "Iatã cã mama Ta si fratii Tãi sunt afarã si Te cautã."
El a rãspuns: "Cine este mama Mea, si fratii Mei?"
Apoi, aruncîndu-si privirile peste cei ce sedeau împrejurul Lui: "Iatã!" a zis El, "mama Mea si fratii Mei!
(Marcu 3:32-34)
Textul respectiv nu se refera la fratii de sange ai Mantuitorului, ci la copiii pe care dreptul Iosif i-a avut intr-o casatorie anterioara. Sper ca stii aceasta si faptul ca dreptul Iosif era inaintat in varsta cand i-a fost data in grija Maica Domnului(acesta ne avand o ruda mai apropiata care sa-i poarte de grija). Un argument pentru aceasta ar fi faptul ca in nici o scriere sfanta ce are in vedere activitatea Mantuitorului numele dreptului Iosif nu este amintit, acesta fiind deja decedat.



Citat:
În prealabil postat de omuletul2 Vezi mesajul
Si, daca Maica Domnului nu este pururea fecioara, inseamna ca nu mai merita cinstita?
Maica Domnului a fost fecioara si inainte de nastere dar si dupa nastere!
Exista chiar o proorocie in Vechiul Testament referitor la aceasta. Noi ortodocsii avand o istorie de 2000 de ani si ca urmare contact cu evenimentele petrecute la inceputul erei crestine, pastram in Sf Traditie istoria vietii dreptului Simeon:unul dintre invatatii evrei alesi de Ptolemeu pentru traducerea Vechiului Testament din ebraica in greaca si cel care il intampina la Templul din Ierusalim pe Mantuitorul Iisus Hristos la 8 zile dupa nastere. Printre capitolele traduse de Simeon s-a numarat si cel ce contine proorocia ce anunta pururea fecioria Maicii Domnului. Simeon indoindu-se ca asa ceva ar fi posibil, modifica textul tradus in greaca, negand pururea fecioria Maicii Domnului. Dar, minune Dumnezeiasca: in timpul noptii "o mana nevazuta"(ingerul Domnului) modifica traducerea pentru a fi conforma cu originalul. Simeon modifica a doua zi din nou textul dar, in noaptea urmatoare aceeasi mana nevazuta intervine din nou. Simeon repeta din nou greseala si de aceasta data Dumnezeu il trimite pe ingerul sau la Simeon care isi intelege in cele din urma pacatul(necredinta) fiind pedepsit sa traiasca pana la implinirea respectivei proorocii. Astfel Simeon drept pedeapsa mai traieste pe pamant inca 200 si ceva de ani pana la nasterea Mantuitorului Iisus Hristos pe care il intampina cu bucurie la Templul din Ierusalim rostind frumoasele cuvinte: "Acum slobozeste pe robul Tau Stapane dupa cuvantul Tau in pace, caci vazura ochii mei Mantuirea Ta care o ai gatit-o inaintea fetei tuturor popoarelor Lumina spre descoperire neamurilor si slava poporului Tau Israel".

Acceptand faptul ca Dumnezeu este Atotputernic, faptul ca la El nimic nu e cu neputinta, faptul ca a creeat lumea din nimic, modul in care a creeat omul si tot ce este pe Pamant, nu inteleg ce e asa de greu sa acceptati pururea fecioria Maicii Domnului. Crezi ca Dumnezeu(Fiul-Cuvantul) intrupandu-se dintr-o fecioara i-ar fi stricat fecioria?



Citat:
În prealabil postat de omuletul2 Vezi mesajul
Vedeti ceva rau daca o femeie casatorita, dupa voia Domnului, are copii? Este vre-o uraciune sau pacat in aceasta?
Nu e nimic rau si nici o uraciune daca o femeie este casatorita si are copii, a avea copii este o binecuvatare si, reprezinta o cale de mantuire pentru femeie(asta daca reusete sa-i educe cum trebuie): "Femeia se mantuieste prin nasterea de prunci". Numai ca aceasta nu se aplica pentru maica Domnului, ea a fost data in grija(logodita) dreptului si batranului Iosif la varsta de 16 ani pentru ca acesta sa ii poarte de grija. Maica Domnului nu a avut nici un copil cu dreptul Iosif! Mergand pe o logica simpla si apeland putin la bunul simt(sper ca il ai), fiind pus in situatia batranului Iosif tu te-ai mai atinge de o femeie de care sunt legate atatea minuni pe care le-ai constientizat prin interventie divina: interventia ingerului pentru a-l determina pe Iosif sa o tina in ascuns pe Maria(la iudei o femeie acuzata de desfrau era ucisa cu pietre) facandu-l sa inteleaga ca pruncul din pantecele ei era de la Duhul Sfant, interventia ingerului pentru a-l determina sa o ia pe Maica Domnului si pe pruncul Iisus si sa fuga in Egipt pentru a-i feri Irod...


Draga omuletule, din cate stiu acest forum, cel putin din titulatura e un forum crestin ortodox si nu unul de propaganda adventista(valabil si pentru alte secte). Asa ca, v-as ruga sa aveti bunul simt sa va limitati in a va mai posta ereziile si ineptiile. Cred ca sunt destule forumuri adventiste, unde va puteti desfasura in voie. Noi ortodocsii, din respect pentru convingerile voastre, nu intram pe astfel de forumuri pentru a va combate sau pentru a face prozelitism. Ca urmare avem pretentia la un dram de bun simt si din partea voastra. Ne este de ajuns ca ne agasati cu mesajele voastre pe strada, ca ne umpleti posta cu pliante, ca ne bati pe la usi incercand sa ne convingeti ca adevarul a fost descoperit odata cu Ellen White.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 30.10.2009, 12:47:56
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciprian85 Vezi mesajul
Draga omuletule, din cate stiu acest forum, cel putin din titulatura e un forum crestin ortodox si nu unul de propaganda adventista(valabil si pentru alte secte). Asa ca, v-as ruga sa aveti bunul simt sa va limitati in a va mai posta ereziile si ineptiile. Cred ca sunt destule forumuri adventiste, unde va puteti desfasura in voie. Noi ortodocsii, din respect pentru convingerile voastre, nu intram pe astfel de forumuri pentru a va combate sau pentru a face prozelitism. Ca urmare avem pretentia la un dram de bun simt si din partea voastra. Ne este de ajuns ca ne agasati cu mesajele voastre pe strada, ca ne umpleti posta cu pliante, ca ne bati pe la usi incercand sa ne convingeti ca adevarul a fost descoperit odata cu Ellen White.
Foarte bine punctat! bravo, Ciprian! In rest ... Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericită și prea nevinovată și Maica Dumnezeului nostru. ceea ce esti mai cinstita decat heruvimii și mai slavita fara de asemanare decat serafimii, carea fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Născatoare de Dumnezeu, te mărim.
http://www.crestinortodox.ro/paracli...devarat-glas-8
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maica Domnului NEKTARIOS. Intamplari adevarate 1 25.09.2014 08:14:13
Maica Domnului steliana-steli Generalitati 23 03.07.2014 18:59:57
Maica domnului patricia2006 Rugaciuni 7 29.09.2012 10:44:47
Maica domnului cristina13 Mari Duhovnici si predicile lor 6 06.06.2010 02:20:01
Maica Domnului catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 1 03.08.2009 13:11:05