Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.12.2009, 09:52:04
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Unhappy Omul cel mai feroce animal de pe Terra

Dumnezeu a creat omul si animalele ! In multe situatii omul s-a dovedit a fi mai crud decat un animal ,ceea ce ma face sa trag concluzia ca omul este cel mai feroce animal de pe pamant ! Am o problema pe care am incercat sa o rezolv,apeland la cei care au situatia materiala f buna ,si desi la inceput au spus ca da,acum se pare ca nu ! stiu ca eu nu pot salva lumea ,oricat de mult mi.as dori ! stiu ca nu pot ajuta toti oamenii si toate animalutzele care au nevoie de ajutor ! Insa ma zbat sa ajut ,atat cat pot ,si mereu ma lovesc de oameni insensibili ! Daca as fi dispus de capital ,nici nu m-as mai fi deranjat sa vorbesc cu aceste personaje ! Am trimis o scrisoare care o fundatie de animale ,nu dau numele ,care speram sa ma ajute sa ajut animalutzele de aici ,si am primit un mail in care imi spune ca nu pot face nimic ,sa ma descurc eu cum pot ! m-am abtinut sa nu le trimit un mail si sa ii intreb ce au facut cu fondurile phare pe care le-au luat pentru a ajuta animalele!?
Cred ca fiecare se naste cu un scop in viata ,al meu este sa ajut animalele ,si oamenii atat cat pot ! de ce am pus prima data animalele ? pentru ca sunt destui cei care se ocupa de oameni ,eu vreau sa ma ocup de necuvantatoare care dupa mine sunt cele mai pure suflete ! Am citit o super carte Stalpii fericirii (Los pilares de la felicidad scrisa de Bernabe Tiero) nu stiu daca este tradusa si in romana ,o carte unde scriitorul arata care sunt stalpii fericirii in viata ! acolo vorbeste despre calitatile si defectele omului ,despre bunatate care este o calitate ,nu te nasti cu ea ,ci o dobandesti in timp ,calitati pe care nu le mai intalnim la oamenii din zilele noastre !
De ce este sunt unii oameni cruzi cu animalele ? pentru ca la ei primeaza creierul reptilian ,cel care este sediul impulsurilor noastre primitive : agresivitate,instinct de conservare si de reproducere,frica ,apararea teritoriului etc ,iar creierul emotional (cel ce domina afectivitatea umana) si neocortexul (creierul nou , superior, cel care rationeaza) exista dar nu isi fac treaba ! altfel eu nu imi explic cruzimea ,rautatea,indiferenta fata de necuvantatoate !
Azi dimineata la cafea discutam cu sotul meu despre cum ar fi sa fie condusa lumea de caini si de pisici,si ma intrebam daca un catelus sau o pisica sau un alt animalutz ,ar putea calca un om ,si sa nu opreasca ,sa il striveasca pe asflat si sa nu simta nimic ! NU cred ca animalele ar putea fi capabile de o asemenea CRUZIME ,pe care unii oameni o comita in fiecare zi !
Ne laudam ca suntem civilizati ,educati ,sensibili dar OMUL nu este cu nimic mai bun decat un animal ,ci din contra ANIMALELE SUNT SUPERIOARE OMULUI prin BUNATATE !
Acum toata lumea este in goana de a face bani ,si nu realizeaza ceea ce se intampla cu umanitatea ,dar o sa vina ziua in care o sa ne omoram pe strada ,sau si mai rau ,pentru ca ne pierdem toate calitatile !
D-zeu ne-a aratat drumul drept ,noi am ales stramb,si din pacate platesc si necuvantatoarele pentru greselile noastre ! V-ati gandit cum ar fi sa nu mai existe masini ? eu da ! si ar fi foarte bine ,nu am mai polua terra si am fi mai buni cu caii,de ex !
Omul este cel mai periculos animal ,de care trebuie sa ne ferim ,nu necuvantatoarele !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.12.2009, 11:01:18
modele modele is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

Nici eu nu pot intelege oamenii care nu iubesc animalele iar de acei care le chinuie sau le omoara nu vreau sa pomenesc. Au sufletul inrait Dar ce sa ne mai miram daca unii "oameni" sunt in stare sa bata ori sa omoare copilasi dragalasi si nevinovati. In numele cui fac aceste fapte,oare? Am un catelus cocker spaniel(care in momentul asta doarme cu labutele in sus) care are 6 luni, este un nazdravan si jumatate, tot timpul vrea sa se joace si cand iese afara isi imagineaza ca toti cainii sunt ca el dar isi revine repede cand mai ia o tavaleala de la vreun caine nu chiar asa dornic de joaca ca el. Cand il cert ma priveste adanc in ochi si vine sa ma impace, este asa de smecher.El nu stie sa fie rau cu nimeni, nici cu oamenii, nici cu alti caini , se gudura pe langa toti pe care ii intalneste. Cum poti face rau animalelor cand sunt asa de dragalase? Cand eram mica, traind la curte intr-o comuna buzoiana, veneam de la scoala direct la catelusii mei,le dadeam laptic si saracii se umflau in burtica ca nu mai puteau merge de rotunzi ce erau si cand era frig afara ii bagam sub geaca mea si asa stateam cu ei ore in sir, gandind in mintea mea de copil ca ii salvez ca sa nu moara de frig. De parca mama lor nu ii putea proteja. Fratilor nu mai maltratati animalele, au si ele dreptul sa traiasca pe langa noi
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.12.2009, 11:14:39
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Pe mine sa ma ierte Dumnezeu, mie imi plac animalele si le doresc numai bine, insa mi se pare ca un om e muult mai important. cand vad pe strada cucoane in varsta cu animalutul dupa ele, pe care il pupa in bot si mananca din aceeasi strachina cu el... un copil nu ar creste! Sunt batrane care prefera sa aiba un animal in casa decat un nepot. Un caine se multumeste cu putina hrana si putina afectiune, insa un copil sau un batran cer muuult mai multa responsabilitate. Din pacate, sunt maltratati si mor de foame mai multi copii si batrani decat caini si pisici! Stiu ca tot omul e de vina pentru asta, tot rautatatea si nepasarea noastra. Nu ma intelegeti gresit, dar eu consider, fara a dori sa supar pe cineva, ca avem alte prioritati...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.12.2009, 11:45:02
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Adesea privesc animalele. Cate tandrete si cata bucurie emana.
Iar omul atat ma intristeaza vazandu'l negru la chip si incruntat, gata parca oricand de lupta.

Cu toate astea, nu trec cu vederea faptul ca pe animale, diavolul le lasa linistite.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.12.2009, 19:01:11
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Pe mine sa ma ierte Dumnezeu, mie imi plac animalele si le doresc numai bine, insa mi se pare ca un om e muult mai important. cand vad pe strada cucoane in varsta cu animalutul dupa ele, pe care il pupa in bot si mananca din aceeasi strachina cu el... un copil nu ar creste! Sunt batrane care prefera sa aiba un animal in casa decat un nepot. Un caine se multumeste cu putina hrana si putina afectiune, insa un copil sau un batran cer muuult mai multa responsabilitate. Din pacate, sunt maltratati si mor de foame mai multi copii si batrani decat caini si pisici! Stiu ca tot omul e de vina pentru asta, tot rautatatea si nepasarea noastra. Nu ma intelegeti gresit, dar eu consider, fara a dori sa supar pe cineva, ca avem alte prioritati...
tu consideri ca ai alte prioritati ,eu si poate multi ca mine considera ca au altele ,asta nu inseamna ca eu sunt mai rea ,iar tu mai bun ! am mai spus ,ne nastem fiecare cu un scop...eu sunt una din persoanele care prefera sa creasca 50 de animalutze decat sa adopte un copil ,si nu mai discut motivele,insa pot ajuta si un copil sau un batran daca are nevoie !
modele si noi avem doi cokeri spaniel englez ! baietii nostrii au nevoie de fff multa atentie ! un animalutz nu e un bibelou pe care il ai in casa glyks ! si despre asta e vorba,te citez : un caine se multumeste cu putina hrana si putina afectiune !!! omul ii dai un deget si vrea sa te ia cu tot ! animalutzele nu ! ele sunt fericite dc le mangai doar ! omul dc il alini (caci poate tu chiar nu ai de unde sa ii dai ) cu vorba ,iti reproseaza ca vrea ceva material ,si tu vii sa ii vorbesti ! Si nu cred ca faptul ca omul are mai mare nevoie de ajutor ,poate explica cruzimea anumitor oameni !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.12.2009, 19:47:57
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
il pupa in bot si mananca din aceeasi strachina cu el... un copil nu ar creste! Sunt batrane care prefera sa aiba un animal in casa decat un nepot. ...
Pentru a face copii trebuie sa ai si conditii in jurul tau, pace si liniste, garantie economica nu balamuc ca acum si atmosfera sufleteasca necesara.
Pe copii nu-i hranesti cu dogme si inchipuiri ci cu linistea din jurul tau. Trebuie sa fii barosan, zdravan asigurat financiar si emotional ca sa te gindesti la conceperea copiiilor in lumea asta dementa.
...de aceea lumea prefera animale ca n-au de ales. Tinerii isi doresc copii dar au un nod in git cind se gindesc la conceperea lor
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.12.2009, 20:01:03
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
tu consideri ca ai alte prioritati ,eu si poate multi ca mine considera ca au altele ,asta nu inseamna ca eu sunt mai rea ,iar tu mai bun ! am mai spus ,ne nastem fiecare cu un scop...eu sunt una din persoanele care prefera sa creasca 50 de animalutze decat sa adopte un copil ,si nu mai discut motivele,insa pot ajuta si un copil sau un batran daca are nevoie !
modele si noi avem doi cokeri spaniel englez ! baietii nostrii au nevoie de fff multa atentie ! un animalutz nu e un bibelou pe care il ai in casa glyks ! si despre asta e vorba,te citez : un caine se multumeste cu putina hrana si putina afectiune !!! omul ii dai un deget si vrea sa te ia cu tot !
1. Te rog insistent sa recitesti cu mare atentie ce a scris Glykys si apoi sa te aprinzi
2. Ai spus: "insa pot ajuta si un copil sau un batran daca are nevoie !" Pai are nevoie!!! E mare nevoie!!! Uita-te in jurul tau cata nevoie este!!!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.12.2009, 20:10:56
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Pentru a face copii trebuie sa ai si conditii in jurul tau, pace si liniste, garantie economica nu balamuc ca acum si atmosfera sufleteasca necesara.
Pe copii nu-i hranesti cu dogme si inchipuiri ci cu linistea din jurul tau. Trebuie sa fii barosan, zdravan asigurat financiar si emotional ca sa te gindesti la conceperea copiiilor in lumea asta dementa.
...de aceea lumea prefera animale ca n-au de ales. Tinerii isi doresc copii dar au un nod in git cind se gindesc la conceperea lor
Stiam eu ca o sa supar lumea, insa raman la parerea mea... Nu stiu cum se face de tocmai taranii sau persoanele sarace si defavorizate (ca sa nu le spun pe nume, sa ma faceti rasista) au cei mai multi copii si nu orasenii barosani si cu buzunarele pline... Ce spui tu e la locul lui, insa realitatea te contrazice, din pacate. Cati oameni in puterea varstei, cu putere morala si financiara sunt fara copii si cati amarati fac copii pe banda rulanta! Care or fi mai fericiti nu stiu... De altfel, si eu sunt de acord ca trebuie sa fii responsabil cand te apuci sa faci copii. E usor sa ii concepi, dar infinit de greu sa ii cresti. De aceea se prefera varianta usoara si lipsita de prea multa responsabilitate, cu catelusi si pisicute pe post de bebelusi sau nepotei. Cred ca la batranete ar fi mai placut sa auzi cum iti zice cineva mama sau bunica si sa fii mangaiat (asa spune bunica-mea) decat un latrat anost sau o limba pe obraz. Evident, asta inseamna munca si jertfa, grija si nopti nedormite... Insa fiecare culege ce a semanat. Mi-ar placea tare mult ca peste muuulti ani sa am o casa cu cativa nepoti (si doi, max. 3 copii), un catelus si o pisicuta care sa se joace cu cei mici. Atata tot, adica infinit de mult. Dar deja sunt off topic. Imi cer scuze, nu am vrut sa o supar pe Elena Violeta, dar astea sunt ideile mele.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.12.2009, 20:14:27
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Stiam eu ca o sa supar lumea, insa raman la parerea mea... Nu stiu cum se face de tocmai taranii sau persoanele sarace si defavorizate (ca sa nu le spun pe nume, sa ma faceti rasista) au cei mai multi copii si nu orasenii barosani si cu buzunarele pline... Ce spui tu e la locul lui, insa realitatea te contrazice, din pacate. Cati oameni in puterea varstei, cu putere morala si financiara sunt fara copii si cati amarati fac copii pe banda rulanta! Care or fi mai fericiti nu stiu... De altfel, si eu sunt de acord ca trebuie sa fii responsabil cand te apuci sa faci copii. E usor sa ii concepi, dar infinit de greu sa ii cresti. De aceea se prefera varianta usoara si lipsita de prea multa responsabilitate, cu catelusi si pisicute pe post de bebelusi sau nepotei. Cred ca la batranete ar fi mai placut sa auzi cum iti zice cineva mama sau bunica si sa fii mangaiat (asa spune bunica-mea) decat un latrat anost sau o limba pe obraz. Evident, asta inseamna munca si jertfa, grija si nopti nedormite... Insa fiecare culege ce a semanat. Mi-ar placea tare mult ca peste muuulti ani sa am o casa cu cativa nepoti (si doi, max. 3 copii), un catelus si o pisicuta care sa se joace cu cei mici. Atata tot, adica infinit de mult. Dar deja sunt off topic. Imi cer scuze, nu am vrut sa o supar pe Elena Violeta, dar astea sunt ideile mele.
Sunt intru totul de-acord cu tine, mai putin cu numarul de copii...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.12.2009, 20:23:01
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Stiam eu ca o sa supar lumea, insa raman la parerea mea... Nu stiu cum se face de tocmai taranii sau persoanele sarace si defavorizate (ca sa nu le spun pe nume, sa ma faceti rasista) au cei mai multi copii si nu orasenii barosani si cu buzunarele pline... Ce spui tu e la locul lui, insa realitatea te contrazice, din pacate. Cati oameni in puterea varstei, cu putere morala si financiara sunt fara copii si cati amarati fac copii pe banda rulanta! Care or fi mai fericiti nu stiu... De altfel, si eu sunt de acord ca trebuie sa fii responsabil cand te apuci sa faci copii. E usor sa ii concepi, dar infinit de greu sa ii cresti. De aceea se prefera varianta usoara si lipsita de prea multa responsabilitate, cu catelusi si pisicute pe post de bebelusi sau nepotei. Cred ca la batranete ar fi mai placut sa auzi cum iti zice cineva mama sau bunica si sa fii mangaiat (asa spune bunica-mea) decat un latrat anost sau o limba pe obraz. Evident, asta inseamna munca si jertfa, grija si nopti nedormite... Insa fiecare culege ce a semanat. Mi-ar placea tare mult ca peste muuulti ani sa am o casa cu cativa nepoti (si doi, max. 3 copii), un catelus si o pisicuta care sa se joace cu cei mici. Atata tot, adica infinit de mult. Dar deja sunt off topic. Imi cer scuze, nu am vrut sa o supar pe Elena Violeta, dar astea sunt ideile mele.
Faptul ca numarul de copii e invers proportional cu speranta de viata (de fapt cu sansa de reproducere) a acestora nu e o coincidenta si nu e ceva constient. E o mostenire evolutiva.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Produse de post - sa nu fie de la animal, sau componentele? sophia Postul 95 22.10.2012 17:08:09
Omul-animal, e posibil,oare ???!!! guardian knight Generalitati 8 17.12.2011 20:53:22
Doar o Apocalipsa mai poate salva Terra absolutep0wer Generalitati 19 03.09.2010 10:16:20
"Omul animal indumnezeit" de Panayotis Nellas mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 1 19.05.2009 23:33:50