Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.06.2010, 19:06:40
cuvant cuvant is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.10.2008
Mesaje: 89
Implicit Hristos a inviat

Doamne ajuta Adrian..sa ma iertati..cat m-as stradui eu sa spun un cuvant in zadar ar fi, dar invataturile Sfintilor Parinti au si vor aveau mereu ecou.

Frumusetea bisericii noastre ortodoxe, trairea drept crestinului in acest Sfant lacas este un prilej de bucurie, aici in casa Domnului gasim cele mai frumoase raspunsuri si sufletul nostru se hraneste devenind purtator de Dumnezeu.
Cat de inaltator rosteste preotul: " Cu frica de Dumnezeu, cu credinta si cu dragoste sa va apropiati".

Frica de Dumnezeu

"Omul care a luat asupra sa de bunavoie insarcinarea cea grea de a strabate calea cea stramta a pazirii inimii, trebuie, inainte de toate, sa aiba frica de Dumnezeu, care este inceputul intelepciunii. In mintea lui trebuie sa fie necontenit intiparite aceste cuvinte proorocesti: Slujiti Domnului cu frica si va bucurati Lui cu cutremur(Ps. 2,11).
In scurt graind, infatisarile fricii de Dumnezeu sunt doua: daca vrei sa faci raul, atunci teme-te de Domnul si nu-l face. Iar daca vrei sa faci binele, atunci teme-te de Domnul si savarseseste-l".
Sfantul Serafim de Sarov

Credinta

"Harul se descopera dupa masura credintei si a sarguintei, dar, mai inainte de toate, cu bunavoire a Lui Dumnezeu Iisus Hristos, dupa cum spune si Sfantul Marcu :'Hristos Dumnezeu desavarsit fiind a daruit celor botezati Harul Preasfantului Duh. Acesta se decopera dupa masura implinirii poruncilor, cerandu-ne arvuna credintei'-pana vom ajunge toti la unitatea credintei, la masura varstei deplinatatii Lui Hristos (Efeseni 4, 13)".
Sfintii Calist si Ignatie Xanthopoulos

"Viata cea dreapta si credinta in Dumnezeu sunt bunele arme impotriva lor. Ei se tem asadar de postul sihastrilor, de priveghere, de rugaciune, de blandete, de linistire, de neiubire de argint, de milostenii, de buna cinstire cea intru Hristos".
Sfantul Antonie cel Mare

Dragostea

Cat de frumos spune Parintele Arsenie Papacioc: " Tipic, tipic si la inima nimic", si Sfantul Apostol Pavel: "Pe acestea trei sa le aveti: credinta, nadejdea si dragoste"..dragostea intrecandu-le pe toate.
Pentru a ajunge la dragoste, trebuie sa avem frica de Dumnezeu si credinta, 'Fericiti cei curati cu inima ca aceea vor vedea pe Dumnezeu'.

" Prezenta Harului Duhului Sfant aduce harisme, stari sfinte, cu neputinta a fi exprimate in cuvinte si ofera omului rodul Sfantului Duh, care este "iubire, bucurie, pace, blandete".

" De ar fi omul cat de intelept, si daca e lipsit de dumnezeiasca dragoste, umbla in intuneric intotdeauna".

" Dragostea intre crestini trebuie sa fie atat de mare si mai presus de fire, incat sa-i faca ceresti pe oamenii cei pamantesti".
"Dumnezeu este dragoste, si cel ce are dragoste este cu Dumnezeu si Dumnezeu este cu dansul".


Doamne ajuta Adrian, nu sunt eu vrednic sa scriu toate acestea..sa ma ierti, raspunsurile sunt mereu in biserica noastra draga, sa fim cat mai aproape de biserica otodoxa.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.06.2010, 19:54:42
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Uneori am discutii, cu fiica mea cea mica, pe teme legate de credinta. Mai deunazi mi-a pus o intrebare care mi s-a parut cat se poate de interesanta si pe marginea careia am discutat foarte mult, pana cand nu am mai fost in stare sa gasim cuvintele potrivite, asa cum se intampla mai mereu atunci cand creierul nu mai este capabil sa traduca in cuvinte ceea ce simti in inima. Intrebarea suna asa: Care este de fapt raportul de determinare dintre iubire si credinta? Iubirea izvoraste din credinta sau credinta izvoraste din iubire? Va pun, la randul meu, aceasta intrebare si astept, cu interes, raspunsurile pe care sper ca le veti da.
Dacă o luam altfel: Dumnezeu este iubire. Credinta este si ea un dar de la Dumnezeu, pentru cine vrea sa îl accepte. De ce ne rugam uneori ca sa ne intareasca Dumnezeu in credinta? Pentru ca avem nevoie de acest dar. Cred ca intai ne intalnim cu dragostea lui Dumnezeu si apoi ne punem increderea in El si nu vrea sa ne departăm apoi de Dumnezeu prin păcate.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.06.2010, 20:38:15
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Care este de fapt raportul de determinare dintre iubire si credinta? Iubirea izvoraste din credinta sau credinta izvoraste din iubire?
Iubirea izvorâște din credință. Credința este rădăcina copacului, speranța este seva, iubirea este coronamentul.
Inversarea acestui raport poate duce la erori serioase, nu lipsite de consecințe în plan spiritual. Asupra acestui lucru, mi-am spus părerea într-un mai vechi articol, aici:
http://sfantacruce.ro/myblog/mihnead...cole-ale-sale/

P.S.: Felicitări pentru tema și nivelul discuțiilor cu fiica dv. Acestea sunt adevăratele bucurii: când vezi că efortul făcut în rolul de tată nu rămâne nerăsplătit.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.06.2010, 21:39:08
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post Va intreb si eu la rindul meu ?

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Uneori am discutii, cu fiica mea cea mica, pe teme legate de credinta. Mai deunazi mi-a pus o intrebare care mi s-a parut cat se poate de interesanta si pe marginea careia am discutat foarte mult, pana cand nu am mai fost in stare sa gasim cuvintele potrivite, asa cum se intampla mai mereu atunci cand creierul nu mai este capabil sa traduca in cuvinte ceea ce simti in inima. Intrebarea suna asa: Care este de fapt raportul de determinare dintre iubire si credinta? Iubirea izvoraste din credinta sau credinta izvoraste din iubire? Va pun, la randul meu, aceasta intrebare si astept, cu interes, raspunsurile pe care sper ca le veti da.
"Nu crezi tu ca Eu sint Tatal si Tatal este in Mine "( Ioan 14, 1o .) Nu stii oare ca in timp ce te rogi Tatal , Fiul si Sfintul Duh sint in tine si tu in ei ?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.06.2010, 22:22:52
comentator comentator is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit iubire fara credinta nu exista

Poate cineva sa iubeasca ceva sau pe cineva care nu exista? daca nu crezi ca Dumnezeu exista , Il poti iubi?
daca trecem de la dumnezeiesc la uman putem lua exemplul iubirii dintre doi oameni care nu s-au vazut niciodata dar isi scriu... daca nu ai crede ca la destinatia scrisorii tale se afla persoana pe care ti-o imaginezi, ai iubi-o?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.06.2010, 22:27:06
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Uneori am discutii, cu fiica mea cea mica, pe teme legate de credinta. Mai deunazi mi-a pus o intrebare care mi s-a parut cat se poate de interesanta si pe marginea careia am discutat foarte mult, pana cand nu am mai fost in stare sa gasim cuvintele potrivite, asa cum se intampla mai mereu atunci cand creierul nu mai este capabil sa traduca in cuvinte ceea ce simti in inima. Intrebarea suna asa: Care este de fapt raportul de determinare dintre iubire si credinta? Iubirea izvoraste din credinta sau credinta izvoraste din iubire? Va pun, la randul meu, aceasta intrebare si astept, cu interes, raspunsurile pe care sper ca le veti da.

Draga Adrian,
sarut-o pe fiica ta din partea mea, si spune-i asa: draga mea, nu e un
raport de determinare, e o impreuna lucrare de sprijinire si inaltare a
sufletului nostru catre Dumnezeu. Iubirea da aripile iar credinta e busola,
ancora sau steaua polara. Se ajuta reciproc, fara aripi nu poti sa zbori
si sa te inalti, fara credinta nu gasesti drumul si poti sa te ratacesti.
Dar sa nu uitati, dragii mei, de smerenie. Smerenia e unguentul ca sa
nu se gripeze motorul.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.06.2010, 22:41:14
comentator comentator is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de comentator Vezi mesajul
Poate cineva sa iubeasca ceva sau pe cineva care nu exista? daca nu crezi ca Dumnezeu exista , Il poti iubi?
daca trecem de la dumnezeiesc la uman putem lua exemplul iubirii dintre doi oameni care nu s-au vazut niciodata dar isi scriu... daca nu ai crede ca la destinatia scrisorii tale se afla persoana pe care ti-o imaginezi, ai iubi-o?
vreau insa sa completez... mai sus vorbeam despre etapele dragostei umane insa credinta omului este determinata de Dragostea Lui Dumnezeu! Omul nu ar avea credinta daca Dumnezeu nu s-ar descoperi lui, din dragoste pentru el! Dragostea Lui Dumnezeu noi o intalnim la fiecare pas, in fiecare respiratie a noastra, dar abia cand O constientizam incepem sa credem. Deci, Dragostea Lui Dumnezeu determina credinta noastra iar credinta determina dragostea noastra de Dumnezeu!

Un parinte din Muntele Athos imi spunea ca in limba greaca sunt trei cuvinte diferite pentru dragoste: primul se refera la dragostea trupeasca, a barbatului catre femeie, al doilea la dragostea parinteasca, a parintilor catre copii si a copiilor catre parinti, iar al treilea ... Dragostea jertfa. Aceasta din urma este Dragostea Lui Dumnezeu! Mai spunea ca Dragostea Lui Dumnezeu nu este ca dragostea tatalui catre fiu pentru ca tatal isi mai cearta fiul, nici ca a bunicului catre nepot pentru ca si acesta il mai cearta ci ca a strabunicului...acea dragoste si blandete fara margini!:)

Last edited by comentator; 09.06.2010 at 22:47:23.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.06.2010, 23:07:50
cumintica's Avatar
cumintica cumintica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.08.2006
Mesaje: 10
Implicit credinta, speranta, dragoste

Stiti de ce sunt simbolizate? Crucea simbolizeaza credinta, ancora speranta si inima dragostea. Ce frumos.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.06.2010, 17:25:51
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Dragii mei, ma inclin cu smerenie in fata frumusetii inimilor voastre, iar ochii mi se aburesc de o placuta emotie, chemand lacrima bucuriei vietii. Ati eliberat o parte din comorile sufletelor voastre si va multumesc pentru aceasta. Doamne cat de frumos ati scris toti! Dumnezeu sa va imbogateasca inmiit.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.06.2010, 18:21:51
Florin Liviu
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile Asa cred eu !

Eu cred ca iubirea si credinta sunt acelasi lucru pentru ca iata : daca iubesc dar nu cred sunt smintitor sau smintit iar daca cred si nu iubesc nu foloseste nimanui nici mie. Iubirea si credinta sunt ca mana dreapta si mana stanga : fara oricare din ele am fi ciungi ! Totusi marea lectie trebuie sa ramana Iubirea care este mantuitoare si singura. Credinta vine singura sau doar daca ne-o trimite Domnul.

Last edited by Florin Liviu; 10.06.2010 at 21:17:56.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intreb si eu... umila123 Generalitati 19 27.01.2010 11:28:38
Nu-mi place cum suna... intreb doar ... cristinalex Biserica Ortodoxa Romana 23 23.01.2010 22:00:16
Au existat femei in randul clerului? - Articol interesant sophia Preotia (Hirotonia) 54 01.10.2009 13:25:06