Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 22.11.2012, 20:26:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
N-a sustinut geocentrismul. Cel mai bine e ca fiecare sa-i citeasca cartea, caci fragmentele luate izolat nu-ti ofera o imagine completa, ci doar iti starnesc curiozitatea de a cunoaste.O puteti citi si downloada de aici: http://ro.scribd.com/doc/40303893/Se...m-Serafim-Rose Citatul de pe prima pagina nu se refera la geocentrism, ci la evolutie.
Am si dat citatul, il stie si neica, dar acum se face ca l-a uitat, asa se intampla daca cineva nu iubeste adevarul.
La acest citat din Par. Srafim Rose ma refeream:
“Oamenii cu cunostinte stiintifice vor zice ca Parintii fac greseli in stiinta. De pilda, Sfantul Vasile cel Mare, in scrierile sale despre cele Sase Zile ale Facerii, afirma ca exista unele fiinte, precum anumite broaste, ce apar spontan din tarana. Asa spunea stiinta vremii sale. Stiind ca lucrul nu e adevarat, oamenii din vremurile moderne spun ca el a facut o greseala, intrucat stiinta sa, prin mijlocirea careia interpreta aspectul stiintific, era gresita. Si este adevarat ca, in aceasta privinta, cand exista fapte stiintifice, putem sa indreptam scrierile Sfintilor Parinti. Insa unii cred ca aceasta inseamna ca putem indrepta si textul Facerii. Dar daca cercetati textul facerii, veti vedea ca ori de cate ori Parintii fac interpretari gresite din pricina cunostintelor luate din stiinta zilelor lor, aceasta nu se datoreaza faptului ca textul Facerii ar spune asa ceva. Se datoreaza faptului ca acela este modul cel mai logic de a-l citi pe temeiul cunoasterii stiintifice. Astazi am avea o modalitate usor diferita de a-l citi, si s-ar putea sa fim ceva mai exacti. Textul ramane acelasi.
De fapt nu exista nici macar o singura afirmatie in textul Facerii care sa te trimita la ideea ca soarele se roteste in jurul pamantului sau pamantul in jurul soarelui, sau orice altceva de acest tip."
  #272  
Vechi 22.11.2012, 20:44:40
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De fapt nu exista nici macar o singura afirmatie in textul Facerii care sa te trimita la ideea ca soarele se roteste in jurul pamantului sau pamantul in jurul soarelui, sau orice altceva de acest tip."
Dar apoi afirma, in alta parte, ca din punct de vedere teologic suntem in centrul Universului (considerand postulatele stiintifice ca fiind secundare).
Nu sesizezi contradictia? Incerc sa ti-o lamuresc, poate o vei vedea:

Ce inseamna "sens teologic"? Teologia crestina are la baza Sfanta Scriptura: izvorul infailibil al revelatiei. Orice vedenie/proorocie/descoperire a anumitori sfinti poate fi intr-o anumita masura relativa, dar Scripturile nu. Teologia Sfintilor Parinti este de fapt alcatuita 80% din talcuirile lor asupra Sfintelor Scripturi. Chiar si multe din pildele spuse de parinti seamana intru catva cu cele din Biblie, foarte des lucrul acesta.

Deci baza teologiei este Scriptura. Cand afirmi ca in sens teologic suntem centrul universului, te duci din start la Sfintii Parinti si, prin talcuirile lor, la Scripturi. Altfel nu mai afirmi nimic de "sens teologic". Cine da sensul teologic daca nu Scriptura?

Tot n-ati inteles impactul pe care l-ar fi avut o pozitie geocentrica in demersul parintelui Serfaim Rose.

De altfel, Serafim Rose mai puncteaza ceva esential: sfintii nu au fost infailibili in pareri, dar - Ortodoxia invata - in consens, cand a fost vorba de talcuiri, atunci au fost infailibili. Traditia Bisericii este SFANTA, deci ADEVARATA!

In ceea ce priveste animalele care ies in nisip sau neimblanzirea delfinilor (si multe altele), ele niciodata - in omiliile Sfintilor Parinti -, nu au fost legate in mod direct de versete sau carti scripturistice! Nu intelegi aspectul asta?!

Cand vorbim de cronologia Bisericeasca, de geocentrism, de stationarea pamantului si rotatia astrilor pe bolta cerului, s.a.m.d. lucrurile stau altfel, precum bine ai vazut! Cu alte cuvinte, daca Serafim Rose (de unul singur) afirma ca in Facere nu apar mentiuni despre geocentrism (sau in alte carti biblice), exista doua variante:

1. Ii combate pe Sfintii Parinti (direct sau indirect), care au gasit - in unanimitate - versete ce arata clar miscarea soarelui in raport cu Pamantul si stationarea Pamantului.
2. A facut asta din motive intemeiate, raportate la situatia delicata din contemporaneitate.

Tind sa cred ca este varianta a doua, atata timp cat in alta parte accepta geocentrismul ca aspect teologic (deci, fundamentat pe Scripturi si Sfintii Parinti).
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
  #273  
Vechi 22.11.2012, 20:53:48
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De fapt nu exista nici macar o singura afirmatie in textul Facerii care sa te trimita la ideea ca soarele se roteste in jurul pamantului sau pamantul in jurul soarelui, sau orice altceva de acest tip."

Catalin, cunosc pozitia parintele Serafim, nu degeaba am spus ca oamenii sa-i citeasca cartea, nu sa extraga citate izolate. El n-a sustinut geocentrismul, ci se refera la caracterul antropocentric al creatiei (universului), deci indiferent de ce explica stiinta si ce se va mai descoperi referitor la el (dimensiune, expasiune etc.), Universul tot caracter antropocentric are,este intru folosul omului, acesta- omul- fiind incununarea creatiei si centru in intentia si ordinea creationista.

Last edited by ioanna; 22.11.2012 at 20:58:42.
  #274  
Vechi 22.11.2012, 21:00:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
1. Catalin2, am impresia ca tu ai citit doar prima pagina a acelui "sait nefast" ... e optiunea ta, oricum nu cred ca ai intelege mare lucru (parcurgerea acelui sait presupune sa ai ceva cunostinte minimale de astronomie si mintea deschisa, aviz amatorilor)
2. Nu mai raspandi informatii neadevarate despre ieromonah Serafim Rose sau despre "nefastul sait" http://www.hexaimeron.ro/Cosmologie/...html#simulator , e clar ca nu ai inteles mare lucru si poate ai citit superficial cartea lui Serafim Rose

3. Nu ai nici o autoritate care sa-ti permita sa-ti dai cu parerea de cum au fost interpretate anumite citate din Scriptura (eronat sau nu) de catre Sfintii Parinti, nu uita acest aspect cand mai faci acest tip de comentarii.
4. "O mare aiureala" te citez, cred ca este in capul tau, dar nu vreau sa te simti jignit
5. Cand spui "Noi suntem iubitori de adevar" ar trebui sa consider ca te referi la tine si la grupul tau de "sustinatori" de pe acest forum, ai fost ales sa te exprimi in numele lor, ce profesie ai, esti avocat?

6. Pentru tine, Pr. Dr. Dan Badulescu este doar un "cineva, fie si preot" (ortodox)... pacat ca nu-ti dai seama cat de mult te injosesti cand folosesti aceasta expresie si cat de putin te exprimi ca un adevarat crestin ortodox practicant, te exprimi mai degraba ca un sectant sau un chibit. Una e sa fii ironic si alta e sa fii mojic si fudul. Ai cam lipsit la lectia "despre rusine si respect" predata in primii 7 ani de viata, cati ani ai de fapt, esti major, ai terminat liceul, ai luat Bacul? (intrebari firesti cand vezi limbajul folosit)
Pana acum am trecut cu vederea comportamentul tau, am zis ca poate sunt scapari, dar vad ca tu asa esti, nu poti scrie doua mesaje fara sa o iei pe aratura. Eu cred ca tu ar fi trebuit sa fii banat, nu Postelnicu, el a avut o atitudine impaciuitoare in ultimul mesaj.
Am observat ca tu nu stii despre ce vorbesti, vrei sa compensezi cu agresivitate. A fost un stilist pe forum care era tot agresiv, chiar daca tu spui ca esti ortodox ai aceeasi atitudine si comportament ca un stilist (e vorba numai de cei agresivi, pentru ca sunt si stilisti normali).
Data trecuta cand ai fost banat ti-am luat apararea si am protestat ca te-au jignit unele persoane, dar se pare ca m-am inselat, chiar tu esti de vina, nu alte persoane. Tu probabil asa esti obisnuit, sa te balacaresti, asta e firea ta, cred ca e mai bine sa te manifesti in afara forumului.
Probabil vehementa si iritarea ta se datoreaza si faptului ca am dat acele filmulete care arata ca nu exista geocentrism, cei ce nu sunt in adevar cand il afla ori il accepta ori cauta sa lupte impotriva lui si a celui ce-l spune.
Din ceea ce imi scrii reiese ca tu de fapt nu stii despre ce e vorba, ca in cazul calendarului. Chiar eu doream sa te intreb daca esti cumva la liceu.
1. Spuneam ca e dat un citat, cand de fapt Par. Serafim spune ca nu exista geocentrism in Facerea in alt citat, deci ceva opus, aceasta e parerea Par. Serafim, nu geocentrismul.
2. Acum nu-ti mai amintesti citatul dat de mine pe topicul despre pamantul plat, titpic pentru cineva care nu iubeste adevarul.
3. N-ai inteles nimic, eu am spsu ca cei ce sustin geocentrismul au dat intepretarea eronata, nu sfintii. Am dat si exemplu, dar tu nu vrei sa le vezi.
4. Nici eu nu vreau sa te simti jignit, dar la tine e doar fanatism, fara legatura cu ortodoxia.
5. Ma refeream la faptul ca ortodoxia este adevarul si ortodocsii sunt iubitori de adevar. Observi cum te excluzi singur, pentru ca nu esti iubitor de adevar.
6. Desi tu ai avut de multe ori iesiri m-am adresat normal tie, dar nu pot astepta acest lucru si de la tine.
  #275  
Vechi 22.11.2012, 21:19:07
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking Ca-n Facerea: toti o apa si-un pamant ...

Catalin2, si daca era plina Scriptura din doua in doua randuri de cuvantul "geocentric" si daca toate evangheliile incepeau cu "geocentrismul - capitol explicativ" tot ai fi spus ca saracii oameni, cu stiinta vremi lor, se aflau intr-o grava eroare, ca ai vazut tu cu ochii tai, cum se invarte pamantul ... undeva pe youtube ... satana se pare ca lucreaza prin tine. Tu realizezi ca, indirect, insinuezi ca a gresit Duhul Sfant cand la inspirat pe Moise? Geocentric, DA, in 7 zile, DA, asa a fost creat totul, nu in miliarde de ani lumina. Dumnezeu putea sa faca si totul intr-o clipa, daca ar fi considerat ca asa este bine.

Ioanna, de la tine nu mai am de mult pretentii, mai incearca cu Glosa lui Eminescu, tu poti sa citesti si de zeci de mii de (ani lumina) ori cartile lui Serafim Rose, ca tot la fel o sa zici, ca el nu suporta evolutionismul si ca era heliocentrist convins. Apropo, ai terminat cu neo-stilistii acum ai trecut la neo-protestanti. Se pare ca poti repeta la nesfarsit fraze simple (poti edita cateva fraze) ... gen: ca o sa ramai la toate rece; la ce ti-o fi trebuit tie in post sa nu-ti educi aptitudinile. Era mai bine cand plagiai, era interesant!

DragoP, poate vezi asa cu esti, te citez: "usor schizo"

Patrie si Credinta, la ploiesti, din cauza efectului de sera si a gazelor de la rafinarie, poti avea dureri de cap ... te citez: "bai, te doare capul definitiv", e posibil sa nu-ti mai revi niciodata! Daca ai inteles ca era vorba de stringuri, cred ca te durea rau de tot capul! Cum sa mai vezi legatura intre paragrafe, pai tu erai coplesit de stringuri ... ai vomita pana la urma, sa te racoresti?

@all de aceasi teapa: cine se asemana se aduna, mai ales pe acest topic !
  #276  
Vechi 22.11.2012, 21:20:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
Dar apoi afirma, in alta parte, ca din punct de vedere teologic suntem in centrul Universului (considerand postulatele stiintifice ca fiind secundare).
Nu sesizezi contradictia? Incerc sa ti-o lamuresc, poate o vei vedea:
Am scris despre acest citat si am spsu tot ce era de spus despre geocentrism, nu are rost sa repet de zece ori aceleasi mesaje. Am dat filmuletele care arata ca nu exista geocentrism, in ortodoxie nu exista neadevar. Sfintii afirma geocentrismul doar in contextul stiintei de atunci, la fel cum in alte parti spun ca e vorba de ce sustin filozofii. Doar geocentristii spun altceva, nu sfintii. Eu nu mai am de gand sa repet aceleasi mesaje, am terminat cu geocentrismul, cine iubeste adevarul l-a aflat deja.
  #277  
Vechi 22.11.2012, 21:24:00
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Catalin2, si daca era plina Scriptura din doua in doua randuri de cuvantul "geocentric" si daca toate evangheliile incepeau cu "geocentrismul - capitol explicativ" tot ai fi spus ca saracii oameni, cu stiinta vremi lor, se aflau intr-o grava eroare, ca ai vazut tu cu ochii tai, cum se invarte pamantul ... undeva pe youtube ... satana se pare ca lucreaza prin tine. Tu realizezi ca, indirect, insinuezi ca a gresit Duhul Sfant cand la inspirat pe Moise? Geocentric, DA, in 7 zile, DA, asa a fost creat totul, nu in miliarde de ani lumina. Dumnezeu putea sa faca si totul intr-o clipa, daca ar fi considerat ca asa este bine.
Ti-am spus ca m-am lamurit in privinta ta, eu cred ca trebuie sa fii banat, intotdeauna o sa te comporti asa.
  #278  
Vechi 22.11.2012, 21:31:02
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ti-am spus ca m-am lamurit in privinta ta, eu cred ca trebuie sa fii banat, intotdeauna o sa te comporti asa.
Calatin2, ia fa tu o plangere la Admin ... spune-i ce te doare, spune-i ca cineva nu e de acord cu "axiomele" tale si nu vrei sa-l mai vezi pe acest forum ortodox. Poti schimba topicul, nu e obligatoriu sa repeti la nesfarsit "stiinta vremi lor", ti-am mai spus, nu ai autoritatea necesara, esti prea mic ca sa-ti dai cu parerea, estimez ca poti avea sub 14 ani, ironic, nu?

Facerea: in 7 zile DA; Nu 7 ere, Nu 7 miliarde de ani ... Geocentric, DA!

Iti recomand ca in scop terapeutic, sa vezi filmuletul ala cu pamantul, invartindu-se, de doua ori pe zi, la 12 ore!

Last edited by neica_nimeni_altul; 22.11.2012 at 21:40:27.
  #279  
Vechi 22.11.2012, 21:47:09
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Eu zic sa va linistiti. Nici daca se rotea pamantul nu erati asa ravasiti... )

@Catalin2, ideea conform careia acel video ar demonstra ceva este fundamental gresita. Te invit sa te uiti atent la miscarea lunii (paralel cu Pamantul, iar nu circular fata de Pamant), la apritia si disparitia ei (se lumineaza instantaneu, apare dintr-o zona de intuneric profund, neautentic, ce seamana mai mult cu negrul standard din Paint). Uita-te la raportul dintre luna si Pamant. Daca le vei masura vei afla ca pastreaza acelasi raport ca in cazul in care amandoua erau situate in acelasi plan! Ori distanta dintre cele 2 corpuri este considerabila, desi in imagini raportul ramane neschimbat (=> au fost inserate valorile standard atunci cand s-au creat corpurile). Daca nu poti crede ca industria filmului - astazi! - a evoluat cat sa faca o astfel de mizerie de video, atunci nu vei putea considera aselenizarea ca fiind un fake. Aselenizarea este in esenta imposibila datorita centurilor de radiatii Van Allen. Sper ca stii asta. :D Deci, despre conspiratia "astronomica" (adica foarte mare) NASA, cred ca se poate cu usurinta pune in rand cu turnurile gemene, OZN-urile (opera NASA, de asemenea), s.a.

Daca ai gasit ceva in neregula cu biologia si geologia (de pe Pamantul nostru!), mi se pare absurd felul in care sari - inconstient si imatur - intr-o teorie complet necrestina, din cauza a doua clipuri postate pe youtube.... Tie nu ti se pare la fel?

Sau unii pur si simplu nu pot concepe ca dupa 4 secole se mai poate considera geocentrismul.... Trist si deloc laudabil.
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
  #280  
Vechi 22.11.2012, 21:50:14
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
Sau unii pur si simplu nu pot concepe ca dupa 4 secole se mai poate considera geocentrismul.... Trist si deloc laudabil.
Sunt unii care sustin ca pamantul este plat, aici pe forum, care cred la fel ca si geocentristii in teorii conspirationiste de proportii globale. ( de parca ne-ar afecta cu ceva daca intr-adevar ar fi plat sau daca intr-adevar pamantul ar fi static, nu vad motivul conspiratiei) Nimic nu mai surprinde. Ma astept sa apara pe forum si adepti ai teoriei pamantului gol.

Last edited by ioanna; 22.11.2012 at 21:55:35.
Subiect închis

Tags
evoluționism teist, geocentrism

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! flying Teologie si Stiinta 1589 29.07.2020 00:49:47
evolutionismul compromis padrevicentiu Generalitati 476 23.09.2013 04:54:06
Ce este o erezie ? STEPHAN Dogmatica 16 15.06.2012 18:58:42
Bacteria Flagellum sau Motorul Organic sau De ce evolutionismul e o facatorie colaps Generalitati 217 27.09.2010 15:37:40
Este islamismul (musulmanismul) o erezie ariana? mihailt Generalitati 24 01.08.2010 14:17:27