Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 14.09.2009, 10:49:19
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit Fani, mama ranitilor.

Fata de mandrie si minciuna, toleranta ZERO. Iar tu Fani... trebuie sa mai cresti spiritual. Nu se cade unei femei sa dea invataturi barbatului, sa devina apostol adica. Esti tu apostol Fani? Si daca da, cine te-a investit in aceasta calitate? Si daca esti membra a Bisericii Ortodoxe (membra cu sufletul) atunci ocupa-te de Biserica ta si lasa-i pe altii; nu fii tu avocata nechemata. Daca nu esti membra, atunci ce faci? Tulburi apele? Cat despre "evreul cel ales", am niste intrebari: -cine te-a ales domnule?
-de ce esti mai ales tu decat altii si decat evreii in particular?
-care este adresa "lazii de gunoi a istoriei?"
-de ce vrei sa ii iei locul lui Dumnezeu? Daca ELa hotarat sa creeze si alte neamuri, de ce
crezi ca a facut-o? De ce vrei dumneata sa desfiintezi aceste popoare? Toate sunt una
in Dumnezeu Si toti suntem una. In Dumnezeu ori traiesti dupa regulile familiei divine, ori
nu! Si cu asta am incheiat orice discutie cu dumneata. Nu esti viu si
gandesti in sabloane!
Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Iar tu poate ar fi bine sa iei exemplu de la el si sa vorbesti cu politete si dragoste chiar si celor pe care ii consideri dusmani..
Dupa el, Hristos este un 'gentleman'.
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu
Reply With Quote
  #112  
Vechi 14.09.2009, 15:19:08
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Fani71,nu discuta cu antisemiti

ca ei sunt si contra Mantuitorul crestinilor care si el a fost evreu,fiu al Poporului Ales de catre Dumnezeu insusi.IGNORANTI SI CEI LIPSITI DE INTELIGENTA MINIMA INTREABA INCA O DATA SI INCA O DATA CA CINE I-A NUMIT PE EVREI POPOR ALES. DECE SA INTREBE? NU AU ACASA VRE-O BIBLIE?
Adevaratii crestini trebuie sa gandeasca ca tine ca bazele crestinismului este rabdarea, intelegerea, iubirea aproapelui,lipsa de ura si imbratisarea celorcare li-e sunt dusmani.
Antisemitii sunt mancati de ura oarba care la noi o numim "ura gratuita" ca este bazata pe nimica.
Dumneata ca scri ca esti mai in varsta, poate ai cunoscut evrei dar ei, sunt sigur ca nu au intalnit in viata lor un evreu ,afara de statuia Acelui Rastignit de la biserica.
Religia lor este a zeului Zalmoxis,dracu stie cum au ajuns la asta.
Toate bune Fani71.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #113  
Vechi 14.09.2009, 19:57:53
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marioad24 Vezi mesajul
Fata de mandrie si minciuna, toleranta ZERO. Iar tu Fani... trebuie sa mai cresti spiritual. Nu se cade unei femei sa dea invataturi barbatului, sa devina apostol adica. Esti tu apostol Fani? Si daca da, cine te-a investit in aceasta calitate? Si daca esti membra a Bisericii Ortodoxe (membra cu sufletul) atunci ocupa-te de Biserica ta si lasa-i pe altii; nu fii tu avocata nechemata. Daca nu esti membra, atunci ce faci? Tulburi apele?
Unde ai citit tu ca femeile nu au voie sa 'dea invataturi' barbatului? Sfantul Pavel vorbeste de slujirea in Biserica, nu de invatatura in general.
Atunci, dupa tine, o profesoara de religie nu are voie sa invete decat fetele? Si o mama nu poate sa dea lectii baietilor ei? Antonio are 18 ani si mi-ar putea fi elev, eu am 38 si sunt mama si profesoara de religie.

Ei, da, mai pot creste spiritual, asta e valabil pentru toti!

Tocmai pentru ca sunt membra a Bisericii imi pasa ce se intampla in ea, peste tot.
Nu am citit tot ce s-a scris aici si nici tot ce a scris Evreulcelales, insa ma scarbeste tonul pe care il iau unii cnd vorbesc cu cei de alte credinte. este contrar Evangheliei. Punct.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 14.09.2009 at 22:28:06.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 14.09.2009, 22:29:47
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
ca ei sunt si contra Mantuitorul crestinilor care si el a fost evreu,fiu al Poporului Ales de catre Dumnezeu insusi.IGNORANTI SI CEI LIPSITI DE INTELIGENTA MINIMA INTREABA INCA O DATA SI INCA O DATA CA CINE I-A NUMIT PE EVREI POPOR ALES. DECE SA INTREBE? NU AU ACASA VRE-O BIBLIE?
Adevaratii crestini trebuie sa gandeasca ca tine ca bazele crestinismului este rabdarea, intelegerea, iubirea aproapelui,lipsa de ura si imbratisarea celorcare li-e sunt dusmani.
Antisemitii sunt mancati de ura oarba care la noi o numim "ura gratuita" ca este bazata pe nimica.
Dumneata ca scri ca esti mai in varsta, poate ai cunoscut evrei dar ei, sunt sigur ca nu au intalnit in viata lor un evreu ,afara de statuia Acelui Rastignit de la biserica.
Religia lor este a zeului Zalmoxis,dracu stie cum au ajuns la asta.
Toate bune Fani71.
Multumesc. S-ar putea sa ai dreptate ca nu ar trebui sa discut. Antisemnitismul este o patima, pana la urma, dupa parerea mea. Si tie toate bune.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #115  
Vechi 15.09.2009, 02:08:35
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit pe cine apara fani

Religia lor este a zeului Zalmoxis,dracu stie cum au ajuns la asta.(citat din gandirea "evreului cel ales")
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu
Reply With Quote
  #116  
Vechi 15.09.2009, 09:54:07
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marioad24 Vezi mesajul
Religia lor este a zeului Zalmoxis,dracu stie cum au ajuns la asta.(citat din gandirea "evreului cel ales")
Eu nu apar gandirea Evreuluicelales.
Am scris de altfel ca nu am urmarit discutiile cu el. Insa dar daca le-as urmari si as discuta, i-as spune daca nu as fi de acord cu el si unde, ca intre OAMENI.

Unii dintre voi nu sunteti in stare sa faceti deosebirea dintre atitudinea fata de gandirea cuiva, o discutie civilizata in care fiecare isi spune parerea, si injurarea ca la balci. Si nu faceti nici deosebirea dintre apararea unei idei si apararea persoanei, indiferent ce idei are.
Daca te-ai uita in urma ai vedea ca i-am facut aceeasi observatie si unui ateu (getagrip) - care a fost de altfel si banat pentru ca nu era in stare sa comunice in mod civilizat.

Ce exemplu dam noi crestinii celor de alte religii? Asta ar trebui sa ne intrebam. Daca intre noi nu exista duhul dragostei, atunci degeaba predicam si le spunem sa treaca la crestinism ca Steinhardt. Vorbe goale! Sa ne purtam noi mai intai ca cei care l-au convertit pe Steinhardt, si dupa aia sa mai vorbim.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #117  
Vechi 15.09.2009, 10:10:16
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marioad24 Vezi mesajul
Religia lor este a zeului Zalmoxis,dracu stie cum au ajuns la asta.(citat din gandirea "evreului cel ales")
poi la Religia "zeului" Zamolxis au ajuns astfel:

numele acestui mare intzelept este o intzelepciune,
acest om bun cu ganduri bune s-a dus in grecia shi in poporul lui Dumnezeu unde se preda invatzatura despre Mesia, invatzaturile mesianice, shi unde acesta a incercat sa aprofundeze aceste invatzaturi preotzesti, invatzaturi ale castitatzii shi ale jertfelor shi apoi s-a intors in Dacia unde a incercat sa le puna in practica foarte serios, formand un stat preotzesc...

-a predat Mesianismul practic, adica a cerut satenilor sa asculte poruncile sale, shi sa-l ashtepte ca se va intoarce, apoi a intrat intr-o peshtera shi a ieshit afara dupa trei ani cand totzi credeau ca a murit intre timp... cand nimeni nu il mai ashtepta...
-le cerea credintza fatza de el, shi poruncile date contra betziei, desfranarii, uciderii, fricii, lashitatzii...
-a eliminat credintzele pagane in moloh shi in jertfele omeneshti caci dacii nu credeau in zeitatzi
-practicau jertfele animaliere pe muntzi dupa cum se observa in cetatzile dacice shi pe casca de aur a lui Menumorut care arata ritualuri divino-umane a preotzilor daci unitzi cu Dumnezeu, caci pe casca sunt in relief figuri animaliere, un cutzit ritualic shi pe casca deasupra ochilor preotului sunt reliefatzi ochii umani ai lui Dumnezeu

deci iata cum invatzatura evreiasca shi greceasca a fost implementata, invatzatura pe care cel ce shi-a luat numele tainic Zamolxis a adus-o pe pamanturile acestea caci era vorba de raspandirea intzelepciunii marelui rege Solomon, shi el a adus-o, Zamolxis, in tzinutul lupului-sharpe ca sa o puna in practica... formandu-shi un fel de preotzi dintre care unii erau cashti, nu curveau, nu erau betzivi shi traiau laolalta ca fratzii cautand din tainele naturii in folosul oamenilor, caci experimentau pe ei inshishi foloasele rugaciunilor, shi plantele pentru leacul sufletesc shi trupesc...

deci Zalmoxis sau Zamolxis este dintre oamenii care sub influentzele intzelepciunilor din vremurile lui, raspandite in toata lumea, auzind de Dumnezeu a incercat sa-I puna invatzaturile Lui in practica, savarshind ritualuri de jertfe animaliere catre Dumnezeu caci dacii nu credeau in zeitatzi, shi luptau impotriva ispitei shi pactului :

Za= lantz
al mo= al mortzii sau al alutorului de la moloh
x= cruce
is=ispita

sau era chiar o lupta impotriva lui moloh care era un "zeu" ce invatza sa dea oamenii copii la zeul moloh ca sa aiba noroc... asha cum se obijnuia prin Grecia sau prin alte zone pagane cu influentze puternice...

Deci pe pamanturile Dacice se savarshea o ascultare rudimantara a invatzaturilor Dumnezeieshti date poporului lui Israel de Moise shi prooroci, adusa de acest mare om intzelept ce se numea tainic Zamolxis shi era privit ca un zeu de catre ceilaltzi sateni... il zeificasera pentru intzelepciunea shi invatzaturile lui... spre desavarshire...

Shi asha au ajuns dacii un renumit popor de oameni viteji shi intzeleptzi renumitzi pentru dreptatea lor intzeleapta...

iar apoi Creshtinismul, cand a fost adusa vestea adevaratului Mesia (Iisus Hristos) care a inviat din mortzi a fost repede primita shi repede poporul roman s-a creshtinat caci religia lor fusese Mesianica de la inceput, formata de Zamolxis ca un fel de apostol-prooroc prin conducatorii militari shi preotzi care au incercat sa formeze state din triburile sateshti traco-dacice...

caci numele Menumorut este iarashi un nume tainic de preot shi conducator militar insemnand ceva de genul: Mesia nu mort + ru-gaciune t (rastignire)... (adica Mesia a inviat din mortzi)

deci iata cum credintza dacilor era o credintza veche testamentara Mesianica ce nu credea in zeitatzi ci in viatza veshnica cu iad shi cu rai, intr-un Dumnezeu intzelept shi bun asemenea oamenilor, caci in rai ajungeau cei ce se jertfeau pentru popor shi ascultau de batranii satului shi de preotul militar.

deci asha ceva a fost shi mai este... iar grecii shi altzi marturisitori ai istoriei au mintzit mereu despre noi... din piszma shi ura... caci dacii ii cam bateau pe totzi jefuitorii shi talharii chiar shi pe romanii lui Cezar...

iar steagul lupului cu trup de sharpe reprezinta un simbol al credintzei shi intzelepciunii care baga groaza in navalitorii ce veneau ca sa talhareasca shi sa jefuiasca, caci asha era facut ca purtat prin aer sa scoata un zgomot ciudat shi infricoshator... adica era vorba ca in lupta sa ataci cu intzelepciunea sharpelui ca o haita de lupi credincioshi pentru alungarea dushmanilor venitzi sa prade... dar poporul era bland shi pashnic shi bun cu oricine caci poporul dac era shi este un popor de oameni blajini... ce se ocupau cu pastoritul animalelor, cultivarea pamantului, albinarit shi vinarit... crezand in viatza veshnica shi nu in vremelnicia acestei vietzi pamanteshti shi asta rezulta shi din felul in care aratau locuintzele shi cetatzile dacice... mici shi din pamant... fara fast... iar portul lor era cu plete lungi shi barbi cei tineri iar cei instaritzi purtau caciula, cushma shi brau...

Last edited by vsovi; 15.09.2009 at 12:26:22.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 15.09.2009, 10:28:53
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de krabu Vezi mesajul
Dar ca trei oameni au contestat existenta holocaustului (in Germania si Austria) si ei acum sunt in puscarie?
Nu este adevarat. Am stat in Germania multa vreme.
Dar nu estibine vazut.
Asta este deosebirea dintre o tara democratica si o dictatura, pe care nu o inteleg unii dintre voi.

Nazismul nu a persecutat numai evreii (lucru pentru care exista nenumarate dovezi), ci si crestinii. Iar crestinii, multi dintre ei, au aparat evreii. Exista si o sfanta ortodoxa, canonizata de curand, maica Maria Skobtova, care a murit intr-un lagar de concentrare (la Ravensbrueck) pentru ca apara si ascundea evrei.
Nu se poate chiar asa nega istoria.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #119  
Vechi 15.09.2009, 10:35:07
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Mie mi-s dragi evrei ca natiune ca-i natiunea lui Iisus, regret sincer ce s-a intimplat in a II-a razb. mondial cu ei si nu o contest, dar problemele actuale ale statului Israel si restul lumii.... sint altele decit Holocaustul.
Subscriu si eu la cele spuse de bmd.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #120  
Vechi 15.09.2009, 11:19:10
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit banat

Ce inseamna 'banat" Fani? desigur, nu ma refer la provincia Banat. Si cand l-am injurat eu pe evreu? sau l-am jignit? Si lasa subtilitatile pt politicieni. Nu suntem intr-o aula unde sa facem prelegeri savante. Aici se discuta lucruri esentiale; de viata, de apartenenta la un duh sau altul. Pai dragostea implica si certare cand gresesti. Oare ce parinte nu aplica o corectie copilului daca greseste? Oare Dumnezeu nu pedepseste daca gresesti? Oare Dumnezeu nu cearta? Daca as fi avut ceva cu evreii, nu as mai fi fost crestin; ori sunt. Iar pt mine prooroci (evrei), apostolii (evrei), Fecioara Maria (evreica) mi-au fost exemple, sunt si imi vor fi exemple. De ce unii dintre evrei nu ii iubesc pe cei mentionati mai sus? Asta sa discuti tu Fani, nu sa vii si sa pui la pct pe cutare sau pe cutare aici! Si sa se dea exemple cu probe de netagaduit ca noi ortodocsi i-am prigonit pe evrei. Invers este cazul (vezi anii '50) dar nu a cautat niciun ortodox din ce stiu eu sa se razbune pe evrei pt asta. Dar nu imi sta in caracter sa periez un om. Iar "evreul cel ales" nu e singurul evreu din lumea asta..... Mai sunt si altii. Prin comentariile tale ma acuzi voalat ca i-as uri pe evrei. Oare Dumnezeu, Ioan Botezatorul, Iisus Hristos, i-a uarat pe evrei cand ii certa? Nu mai continui sa discut inutil cu dumneata. Mergi pe drumul tau, cu optiunile tale dar sa te intrebi pe cine slujesti cu adevarat. Si daca nu ai tendinta sa fii "sluga" la doi stapani: Dumnezeu si mamona.... Asa cum se intampla cu multi; crestini, preoti, episcopi, mitropoliti, predicatori, politicieni, rabini, businessmen, comandanti, fie ei evrei, romani rusi, americani.... Eu nu caut vreun castig de la oameni, deci nu caut sa ma pun bine cu nimeni. Pentru mine "un chat c'est un chat et pas autre chose".
Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Eu nu apar gandirea Evreuluicelales.
Am scris de altfel ca nu am urmarit discutiile cu el. Insa dar daca le-as urmari si as discuta, i-as spune daca nu as fi de acord cu el si unde, ca intre OAMENI.

Unii dintre voi nu sunteti in stare sa faceti deosebirea dintre atitudinea fata de gandirea cuiva, o discutie civilizata in care fiecare isi spune parerea, si injurarea ca la balci. Si nu faceti nici deosebirea dintre apararea unei idei si apararea persoanei, indiferent ce idei are.
Daca te-ai uita in urma ai vedea ca i-am facut aceeasi observatie si unui ateu (getagrip) - care a fost de altfel si banat pentru ca nu era in stare sa comunice in mod civilizat.

Ce exemplu dam noi crestinii celor de alte religii? Asta ar trebui sa ne intrebam. Daca intre noi nu exista duhul dragostei, atunci degeaba predicam si le spunem sa treaca la crestinism ca Steinhardt. Vorbe goale! Sa ne purtam noi mai intai ca cei care l-au convertit pe Steinhardt, si dupa aia sa mai vorbim.
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu

Last edited by marioad24; 15.09.2009 at 11:59:36.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fiara bolșevică, Holocaustul roșu, Genocidul comunist doctor_faustus Generalitati 28 12.02.2013 09:39:16