Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 12.01.2010, 14:50:37
irodion irodion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

http://www.antena3.ro/stiri/externe/...ate_89281.html
Reply With Quote
  #112  
Vechi 12.01.2010, 15:33:46
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamarialungeanu Vezi mesajul
Preluat de pe www.romania-vorbeste.ro

Romanii au o vorbă: “mortul de la groapă nu se mai întoarce”. Așa este, oricât de mult mi-aș dori, nu îl voi mai vedea niciodată pe fratele meu în aceasta lume. Acest gând este trist, dureros, sfâșietor, însa trebuie să-l accept. și ăl accept, dar tot nu am liniște. De când fratele meu a părăsit această lume, îmi vin în minte tot felul de întrebări… “De ce Toni nu s-a dus din timp la doctor?”, “De ce, când speram că își revine, a murit?”, “De ce Dumnezeu a vrut să-l ia de lângă mine atât de devreme?”. Niciun răspuns…

Încerc sa fiu tare, însă sunt neliniștit. Îmi amintesc exact toate vorbele pe care medicii mi le-au spus în cele 11 zile în care Toni a fost internat la terapie intensivă, la Institutul “Matei Balș”. Ceva nu se leagă! Informațiile pe care le-am primit se bat cap în cap. Profesorul Adrian Streinu-Cercel afirma răspicat: “Toni Tecuceanu a murit de gripa porcină”. Degeaba, nu am liniște.
Fratele meu a fost internat la spital în noaptea de 24 spre 25 decembrie 2009 în stare gravă. Plămânii i-au fost afectați aproape în totalitate. Doar vârfurile plămânilor mai erau sănătoase. Medicii au spun încă de atunci că șansele de supraviețuire sunt mici, iar după simptome erau convinși că este vorba de gripă porcină.

I s-au făcut două teste, iar rezultatele au fost negative. Abia după ce i s-a luat a treia oară din secreție, rezultatul a fost pozitiv. Inițial, medicii mi-au spus că Toni avea virusul AH1N1 în organism de opt zile. Apoi, profesorul Adrian Streinu-Cercel a anunțat că acest virus se instalase în organismul fratelui meu de trei zile. Mai mult, uneia dintre ”bebelușele” de la Cronica Cârcotașilor i s-a spus, de către medici: “Toni Tecuceanu nu are gripă porcină”. Ciudat, nu? Asta nu e tot! Răcit fiind, Toni a petrecut foarte mult timp alături de cârcotași. Oana Ioniță chiar a mâncat din mâncarea lui. Au mâncat unul după altul. Au respirat același aer. Au mers în aceeași mașină. Totuși, niciunul dintre ei nu s-a îmbolnăvit, deși medicii au anunțat ca în lume este pandemie și că gripa porcină are contagiozitate foarte mare. În plus, cu câteva zile înainte de a fi internat la spital, Toni a acordat un interviu unui jurnalist de la Adevărul timp de trei ore. Întâlnirea a avut loc în casa fratelui meu, care nu se simțea deloc bine. Cu toate acestea, ziaristul respectiv nu a contractat nici el boala. Nimeni dintre cei ce au intrat în contact direct cu el, în perioada de trei zile de când zicea profesorul Adrian Streinu-Cercel că Toni contactase virusul, nu a fost infectat cu virusul AH1N1.
Pe parcursul zilelor în care Toni a fost internat la terapie intensivă la “Matei Balș”, medicii mi-au spus ca, în afara plămânilor, celelalte organe ale fratelui meu nu sunt afectate. Apoi, după necropsie, m-au anunțat că toate organele i-au fost afectate. Alta ciudățenie, nu? Si, totuși, lucrurile bizare nu se opresc aici. În ziua în care fratele meu a încetat din viață, doctorii mi-au spus ca a murit, cel mai probabil, din cauza unui infarct. Apoi, după efectuarea necropsiei, am întrebat: “Care a fost cauza decesului?”. Mi s-a răspuns că încă nu se știe cu exactitate și că în foile oficiale au trecut ”Insuficienta cardio-respiratorie acută, bronhopneumopatie acută bilaterală și obezitate-gradul II”. Am întrebat de infarct… “Cauza decesului o puteți afla peste trei săptămâni, după ce vom analiza totul la microscop. Daca a fost vorba de infarct, vom vedea la microscop”, a fost răspunsul, cel puțin ciudat, care mi-a fost oferit.

Acum, după moartea lui Toni, toți romanii dau navală la spitale pentru a se vaccina. Se vorbește de “Fenomenul Tecuceanu”…Oare e un fenomen sau doar o manipulare fără scrupule? Nu știu…

Profesorul Streinu-Cercel susține că vaccinul nu are efecte secundare. Eu am aflat, din surse medicale, că acest vaccin nu este prea indicat, că după un an începe sa atace organismul. Probabil, nu voi primi niciodată răspunsuri la aceste nedumeriri, însa nu vreau ca moartea fratelui meu să fie folosită în scopuri murdare. Eu nu am putere, însă sunt convins că Bunul Dumnezeu va face lumină în acest caz. (Paul Tecuceanu)
Da, chiar foarte interesant...toti cred si sustin ca Toni a decedat din cauza gripei porcine...si ca vai ce periculaoasa mai este aceasta " gripa", si cand colo nimeni din cei care au intrat in contact cu el nu s-a imbolnavit, deci este clar ca mass media e o varza mare...si platita bine de tot sa mediatizeze acest virus la parametri cu totul si cu totul fantasmagorici

Sunt curioasa ce va simti populatia "speriata" din cauza decesului lui Toni, atunci cand va afla ca de fapt mass media a gasit o modalitate sa manipuleze lumea credula sa se vaccineze fara sens!
Reply With Quote
  #113  
Vechi 12.01.2010, 18:47:17
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Incredibil ...ma uit la happy hour (nu o urmaesc,nu sunt fan ,insa am prins ceva ce ma intereseaza) si vorbeste un nene de la ministerul sanatatii despre vaccinul care ne salveaza de gripa noua! acum ,se pare ca trebuie sa il faca mai ales cei care au o boala cronica ,autoimuna ,si nu mai este indicat femeilor gravide ,si nici copiilor sub 6 ani !
Acum vreo cateva zile ,parca sambata eram la parinti ,si am vazut ca au inceput vaccinarile in forta ,ca lumea sta la cozi pentru acel vaccin ! Oameni buni ,ce aveti in cap ???
m-a facut sa zambesc nenea asta de la emisiunea lui maruta ,zice el ca nu e de ajuns sa iei vitamine ,vaccinul este cel mai eficient ! Vitaminele ,mai ales vitamina D ,este ffff importanta ,si o alimentatie sanatoasa,un pic de sport ,si credinta in D-zeu ,ajuta mult mai mult decat vaccinul facut sa mai scada din populatie !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #114  
Vechi 12.01.2010, 18:53:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
Incredibil ...ma uit la happy hour (nu o urmaesc,nu sunt fan ,insa am prins ceva ce ma intereseaza) si vorbeste un nene de la ministerul sanatatii despre vaccinul care ne salveaza de gripa noua! acum ,se pare ca trebuie sa il faca mai ales cei care au o boala cronica ,autoimuna ,si nu mai este indicat femeilor gravide ,si nici copiilor sub 6 ani !
Acum vreo cateva zile ,parca sambata eram la parinti ,si am vazut ca au inceput vaccinarile in forta ,ca lumea sta la cozi pentru acel vaccin ! Oameni buni ,ce aveti in cap ???
m-a facut sa zambesc nenea asta de la emisiunea lui maruta ,zice el ca nu e de ajuns sa iei vitamine ,vaccinul este cel mai eficient ! Vitaminele ,mai ales vitamina D ,este ffff importanta ,si o alimentatie sanatoasa,un pic de sport ,si credinta in D-zeu ,ajuta mult mai mult decat vaccinul facut sa mai scada din populatie !
Chestia cu boala cronica, autoimuna + cateva sunt indicatiile standard pentru orice vaccin.

De asemeni exista probabil o legislatie care specifica ca orice produs cu indicatii medicale trebuie mai intai testat pentru grupele respective inainte de a fi recomandat.

Ceea ce e de multe ori mai mult o formalitatea dar formalitatile trebuiesc respectate :)

Esti de acord tu si altii cu vitamina D si usturoiul in cap sa fiti pusi in contact cu cineva care are tuberculoza de exemplu, ca sa vedem si noi daca sfaturile voastre sunt valide?
Reply With Quote
  #115  
Vechi 12.01.2010, 19:01:10
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doctorul Mircea Puscasu isi exprima dezacordul fata de vaccinul ucigas
Reply With Quote
  #116  
Vechi 12.01.2010, 19:14:14
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Chestia cu boala cronica, autoimuna + cateva sunt indicatiile standard pentru orice vaccin.

De asemeni exista probabil o legislatie care specifica ca orice produs cu indicatii medicale trebuie mai intai testat pentru grupele respective inainte de a fi recomandat.

Ceea ce e de multe ori mai mult o formalitatea dar formalitatile trebuiesc respectate :)

Esti de acord tu si altii cu vitamina D si usturoiul in cap sa fiti pusi in contact cu cineva care are tuberculoza de exemplu, ca sa vedem si noi daca sfaturile voastre sunt valide?
stai stai nu imi rastalmaci cuvintele ,eu am spus doar ca dc ai grija de tine ,nu e nevoie sa te vaccinezi !
eu nu oblig pe nimeni sa faca ,cum fac eu ! tu ai o boala cronica autoimuna ,ca sa poti sa iti dai cu parerea despre vaccin si boala cronica ? eu nu sunt dispusa sa imi risc viata ! eu am devenit alergica la nurofen si augmentin,si ceea ce mi.a explicat un medic de afara imi este de ajuns ,ca acum sa spun NU vaccinului ! insa nu am spus ca sunt impotriva medicamentelor,insa atunci cand sunt necesare cu adevarat ! nu hai sa ne vaccinam ca a murit acel tanar ,si presa a aruncat repede "bomboana" ca ar fi murit din cauza gripei noi !
TU ESTI DE ACORD SA ITI "DAU" PENTRU O SAPTAMANA TIROIDA MEA HASHIMOTO,CA SA IMI SPUI APOI DACA TI-AI MAI FACE VACCINUL STIIND CE RISC ITI ASUMI ?
si ca sa te informez bine ,din sursa sigura ,din domeniul medical,ni s-a spus sa NU ne vaccinam !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro

Last edited by elenavioletacocos; 12.01.2010 at 19:25:59.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 12.01.2010, 20:55:16
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Explicati-mi si voi daca puteti, de ce daca dai search pe google dupa Doctorul Mircea Puscasu pe prima pagina apare doar opinia lui despre vaccin? Si apoi, ia duceti-va si pe pagina 2 si 3? Surpriza... nu faceti vaccinul de dr. Mircea Puscasu.

http://www.google.ro/search?hl=ro&so...meta=&aq=f&oq=

Asta e un mod sa devii celebru? Dar oricum, e un pas inainte pe acest thread, e o opinie avizata.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 12.01.2010, 21:00:02
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
Explicati-mi si voi daca puteti, de ce daca dai search pe google dupa Doctorul Mircea Puscasu pe prima pagina apare doar opinia lui despre vaccin? Si apoi, ia duceti-va si pe pagina 2 si 3? Surpriza... nu faceti vaccinul de dr. Mircea Puscasu.

http://www.google.ro/search?hl=ro&so...meta=&aq=f&oq=

Asta e un mod sa devii celebru? Dar oricum, e un pas inainte pe acest thread, e o opinie avizata.
pe mine nu ma intereseaza parerea acestui medic ...daca vrea sa fie celebru ,treaba lui ! eu,personal stiu ca nu trebuie sa fac vaccinuri ,indiferent ce vaccin este !fiecare sa faca dupa cum il duce capul !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #119  
Vechi 12.01.2010, 21:50:45
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
pe mine nu ma intereseaza parerea acestui medic ...daca vrea sa fie celebru ,treaba lui ! eu,personal stiu ca nu trebuie sa fac vaccinuri ,indiferent ce vaccin este !fiecare sa faca dupa cum il duce capul !
elenavioletacocos, tu cand ai fost la doctor cu tiroida ta, doctorul ti-a zis sa faci ce vrei tu, cum te duce capul pe tine?

Ca tot veni vorba sa facem dupa ce ne duce capul, era un nene care suferea de ceva. Si o cunostinta i-a adus carbune medicinal din Egipt pt boala aia. Dupa ce a luat cateva saptamani a facut o criza de rinichi de l-au dus la operatie.
Cand l-a operat doctorul si-a vazut ce are acolo ia zis: domne, dar aveti numai pamant prin rinichi, ce ati facut?
Si foarte simpatic nenea care a luat carbunii: Si acum ce era sa-i zic, ca am luat eu si am mancat pamant timp de 2 saptamani cu lingurita? I-am zis si eu, nu stiu domnu' doctor.

Cam asta se intampla cand faci dupa cum te duce capul.
Dar si doctorii trebuie sa-ti zica care e treaba nu sa te intrebe pe tine.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 12.01.2010, 22:05:05
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit parerea altor medici despre gripa porcina

luni, 11 ianuarie 2010
“Adevarul ascuns despre gripa porcina” Ne opunem vacinarii în masa - dar cum?

“Adevarul ascuns despre gripa porcina”
Ne opunem vacinarii în masa - dar cum?
Conferinta sustinuta de jurnalistul german pe probleme medicale Hans Tolzin
la 1 octombrie 2009 la Stuttgart/Germania
( Sursa: http://www.youtube.com/watch?v=AAvAPbdkkBU)
(Fragmente traduse din conferinta)
Orice vaccin constituie de fapt o agresiune corporala. Nici medicii, nici autoritatile nu ne spun acest lucru. Orice vaccin antigripal, dorit sau nedorit, inclusiv cel împotriva gripei porcine AH1N1 este de fapt o agresiune corporala. Daca eu va întep cu un ac, voi ma dati în judecata, fiind o agresiune corporala. Dar oare noi nu putem face acelas lucru daca suntem vaccinati fara a ni se spune despre riscurile reale? Fiindca ar fi o agresiune corporala. De ce ? În primul rând este lezata pielea. Apoi, sunt introduse într-un organism sanatos diferite substante : un antigen ( particule virale) care provoaca o infectie pentru a induce un raspuns imun+ substante neurotoxice ( mercur, aluminiu, etc)+ substante alergizante care pot provoca o alergie grava. În cazul acesta oare nu ar trebui sa vorbim despre avantajul nevaccinarii? Avantajul vaccinarii nu îl vad. Daca îmi vaccinez copilul cu 20 de vaccinuri, în mod normal el ar trebui sa fie de 20 de ori mai sanatos decât daca nu ar fi vaccinat. Trebuie de asemenea sa cunoastem riscurile vaccinului. Dar ni se spune ca riscul vaccinarii nu se poate calcula! Trebuie sa mai stim cât de periculoasa este boala, ori eu constat ca boala ( gripa porcina ) este o infectie usoara a cailor respiratorii. Deci boala nu reprezinta un pericol pentru mine, atunci de ce sa ma vaccinez si sa ma expun la riscuri mai mari decât daca nu m-as vaccina? (...)
Gripa poate fi confundata initial cu multe alte boli care debuteaza cu simptome gripale precum febra, tulburari respiratorii, tuse. Astfel, simptome gripale sunt date si de intoxicatii cu monoxid de carbon ( Mexic este o tara foarte poluata iar în America primele cazuri depistate de gripa porcina au fost într-o localitate poluata)/ o alta infectie/ , o stare de inanitie, etc. Toate acste boli sunt frecvente în Mexic!
Pentru stabilirea diagnosticului de gripa, Medicina foloseste teste de laborator. Un test pozitiv dar fara simptome nu ne dovedeste si faptul ca omul este bolnav, deci nu ar trebui tratat. Daca are si simptome, ele nu pot fi puse doar pe seama gripei. Noi însa îl tratam cu Tamiflu (un inhibitor de Neuraminidaza, care are multe efecte secundare, la care vom mai reveni ) si facem un rau pacientului. (...)
Exista 3 tipuri de virus gripal : A,B si C. Pe noi acum ne intereseaza tipul A care afecteaza atât omul cât si animalele. Tipurile B si C afecteaza doar omul. Virusul gripal tip A contine un lant unic ARN ( acid ribonucleic) cu polaritate negativa, compus din 8 fragmente care codifica 10 proteine virale ( ce constituie materialul genetic al virusului). Fragmentele de ARN au un învelis proteic comun. La exterior se afla o membrana lipidica iar la suprafata virusului sunt 2 proteine : hemaglutinina (H) si neuraminidaza (N) care sunt antigene si ofera virusului specificitatea de subgrup. Pâna la ora actuala se cunosc 16 subtipuri antigenice ale hemaglutininei ( H1...H16) si 9 subtipuri ale neuraminidazei ( N1..N9). La om avem 6 tipuri de H :H1,H2,H3, H5,H7,H9, la porc doar 3:H1,H2,H3 iar la cal doar 2: H3, H7. La pasari sunt cele mai multe subtipuri de H în numar de 15 ( H1..H15). Combinatiile posibile dintre aceste subtipuri sunt în numar de 144 (!). Deci avem în total 144 de subtipuri de virusuri gripale tipA. (...) Fiecare virus este în sine un “individ”, diferit de alt virus. La fiecare om se manifesta altfel. Au loc mereu mutatii ale virusului. De ex. la mine daca se întâlneste un virus gripal tip AH1N1 cu altul tip AH5N1, ei se combina si schimba între ei fragmente din genom, rezultând si mutatii. Sa zicem ca eu încep acum sa tusesc, mi se face un test de sânge si sunt gasit cu un nou virus, deci sunt acum contagios pentru voi. Se ia proba mea, notata cu numele meu si orasul unde locuiesc, etc ( ex: virus AH1N1 Tolzin /Stuttgart... ), se cultiva virusul si astfel se obtine un nou tip de virus! Pentru acest nou tip poate va fi nevoie de un nou vacin. Virusul nou se poate raspândi, fara a fi însa grava infectia. Acest lucru se poate întâmpla mereu si se pare ca asta s-a si întâmplat în Mexic, unde s-au combinat 4 tipuri de virus la un om. Dar mutatii virale au loc mereu, se realizaeza mereu alte combinatii. Poate exista oare un test de laborator pentru miliarde de astfel de combinatii virale? Medicina însa este în sine foarte comoda si prefera sa dea vina doar pe un virus decât sa propuna o schimbare a stilului de viata. Daca doar virusul este de vina si nu stressul meu la servici sau hrana mea insuficienta sau saraca în principii nutritive, lipsa de miscare, etc, asta este foarte convenabil pentru mine daca nu trebuie sa îmi schimb stilul meu de viata, dar este convenabil si pentru sefii mei dar mai ales pentru medici care urmareste doar combaterea bolii. Este avantajos si pentru microbiologi deoarece virusurile sufera mereu mutatii iar aceste mutatii pot constitui mereu un argument pentru ca sa fie schimbat vaccinul si astfel sa se obtina un profit financiar cat mai mare. Pentru Industria Chimica avantajele sunt materiale, se fac noi contracte pentru producatori, se mai poate da si un premiu Nobel (..) iar pentru politicieni exista diferite avantaje de promovare, etc. În felul acesta se traieste bine, deci de ce sa se produca schimbari care sa orienteze omul spre alte posibilitati de vindecare?
Cum recunoastem o epidemie grava sau o pandemie ?
1.) Criterii clinice :
- extindere rapida, asemenea unui “bulgar de zapada”;
- contagiozitate foarte mare;
- gravitatea bolii;
- decese foarte multe;
- indicii de morbiditate, mortaliate, incidenta , etc sa fie mai mari decât cei care apari într-o gripa normala, sezoniera.
2.) Criteriile de epidemie grava de gripa în lume date de WHO ( World Health Organisation):
- când se îmbolnavesc 1 miliard de oameni în lume anual;
- când au loc 500.000 de decese anual!
Facând un calcul simplu, putem deduce ca avem o epidemie de gripa sezoniera grava când au loc 1.370 de decese/zi, deci 57 de decese/ ora, adica aprox.1 deces/minut!
Cu toate acestea, WHO înca nu declara o pandemie ci doar o epidemie grava! Este nevoie de cifre mai mari decât cele prezentate mai sus.
3.) Când este declarata o epidemie grava de gripa în Germania?
Institutul Robert Koch (IRK) arata urmatoarea statistica a cazurilor de gripa sezoniera în iarna 2002/2003:
- 5 milioane de oameni infectati ( cu test laborator pozitiv, nu neaparat si cu simptome);
- 20.000 de decese .
Facând un caclu deducem ca au fost : 55 de decese /zi, deci 2 decese/ora, adica 2 decese /minut în Germania si totusi nu a fost declarata starea de pandemie!
4.) În SUA, CDC ( Centrul de Control al Bolilor) a declarat stare de epidemie de gripa grava folosind urmatoarea statistica:
- 60 milioane infectii /an, ceea ce înseamna 165.000 infectii noi/zi,
- 200.000 cazuri grave, adica 550 cazuri grave/zi;
- 36.000 de decese , adica 98 decese/zi, 4 decese/ora , 1 deces tot la 15 minute.
Cu toate acestea nu este declarata starea de pandemie!
Cum a început “pandemia “ actuala în Mexic?
Ne lipsesc datele statistice!
În Mexic nu a existat pâna acum o reala statistica a epidemiilor de gripa, deci nu putem face nici o comparatie a gripei actuale cu cele din anii trecuti. Fiind însa o tara unde este multa saracie, poluare ( Mexico City este cel mai poluat oras din lume), exploatarea oamenilor, etc, este de înteles ca si numarul îmbolnavirilor sa fie mult mai mare ca în alte tari, inclusiv gripa si mai ales afectiunile pulmonare datorate poluarii. Singura statistica pe care o avem este cea actuala.
Pandemia actuala nu a aparut “pe neasteptate”, ci s-a tot vorbit despre ea de ani de zile, am fost “pregatiti” ca va apare. SUA a tot studiat tipurile si subtipurile de virus gripal, mai ales la granita cu Mexic, unde screening-ul s-a intensificat foarte mult în ultimul an!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A murit gripa porcina? Lavrentiu Generalitati 11 24.04.2011 15:52:10
Un actor răpus de gripa porcină ! cristiboss56 Generalitati 13 06.01.2010 20:45:48
Gripa porcina sau gripa porceasca? iulyaan Generalitati 38 18.11.2009 17:16:56
Informatii despre cum se manifesta gripa porcina? lifeman Stiri, actualitati, anunturi 1 11.05.2009 00:24:45
Informatii despre cum se manifesta gripa porcina? lifeman Generalitati 0 08.05.2009 12:09:17