Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.01.2010, 18:56:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
danion vasile a raspuns pe blog despre aceasta asa zisa problema cu stilismul de care a fost acuzat.
Deci, publica niste materiale care dau apa la moara stilistilor, fara nici o utilitate duhovniceasca in definitiv asa cum recunoaste si pe urma spune ca de fapt n-a facut nimic..

Citat:
cat despre "lupta" cu ierarhia (de parca s-ar lupta cu insusi Dumnezeu),
Se poate pune problema si asa, cand e sursa de sminteala si schisma..

Citat:
exista sfinti canonizati care au marturisit impotriva a ce ne spune ierarhia sa facem astazi..
Ca de ex.?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.01.2010, 19:00:34
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

exista TOTI SFINTII PARINTI din vechime care au marturisit impotriva ecumenismului, dar pentru ca nu au folosit cuvantul "ecumenism" in scrierile lor => nu au vorbit despre asa ceva.
Sfintii contemporani care au marturisit impotriva acestei rataciri - Sfantul Iustin Popovici, Sfantul Ioan Maximovici, Parintele (eu as zice Sfantul) Serafim Rose, Parintele (Sfantul) Paisie Aghioritul si tot asa... ti-am raspuns la intrebare, dar acum sper ca nu vrei "sa ne batem in sfinti". :) Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.01.2010, 19:50:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Despre ecumenism se discuta pe alte topicuri
Daca dl. Danion s-ar limita la chestiunea ecumenismului si mai ales ar tratat-o cu cine/cum trebuie ar fi ceva..
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.01.2010, 19:55:40
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Despre ecumenism se discuta pe alte topicuri
Daca dl. Danion s-ar limita la chestiunea ecumenismului si mai ales ar tratat-o cu cine/cum trebuie ar fi ceva..
e adevarat, se discuta pe alte topicuri, se discuta peste tot. dar mai mult ne certam intre noi, decat sa luam invaturile sfintilor in fata si sa discutam pe ele. argumentele sau contraargumentele se aduc acolo, la Sfintii Parinti.
in ce alt domeniu se mai crede Danion un Maxim Marturisitorul al zilelor noastre? despre stilisti cred ca a clarificat problema, despre ecumenism am discutat. chipuri? :)) hai ca iar incepem.. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.01.2010, 19:59:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
e adevarat, se discuta pe alte topicuri, se discuta peste tot. dar mai mult ne certam intre noi, decat sa luam invaturile sfintilor in fata si sa discutam pe ele. argumentele sau contraargumentele se aduc acolo, la Sfintii Parinti.
Aici o dam in sectarism: hai sa luam Biblia si sa discutam pe marginea Bibliei, sa vedem care e mai tare in interpretari.
Repet, astfel de discutii sunt deschise deja, poti contribui acolo daca ai ceva util de spus in directia asta, ceva care sa ne lumineze brusc pe toti.

Citat:
in ce alt domeniu se mai crede Danion un Maxim Marturisitorul al zilelor noastre? despre stilisti cred ca a clarificat problema, despre ecumenism am discutat. chipuri? :)) hai ca iar incepem.. Doamne ajuta!
Da, "cipusoare", mai nou vaccinuri, anti-UE.

Pentru toate astea sunt deja deschise discutii.

Ideea e ca se baga in niste chestii care il depasesc, mai ales ca nici teologia macar nu e punctul lui forte.

Mie cel putin mi se pare destul de evident ca nu a renuntat la tot bagajul cu care a venit de la Yoga.
Si nu vorbesc din afara problemei.

Last edited by AlinB; 16.01.2010 at 20:04:20.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.01.2010, 19:59:15
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci, publica niste materiale care dau apa la moara stilistilor, fara nici o utilitate duhovniceasca in definitiv asa cum recunoaste si pe urma spune ca de fapt n-a facut nimic..



Se poate pune problema si asa, cand e sursa de sminteala si schisma..



Ca de ex.?
Un exemplu e Sf Ioan Gura de Aur.
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.01.2010, 20:04:24
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aici o dam in sectarism: hai sa luam Biblia si sa discutam pe marginea Bibliei, sa vedem care e mai tare in interpretari.
Repet, astfel de discutii sunt deschise deja, poti contribui acolo daca ai ceva util de spus in directia asta, ceva care sa ne lumineze brusc pe toti.



Da, "cipusoare", mai nou vaccinuri, anti-UE.

Pentru toate astea sunt deja deschise discutii.
sa ne fereasca Dumnezeu de sectarism! am spus ca trebuie sa discutam pe marginea scrierilor parintilor, pentru ca cei care sustin ecumenismul ignora aceste scrieri, preferand ori sa loveasca in "traditionalisti", in "habotnici", ori sa invoce "necesitati noi pentru vremuri noi", de parca Hristos nu ar fi ACELASI.

chipurile sunt o problema serioasa, atat duhovniceasca cat si sociala.
problema vaccinurilor e mai mult medicala. nu te lepezi de Hristos daca faci vaccinu. :) doar ca iti pui viata in pericol.. Doamne fereste!
anti-UE... multe de vorbit aici (sau pe alte topicuri), sunt si lucruri bune si lucruri fff rele, pacat ca nu putem vedea UE decat ca un zeu infailibil, care orice ar face tot e mai bine decat ce facem noi romanii "mitocani" si "needucati".
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.01.2010, 20:05:15
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mie cel putin mi se pare destul de evident ca nu a renuntat la tot bagajul cu care a venit de la Yoga.
Si nu vorbesc din afara problemei.
aici te rog sa ne spui mai multe.. :)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.01.2010, 20:25:09
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aici o dam in sectarism: hai sa luam Biblia si sa discutam pe marginea Bibliei, sa vedem care e mai tare in interpretari.
Repet, astfel de discutii sunt deschise deja, poti contribui acolo daca ai ceva util de spus in directia asta, ceva care sa ne lumineze brusc pe toti.



Da, "cipusoare", mai nou vaccinuri, anti-UE.

Pentru toate astea sunt deja deschise discutii.
Alin, nu e corect sa spui ca se da in sectarism, atunci cand se face referire la Sfintii Parinti. Daca nu am face referire la ei, am da in sectarism.
Legat de cipuri, vaccinuri, si anti-UE, fiecare crede ce vrea si cum vrea. Totusi se observa efectele negative ale acestui vaccin, precum si marea afacere care se face cu el. Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.01.2010, 20:51:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
sa ne fereasca Dumnezeu de sectarism! am spus ca trebuie sa discutam pe marginea scrierilor parintilor, pentru ca cei care sustin ecumenismul ignora aceste scrieri, preferand ori sa loveasca in "traditionalisti", in "habotnici", ori sa invoce "necesitati noi pentru vremuri noi", de parca Hristos nu ar fi ACELASI.
Simplista si ridicola logica, seamana pe undeva cu retorica protestanta.
Si Biblia e aceeasi de secole si Duhul Sfant la fel dintotdeuna iar lumea tot nu se satura a se certa pe marginea ei.

Sa intelegem ca regretul pentru divizarea Bisericii este rezervat doar ereticilor, ortodocsii in dreptatea lor nu trebuie sa manifeste nici un regret pe directia asta si trebuie sa astepte ca ceilalti sa observe aura de sfinteni care ii inconjoara pe acesti adevarati purtatori ai adevarului si sfinteniei autentice din zilele noaste si sa se taraie la picioarele lor cerand sa fie primti inapoi in Biserica.

Probabil ca tu nu ai regrete pe directia asta dar eu am si daca un catolic spune "si mie imi pare rau ca Biserica e divizata" hai sa ne rugam impreuna pentru unitatea ei, n-am de ce sa-l refuz.

Cred ca este o doza de pozitivism in a trece peste faptul ca ne consideram reciproc eretici.
O atitudine anti-catolica, agresiva, asa cum e promovat de unii anti-ecumenisti, chiar nu vad ce finalitat pozitiva ar avea.

De ce nu se duc mai degraba in Occident sa faca biserici romanilor din diaspora, acolo unde se slujeste in cladiri puse la dispozitie de catolici sau anglicani, chiar cladirile lor de cult.
De ce nu se duc acolo sa spuna ca nu e bine sa tina liturghia ortodoxa in "lacasuri eretice" sau mai stiu eu ce?
Sau sa-i aduca la credinta pe cei de acolo care au uitat ca sunt romani si mai ales ortodocsi??

In schimb, isi usuca gura de pomana in fata unor persoane din care majoritatea nici macar n-au calcat in viata lor intr-o biserica catolica, ce sa mai vorbim de rugaciuni cu ei.

Si da, binenteles mai este si auditoriul care si-a facut din "anti-ecumenism", "anti-cipuism", "anti-vaccinism", "anti-ierarhie" si alte minuni asemenea, adevarate virtuti, mergand pana la a le inlocui pe cele autentice, ortodoxe care de altfel nu le manifesta de nici un fel (sau poate mai degraba opusul lor).

Citat:
problema vaccinurilor e mai mult medicala. nu te lepezi de Hristos daca faci vaccinu. :) doar ca iti pui viata in pericol.. Doamne fereste!
Uite ca istetul nostru' Danion cel cu inteligenta mult exersata in cele paradoxuri orientale a zis intr-o predica tinuta la Petru Voda ceva de genul:
1. vaccinul e daunator, iti ataca trupul
2. trupul e templul Duhului Sfant
Concluzia marelui nostru teolog: cine isi face vaccinul, pacatuieste impotriva Duhului Sfant.

Poftim..

Citat:
anti-UE... multe de vorbit aici (sau pe alte topicuri), sunt si lucruri bune si lucruri fff rele, pacat ca nu putem vedea UE decat ca un zeu infailibil, care orice ar face tot e mai bine decat ce facem noi romanii "mitocani" si "needucati".
Serios? Cine vede asa ceva? Eu n-am dat peste nimeni.
Mai degraba te lovesti de cei cu o atitudine diametral opusa.
"UE = Antihristul, Apocalipsa e aproape. Traiasa ortodoxia anti-UE".

Last edited by AlinB; 16.01.2010 at 20:57:40.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Raspunsul lui Danion Vasile la acuzatiile de "propaganda stilista" BogdanF2 Generalitati 45 25.06.2015 13:51:02
blog part 2 padrevicentiu Generalitati 5 14.06.2010 23:15:49