Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.10.2013, 02:29:55
victor101 victor101 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.10.2013
Mesaje: 1
Exclamation Intrebare despre Gradele de rudenie

nepoata sorei bunicii mele ce grad de rudenie are cu mine ?
adica fata fetei sorei bunicii mele ...
Multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.10.2013, 05:13:06
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

125. Care sunt gradele de rudenie opritoare de casatorie ?

Gradele de rudenie sau rudeniile sunt de patru feluri :

A.1. Rudeniile de sange ( consangenitate ) in linie dreapta, care se opresc de la casatorie la infinit. Consangenitatea in linie dreapta se imparte in doua :

a. In linie dreapta suitoare, adica, tata- bunic - strabunic etc.
b. In linie dreapta coboratoare, adica tata -fecior - nepot -stranepot etc.

2. Rudenii de sange in linie colaterala, care se opresc de la casatorie pana la al saptelea grad inclusiv. Fratii de o mama sunt de gradul II de rudenie; verii primari sunt de gradul IV de rudenie; verii al doilea sunt in gradul VI de rudenie si nu se pot casatori unii cu altii; verii al treilea sunt in gradul VIII de rudenie si acestia au voie sa se casatoreasca intre ei. Fratii si verii de tata vitreg sau mama vitrega, nu se pot casatori intre ei tot pana la gradul VIII inclusiv. In cazuri de nedumerire se cere sfatul si dezlegarea episcopului locului.

B. Rudenii prin incuscrire. Membrii a doua familii incuscrite nu se pot casatori pana la al cincilea grad, inclusiv. Membrii a trei familii incuscrite nu se pot casatori pana la al treilea grad, inclusiv, dupa sinodul patriarhal din Constantinopol, din anul 997.

C. Inrudire spirituala, din botez si cununie, intre nasi, fini si rudele lor. Casatoria cu rude spirituale este oprita pana la gradul al treilea inclusiv. Nu se pot casatori nasul cu fina, cu mama sau cu fiica finei. Nu se pot casatori finul cu fiica nasului si fiul nasului cu fiica finei.

D. Inrudirea prin adoptiune ( infiere ) se opreste de la casatorie pana la gradul al treilea, inclusiv. In toate cazurile cei doi tineri, dimpreuna cu parintii lor, sunt datori sa consulte pe preot si sa asculte intru totul de randuiala Bisericii fixata de Sfintii Parinti si pastrata cu atata sfintenie de inaintasii nostri.

Pr.Cleopa.
************
Am postat in caz ca vor fi si alte intrebari.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.11.2013, 12:40:05
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de victor101 Vezi mesajul
nepoata sorei bunicii mele ce grad de rudenie are cu mine ?
adica fata fetei sorei bunicii mele ...
Multumesc!
Rezumatul: suntei verisori de gradul doi, iar intre voi sunt 6 grade de rudenie.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.03.2014, 20:42:51
Ghemot Ghemot is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2012
Mesaje: 15
Implicit

Legat tot de acest subiect, am și eu o întrebare.
Fiica nașei se poate căsători cu fratele finei?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.03.2014, 02:01:34
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este foarte importanta cercetarea gradelor de rudenie in vederea casatoriei.
Am vazut aseara un film documentar despre evrei: acestia se confrunta cu probleme serioase, din cauza ca s-au casatorit cu rude prea apropiate. Acum in SUA isi fac ADN-ul inainte de a-si gasi sotul sau sotia; le compara si apoi, daca nu exista pericolul de a avea aceeasi boala amandoi, atunci se pot casatori. In cazul in care ambii au predispozitie in ADN pentru aceeasi boala, copilul ce se va naste va fi unul bolnav.
De aceeea evreii si-au facut banci de date cu aceste ADN-uri si isi cauta partenerul de viata in functie de ADN, tocmai pentru a da nastere la copii sanatosi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.05.2014, 12:36:36
galandanut galandanut is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.05.2014
Mesaje: 1
Exclamation putem sa ne casatorim

noi suntem doi verisori si doua surori si mama verisorului meu ami este nasa d botez!va rog ajutatima cu un raspuns (verisorul meu cu sora ei sunt deja casatoriti)!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.05.2014, 18:50:32
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Este foarte importanta cercetarea gradelor de rudenie in vederea casatoriei.
Am vazut aseara un film documentar despre evrei: acestia se confrunta cu probleme serioase, din cauza ca s-au casatorit cu rude prea apropiate. Acum in SUA isi fac ADN-ul inainte de a-si gasi sotul sau sotia; le compara si apoi, daca nu exista pericolul de a avea aceeasi boala amandoi, atunci se pot casatori. In cazul in care ambii au predispozitie in ADN pentru aceeasi boala, copilul ce se va naste va fi unul bolnav.
De aceeea evreii si-au facut banci de date cu aceste ADN-uri si isi cauta partenerul de viata in functie de ADN, tocmai pentru a da nastere la copii sanatosi.
Gradele de rudenie-este o problemă, iar ADN este alta.
Din ce spui tu rezultă că dacă sunt doi frați sănătoși, cu ADN perfect, atunci ei se pot căsători între ei, iar copiii lor vor fi sănătoși.

Se pare că ei interpretează ad-literam o prevedere din VT, care le cere să-și ia soție de-același... neam. De-aceea au apelat la bănci de date pentru că nu vor să renunțe la ”tradiția” de a se căsători cu rude apropiate, ”conform” cu Scriptura.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.05.2014, 19:01:03
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de galandanut Vezi mesajul
noi suntem doi verisori si doua surori si mama verisorului meu ami este nasa d botez!va rog ajutatima cu un raspuns (verisorul meu cu sora ei sunt deja casatoriti)!
Faptul că verișorul tău e deja căsătorit cu sora ei s-ar putea să fie un alt impediment pentru că deja sunteți înrudiți spiritual.
Vezi ce scrie Parascheva16 la pct. C.
Cel mai bine vă poate lămuri preotul, iar episcopul vă poate da derogări, adică v-ar putea înlesni căsătoria în anumite condiții.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.05.2014, 15:02:59
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Din cate stiam, la grade de rudenie se merge pana la gradul 7.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.11.2014, 00:49:52
inna Katherine inna Katherine is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2014
Mesaje: 1
Implicit Ajutor

Bună seara! Bunica are o verisoara buna,verisoara ei are o fata si fata ei are un baiat ce grad de rudenie sunt eu cu baiatul ei?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare