Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.03.2014, 23:40:24
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Sotia mea a nascut primul copil, in noiembrie, acasa, chiar cu Irina Popescu - una din moasele ce vor fi prezentate in emisiune. Totul a decurs perfect, ca un act natural lasat de Dumnezeu. Eram pregatiti pentru acest eveniment, in prealabil am fost la o serie de cursuri.
Actul de normalitate este nasterea asa cum a lasat-o Dumnezeu, in cadru intim fara interventii chimice din afara. Nasterea in spital ca regula in sine este o anormalitate sustinuta in societate de o lipsa acuta de cunostinte. Secretia hormonilor de stres cauzati de inhibarea camerei de spital si a personalului din jur blocheaza actiunea naturala a muschilor actionati de oxitocina. Imaginea cu femeia care zbiara din toti rarunchii in momentul nasterii si prezentat ca fiind ceva normal e o manipulare grosolana.
Dar cel mai important e sanatatea copilului. Care se naste natural si nu anesteziat.
Sa nu exageram ca sta tot familionul cu caine si pisica sa se convinga ca are dilatatie 10. Eu mi-am vazut copilul din prima secunda si a fost ceva cu totul si cu totul special. Le-as dori tuturor barbatilor asta!
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.03.2014, 00:45:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerinul Vezi mesajul
Sotia mea a nascut primul copil, in noiembrie, acasa, chiar cu Irina Popescu - una din moasele ce vor fi prezentate in emisiune.
De curiozitate, daca nu sunteti prea rusinos, care a fost tariful?

Citat:
Totul a decurs perfect, ca un act natural lasat de Dumnezeu. Eram pregatiti pentru acest eveniment, in prealabil am fost la o serie de cursuri.
Si daca n-ar fi decurs perfect?
In cat timp ajungeati cu el/sotia la spital pentru asistenta calificata?

Citat:
Actul de normalitate este nasterea asa cum a lasat-o Dumnezeu, in cadru intim fara interventii chimice din afara.
Asta cu "interventii chimice" suna ca reclama la mancare bio.
Adica marketing contra bani.

Citat:
Nasterea in spital ca regula in sine este o anormalitate sustinuta in societate de o lipsa acuta de cunostinte.
Secretia hormonilor de stres cauzati de inhibarea camerei de spital si a personalului din jur blocheaza actiunea naturala a muschilor actionati de oxitocina.
Conform carui studiu, daca tot vorbim de ignoranta?

Citat:
Imaginea cu femeia care zbiara din toti rarunchii in momentul nasterii si prezentat ca fiind ceva normal e o manipulare grosolana.
Sigur, de obicei ele rad in acele momente.

Citat:
Dar cel mai important e sanatatea copilului. Care se naste natural si nu anesteziat.
Pai numai faptul ca se trezeste intr-o camera de spital il si anesteziaza instant.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.03.2014, 02:20:04
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerinul Vezi mesajul
S
Actul de normalitate este nasterea asa cum a lasat-o Dumnezeu, in cadru intim.
Sa nu exageram ca sta tot familionul cu caine si pisica sa se convinga ca are dilatatie 10. Eu mi-am vazut copilul din prima secunda si a fost ceva cu totul si cu totul special. Le-as dori tuturor barbatilor asta!
Felicitari si ai dreptate... si sotul meu a fost tare impresionat de bebelusul nascut acasa. Nici el si nici altcineva nu au fost langa mine cand am nascut, l-am chemat dupa aceea. A fost foarte fericit, se uita la el si se minuna cat e de frumos, l-a tinut si el in brate asa cum era el mititel, infasat in prosop, cu cordonul inca netaiat, nu l-am vazut niciodata atat de emotionat si de luminos... si el nu face nici pe departe parte dintre tatii extaziati de proprii copii. A zis ca e cu totul altceva decat sa iti fluture asistenta o mumie alba in fata si sa-ti zica ca-i al tau... ar putea fi si copilul altor parinti, nu-ti spune nimic. A fost un inceput frumos... Regret ca nu am avut sansa asta de la primul copil.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.03.2014, 12:30:35
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De curiozitate, daca nu sunteti prea rusinos, care a fost tariful?
Nu sunt. Decent - cam cat o nastere normala la spital, cu tot cu spagi incluse. Dar mai ieftin decat o cezariana - care se duce si pana in 120 milioane in clinici gen Regina Maria din Bucuresti si altele. Nasterea acasa nu e profitabila pentru medici din absolut niciun punct de vedere. Nici al banilor, nici al timpului. De ce e Romania tara cu cele mai multe cezariene?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si daca n-ar fi decurs perfect?
In cat timp ajungeati cu el/sotia la spital pentru asistenta calificata?
Una din reguli e ca spitalul sa fie la 5 minute. Si este la 5 min. Conform studiilor o sarcina care decurge normal are acelasi grad de siguranta si acasa si in spital. Iar analizele au fost foarte bune.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta cu "interventii chimice" suna ca reclama la mancare bio.
Adica marketing contra bani.
Exact. E o nastere bio. Interventii chimice sunt injectiile pentru declansarea nasterii si scurtarea travaliului - oxitocina, epidurala si mai stiu eu cu ce altceva le da prin minte. Unde crezi ca se duc injectiile?



Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Conform carui studiu, daca tot vorbim de ignoranta?
Din orice manual de anatomie basic. Stresul, necunoscutul, atmosfera neprietenoasa, teama, incordarea, etc provoaca secretia hormonilor de stres care se depun pe fibrele musculare si devin rigide in lipsa culisarii optime. E, si incearca sa impingi acum!

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sigur, de obicei ele rad in acele momente.
Nu rad, zbiara si isi smulg parul din cap. E mai bine asa? Multe fac cezariana ca poarta ochelari si poate fac un accident cand imping si tipa de le sar ochii din cap. Asta le spun dr ca argument pentru cezariana. Hai las'o'n colo!
E o durere, dar nu la nivelul de-ti plesneste capul de tipat.


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai numai faptul ca se trezeste intr-o camera de spital il si anesteziaza instant.
Corect. Dar nasterile naturale in spital oricum nu sunt nasteri naturale. Ca medicul tot intervine sub o forma sau alta, daca nu cu injectie la mama macar sa ii smulga capul copilului in momentul expulziei. Dislocarile de sold sunt la ordinea zilei la nou-nascutii natural in spital. De ce? Ca nu e lasat corpul sa isi faca treaba pana la capat si i se raceste cafeaua medicului.
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.03.2014, 17:40:01
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

Felicit mamicile care nasc acasa, pe cele care reusesc sa-si creeze toate conditiile necesare ptr acest moment sublim si nu transforma totul intr-un reality show .Avand in vedere ca multi bebelusi mor la nastere datorita incompetentei unor cadre medicale si a mizeriei din unele maternitati , a naste acasa e o optiune foarte buna, numai sa le permita sanatatea. Semnat: mamica de baieti(2).
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.03.2014, 21:03:45
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerinul Vezi mesajul
Sotia mea a nascut primul copil, in noiembrie, acasa, chiar cu Irina Popescu - una din moasele ce vor fi prezentate in emisiune. Totul a decurs perfect, ca un act natural lasat de Dumnezeu. Eram pregatiti pentru acest eveniment, in prealabil am fost la o serie de cursuri.
Actul de normalitate este nasterea asa cum a lasat-o Dumnezeu, in cadru intim fara interventii chimice din afara. Nasterea in spital ca regula in sine este o anormalitate sustinuta in societate de o lipsa acuta de cunostinte. Secretia hormonilor de stres cauzati de inhibarea camerei de spital si a personalului din jur blocheaza actiunea naturala a muschilor actionati de oxitocina. Imaginea cu femeia care zbiara din toti rarunchii in momentul nasterii si prezentat ca fiind ceva normal e o manipulare grosolana.
Dar cel mai important e sanatatea copilului. Care se naste natural si nu anesteziat.
Sa nu exageram ca sta tot familionul cu caine si pisica sa se convinga ca are dilatatie 10. Eu mi-am vazut copilul din prima secunda si a fost ceva cu totul si cu totul special. Le-as dori tuturor barbatilor asta!
Dumneavoastra si sotia aveti dreptul sa faceti ce doriti ,dupa cum fiecare are acest drept cu propria persoana,cu proprii parteneri de casnicie.Ce ne este viata daca nu un lung sir de alegeri si de consecinte ?


Pt mine ca si pt alte femei si alti barbati,vederea capului copilului in primele secunde de viata nu inseamna mare lucru;este fair un accesoriu emotional ca un fel de fundita roz pompoasa cu strasuri.
Ce ,va face acest lucru un parinte mai bun? Un tata mai capabil? Irelevant cand vedeti copilul;sa ne imaginam ca lumea trebuie sa se opreasca in loc medicii din camerele de garda,soferii,conductorii de trenuri,pilotii tuturor curselor internationale,toti trebuie sa-si ia liber sa-si vada copiii cand scot capul,sa nu cumva sa piarda acest moment.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 16.03.2014 at 21:09:46.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.03.2014, 21:53:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ar fi ok si fundita roz. pompoasa si cu strasuri daca n-ar veni la pachet cu sabia lui Damocles atarnata asupra vietii lui si a mamei.

Un pret cam mare pentru distractia parintilor, dar na..cine suntem noi sa le zicem ce sa faca cu copilul lor?
Daca nu l-au avortat, au macar sansa sa-l joace la risc, rasplata fiind senzatii tari, pe masura.

Apropo despre "reality check" si ipocrizia industriei moaselor din SUA, de exemplu

Moasele anunta rata mortalitatii la nasterile acasa de 4.5x mai mare decat la spital si declara ca nasterea acasa este "sigura"

Homebirth midwives reveal death rate 450% higher than hospital birth, announce that it shows homebirth is safe

http://www.skepticalob.com/2014/01/h...h-is-safe.html

Pentru nasterile dificile e si mai si, de exemplu cazurile in care copilul nu iese cu capul inainte, rata mortalitatii ajunge chiar de 25x mai mare.

De asemeni:

In 2014, a comprehensive review in the Journal of Medical Ethics of 12 previously published studies encompassing 500,000 planned home births in low-risk women found that perinatal mortality rates for home births were triple that of hospital births.[7] This finding echoes that of the American College of Obstetricians and Gynecologists.[15] Due to a greater risk of perinatal death, the College advises women who are postterm (greater than 42 weeks gestation), carrying twins, or have a breech presentation not to attempt home birth.[16] The Journal of Medical Ethics review additionally found that several studies concluded that home births had a higher risk of failing Apgar scores in newborns, as well as a delay in diagnosing hypoxia, acidosis and asphyxia.[7]

http://en.wikipedia.org/wiki/Home_bi...arch_on_safety
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 16.03.2014 at 22:00:28.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.03.2014, 22:06:14
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul


Pt mine ca si pt alte femei si alti barbati,vederea capului copilului in primele secunde de viata nu inseamna mare lucru;este fair un accesoriu emotional ca un fel de fundita roz pompoasa cu strasuri.
Sigur, acum nici momentul in care spune primele cuvinte, intra la scoala sau se casatoreste copilul dumneavoastra poate sa nu va starneasca niciun interes sau vreo emotie.

@AlinB
In ceea ce priveste statisticile in acest sens am atata incredere cat am in cele cu vaccinuri, mai ales cand sunt interese mari financiare la mijloc. Tu vorbesti de industria moaselor - cand industria nasterilor din spitale, clinici private, naturale sau prin cezariana genereaza profituri uriase.
Iar la urma urmei esti pe un forum ortodox, unde, cum spune la Psalmul 90:

1. Cel ce locuiește în ajutorul Celui Preaînalt, întru acoperământul Dumnezeului cerului se va sălășlui.
2. Va zice Domnului: "Sprijinitorul meu ești și scăparea mea; Dumnezeul meu, voi nădăjdui spre Dânsul".
3. Că El te va izbăvi din cursa vânătorilor și de cuvântul tulburător.
4. Cu spatele te va umbri pe tine și sub aripile Lui vei nădăjdui; ca o armă te va înconjura adevărul Lui.
5. Nu te vei teme de frica de noapte, de săgeata ce zboară ziua,
6. De lucrul ce umblă în întuneric, de molima ce bântuie întru amiază.
7. Cădea-vor dinspre latura ta o mie și zece mii de-a dreapta ta, dar de tine nu se vor apropia.
8. Însă cu ochii tăi vei privi și răsplătirea păcătoșilor vei vedea.
9. Pentru că pe Domnul, nădejdea mea, pe Cel Preaînalt L-ai pus scăpare ție.
10. Nu vor veni către tine rele și bătaie nu se va apropia de locașul tău.
11. Că îngerilor Săi va porunci pentru tine ca să te păzească în toate căile tale.
12. Pe mâini te vor înălța ca nu cumva să împiedici de piatră piciorul tău.
13. Peste aspidă și vasilisc vei păși și vei călca peste leu și peste balaur.
14. "Că spre Mine a nădăjduit și-l voi izbăvi pe el, zice Domnul; îl voi acoperi pe el că a cunoscut numele Meu.
15. Striga-va către Mine și-l voi auzi pe el; cu dânsul sunt în necaz și-l voi scoate pe el și-l voi slăvi.
16. Cu lungime de zile îl voi umple pe el, și-i voi arăta lui mântuirea Mea".
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.03.2014, 22:12:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Oho, care va sa zica o moasa incaseaza cat un doctor + spaga aferente la jumatate de spital, si aici nu este o industrie cu interese.

Apropo, tot nu ati avut curajul sa numiti suma.
Rusinica nitel?

Deci cu alte cuvinte, si eu as putea ca in loc sa o iau pe o strada sigura, iluminata, sa merg printr-un cartie rau famat, intunecos, in drum spre casa, deoarece am nevoie de senzatii tari, cu certitudine totul va fi ok daca am sa repet in gand si un psalm ceva.

UIte ca se pare ca o gramada de parinti care au prins moda pentru chestia asta, nu stiau smechiar cu psalmul pentru ca le-au murit de 3-4 ori mai multi copiii decat daca ar fi nascut cu-minte, la spital.

Binenteles ca Dumnezeu va intelege nevoia mea de senzatii extreme si va face ca totul sa mearga cum vreau eu, ca doar si daca ma arunc de pe acoperisul tempului sigur va si trimite ingerii sa ma prinda.

Apropo si de vaccinuri, nu ma mir ca cei cu genul asta de "credinta" nu o zbarcesc doar la un singur capitol.

Apropo, homeopatie nu serviti?
Tare m-as mira sa nu.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 16.03.2014 at 22:20:35.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.03.2014, 22:27:10
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Oho, care va sa zica o moasa incaseaza cat un doctor + spaga aferente la jumatate de spital, si aici nu este o industrie cu interese.

Apropo, tot nu ati avut curajul sa numiti suma.
Rusinica nitel?

Deci cu alte cuvinte, si eu as putea ca in loc sa o iau pe o strada sigura, iluminata, sa merg printr-un cartie rau famat, intunecos, in drum spre casa, deoarece am nevoie de senzatii tari, cu certitudine totul va fi ok daca am sa repet in gand si un psalm ceva.

UIte ca se pare ca o gramada de parinti care au prins moda pentru chestia asta, nu stiau smechiar cu psalmul pentru ca le-au murit de 3-4 ori mai multi copiii decat daca ar fi nascut cu-minte, la spital.

Binenteles ca Dumnezeu va intelege nevoia mea de senzatii extreme si va face ca totul sa mearga cum vreau eu, ca doar si daca ma arunc de pe acoperisul tempului sigur va si trimite ingerii sa ma prinda.

Apropo si de vaccinuri, nu ma mir ca cei cu genul asta de "credinta" nu o zbarcesc doar la un singur capitol.

Apropo, homeopatie nu serviti?
Tare m-as mira sa nu.
Fratia ta, discutia asta o porti purta pe alte forumuri, laice, gen softpedia. Ai vreo experienta sau vreun cuvant de zis pertinent in acest subiect, sau ne dam cu parerea ca deh, poate facem 12 mii de mesaje postate. Dar daca ma insel, te rog iarta-ma si povesteste-mi cu nasterile din propria ta experienta stimabile.
Iti inteleg perfect ideea daca ar fi sa o port in alt registru de discutii, dar cand vin pe crestin ortodox ma astept sa gasesc alta abordare. Daca aici postez un psalm si sunt luat in deradere, atunci ori ti-ai gresit vocatia ori esti bagat sa pui fitile.

p.s. femeia a luat cat a luat ca pentru o nastere normala, ca a venit de la bucuresti la bacau, iar daca ai vazut emisiunea a si mentionat aspectul. Si cat a luat e mult sub salariul mediu pe economie, dar nu e treaba mea sa ii discut preturile
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
Răspunde