Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.10.2016, 12:48:57
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Intrebari de urgenta!
1) De ce faina face cocoloase? Cum sa le dizolv fara sa rup lingura?
2) De ce zaharul caramelizat nu s-a facut o pasta omogena, cum scrie in carte, ci un fel de scoarta de copac (crocanta si buna la gust, ce-i drept - dar frige foarte tare!) pe care nu reusesc sa o inmoi cu nici un chip?...
3) Cum sa desprind caramelul care s-a lipit de fundul vasului? Dar pe cel care s-a lipit de lingura cu care incercam sa pacalesc cratita?
4) Cum sa ma calmez si sa nu mai mananc, in tot acest timp, din gutuile rumenite? Nu de alta, dar sunt pline de ulei...

Vai, cartile astea savante iti spun tot ce sa faci DAR nu sufla un cuvant despre ce sa Nu faci!...
1. Probabil pentru ca ai pus faina dupa apa/lapte. Pune mai intai faina, si apa/laptele deasupra. Depinde ce vrei sa faci, daca vrei sa faci clatite, eu tot timpul folosesc un mixer, asa se sparg eventualele cocoloase.
2,3 nu stiu

4. Acopera-le cu ceva, si pune-le afara din bucatarie :)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.10.2016, 13:01:09
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Caramelul:

Dupa ce ai topit zaharul, il stingi cu apa.
Chiar daca mai intai se formeaza pojghita aia lipicioasa, amesteca si se va topi. Nu va ramane lipit in tigaie.

Oala de lapte se umezeste cu apa, sau putin ulei inainte.

Chestia cu gutuile ma surprinde. Ele nu au apa in general (in interior), nu sunt zemoase. Pe dinafara le stergi cu un servet.
Cred ca depinde si de ulei. Nu pune mult.
Si eu am probleme cu uleiul. Stropeste la orice prajesti. Nu stiu de ce.

Unde este sotia? Nu te poate invata/sfatui dansa?
In ziua de azi exista si youtube pentru toate celea.
Nu sunt fan, dar la unele mi-a folosit (daca am gasit ce mi-a trebuit).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.10.2016, 13:11:01
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Unde este sotia? Nu te poate invata/sfatui dansa?
Poate vrea sa-i faca o surpriza
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.10.2016, 13:45:23
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Intrebari de urgenta!
1) De ce faina face cocoloase? .
le rezolvi turnand apa rece, e din cauza amidonului
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.10.2016, 13:46:03
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
E mai simplu, dacă-ți place; și dacă place și familiei.
Dacă nu, e chiar mai complicat.
aaa education...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.10.2016, 13:47:25
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si eu am probleme cu uleiul. Stropeste la orice prajesti. Nu stiu de ce.
Baga H2O in ulei la imbuteliere.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.10.2016, 22:32:18
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

.....:))
Sarumana tuturor! Excelente sfaturi mi-ati dat, fratilor si surorilor!
Realizez ca activitatea mea in bucatarie e o aventura extrema dar imi plac provocarile.
Familia mea se amuza, discret... Sotia zambeste intelegatoare si, deocamdata, face observatii scurte, la obiect. Nu e suparata ca am lasat lingura cu zahar-ars murdara din cap in coada... Doar ca nu intelege de ce a trebuit sa spele toata gresia din bucatarie. De ulei...
Mancarea a iesit buna, ca sa zic asa. Am reusit s-o mananc aproape pe toata (Maria s-a incumetat la doua linguri apoi a ramas tacuta, indelung-ganditoare...) si inca nu dau semne de vreo patologie anume, exceptindu-le pe cele vechi.
Pentru noaptea asta am hotarat sa mai fac inca o cratita de gutui. Cele de ieri erau prea mari si ar fi trebuit sa respect proportia cu celelalte ingrediente. Azi voi pondera cu mai multa intelepciune raportul dintre ele.
In paralel voi incerca sa prelucrez niste struguri. Un borcan de gem si unul de dulceata.
Iar maine imi voi topi micile economii (azi am primit si un dar nesperat care imi iese in intampinare!) in vederea unui borcan, doua, de zacusca!
Ideea e ca m-am saturat de semipreparate si de impresia neplacuta ca sunt hranit mereu de altcineva... In definitiv un barbat adevarat se poate hrani si singur, nu-i asa?...:)
De fapt sper sa o ajut, astfel, si pe sotia mea care e coplesita de multele sarcini... Nu-i usor sa ai grija de 3 copii simultan, dintre care unul e bebe, iar in acest timp sa mai faci si mancarea...
Apoi sper ca Maria si Tudor vor incepe sa capete micile deprinderi ale bucatariei. Sper sa nu ajunga la 50 de ani, ca tatal lor, pentru a invata cum sa faca o tocanita... Asa ca m-am hotarat sa invatam impreuna.

P.S. Anul trecut am nenorocit vreo 15 kile de prune... Din cele 10 borcane de magiun doar unul sau doua au supravietuit loviturii nemiloase a timpului: au facut mucegai, ceva de speriat... Am auzit ca ar fi bine sa pun niste aspirina! Oare e o idee buna?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.10.2016, 22:42:04
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Da, aspirina e folosită drept conservant uneori. Dar probabil că mucegaiul a apărut din pricină că magiunul n-a fost fiert destul de mult, pentru a pierde cât mai multă apă și a câștiga în concentrația de zahăr, care acționează ca un conservant. Trebuie fiert la foc mic și amestecat încontinuu, ca să nu se prindă.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.10.2016, 22:56:35
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

L-am fiert mult... Totusi nu a mers, iar acum ma tem ca a fost vorba si de calitatea prunelor. Daca au fost deja "ciupite", e posibil ca de aici sa fi venit pocinogul. Ce crezi?
P.S. Cata aspirina sa pun per borcan?
P.P.S. Pentru dr. Dragomir: Maestre, in loc de aspirina merge ... paracetamol?...:)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.10.2016, 23:11:37
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Cred că prin fierbere orice urmă de mucegai din prune a murit. Nu știu câtă aspirină se pune; maică-mea nu folosea așa ceva. Să vedem ce spune și dl. Dragomir, însă paracetamolul nu conține acid acetilsalicilic.

De obicei borcanele se sterilizează prin înfierbântare în cuptor, magiunul (sau zacusca) se pune fierbinte în borcanele calde, apoi se închid ermetic de îndată.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare